18 - Katalog - utställning

Katalog - Malmköping 2009

2009-05-29 00:34 #0 av: Annette

På självaste pingstafton arrangerar Shetland Öst en utställning i samband med Gammaldags marknad i Malmköping. Startfältet består av 81 ponnyer och domare är Hans Persson.

Klass 3

1. Källarbackens Amarillo
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Kontura RS 5422

2. Gullsmyras Bäck
e. Oswald v.d. Meijs-Hoeve 38992166
u. Cindy v.d. Vier Hoeven RS 5531

Klass 3M

3. Kamelon Bright
e. Kameleon v. Bangaerde RS 491
u. 2nd Edition RS 5735

Klass 4

4. Vithatts Cornelia
e. Kompis Yrrol RS 435
u. Vithatts Palencia RS 5499

5. Nordanskogs Humla
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Ekot´s Jonna

6. Trolldungens Melody
e. Giovanni vom Silbersee 38975900
u. Molly RS 3723

7. Trolldungens Mindy
e. Giovanni vom Silbersee 38975900
u. Mirina RS 3261

8. Trolldungens Penny
e. Giovanni vom Silbersee 38975900
u. Trolldungens Petronella RS 5627

Klass 4M

9. Mounsieur´s Quelie Lue
e. Hannibal vom Ellernbrook 3804077a2
u. Påninas Babydoll

Klass 5

10. Explorer
e. Gläntans Morendo RS 267
u. Mirada RS 5107

11. Mr Darcy
e. Hector af Sörtå RS 399
u. Thessy RS 4620

12. Käpplinge Victory
e. Kärlingehults Orkan RS 176
u. Billas Viola RS 1878

Klass 6

13. Olivehults Gallipett
e. Olivehults Ghost RS 334
u. Bradstone Savannah

14. Hamras Linnéa
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Hamras Electra RS 4954

15. Lucy af Appelby
e. Rossmons Jackmani RS 445
u. Lyktans Inezza RS 4367

16. Haganäs Marilyn Monroe
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Morine Schueracker RS 4256

17. Björknäs Sensuella
e. Dirk v.d. Achterdijk RS 312
u. Björknäs Sara RS 4947
Struken

Klass 6M

18. Indian Princess
e. I Learned From The Best RS 439
u. Carmen RS 4851

19. Waltzing Matilda
e. Borax v. Silberse RS 514
u. Chamness Tammie

Klass 7

20. Gränje Wigwam
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Wivi RS 4112

Klass 7M

21. Decimeter av Gindemo
e. Let´s try again RS 375
u. Almnäs Duchess RS 4570

Klass 8A

22. Evanda
e. Stjernens Epus RS 449
u. Regnbågens Glimma RS 3332

23. Humledals Gleizy
e. Jock v. Flieren NL-S.0806881
u. Mandy v.d. Bloemhof RS 5731

24. Olivehults Gnista
e. Olivehults Ghost RS 334
u. Bradstone Savannah

25. Jenniefer
e. Dalton v.d. Voorstraat RS 268
u. Furunäs Paljette RS 1196

26. Nässlans Leia
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Almnäs Lava RS 4994

27. Haganäs Mi Amour
e. Django v.d. Romer RS 294
u. Morine Schueracker RS 4256

28. Ekskoges Moira
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Xenia v. Bunswaard RS 4251

29. Ekskogens Peek-a-Boo
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Ekskogens Pikachú RS 4961

Klass 8B

30. Älvåsens Afrodite
e. Kärlingehults Orkan RS 176
u. Ytterhalls Akleja RS 2078

31. Ulriksbergs Ballerina
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Smedstorps Prima

32. Lundstorps Blond
e. Epol RS 371
u. Bianca RS 4134

33. Tombo Esmeralda
e. Hector a Sörtå RS 399
u. Nyhagens Viola RS 5010

Klass 8M

34. A Taste of Honey
e. Design To Make a Difference RS 448
u. Almnäs Honey RS 3975

35. Millimeter av Gindemo
e. Let´s try again RS 375
u.Mindy RS 4907 

36. Ausarves Torrone
e. Zeagram RS 319
u. Sjögårds Bibi

Klass 10A

37. Änglahästars Bandit
e. Wänga Erasmus RS 254
u. Smevallens Grenada

38. Eros Simbasir
e. Roy v. Bunswaard RiS 184
u. Smevallens Eurydike RS 4871

39. Far From Over
e. All At Once RS 429
u. Carmen RS 4 51

40. Dalsgårds Imperator
e. Smevallens Bonsai RS 3o5
u. Gonny v. Geldersoord RS 3937

41. Primör av Friheten
e. Lukas RS 372
u. Smedstorps Primadonna RS 4827

Klass 11

