16 - Resultat - utställning

Resultat - Ludvika 2006

2006-09-10 13:38 #0 av: Cattis

Här är resultaten från Shetland Nords utställning i Ludvika den 10 september 2006.

Domare: Viveka Karlestrand

CHAMPIONAT
Champion Föl: Ulriksbergs Ballerina
Champion Unghingst: Hamras Hurricane
Champion Ungsto: Kölnäs Lhea

FINAL
Bästa Mini: Tiffanny af Jäboruder
Bästa Skäck: Skråmstaholms Viking 
Bästa Drive In: Smedstorps Prima 

Best In Show: Kölnäs Lhea
Reserv BIS: Älvåsens Anemone

Klass 1 

  1. Pajazzo di Leva
    f: Love Spring RS 298
    m: Peggy v.d. Stenenheul RS 5231
    mf: Ivo v.d. Lindenhof NL-S. 805645 
    88797=39
     
  2. Lilla Lila Vulkan
    f: Almnäs Hi-Fi RS 413
    m: Botilda RS 1748
    mf: Botvid RS 160
    88878=39
      
  3. Skråmstaholms Viking
    f: Skäpperöds Jason RS 285
    m: Whitney Song RS 3436
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
    88877=38, Bästa Skäck
     
    Gränje Wigwam
    f: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    m: Wivi RS 4112
    mf: Kärlingehults Pax RS 182 
    Struken
     
    Ekskogens Balder
    f: Furunäs Bonzo RS 269
    m: Furunäs Bonnie RS 2331
    mf: Onyx v.St. Geerhof RS 204
    Struken
     

    Berges Elrond
    f: Roy v. Bunswaard RS 184
    m: Cindy v.d. Vier Hoeven 38887981
    mf: William v.d. Vier Hoeven NL-S.927
    Struken

Klass 2

  1. Ulriksbergs Ballerina
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Smedstorps Prima 38002143
    mf: Roson RS 329 
    88888=40, Champion Föl
     
  2. Marion
    f: Ytterhalls Mistral RS 400
    m: Lyktans Karisma RS 5099
    mf: Watson v. Bunswaard RS 244
    87888=39
     
  3. Lundstorps Blond
    f: Epol RS 371
    m: Bianca RS 4134
    mf: Allgunnens Micko RS 259
    77887=37
     
  4. Tindra
    f: Rosengårds Gimmic NO-NPA 3372
    m: Tiara
    mf: Jikas Sue-perStar RS 321
    78676=34

Klass 3 

  1. Kölnäs Micro
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Kölnäs Angelick RS 2977
    mf: Gletness Rockall RS 155 
    88887=39
     
  2. Ingo
    f: Olympus RS 315
    m: Almnäs Diana RS 3438
    mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235 
    78788=38
      
  3. Zeror Af Nedernäs
    f: Plutus v. Dorpzicht RS 220
    m: Loeke v.St. Patricia 38-96-7427
    mf: Patrick v.d. Uitweg NL-S.807
    88777=37
     
  4. Gimli
    f: Jamil RS 169
    m: Evita RS 4990
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200 
    87877=37
     
  5. Blizzard
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Falizia RS 5483
    mf: Thomas v.d Veldstraat RS 242 
    88777=37
     
  6. Brunsjönäs Fabian
    f: Alfons RS 302
    m: Omke v.d. Klomp NL-S. 131740
    mf: Goldwin v. Wegdam NL-S. 803084 
    78777=36
     
  7. Högbergets Dream Guy
    f: Gulleman RS 173
    m: Furunäs Delilah RS 4163
    mf: Plutus v. Dorpzicht RS 220 
    77876=35
     
  8. Born to be brave
    f: Zorry RS 419
    m: Boccia RS 4864
    mf: Furunäs Fernando RS 258 
    77767=34
     

Klass 4 A

  1. Älvåsens Anemone
    f: Äppelbo Flash RS 398
    m: Ytterhalls Akleja RS 2078
    mf: Rosson of Transy NL-S.596 
    99887=41, Reserv BIS
      
  2. Sally
    f: Furunäs Sahib RS 243
    m: Sofie 38-82-2687
    mf: Tjabo RS 90
    88787=38
     
  3. Lyktans Queen of Myheart
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Dalsgårds Bellamie RS 4026
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215 
    88777=37
     
    Haganäs Git Gay
    f: Furunäs Fernando RS 258
    m: Almnäs Gaia RS 3849
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215 
    Struken
     
    Ekskogens Pandora
    f: Furunäs Bonzo RS 269
    m: Ekskogens Pikachú RS 4961
    mf: Frastan v. Dekema RS 333
    Struken
     

Klass 4 B

  1. Namanda
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Nobless RS 5026
    mf: Tunstas Domingo RS 297 
    89788=40
     
