Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
18 - Katalog - utställning

Katalog - Delsbo 2007

2007-07-13 16:32 #0 av: Cattis

Här är de anmälda ponnyerna till Shetland Nords utställning i Delsbo den 14 juli 2007. Domare är Helena Kättström.

Domare: Helena Kättström

Klass 1

1. Snorpans Alfons
e. Zorry RS 419
u. Asphagens Orchidée RS 5473

2. Stintans Ior
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Asphagens Olga 38020911

3. Lindebys Ludwig
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Lundabo Kismet RS 3325

4. Moflos Majestät
e. Tiger RS 457
u. Moflos Mirakel RS 4957

5. O´ boy
e. Johannesbergs Noble RS 451
u. Tindra RS 5251

Klass 3

6. Nordanbros Golden Pirat
e. Äppelbo Findus RS 289
u. Stjernens Glamour

7. Lukas
e. Equuleus Sherlock RS 344
u. Syrén's Akita

8. Snorpans Snobben
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Flamman RS 5603

9. Skråmstaholms Viking
e. Skäpperöds Jason RS 285
u. Whitney Song RS 3436

10. Hovers Wille
e. Johannesbergs Noble RS 451
u. Vittja RS 2967

Klass 4

11. Mellanbyns Bad Honey
e. Johannesbergs Noble RS 451
u. Sörbys Sandra

12. Sara's Galadriel
e. Smevallens Bonsai
u. Sörbys Sara

13. Hedvig av Friheten
e. Epol RS 371
u. Furunäs Helena RS 4822

14. Snorpans Lucia
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Lyktans Larona RS 5460

15. Skälön's Norpan
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Blenda RS 4766

16. Gläntans Sibell
e. Paulus RS 251
u. Jollypop RS 3087

17. Zanette v. Wadzicht
e. Sören v.d. Sanjesreed S.0821729
u. Nanja v. Wadzicht S. 0126360

Klass 4M

18. Stintans Trick or Treet
e. Skäpperöds Rex RS 381
u. Påninas Tiramisu

Klass 5

19. Chocolate Chip Cookie
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Johannesbergs Öja RS 4578

20. Berges Dojme
e. Vincent RS DE350408297
u. Stina RS 4447

Klass 6

21. Everlasting Flower
e. Zorry RS 419
u. Felicia RS 4863

22. Hamras Japonica
e. Kasper RS 336
u. Hamras Bellona RS 4433

23. Namanda
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Nobless RS 5026

24. Skälöns Nina
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Blenda RS 4766

Klass 7

25. Stintans Dreamboy
e. Dusol RS 370
u. Johannesbergs Ärla RS 5243

26. Smevallens Jackaroo
e. Capone-Fire RS 252
u. Remke v. Wolferen RS 3012

27. Prisol
e. Dusol RS 370
u. Priorine RS 4937

28. Snorpans Spirit
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Liljegårdens Simonette RS 4781

Klass 8

29. Stintans Babba
e. Kanteborgs Sprite
u. Bejli RS 3072

30. Tunstas Cleopatra
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Carisma RS 5005

31. Doctor Dora
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Dolita RS 1766

32. Lindebys Selma
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Lundabo Kismet RS 3325

33. Trollsaga
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Alvargrimmens Pyret

Klass 8M

34. Merrylees Dazzle Em
e. South Sands Airborne SPSB AG1826 S00 33
u. Birchwood Painted Lady SPSB AC2351 m97

Klass 10

35. Ekskogens Bounty
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Bellis RS 2565

36. Ekekullens Emser
e. Almnäs Etapp RS 305
u. Praline RS 2076

37. Harobar
e. Almnäs Baron RS 262
u. Harona RS 2458

38. Östertorps Kazzo
e. Almnäs Origo RS 198
u. Östertorps Gamza RS 3250

39. Trollminn
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Östertorps Jade

Klass 10M

40. Vinkelbodas Lille Otto
e. Winston v. Maaszicht RS 236
u. Vinkelbodas Lilla Nellie spar 38977639

41. Simply Red
e. Birchwood Viscount SPSB AC2358
u. Birchwood Ladybird RS 4263

Klass 11

42. Johannesbergs Noble RS 451
e. Maxmer RS 347
u. Johannesbergs Ärla RS 5243

43. Lukas RS 372
e. Mysak RS 286
u. Bianca RS 1077

44. Lindebys Torsten L RS 462
