Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
16 - Resultat - utställning

Resultat - Skellefteå 2006

2006-09-02 23:26 #0 av: Cattis

Här är resultaten från Shetland Nords utställning i Skellefteå den 2 september 2006.

Domare: Ronny Johnsson

Klass 1

  1. Figlio di Bravo
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Copelia 38943665
    mf: Jakobin RS 127
    88887=39
      
  2. Pegasus
    f: Damit RS 270
    m: Kulla-Gulla RS 5413
    mf: Napoleon RS 137
    87788=38
       
  3. Amit
    f: Damit RS 270
    m: Risegård's Serena 38010363
    mf: Edmund v.d. Brouwerij RS 384
    87787=37
     
  4. Bäckdalens Texas
    f: Joytoy v.st. Berknes RS NL806269
    m: Hester v.d. Rubbens Hoeve RS 3756
    mf: Amice v.d. Amstelhof NL-S.977
    77687=35

    Foto: Mai Rönnlund
     

Klass 2

  1. Ängabogårds Dilba
    f: Damit RS 270
    m: Rossmons Ancilla RS 4284
    mf: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    88887=39, Champion Föl
      
  2. Näsvallens Balett
    f: Näsvallens Pyrit RS 411
    m: Näsvallens Birka RS 2666
    mf: Almnäs Sirocco RS 221
    87888=39
     
  3. JR Iron Maiden
    f: Almnäs Etapp RS 305
    m: Ytterhalls Irina RS 4072
    mf: Watson v. Bunswaard RS 244
    88787=38
     
  4. Azalea
    f: Olympus RS 315
    m: Afroditi 38002363
    mf: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    88787=38

    Foto: Susanne Nygren
     
  5. Ashanti
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Amina 38002873
    mf: Damit RS 270 
    87688=37
      
    Bessi
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Beliss RS 4730
    mf: Kanteborgs Sprite RS 271 
       
    Ängsanemon
    f: Damit RS 270
    m: Norrskenets Bamie RS 3494
    mf: Lockinge Napoleon RS 111

Klass 2M

  1. Dilemma
    f: Littlebignor Giovanni RS GBAF0365
    m: Fairy Frolic RS 2706
    mf: Fairy Varlet SPSB 2913
    77777=35
     

Klass 3

  1. Almnäs Real Stallion
    f: Almnäs Ivory RS 432
    m: Applausje v.h. Bergsche Hoofd RS 2229
    mf: Vorden Buddleia NL-S.883
    87887=38
     

Klass 4

  1. Berta
    f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
    m: Beliss RS 4730
    mf: Kanteborgs Sprite RS 271
    77887=37
     

Klass 4M

  1. Wishes Come True
    f: Kanteborgs Magnum RS 275
    m: Nangijala af Jäboruder RS 4926
    mf: Östertorps Baron RS 230
    88777=37
      

Klass 6

  1. Lilltrollet
    f: Kasper RS 336
    m: Copelia
    mf: Jakobin RS 127
    88987=40, Champion Ungsto
     

Klass 7

  1. Spirit
    f: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    m: Zieta RS 4744
    mf: Componist v.d. Römer RS 248
    77887=37
     

Klass 8

  1. Tiara af Jäboruder
    f: Ideal De Gasså RS 323
    m: Ninja v.d. Goudakkers NL-V. 126691
    mf: Barflat 20th Century Boy NL-S.801556
    87887=38
     
  2. Midgårds Blixtra
    f: Näsvallens Pyrit RS 411
    m: Broängens De Baronia RS 3906
    mf: Firth Bracken RS 120
    77888=38
     
  3. Disa
    f: Fireball v.St. Polderzicht RS NL800791
    m: Diora RS 4729
    mf: Hormesta Erik Viking RS 325
    87787=37
      
  4. Midgårds Sindy
    f: Birchwood Telstar DK-SH 317
    m: Boltwood Sally Lunn RS 5080
    mf: Boltwood Gold Plate SPSB 2542
    77787=36
      