  2. Nerina
    f: Tunstas Domingo RS 297
    m: Ninette RS 3435
    mf: Thomas v.d Veldstraat RS 242 
    87888=39
     
  3. Jasmina
    f: Roson RS 329
    m: Furunäs Janita 38-97-7349
    mf: Furunäs Fernando RS 258 
    87887=38
     
  4. Ulriksbergs Penny
    f: Sjöängens Rival RS 434
    m: Smedstorps Prima 38-00-2143
    mf: Roson RS 329 
    78778=37
     
  5. Skälöns Nina
    f: Furunäs Sahib RS 243
    m: Blenda RS 4766
    mf: Almnäs Ra RS 217
    78776=35
     
  6. Everlasting Flower
    f: Zorry RS 419
    m: Felicia RS 4863
    mf: Furunäs Fernando RS 258 
    77677=34
     
    Lugnets Lyra
    f: Abbe RS 158
    m: Whitney Song RS 3436
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215 
    Struken
     
    Promisehill Windflower
    f: Joytoy v.st. Berknes NL-S. 806269
    m: Wendy v.d. Riekshoeve FN-p 84-1054
    mf: Paulus v.d. Blikhalm NL-S.801
    Struken

Klass 5

  1. Lindebys Tibast
    f: Kanteborgs Sprite RS 271
    m: Lindebys Tigra RS 5083
    mf: Furunäs Sahib RS 243
    78887=38

Klass 6

  1. Kölnäs Lhea
    f: Almnäs Flis RS 343
    m: Kölnäs Angelick RS 2977
    mf: Gletness Rockall RS 155 
    89898=42, Champion Ungsto, BIS
     
  2. Lindebys Selma
    f: Furunäs Sahib RS 243
    m: Lundabo Kismet RS 3325
    mf: Watson v. Bunswaard RS 244 
    89888=41
     
  3. Lyktans Penny
    f: Zorry RS 419
    m: Amitza RS 3900
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200 
    88887=39
     
  4. Undis
    f: Seaspur Custard Cream SPSB AH0359
    m: Skrållan RS 4768
    mf: Östertorps Dagobert RS 151 
    87888=39
     
  5. Asphagens Tilde
    f: Thunderstorm RS 407
    m: Kölnäs Bellamy RS 3081
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215 
    88778=38
     
  6. Vectra
    f: Gunhults Pedro RS 174
    m: Violetta v.St. Ruwaard RS 2011
    mf: Nero v.d. Olde Maten NL-S.752
    77787=36

Klass 7

  1. Freke af Sörtå
    f: Hector af Sörtå RS 399
    m: Fuccia RS 4149
    mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257 
    87787=37
     
  2. Broängens Idas Ace L
    f: Ekot's Ghost RS 369
    m: Ida RS 1379
    mf: Carmito RS 126
    78777=36

Klass 8

  1. Tiffany af Jäboruder
    f: Östertorps Baron RS 230
    m: Lambada v.St. Ankeveen Spar 38-96-0005
    mf: Again v. Spuitjesdom NL-S. 85816 
    88889=41
     
  2. Nords Indra
    f: Furunäs Jotex RS 378
    m: Furunäs Irene RS 4280
    mf: Furunäs Fernando RS 258 
    98887=40
     
  3. Trixy v. Bunswaard
    f: Band of Transy SPSB 820269
    m: Fixy v. Bunswaard RS 5144
    mf: Oberon v.St. Volmoed NL-S.780
    98788=40
     
  4. Hamras Hope
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Hamras Tösen RS 1616
    mf: Hamras Killen RS 134
    98878=40
     
  5. Wilma af Sörtå
    f: Hector af Sörtå RS 399
    m: Fresia af Sörtå RS 5013
    mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    88888=40
     
  6. Lupina
    f: Epol RS 371
    m: Gnista RS 5269
    mf: Almnäs Ulex RS 256
    89877=39
     
  7. Brunett av Friheten
    f: Lukas RS 372
    m: Bianca RS 4134
    mf: Allgunnens Micko RS 259
    87887=38
     
  8. Mariedals Morizette
    f: Castor v. Bunswaard RS 247
    m: Marissa v.Stal Patricia RS 4400
    mf: Dion v.d Buitenweg NL-S.1093
    88777=37 
      
    Blåklockans Fairytail
    f: Watson v. Bunswaard
    m: Felicia RS 4863
    mf: Furunäs Fernando RS 258 
    Struken 

Klass 9

  1. Hamras Hurricane
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Hamras Amapola RS 4148
    mf: Hamras Fridolf RS 266 
    89798=41, Champion Unghingst
      
  2. Lindebys Torsten L RS 462
    f: Thunderstorm RS 407
    m: Trolleby Aprikos RS 2994
    mf: Almnäs Origo RS 198 
    89888=41
     

Klass 24 
Ingen rangering i denna klass.