42. Ekskogens Jinx
e. Bonance v. Dorpzicht RS 255
u. Björklundas Jasmine RS 5179

43. Hagdala Linus
e. Plutus v. Dorpzicht RS 220
u. Linda RS 945

44. Humledals Tie Domi
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Äppelbo Loka RS 4368

Klass 11M

45. The Next Episode
e. I Learned From The Best RS 439
u. Dendy v.h. Groenenland RS 2730
Struken

Klass 13A

46. Hagalyckans Fanny
e. Lakris RS 226
u. Fay nof Marshwood RS 1095

47. Furunäs Janita
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Furunäs Benita RS 2736

48. Almnäs Kitty
e. Timothy v.St. Geerhof RS 200
u. Almnäs Fabiola RS 3439

49. Moa
e. Componist v.d. Römer RS 248
u. Vanila RS 4325

50. Nadja
e. Kasper RS 336
u. Loretta

51. Naomi v.d. Bloemhof
e. Friso v. Heuvelshof NL-S.800658
u. Zereda v.St. Possemis NL-S. 0097010

52. Parrinda v.d. Helling
e. Asterix v. Dorpzicht NL-S.0000981
u. Horrinda v.d. Helling NL-S. 0110265

53. Peredita
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Petunia av Friheten RS 3805

54. Posy v. Geldersoord
e. On the Rocks of Marshwood NL-S.808208
u. Bloom of Marhwood NL-S. 95654

55. Furunäs Roxie
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Furunäs Lisette RS 5151

56. Bradstone Savannah
e. Watson v. Bunswaard RS 244
u. Saidee of Raddonmere RS 3265

57. Trienke v.d. Strengen
e. Krijn v. Ruitersweide NL-S.0807272
u. Nienke v.d. Strengen NL-S. 0128518
Struken

Klass 13B

58. Knytte´s Ako
e. Östertorps Opus RS 423
u. Emmely af Jäboruder RS 3790

59. Hamras Jelena
e. Kasper RS 336
u. Hamras Amorosa RS 4147

60. Ekot´s Jonna
e. Wänga Erasmus RS 254
u. Östertorps Gasell RS 3251

61. Östertorps Karina
e. Brandij v.d. Hoorn RS 234
u. Östertorps Darina RS 1400
Struken

Klass 13C

62. Tejas Bon-Mickette
e. Allgunnens Micko RS 259
u. Tejas Du-Bonette RS 4145

63. Mörkvedens Daniella
e. Asso Prior RS 125
u. Nahdia RS 1944

64. Johannesbergs Golden Queen
e. Dusol RS 370
u. Golden Morning RS 3819

65. Snorpans Lizzy
e. Zorry RS 419
u. Lyktans Larona RS 5460

66. Lupina
e. Epol RS 371
u. Gnista RS 5269

67. Ratatas Mirakel
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235. Karolina RS 1936

68 Knekthedens Pensacola
e. Gläntans Morendo RS 267
u. Paprika

69. Ronja
e. Alfons RS 302
u. Friday Evening RS 3178

70. Wind of White Dream
e. Capone-Fire RS 252
u. Mörkvedens Daniella RS 4173

Klass 13M

71. Sjögårds Bibi
e. Kerswell Shogun RS 265
u. Sjögårds Bell RS 3643

72. Hermits Mimosa     
e. Castlebrook Tom Thumb SPSB AB1054
u. Firth Corrievechan SPSB 14880

73. Owner of a Lovely Heart
e. Let´s try again RS 375
u. Carmen RS 4851

74. Almnäs Pineapple
e. Parlington Pimpernell RS 250
u. Almnäs Heartbreak RS 3976

75. Tingeling af Jäboruder
e. Tyros Charlie Boy RS GB1467
u. Sandbackas Skorpa

Klass 14C

76. Hagalunds Zimon
e. Dolk RS 143
u. Hagaunds Sabina RS 1610

Klass 15

77. Gracia v.d. Uitweg
e. Oberon v.St. Volmoed NL-S.0000780
u. Dapne v.d. Uitweg NL-S. 0101803

78. Ivette v.st. Dijkzicht
e. Danger v.st. Dijkzicht NL-S.0001097
u. DDyane v.st. Possemis NL-S. 0102656

79. Molly
e. Almnäs Scurry RS 219
u. Kärlingehults Olly RS 1992
Struken

Klass 15M

80. Möllstorps Bella
e. Adonis RS 103
u. Laeryds Sorita RS 696

81. Dita v.h. Draadrusplein
e. Fairy vegent NL-S.837
u. Parlington Panda RS 2541


Anmäl
2009-05-29 01:14 #1 av: Ann-Christine

Strukna hästar så här långt:

Klass 6
17. Björknäs Sensuella

Klass 11M
45. The Next Episode

Klass 13A
57. Trienke v.d. Strengen

Klass 13B
61. Östertorps Karina

Klass 15
79. Molly

 

Anmäl
2009-05-29 15:39 #2 av: Ellen89

Lycka till alla! Sa kul med sa fina ponnyer! (hejar pa Ekskogen ponnyer lite!)

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.