  5. Midgårds Jasmin
    f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
    m: Almnäs Impala RS 4371
    mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    77787=36
     
    Bäckdalens Noblesse
    f: Fireball v.St. Polderzicht
    m: Cindy RS 4780
    mf: Brunte RS 188 
      
    Bäckdalens Zhamira
    f: Fireball v.St. Polderzicht RS NL800791
    m: Källbergets Miranda RS 2872
    mf: Firth Bracken RS 120

Klass 8M

  1. Bäckdalens Fame
    f: Zeagram RS 319
    m: Birchwood Magnolia RS 4176
    mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
    88888=40, Champion Ministo 

    Foto: Mai Rönnlund

Klass 10

  1. Rocky
    f: Kanteborgs Sprite RS 271
    m: Rubina Spar 38-95-4211
    mf: Fridhems Fofo RS 273
    78887=38
       
  2. Titan
    f: Titol RS 241
    m: Näsvallens Beyla RS 3866
    mf: Annelunds Doc RS 211
    77798=38
     
  3. Näsvallens Amingo
    f: Tunstas Domingo RS 297
    m: Östertorps Amir RS 2325
    mf: Lockinge Napoleon RS 111
    87877=37
      
    Askö Tubby Noon
    f: Galax RS 138
    m: Askö Tirosa RS 2494
    mf: Ross of Transy RS 124

Klass 11

  1. Almnäs Freon RS 397
    f: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    m: Witch v. Bunswaard RS 1842
    mf: Roy v. Bunswaard RS 184
    88888=40
      
  2. Näsvallens Pyrit RS 411
    f: Furunäs Porfyr RS 222
    m: Hoksels Pyrola RS 3869
    mf: Plutus v. Dorpzicht RS 220
    87898=40
       

Klass 11M

  1. Skäpperöds Ulan RS 459
    f: Skäpperöds Hector RS 281
    m: Ivonne v. Laarbeek RS 3441
    mf: Abe v.h. Rinkveld NL-S.984
    88888=40

Klass 12 A

  1. Ytterhalls Irina RS 4072
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Ytterhalls Evita RS 2787
    mf: Furunäs Porfyr RS 222
    99897=42, Champion Sto, BIS

    Foto: Malin Persson
       
  2. Risegård's Serena
    f: Edmund v.d. Brouwerij RS 384
    m: Felicia RS 2881
    mf: Roy v. Bunswaard RS 184
    98988=42, Reserv BIS

    Foto: Helena Bergström ?
      
  3. Rossmons Ancilla RS 4284
    f: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    m: Fänlids Fridolina RS 2195
    mf: Iano RS 149
    98888=41

    Foto: Helena Bergström ?
         
  4. Hester v.d. Rubbens Hoeve RS 3756
    f: Amice v.d. Amstelhof NL-S.977
    m: Daisy v. Haink RS 3440
    mf: Winner v.St Brammelo NL-S.923
    98888=41

    Foto: Mai Rönnlund
      
  5. Afroditi
    f: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    m: Katty RS 4281
    mf: Eric v.St. Zwarte Hof RS 70
    88888=40

    Foto: Susanne Nygren
     

Klass 12 B

  1. Kulla-Gulla RS 5413
    f: Napoleon RS 137
    m: Samba Liten RS 2754
    mf: Roy v. Bunswaard RS 184
    88888=40
      
  2. Beliss RS 4730
    f: Kanteborgs Sprite RS 271
    m: Belle Blonde RS 2400
    mf: Botvid RS 160
    88888=40
     
  3. Amina
    f: Damit RS 270
    m: Rossmons Ancilla RS 4284
    mf: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    77897=38
       
  4. Copelia
    f: Jakobin RS 127
    m: Gunhults Bibbi RS 609
    mf: Björnslunds Adam RS 35
    87787=37
        
    Norrskenets Bamie RS 3494
    f: Lockinge Napoleon RS 111
    m: Heds Ginger Ale RS 2192
    mf: Kompis Fritjof RS 196
     

