16 - Resultat - utställning

Resultat - Umeå 2008

2008-08-24 11:20 #0 av: Annette

I denna artikel presenteras resultatet från Shetland Nords utställning i Umeå. Domare var Viveka Karlestrand.

Klass 1

1.   Haman Stor-Bamse
      e. Smevallens Bonsai RS 365
      u. Erikslunds Garbo RS 5649
      38 p, Champion föl
haman_stor_bamse_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist
 

      Bäckdalens Banderaz
      e. Stuart v.d. Zandkamp RS 483
      u. Vanilla RS 4325
      Struken
 

 

Klass 3 

1.   Composité Dynamite
      e. Componist v.d. Römer RS 248
      u. Beliss RS 4730
      87888=39
composite_dynamite_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

2.   Loke
      e. Damit RS 270
      u. Piglet RS 3449
      77787=36

 

Klass 4 

1.   Bäckdalens Amore
      e. Componist v.d. Römer RS 248
      u. Hester v.d. Rubbens Hoeve RS 756
      98887=40
backdalens_amore_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

      Idun
      e. Damit RS 270
      u. Näsvallens My RS 3863
      Struken

 

Klass 4M 

1.   Midgårds Korall
      e. Skäpperöds Ulan RS 459
      u. Minimax Kim RS 4828
      87888=39
midgards_korall_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

2.   Midgårds Matulda
      e. Skäpperöds Ulan RS 459
      u. Myrilou RS 3493
      77878=37
midgards_matulda_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 5 

1.   Amit
      e. Damit RS 270
      u. Risegård´s Serena RS 5634
      88798=40, Champion unghingst
amit_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 
     

 

2.   Näsvallens Pelé
      e. Damit RS 270
      u. Hoksels Pyrola RS 3869
      87877=37
nasvallens_pele_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 5M 

1.   Little John Deere
      e. Skäpperöds Rex RS 381
      u. Seva Elizabeth
      88787=38
little_john_deere_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 6

1.   Ängabogårds Dilba
      e. Damit RS 270
      u. Rossmons Ancilla RS 4284
      87887=38
angabogard_dilba_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

     Ashanti
      e. Bravo v. Spuitjesdom RS 238
      u. Amina RS 5633
      Struken

 

     Azalea
      e. Olympus RS 315
      u. Afroditi
      Struken

 

 

     JR Iron Maiden
      e. Almnäs Etapp RS 305
      u. Ytterhalls irina RS 4072
      Struken

 

     JR Velvet Revolver
      e. Furunäs Porfyr RS 222
      u. Lindåsens Elize RS 5248
      Struken

 

Klass 7M 

1.   Påninas Casanova
      e. Östertorps Illuster RS 316
      u. Arlingtonshoecroft Clover RS 4537
      87888=39
paninas_casanova_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 8A

1.   Ginza
      e. Ytterhalls Mistral RS 400
      u. Smevallens Geisha RS 5444
      98888=41, Champion ungsto
ginza_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

2.   Dalsgårds Kamomill
      e. Django v.d. Romer RS 294
      u. Dalsgårds Anemon RS 3682
      88888=40 
dalsgards_kamomill_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

3.   Ängabogårds Cortina
      e. Bonance v. Dorpzicht RS 255
      u. Rossmons Ancilla RS 4284
      87887=38 
angabogard_cortina_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 4.   Bonice
      e. Bonance v. Dorpzicht RS 255
      u. Kulla-Gulla RS 5413
      77777=35 
bonice_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

  

Klass 8B 

1.   Ängabogårds Geisha
      e. Tunstas Domingo RS 297
      u. Hasselbos Caramell RS 5433
      88787=38 
angabogard_geisha_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

2.   Skälöns Nina
      e. Furunäs Sahib RS 243
      u. Blenda RS 4766
      78788=38
skalons_nina_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

3 .  Dalsgårds Karamell
      e. Robijn v.d. Polderzicht RS 528
      u. Dalsgårds Gina RS 5130
      76788=36
dalsgards_karamell_umea08.jpg  
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

