Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
16 - Resultat - utställning

Resultat - Valla 2006

2006-08-23 23:00 #0 av: Cattis

Den 19 augusti 2006 hade Shetland Öst sin årliga utställning på Valla i Linköping. Domare var Annika Strindgård och Alf Johansson.

Klass 1  
Domare:  Annika Strindgård

  1. Etik av Friheten
    f: Epol  RS 371    
    m: Etana 
    mf: Mysak  RS 286
    88878=39

     

  2. Ekskogens Klipp
    f: Furunäs Bonzo  RS 269
    m: Ekskogens Kiara  RS 4960
    mf: Frastan v. Dekema  RS 333   
    88788=39

    Foto: Jennie Ejneroos
     
  3. Hamras Kelzo
    f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
    m: Kontura  RS 5422
    mf: Lukas  RS 372   
    87788=38

            
  4. Humledals Zdeno Chara
    f: Wessel v.d. Amstelhof  RS 235
    m: Charmante  RS 2690
    mf: Dulex  RS 110
    88868=38

        

Klass 1M 
Domare:  Alf Johansson

  1. Kämpelandets Goodish
    f: Kerswell Shogun  RS 265
    m: Kelly v. Diepenbroek  RS 4783
    mf: Fandor v. Kairos  NL-S. 801427 
    87688=37

        

Klass 2  
Domare:  Annika Strindgård

  1. Lundstorps Blond
    f: Epol RS 371    
    m: Bianca  RS 4134
    mf: Allgunnens Micko RS 259
    88988= 41, Champion Föl

     
  2. Olivehults Gnista
    f: Olivehults Ghost RS 334
    m: Bradstone Savannah 38-98-0571
    mf: Watson v. Bunswaard  RS 244
    88788= 39

       
  3. Sverkertorps Beauty 
    f: Ytterhalls Mistral  RS 400
    m: Belinda  38-00-2465
    mf: Bonance v. Dorpzicht  RS 255
    88887= 39

       
  4. Leia
    f: Furunäs Bonzo  RS 269
    m: Almnäs Lava  RS 4994
    mf: Django v.d. Romer  RS 294
    87788= 38

         

Klass 2M   
Domare:  Alf Johansson

  1. A Taste of Honey 
    f: Design To Make a Difference  RS 448
    m: Almnäs Honey  RS  3975
    mf: Parlington Pimpernell  RS 250
    88878= 39, Champion Miniföl

      
  2. Tingeling
    f:  Gamlingay Puzzle
    m: Kanteborgs Malibu
    87677= 36

      

Klass 3
Domare: Annika Strindgård

  1. Vide af Kättestad
    f: Äppelbo Findus
    m: Annelunds Silke
    mf: Wärnanäs Magnus RS 80
    77788= 37

       
  2. Gazper
    f: Kasper
    m: Gazette
    mf: Annelunds Gasso RS 206
    Struken 
       

Klass 4 
Domare: Alf Johansson

  1. Hamras Jelena
    f: Kasper RS 336
    m: Hamras Amorosa RS 4147
    mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    88887= 39


  2. Ekskogens Pandora
    f: Furunäs Bonzo
    m: Ekskogens Pikachú
    mf: Frastan v. Dekema RS 333
    88788=39

      
  3. Bergshults Revina
    f: Sjöängens Rival
    m: Almnäs Carmini
    mf: Gletness Rockall RS 155
    87887= 38

       
  4. Gwen
    f: Gulleman
    m: Dilba
    mf: Näsets Curry RS 53
    77887=37

     
  5. Hanny
    f: Fredrik
    m: Felicia-Frida
    mf: Drutten RS 135
    77877=36

          

Klass 5 
Domare: Alf Johansson

  1. Spektras Theodor
    f: Shetlandsgaards Jackpot DK-SH 9903870
    m: Honny v. Katwijk NL-S. 112126
    mf: Abe v.h. Rinkveld NL-S.984
    77877= 36

        
  2. Pompe
    f: Gamlingay Puzzle
    m: Bella
    mf: Östertorps Baron RS 230
    77578= 34


Klass 6 
Domare: Alf Johansson

  1. Kryddgårdens Socker
    f: Kärlingehults Lorion RS 156
    m: Annelunds Silke RS 2675
    mf: Wärnanäs Magnus RS 80
    98788= 40

       
  2. Ikea av Friheten
    f: Huggarebo Liston RS 231
    m: Imma av Friheten RS 5046
    mf: Furunäs Sahib RS 243
    98688= 39

          

Klass 6M 
Domare: Alf Johansson

  1. Chasend Tazmin
    f: Athelney Lightning SPSB AG0951 S99 51
    m: Staplow Teasel SPSB AE0718 M98 99
    mf: Kirkstall Lancelot SPSB 003927
    99888= 42, Bästa Skimmel, Champion Ministo, BIS