e. Thunderstorm RS 407
u. Trolleby Aprikos RS 2994

Klass 11M

45. Parlington Ike
e. Parlington Prince SPSB 3450
u. Parlington Chloe SPSB 16730

46. Skäpperöds Tarik RS 431
e. Skäpperöds Hector RS 281
u. Wendy v.d. Weempad RS 2944

Klass 12

47. Lundabo Kismet RS 3325
e. Watson v. Bunswaard RS 244
u. Ramona v.d. Tolberg RS 2355

48. Moflos Mirakel RS 4957
e. Damit RS 270
u. Näsvallens My RS 3863

49. Furunäs Ninette RS 5271
e. Hormesta Erik Viking RS 325
u. Furunäs Ginette RS 3607

50. Asphagens Olga
e. Almnäs Origo RS 198
u. Bejli RS 3072

51. Asphagens Orchidée RS 5473
e. Almnäs Origo RS 198
u. Felicia Spar 38-97-7745

52. Tindra RS 5251
e. Titan RS 172
u. Johannesbergs Öja Spar 38-97-7215

Klass 13A

53. Hamras Candy RS 4664
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Rossi RS 2595

54. Junibackens Crash Boom Bang RS 5161
e. Hormesta Erik Viking RS 325
u. Furunäs Kirova RS 4548

55. Smevallens Irma
e. Capone-Fire RS 252
u. Remke v. Wolferen RS 3012

56. Sörbys Sara RS 4629
e. Aron RS 218
u. Emma RS 1564

Klass 13B

57. Donna
e. Östertorps Danne RS 161
u. Möllstorps Sorina RS 2869

58. Skråmstaholms I am Alive RS 5653
e. Dalton v.d. Voorstraat RS 268
u. Briss RS 4107

59. Jolly Face
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Fanny Face RS 2965

60. Kivi
e. Jakobin RS 127
u. Blondy RS 757

61. Kontura RS 5422
e. Lukas RS 372
u. Gnista

62. Lambii
e. Cherry Boy RS 207
u. Solblinks Lameena

63. Smula RS 5175
e. Almnäs Baron RS 262
u. Stacy RS 2795

64. Holmens Stormvind
e. Spex RS 354
u. Smula RS 5175

65. Tamara v.st. Westerwolde
e. Ollie v.d. Slikpolder
u. Heidi v.st. Westerwolde

66. Tilia RS 5648
e. Hormesta Erik Viking
u. Sörbys Tuva

67. Winjett RS 4431
e. Furunäs Porfyr RS 222
u. Boarps Winda

Klass 13M

68. Sjögårds Bibi
e. Kerswell Shogun RS 265
u. Sjögårds Bell RS 3643

69. Natasha RS 5287
e. Winston v. Maaszicht RS 236
u. Östertorps Fiesta RS 3249

70. Raffaella v.d. Kleine Tip
e. Hatcher v.st Brammelo S.804792
u. Heidi Imn S. 0111427

71. Titiyo
e. Let's try again RS 375
u. Birchwood Bouquet RS 4669

72. Sjögårds Tuss RS 5513
e. Kerswell Shogun RS 265
u. Ekbäckens Teddy Girl RS 2191

Klass 14B

73. Nimbus
e. Wärnanäs Magnus RS 80
u. Southley Jet RS 1767

Klass 15

74. Athena RS 3336
e. Cherry Boy RS 207
u. Mynta RS 1398

75. Elena v.St. Olyhof RS 3238
e. Koert v.St. Olyhof NL-S.663
u. Wilena Rose v.t Slot S.94716

 

Med reservation för ev fel.

KATALOGEN

Den riktiga katalogen, med ägaruppgifter,
färg och mer utförlig härstamning, finns att hämta på följande hemsidor:

 Av: Cattis

Datum för publicering

  • 2007-07-13

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2007-07-13 16:35 #1 av: Cattis

Är det någon som skall dit och kan rapportera resultat till oss? Och kanske ta bilder på så många fyrbenta som möjligt?
Jag skulle dessutom gärna vilja ha en bild på nr 35 Ekskogens Bount, för jag har inte sett honom sen han var åring. 

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2007-07-13 16:59 #2 av: Daladis

Kan försöka ta några kort, men inga kvalitétsgarantier utlovas... Pga darriga knän kan det va risk för suddiga kort... Glad.//Erica

Anmäl
2007-07-13 17:10 #3 av: Johanna-Granberg

#1 Kan försöka få med lite bilder, kan även försöka rapportera det jag kan, ska jag ringa dig ?

Anmäl
2007-07-13 17:19 #4 av: Cattis

#3 Ja, eller sms om det är lättare. Välj vilket du vill - det vore kanonschysst! Mitt mobilnummer är 0736-931713.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2007-07-13 17:42 #5 av: KarinRendahl

Ursäkta dum fråga, men vilken tid börjar utställningen???

 

Anmäl
2007-07-13 17:50 #6 av: garrilina

Kl. 9.00

Anmäl
2007-07-13 18:01 #7 av: KarinRendahl

TACK!

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.