25.  Bäckdalens Sunshine
      e. Tunstas Domingo RS 297
      u. Lindebys Puma RS 5419
      Struken

 

Klass 8M 

1.   Midgårds Cavatina
      e. Skäpperöds Rex RS 381
      u. Carisma RS 5081
      88888=40
midgards_cavatina_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 10 

1.   Näsvallens Prilex
      e. Dulex RS 110
      u. Priola RS 388
      87897=39 
nasvallens_prilex_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

28.  Toran v.d. Vogelenzang
      e. Fellow v.d. Klaverhoek NL-S.800500
      u. Nasilla v.h. Aeghterhuus NL-S. 126138
      Struken

 

Klass 10M

1.   Skäpperöds Ulysses
      e. Southfieldgate Goldstrike DK-SH 358
      u. Skäpperöds Olympias RS 3876
      88877=38 
skapperods_ulysses_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

2.   Atlantic Taison
      e. Seaspur Custard Cream RS 520
      u. Almdalas Grace
      77767=34
atlantic_taison_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

  

Klass 11 

31.  Allgunnens Xtan RS 417
      e. Ringo RS 299
      u. Nila RS 1420
      Struken

 

Klass 11 M 

32.  Skovlundens Nirvana RS DK359
      e. Pinmor Marksman DK-SH 161
      u. Perky of Methven NL-S. 1501
      Struken

 

Klass 12

 1.   Vanilla RS 4325
      e. Nero v.d. Olde  Maten NL-S.752
      u. Ytterhalls Felice RS 3071
      98798=41, Champion sto, BIS, Over-all BIS
vanilla_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

2.   Erikslunds Garbo
      e. Furunäs Jotex RS 378
      u. Annelunds Garcia RS 4360
      78877=37 

 

Klass 13A

1.   Risegård´s Serena RS 5634
      e. Edmund v.d. Brouwerij RS 384
      u. Felicia RS 2881
      88889=41
risegards_serena_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

2.   Lundabo Kismet RS 3325
      e. Watson v. Bunswaard RS 244
      u. Ramona v.d. Tolberg RS 2355
      98789=41, Res BIS
lundabo_kismet_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

3.   Rossmons Ancilla RS 4284
      e. Dalton v.d. Voorstraat RS 268
      u. Fänlids Fridolina RS 2195
      88887=39 
rossmons_ancilla_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

4.   Holmens Stormvind RS 5872
      e. Spex RS 54
      u. Smula RS 5175
      78678=36 
holmens_stormvind_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

5.   Nallis RS 3865
      e. Gino RS 263
      u. Ekeholms Regina RS 2210
      77777=35
nallis_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

  

Klass 13B

1.   Busebo Trolla RS 4397
      e. Kärlingehults Max RS 168
      u. Björklids Tilda RS 2252
      88888=40, Bästa travponny
busebo_trolla_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

2.   Näsvallens Felicia RS 5524
      e. Annelunds Doc RS 211
      u. Farette f Normandykes RS 1000
      88888=40

 

3.   Lilltrollet
      e. Kasper RS 336
      u. Copelia
      88887=39
lilltrollet_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

4.   Hasselbos Emira
      e. Hamras Killen RS 134
      u. Lyckans Lorelei RS 2925
      87887=38
hasselbos_emira_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

5.  Copelia RS 5575
      e. Jakobin RS 127
      u. Gunhults Bibbi RS 609
      78877=37
copelia_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

0.   Foxy Red
      e. Titol RS 241
      u. Cindy
      77777=35

 

40.  Beliss RS 4730
      e. Kanteborgs Sprite RS 271
      u. Belle Blonde RS 2400
      Struken
 

 

46.  Mika RS 5848
      e. Epol RS 371
      u. Flisa RS 5270
      Struken

 

Klass 13M 

1.   Sagas Undis RS 5378
      e. Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
      u. Ronja RS 1735
      88778=38
sagas_undis_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 14A 

1.   Componist v.d. Römer RS 248
      e. Watson v. Bunswaard RS 244
      u. Vivace v. Spuitjesdom NL-S. 93324
      98887=40, Champion hingst
componist_v_d_romer_umea08.jpg
Foto: Anna-Lena Lundqvist 

 

Klass 15 

50.  Hester v.d. Rubbens Hoeve RS 3756
      e. Amice v.d. Amstelhof NL-S.977
      u. Daisy v. Haink RS 3440
      Struken


Anmäl
2008-08-24 11:50 #1 av: Annette

Nu har jag lagt in de resultat som rapporterats.
Är det någon som vet placeringsordningen i klass 8B och 13B?