Klass 13

  1. Vanilla RS 4325
    f: Nero v.d. Olde Maten NL-S.752
    m: Ytterhalls Felice RS 3071
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    99888=42

    Foto: Mai Rönnlund
      
  2. Ytterhalls Harmonie RS 3752
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Ytterhalls Brusa RS 2353
    mf: Skäpperöds Asterix RS 183
    98898=42

    Foto: Mai Rönnlund
      
  3. Piglet RS 3449
    f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
    m: Paulien v.h. Oranjeplein RS 1203
    mf: Leopold v.d. Strengstraat NL-S.704
    99787=40
       
  4. Diora RS 4729
    f: Hormesta Erik Viking RS 325
    m: Rosenhagas Diadem RS 4101
    mf: Lakris RS 226
    88887=39
      
  5. Enya
    f: Gunhults Pedro RS 174
    m: Emma RS 4213
    mf: Gläntans Morendo RS 267
    77887=37
      

Klass 13M

  1. Lundabo Hedda
    f: Let's try again RS 375
    m: Lundabo Heidi RS 3717
    mf: Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
    88788=39
      

Klass 14A

  1. Componist v.d. Römer RS 248
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Vivace v. Spuitjesdom NL-S. 93324
    mf: Newton v. Dorpzicht NL-S.745
    99788=41, Champion Hingst

    Foto: Mai Rönnlund
     

Klass 15 

  1. Näsvallens Birka RS 2666
    f: Almnäs Sirocco RS 221
    m: Maja RS 1665
    mf: Östertorps Danne RS 161
    99897=42
     
  2. Näsvallens My RS 3863
    f: Annelunds Doc RS 211
    m: Näsvallens Majsan RS 2130
    mf: Falcon RS 142
    87787=37
     

Klass 14MA 

  1. Kanteborgs Magnum RS 275
    f: Ulverscroft Tot Sunshine RS 205
    m: Toyhorse Mary RS 1710
    mf: Hayes Hill Troilus SPSB 3297
    88888=40, Champion Minihingst
       

Klass 15M

  1. Fairy Frolic RS 2706
    f: Fairy Varlet SPSB 2913
    m: Fairy Fantasia SPSB 8529
    mf: Ron of North Wells SPSB 1989
    77889=39

         

Resultaten är inrapporterade av Lena Rönnlund.

Relaterade länkar

Av: Cattis

Datum för publicering

  • 2006-09-02

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-02 23:28 #1 av: Cattis

Grattis allihop!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-02 23:29 #2 av: Lena R

#1 Snabbt jobbat!

Anmäl
2006-09-02 23:31 #3 av: [Anna-N]

Grattis till er alla!

Anmäl
2006-09-02 23:32 #4 av: Cattis

#2 Helt och hållet din förtjänst! Tack för snabba resultat!

Nu hoppas jag bara på bilder... Flört

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-02 23:34 #5 av: Lena R

#4 hoppas någon som var där har fotat mycket..Hade tyvärr inte tid att fota nåt idag.

Anmäl
2006-09-02 23:54 #6 av: Houdini

 Tack för en MYCKET välordnad utställning.

Grattis FAME till dubbelguldsdiplomet!

Grattis till alla Klassvinnare, Guldmedaljörer och BIS + RES vinnare.

Anmäl
2006-09-03 00:39 #7 av: Sofia_Schultz

Grattis alla!

Anmäl
2006-09-03 12:05 #8 av: kacka

Någon som tog bilder?

Anmäl
2006-09-03 12:20 #9 av: angabogard

 RES BIS Risegårds Serena..ska försöka mig på att lägga en bild.

Och ett stort grattis till Maria och självklart alla andra klassvinnare och champion vinnare!!

 

Anmäl
2006-09-03 12:21 #10 av: angabogard

Ja det lyckades jag visst med, så då kommer även BIS Ytterhalls Irina här.

Även ett stort grattis till dig Jenny!!