       

Klass 7 
Domare: Annika Strindgård

  1. Tampico af Jäboruder
    f: Frastan v. Dekema RS 333
    m: Gamira v.h. Tunneltje RS 4106
    mf: Chris v.d. Provincialeweg NL-S.1052
    88877=38

      
  2. Risslas Le'ttir
    f: Love Spring RS 298
    m: Östertorps Kefir RS 4888
    mf: Almnäs Origo RS 198
    87788= 38

         
  3. Amaretto
    f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
    m: Bibbi
    mf: Olivehults Ghost RS 334
    87877= 37

      
  4. Dante
    f: Ideal De Gasså RS 323
    m: Dilba
    mf: Näsets Curry RS 53
    87877= 37

         
  5. Kraterns Poseidon
    f: Alfons RS 302
    m: Lojana
    mf: Janko RS 162
    67778= 35

     

Klass 8 
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson

  1. Tupilak af Jäboruder
    f: Nocturne af Jäboruder RS 406
    m: Bloom of Marshwood NL-S. 95654
    mf: Surety of Marshwood SPSB 2529
    99888= 42, Champion Ungsto

      
  2. Vithatts Palencia
    f: Äppelbo Pastillo
    m: Äppelbo Pickolina
    mf: Valentijn v.d. Amstelhof RS 260
    88898= 41

       
  3. Nords Indra
    f: Furunäs Jotex RS 378
    m: Furunäs Irene RS 4280
    mf: Furunäs Fernando RS 258
    98887= 40

         
  4. Kronblads Ophelia
    f: Skogheims Allright RS NO2727
    m: Salebodas Ada RS 2554
    mf: Björnslunds Jesper RS 102
    88888=40

       
  5. Brunett av Friheten
    f: Lukas RS 372
    m: Bianca RS 4134
    mf: Allgunnens Micko RS 259
    88887= 39

       
  6. Humledals Lady
    f: Wessel v.d. Amstelhof
    m: Äppelbo Loka RS 4368
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    87787= 37

        
  7. Elsa
    f: Cherry Boy RS 207
    m: L Lollypop
    mf: Pemboa Spanish Gold RS 216
    77867= 35

              

Klass 8M 
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson

  1. Carbon Copy
    f: Touch of Gold RS 360
    m: Wolly Winning Face RS 4535
    mf: Parlington Pimpernell RS 250
    98788= 40

       

Klass 9 
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson

  1. Timothy af Jäboruder RS 468
    f: Nocturne af Jäboruder RS 406
    m: Ylona v.d. Herenweg RS 5052
    mf: Suprise v. Dorpzicht NL-S.856
    87988= 40, Champion Unghingst

     

Klass 10 
Domare: Annika Strindgård

  1. Heds Nelson
    f: Furunäs Porfyr RS 222
    m: Atella RS 2263
    mf: Östertorps Danne RS 161
    98778= 39

       
  2. Zorro
    f: Nalle Puh RS 91
    m: Zita RS 1608
    mf: Casper v.St Olyhof RS 54
    77889= 39

        
  3. Hällifant
    f: Damm RS 197
    m: Östertorps Comci RS 1528
    mf: Newcomer v. Spuitjesdom NL-S.754
    87887= 38

        
  4. Robertino
    f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
    m: Fancy RS 1911
    mf: Rosafir of Transy RS 66
    88767= 36

        
  5. Lydig
    f: Fredrik RS 277
    m: Silveråkerns Lydia RS 3480
    mf: Flagg RS 85
    77868= 36

       
  6. Johannesbergs Iroc
    f: Titan RS 172
    m: Golden Morning RS 3819
    mf: Galax RS 138
    77876= 35

     
  7. Kämpelandets Marengo
    f: Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
    m: Monique RS 2790
    mf: Teddy Boy of Longacre RS 192
    76778= 35

        

Klass 11 
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson

  1. Nocturne af Jäboruder RS 406
    f: Mustang v. Bunswaard NL-S.730
    m: Just Me v.St Wainum Wisholt RS 3396
    mf: Koert v.St. Olyhof NL-S.663
    88898= 41, Champion Hingst

      
  2. Äppelbo Findus RS 289
    f: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    m: Äppelbo Semla RS 1473
    mf: Gletness Rockall RS 155
    88888=40

       
  3. Zeb RS 438
    f: Smevallens Royal RS 331
    m: Jeriza RS 3137
    mf: Helmund of Transy RS 140
    88788= 39

      