Lägger in foton när det är klart, så jag inte rör till det ;)

 

 


Anmäl
2008-08-24 12:11 #2 av: Ellinor Johansson

Vad många pållar som var strukna, har ni tappat orken att ställa ut i Norrland?Cool

Anmäl
2008-08-24 12:35 #3 av: Houdini

Ohh vad många strukna...

 Glad

Grattis till vinnarna

Anmäl
2008-08-24 12:35 #4 av: Maria Persson

Lite resultat.

Klass 8a Ginza: 98888=41p

Klass 8M: Midgårds Cavatina 88888=40p

Klass 10M: Skäpperöds Ulysses 88877=38p

Klass 12: Vanilla 98798=41p

Klass 13 :Klassvinnare Risegårds Serena 88889=41p

2:a Lundabo Kismet 98789=41p res BIS

Klass 13B: Lilltrollet 88887=39p

Bussebo Trolla klassvinnare

Anmäl
2008-08-24 12:42 #5 av: Maria Persson

Ett stort grattis till Lenas fina Vanillas champion, BIS & over-all titel.

Grattis Pernilla till Kismets res BIS

Sen ett stort grattis alla andra nöjda utställare.

#2 Ja tyvärr var det många strykningar i går pga olika omständigheter. Även jag var tvungen att stryka en pga att hon blev ömfotad efter verkningen i tisdags. Men man får tyvärr inte alltid välja när hovslagaren har möjlighet att komma.

Anmäl
2008-08-24 12:54 #6 av: Lauth

Stort Grattis till Vanillas BIS och Componists championtitel! Det gick bra för hela familjen igår Skrattande

Även stort grattis till Stor Bamses titel! Så roligt med Garbos förstfödde.

Grattis till er andra som också är nöjda med dagen!!

Anmäl
2008-08-24 14:47 #7 av: angabogard

#1

8B blev Ängabogårds Geisha klassvinnare

2:a Skälöns Nina

3:a Dalsgårds Karamell.

Anmäl
2008-08-24 14:50 #8 av: angabogard

13B

1:a Busebo Trolla

2:aNäsvallens Felicia

3: Lilltrollet

4:Hasselbos Emira

5: Copelia

6: Foxy Red (oplac)

Anmäl
2008-08-24 16:36 #9 av: fuxar

GRATTIS  till BIS och extra stort grattis till Pernilla o Kismets reserv BIS!!!!/ Gunilla.

Anmäl
2008-08-24 16:46 #10 av: Cattis

Grattis alla titelvinnare och övriga nöjda! Glad

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2008-08-24 17:18 #11 av: zettan

stort grattis till alla fina resultat och fina titlar

Anmäl
2008-08-24 17:31 #12 av: SofiaChristina

Grattis till nöjda och glada utställare.

Anmäl
2008-08-24 18:23 #13 av: Milla

Grattis till alla nöjda utställare

Anmäl
2008-08-24 19:23 #14 av: Annette

Bilder inlagda.


Anmäl
2008-08-24 21:27 #15 av: Carita

Grattis till er som är nöjda.

Anmäl
2008-08-24 22:29 #16 av: angabogard

Här kommer fler bilder.. lägg gärna in dom i artikeln oxå!