Anmäl
2006-09-03 12:32 #11 av: angabogard

Min son lekte med kameran hela dagen, så dom flesta bilder är usla.. men han lyckades få en bra bild på Rossmons Ancilla. 

Tyvärr fick jag ingen bild på hennes föl som blev fölchampionLedsen

hoppas att någon annan fick det!?

Anmäl
2006-09-03 12:40 #12 av: kacka

Oj vilken fin tavla BIS-vinanren vann! Vad kul!

Anmäl
2006-09-03 13:24 #13 av: Lena R

#6 Tack Anette! Vi är jätteglada för Fames dubbelguldsdiplom

Anmäl
2006-09-03 22:26 #14 av: Maria Persson

Ska försöka lägga in en bild på den urläckra hingsten Componist v.d. Römer RS 248 . Som min dotter Malin tog kort på .

Anmäl
2006-09-03 22:30 #15 av: Maria Persson

Det gick och här en bild utan grästrå Glad

Anmäl
2006-09-03 22:35 #16 av: Maria Persson

Ytterhalls Irina

Anmäl
2006-09-03 22:37 #17 av: Maria Persson

En till på Irina

Anmäl
2006-09-03 22:46 #18 av: Maria Persson

Tack så mycket Glad  5 inlägg efter varann lite pinsamt

Anmäl
2006-09-03 23:09 #19 av: Ellinor Johansson

Grattis till er alla!

Anmäl
2006-09-04 00:46 #20 av: Susanne.Nygren

Hej alla glada shettis-fans!

Grattis till alla glada utställare, främst Jenny och Maria!

Bild på Afroditi och Azalea....

Anmäl
2006-09-04 00:50 #21 av: Susanne.Nygren

Eftersom det gick bra kommer fler bilder....Glad

Anmäl
2006-09-04 00:54 #22 av: Susanne.Nygren

Å så en till!

Anmäl
2006-09-04 10:16 #23 av: Lulan

Grattis till er alla!!

å så specielt till BIS-vinnaren Jenny o Irina :)

Anmäl
2006-09-04 10:30 #24 av: Charlotte-Aveback

Grattis till alla fina resultat!

Anmäl
2006-09-04 11:45 #25 av: paparatzi

Tack! Alla Glad

Anmäl
2006-09-04 11:51 #26 av: paparatzi
Vill bara meddela att det kommer att läggas ut bilder från skellefteå utställningen på www.lingard.se gå gärna in och kika där PS! det finns lite bilder ifrån Umeå utställningen också
Anmäl
2006-09-04 11:54 #27 av: paparatzi
TACK! till alla fantastiska sponsorer som gjorde alla deltagare till vinnare, finns det någon som har ett foto på prisvagnen att lägga ut här?
Anmäl
2006-09-04 16:35 #28 av: Maria Persson

# 27 Tror att Rune fotade prisvagnen hör med dom .

Vilken otroligt fin tavla Pia målat .

Anmäl
2006-09-09 14:53 #29 av: Lena R

Bild på Bäckdalens Texas

Anmäl
2006-09-09 14:55 #30 av: Lena R

Hester v.d Rubbens Hoeve

Anmäl
2006-09-09 14:56 #31 av: Lena R

Bäckdalens Fame

Anmäl
2006-09-09 14:56 #32 av: Lena R

ytterhalls Harmonie

Anmäl
2006-09-09 14:57 #33 av: Lena R

Vanilla

Anmäl
2006-09-09 14:58 #34 av: Cattis

# 29-32 Är det du som fotograferat?

 

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-09 14:59 #35 av: Lena R

Och till sist en bild på Componist v.d Römer

Anmäl
2006-09-09 15:00 #36 av: Lena R

Det är mamma (mai) som fotat

Anmäl
2006-09-09 16:12 #37 av: Cattis

Jag har lagt in Bäckdalens bilder i artikeln.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-09 16:14 #38 av: Lena R

tack

Anmäl
2006-09-09 22:48 #39 av: Mai R
Nu finns bilder på klassvinnarna på www.lingard.se
Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.