Klass 12 
Domare: Annika Strindgård

  1. Kontura RS 5422
    f: Lukas RS 372
    m: Gnista
    mf: Almnäs Ulex RS 256
    98789= 41

         
  2. Almnäs Lava RS 4994
    f: Django v.d. Romer RS 294
    m: Almnäs Fabiola RS 3439
    mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    99787= 40

        
  3. Bradstone Savannah
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Saidee of Raddonmere RS 3265
    mf: Steldart of Transy SPSB 3530
    88888=40

        
  4. Ekskogens Kiara RS 4960
    f: Frastan v. Dekema RS 333
    m: Östertorps Kamé RS 4252
    mf: Bonance v. Dorpzicht RS 255
    88888=40

    Foto: Jennie Ejneroos
        
  5. Bianca RS 4134
    f: Allgunnens Micko RS 259
    m: Hokus Pokus RS 2654
    mf: Assir RS 101
    89788= 40

       
  6. Etana RS 4504
    f: Mysak RS 286
    m: Tanja v. Malenstein Putten RS 1954
    mf: Eduard v.St. Rodichem NL-S.517
    87898= 40

     
  7. Belinda
    f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
    m: Sanny RS 1569
    mf: Charlie RS 98
    87898= 40

             

Klass 12M 
Domare: Alf Johansson

  1. Almnäs Honey RS 3975
    f: Parlington Pimpernell RS 250
    m: Almnäs Beauty RS 2773
    mf: Parlington Pimpernell RS 250
    88879= 40

       
  2. Kelly v. Diepenbroek RS 4783
    f: Fandor v. Kairos NL-S. 801427
    m: Grace v. Diepenbroek NL-S. 108004
    mf: Bright v. Uilenbroek NL-S.1000
    88788= 39

        
  3. Owner of a Lovley Heart RS 5320
    f: Let's try again RS 375
    m: Carmen RS 4851
    mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    88876= 37

     
  4. Kanteborgs Malibu RS 4043
    f: Almnäs Scurry RS 219
    m: Toyhorse Mary RS 1710
    mf: Hayes Hill Troilus SPSB 3297
    87877= 37

        

Klass 13 A 
Domare: Alf Johansson

  1. Prelude af Jäboruder RS 5006
    f: Gerwin v.St. Olyhof RS II-1
    m: Walküre v. Spuitjesdom RS 1995
    mf: Patrick v.d. Uitweg NL-S.807
    99888= 42, Champion Sto, Reserv BIS

       
  2. Almnäs Kitty
    f: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    m: Almnäs Fabiola RS 3439
    mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    99888=42

      
  3. Furunäs Godiva RS 3606
    f: Furunäs Fernando RS 258
    m: Furunäs Pavlova RS 2003
    mf: Gletness Rockall RS 155
    98889= 42

      
  4. Furunäs Kolora
    f: Roy v. Bunswaard RS 184
    m: Furunäs Gelinora RS 3986
    mf: Furunäs Fernando RS 258
    99878= 41

        
  5. Ragazza af Jäboruder
    f: Roy v. Bunswaard RS 184
    m: Just Me v.St Wainum Wisholt RS 3396
    mf: Koert v.St. Olyhof NL-S.663
    98888=41

     
  6. Penelope af Jäboruder RS 4984
    f: Friso v. Heuvelshof NL-S.800658
    m: Fabiola v.d. Noord Spar 38-91-2003
    mf: Silvester v.St. de Hoeve NL-S.855
    98888=41

       
  7. Roselyn af Jäboruder
    f: Newton v. Dorpzicht NL-S.745
    m: Lady Roos v. Geldersoord NL-S. 122555
    mf: On the Rocks of Marshwood NL-S. 80820
    98888=41

       
  8. Äppelbo Ida Red RS 5119
    f: Äppelbo Triton RS 342
    m: Äppelbo Karamella RS 2273
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    99787= 40

       
  9. Bibbi
    f: Olivehults Ghost RS 334
    m: Eastland Blue Moon RS 2162
    mf: Eastland Silver Jubilee SPSB 3155
    87889= 40

       
  10. Hippotekets Cassis
    f: Smevallens Royal RS 331
    m: Kringlan RS 3922
    mf: Freddie RS 153
    88778= 38

        
  11. Olivehults Basta
    f: Olivehults Ghost RS 334
    m: Olivehults Banshee II RS 3916
    mf: Harviestoun Ringan RS 10
    87688= 37

       

Klass 13 B 
Domare: Annika Strindgård

  1. Kronblads Alice RS 5384
    f: Skogheims Allright RS NO2727
    m: Salebodas Ada RS 2554
    mf: Björnslunds Jesper RS 102
    99798= 42