Ängabogårds Dilba

Anmäl
2008-08-24 22:29 #17 av: angabogard

Bonice

Anmäl
2008-08-24 22:30 #18 av: angabogard

Dalsgårds karamell

Anmäl
2008-08-24 22:31 #19 av: angabogard

Nallis

Anmäl
2008-08-24 22:32 #20 av: angabogard

Lilltrollet

Anmäl
2008-08-24 22:32 #21 av: angabogard

Hasselbos Emira

Anmäl
2008-08-24 22:33 #22 av: angabogard

Copelia

 

Anmäl
2008-08-24 22:34 #23 av: angabogard

Composite dynamite

Anmäl
2008-08-24 22:34 #24 av: angabogard

Little John Deere

Anmäl
2008-08-24 22:36 #25 av: angabogard

Påninas Casanova

(orkar inte red bort vissa utstickande delarCool)

Anmäl
2008-08-24 22:37 #26 av: angabogard

Rossmons Ancilla

Anmäl
2008-08-24 22:39 #27 av: angabogard

Näsvallens Prilex

Anmäl
2008-08-24 22:44 #28 av: angabogard

Vissa saknar jag bilder på..jag hoppas att någon annan har bilder!?

Ni får ursäkta att vissa bilder inte är så bra, men dom enda som fanns på kameran! Fotograf även på dessa är Anna-Lena Lundqvist.

Anmäl
2008-08-24 23:01 #29 av: AKWIK

Vilka fina shettisar! Kyss  Någon som vet hur det gick för connemarorna? Obestämd

Anmäl
2008-08-24 23:08 #30 av: Annette

Jag lägger in dem i artikeln Glad.

Om det går bra lånar jag gärna bilderna på BIS och reserv till Shetlands Västs hemsida också. Vi känner att vi vill uppmärksamma dessa ponnyer där, eftersom båda är födda i vårt område.


Anmäl
2008-08-24 23:14 #31 av: Hanna-D

Grattis till alla fina resultat!

Vad är skillnaden på att bli BIS och Over-all BIS?

Anmäl
2008-08-24 23:19 #32 av: ElinSa

#31 Det var russ utställning på samma ställe och over all BIS var mellan russ och shettis.

Anmäl
2008-08-24 23:25 #33 av: angabogard

#30 Gör det du..

#31 Alltså over-all Bis tävlan var en inofficiell tävlan som vi hade gemensamt med russen..alltså BIS från vardera ras som tävlade om Over-all.

Det var Vanilla mot en godkänd russhingst!

Anmäl
2008-08-24 23:40 #34 av: Annette

Fler foton inlagda.


Anmäl
2008-08-24 23:44 #35 av: Trine

Stort Grattis till alla!

Många vackringar att titta på.

Anmäl
2008-08-25 00:20 #36 av: MariaA

Tack för alla Grattis i både den här , och förra tråden!!

Vi är såååå GLADA och nöjda över de resultat vi fick på de 4 pållar vi visadeGlad

STOR eloge, och beröm till "umetjejerna" som fixade en mycket trevlig och välordnad utställning med SUPERFINA priser!!!

Trots att dom var så kort om folk, så fixade dom det GALANT!!!

Det är så roligt att åka på deras utställningar med alla härliga skratt och fina gemenskap!! NI ÄR BARA BÄST!Glad

STORA KRAMAR, från MARIA, LENA och MAI på Bäckdalens!!

Anmäl
2008-08-25 00:47 #37 av: angabogard

#36 Å tack!! Va gulliga ni är!!  Glad

Ja, ni hade då verkligen en fullpott på era vackra hästar..

Ett stort grattis än en gång!

 

Anmäl
2008-08-25 01:55 #38 av: JennyR

Jättegrattis till gårdagens fina titlar och resultat, hoppas alla var nöjda med dagen!! Extra grattis till BIS & reserv BIS!! Glad

#36 Tack!!!GladGladGlad Och jättegrattis än en gång! Glad

Anmäl
2008-08-25 14:42 #39 av: crazycattiz

Grattis till fina resultat!
Och ett stort tack till arrangörerna för en väl ordnad tillställning från Umåker Stall 10B och Föreningen Nordruss (vi hoppas på en repris till nästa år!) Skrattande

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.