  • Bianca RS 4134
    f: Allgunnens Micko RS 259
    m: Hokus Pokus RS 2654
    mf: Assir RS 101
    89788=40
      
  • Lyktans Karisma RS 5099
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Berdine v. Hogenhof RS 3227
    mf: Mustang v. Bunswaard NL-S.730
    98787=39
       
  • Källbergets Ivenhow
    f: Capone-Fire RS 252
    m: Sassa RS 2470
    mf: Garvis RS 157 
    87676=34
      
  • Milena
    f: Plutus v. Dorpzicht RS 220
    m: Mixi RS 2892
    mf: Kärlingehults Pax RS 182
    88887=39
     
  • Minette
    f: Almnäs Flis RS 343
    m: Kölnäs Arabella RS 2905
    mf: Gletness Rockall RS 155
    77777=35
      
  • Lancelot af Sörtå
    f: Kasper RS 336
    m: Fuccia RS 4149
    mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    87776=35
      
  • Smedstorps Prima
    f: Roson
    m: Almnäs Penny
    mf: Gletness Rockall
    88888=40 Bästa Drive In Ponny
       
  • Furunäs Bonnie RS 2331
    f: Onyx v.St. Geerhof RS 204
    m: Furunäs Penseé Spar 38-85-7485
    mf: Lockinge Mason RS 83
    Struken
     
  • Cindy v.d. Vier Hoeven
    f: William v.d. Vier Hoeven NL-S.927
    m: Paula v.d. Oostkanaaldijk NL-S. 77902
    mf: Coen v. Neer NL-S.525
    Struken

      

Resultaten rapporterades in av Kristina Korsbäck. Plus några av Anna Norling.

  

Relaterade länkar

Av: Cattis

Datum för publicering

  • 2006-09-10

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 14:11 #1 av: Cattis

Klassvinnare i klass 3, 4A och 4B inlagda, mer kommer snart.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 14:43 #2 av: Cattis

Klassvinnare i klass 6 och 7. Lunchen är precis över, så poängrader kommer snarast på övriga.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 15:02 #3 av: Cattis

Poängrader på de som är klara. Tack och lov sitter Kristina i sekretariatet idag och har tillgång till siffrorna :-)

Nu är klass 8 inne.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 15:41 #4 av: Cattis

Klass 8 klar.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 15:57 #5 av: Ellinor Johansson

SUPERTACK för snabb rapportering Cattis och alla rapportörer ni är guld värda!

Anmäl
2006-09-10 16:10 #6 av: Cattis

Stort grattis till Familjen Korsbäck förresten, som iom Wilmas guld idag har fått ett dubbelguldsdiplom!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 17:03 #7 av: Cattis

Klass 1, 2 och 9 inlagda.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 17:47 #8 av: Cattis

Klass 24

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 17:52 #9 av: Hanna-D

Grattis Anna & Lena till Trixys fina poäng! Glad

Anmäl
2006-09-10 18:06 #10 av: Cattis

Klart!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 18:33 #11 av: Cattis

Grattis allihop!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-10 19:26 #12 av: Sofia_Schultz

Grattis allihopa!

Anmäl
2006-09-10 19:58 #13 av: carina-w

Ett stort grattis till er alla som ställt sina hästar ,både igår o idag Glad

Anmäl
2006-09-10 20:39 #14 av: [Anna-N]

#9. Tack!

En trevlig utställning var det i Ludvika idag. Grattis allihopa!

Anmäl
2006-09-10 20:53 #15 av: Charlotte-J

Stort Grattis till Linn Nordén, nu är dubbelgulds Diplomet på Nords Indra grejat Glad Stort Grattis!!!

Amor vincit omnia Kyss

Anmäl
2006-09-11 12:31 #16 av: ester

MÅNGA GRATTIS Linn !  till din fina Nords Indras guld och till Indras dubbelguldsdiplom ,det är hon och du väl värda.Glad

 

 

Anmäl
2006-09-12 19:44 #17 av: alvasens

Tack för en trevlig utställning, välorganiserad. Jag är naturligtvis helnöjd

Anmäl
2006-09-18 19:28 #18 av: Cattis

*putt*

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-09-18 20:09 #19 av: [Anna-N]

Carina B och Eva S, har Ni foton att tillgå? Oskyldig Kanske tom. några andra har det?...

Anmäl
2006-09-18 20:15 #20 av: eva.s

här kommer nga...:)

Anmäl
2006-09-18 20:16 #21 av: eva.s

vet inte hur man lägger ner flera bilder samtidigt:) Ni får stå ut...:)

Anmäl
2006-09-18 20:17 #22 av: eva.s

hihi, förlåt mig men jag var tvungen:)

Anmäl
2006-09-18 20:17 #23 av: eva.s

källbergets Ivenhoe

Anmäl
2006-09-18 20:18 #24 av: eva.s

johanna med sin snygging:)

Anmäl
2006-09-18 20:20 #25 av: eva.s

Denna var den bästa på hela dagen tyckte min flicka Fanny:) Tur hon har en pappa som kan snickra:)

Anmäl
2006-09-18 20:23 #26 av: eva.s

Jag har nga till.....dom kommer senare:) Håll till godo. Kanske ngn har ett foto på min 34:a poängare? Vore skoj att få isf.

Tack Pernilla förresten för en fint arrangerad utställning. Kram E

 

Skickar med en till, en av mina favoritbilder:)

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.