        
  2. Rosenhagas Maja
    f: Hormesta Erik Viking RS 325
    m: Rosenhagas Eos RS 3298
    mf: Lakris RS 226
    99887= 41

     
  3. Thessy RS 4620
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Thrixi RS 3009
    mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    99788= 41

      
  4. Yasmina
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Bianca v. Weert NL-V. 99484
    mf: Nico v.d. Poelwijklaan NL-S.739
    88878= 39

     
  5. L Lollypop
    f: Pemboa Spanish Gold RS 216
    m: Eketorps Lucretzia RS 2809
    mf: Paul v.d. Papenhoeve RS 185
    88877= 38

       
  6. Sabina
    f: Nalle Puh RS 91
    m: Doris-Day
    mf: Östertorps Dag Vag RS 208
    77778= 36

     
  7. Emmi Lee
    f: Pemboa Spanish Gold RS 216
    m: Melissa RS 4465
    mf: Paul v.d. Papenhoeve RS 185
    67788= 36

       
    Kanebys Greta
    f: Östertorps Dagobert RS 151
    m: Bisse RS 3809
    mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    Struken
     

Klass 13 C 
Domare: Annika Strindgård

  1. Rosenhagas Honorine RS 4181
    f: Flagg RS 85
    m: Rosenhagas Daniela RS 3296
    mf: Lakris RS 226
    98789= 41

        
  2. Wilma
    f: Allgunnens Micko RS 259
    m: Molly av Friheten RS 1355
    mf: Bemilo RS 87
    88877= 38

        
  3. Iriz
    f: Danilo RS 202
    m: Iziki Cayol RS 4227
    mf: Parlington Pimpernell RS 250
    87877= 37

        
    Sjöängens Roza
    f: Titol RS 241
    m: Sjöängens Rozette RS 2132
    mf: Lockinge Napoleon RS 111
    Struken
     

Klass 14A 
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson

  1. Gläntans Morendo RS 267
    f: Almnäs Origo RS 198
    m: Gläntans Pärla RS 1468
    mf: Jakobin RS 127
    Struken

Klass 14B 
Domare: Alf Johansson

  1. Rulocco
    f: Almnäs Sirocco RS 221
    m: Rullan RS 1818
    mf: Firth Bracken RS 120
    87798= 39

     
  2. Milo
    f: Danilo RS 202
    m: Imilia
    mf: Kärlingehults Orkan RS 176
    77777=35

      

Klass 15 
Domare: Annika Strindgård

  1. Älvåsens Beyla RS 3083
    f: Plutus v. Dorpzicht RS 220
    m: Furunäs Pandora RS 938
    mf: Rosafir of Transy RS 66
    98788= 40, Bästa Veteran

     
  2. Högelunds Jana RS 1384
    f: Adonis v. Spuitjesdom RS 42
    m: Hällekis Jana RS 725
    mf: Stor-Johan RS 13
    88888=40

        
  3. Charmante RS 2690
    f: Dulex RS 110
    m: Cheyenne RS 1984
    mf: Rosafir of Transy RS 66
    87888= 39

      
  4. Annelunds Silke RS 2675
    f: Wärnanäs Magnus RS 80
    m: Silvia v.d. Mariapeel RS 1310
    mf: Nicky v.d. Hoek NL-S.741
    87888= 39

     

Klass 15M 
Domare: Alf Johansson

  1. Sweetpea of Clonyard RS 4778
    f: Park View Rustey SPSB 3052
    m: Chloe of Clonyard SPSB 11837
    mf: Cheeky of Berry SPSB 2198
    88789= 40

       

Fotograf är, om annat ej anges, Annette Wadman.
         

Relaterade länkar

Av: Cattis

Datum för publicering

  • 2006-08-23

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-23 23:49 #1 av: kacka

Vem är fotograf (när det inte står)?

Anmäl
2006-08-23 23:53 #2 av: Cattis

Ah, det skall stå längt ned, jag har väl missat det - skriver dit det direkt. Tack.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-24 00:35 #3 av: jojjehanna

Kul att se alla bilder! Tack!

Anmäl
2006-08-24 01:01 #4 av: AnnaLundin

Jättekul att se fotona, håller med om det!

Anmäl
2006-11-21 15:47 #5 av: Annette

Putt.


Anmäl
2006-11-21 23:11 #6 av: jojjehanna

Såg denna först nu, jättekul med alla bilder!

Anmäl
2006-11-21 23:13 #7 av: Annette

#6. Ja, det är med foton på alla de deltagande ponnyerna.


Anmäl
2006-11-22 10:28 #8 av: Karro

Jätteroligt och vilka fina ston som gick i klass 13 A!!! Höll på att smälla av hälften diplomston underbart att se :D

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.