Resultat - Valla 2006
Den 19 augusti 2006 hade Shetland Öst sin årliga utställning på Valla i Linköping. Domare var Annika Strindgård och Alf Johansson.
Klass 1 Domare: Annika Strindgård
**Etik av Friheten
**f: Epol RS 371
m: Etana
mf: Mysak RS 286
88878=39**Ekskogens Klipp
**f: Furunäs Bonzo RS 269
m: Ekskogens Kiara RS 4960
mf: Frastan v. Dekema RS 333
_88788=39
_
Foto: Jennie Ejneroos
**Hamras Kelzo
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Kontura RS 5422
mf: Lukas RS 372
_87788=38
_
**Humledals Zdeno Chara
**f: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
m: Charmante RS 2690
mf: Dulex RS 110
_88868=38
_
Klass 1M Domare: Alf Johansson
- Kämpelandets Goodish
f: Kerswell Shogun RS 265
m: Kelly v. Diepenbroek RS 4783
mf: Fandor v. Kairos NL-S. 801427
87688=37
Klass 2 Domare: Annika Strindgård
Lundstorps Blond
f: Epol RS 371
m: Bianca RS 4134
mf: Allgunnens Micko RS 259
88988= 41, **Champion Föl
**Olivehults Gnista
f: Olivehults Ghost RS 334
m: Bradstone Savannah 38-98-0571
mf: Watson v. Bunswaard RS 244
88788= 39
Sverkertorps Beauty
f: Ytterhalls Mistral RS 400
m: Belinda 38-00-2465
mf: Bonance v. Dorpzicht RS 255
88887= 39
**Leia
**f: Furunäs Bonzo RS 269
m: Almnäs Lava RS 4994
mf: Django v.d. Romer RS 294
87788= 38
Klass 2M Domare: Alf Johansson
A Taste of Honey
f: Design To Make a Difference RS 448
m: Almnäs Honey RS 3975
mf: Parlington Pimpernell RS 250
88878= 39, **Champion Miniföl
**Tingeling
f: Gamlingay Puzzle
m: Kanteborgs Malibu
87677= 36
Klass 3
Domare: Annika Strindgård
**Vide af Kättestad
**f: Äppelbo Findus
m: Annelunds Silke
mf: Wärnanäs Magnus RS 80
77788= 37
**Gazper
**f: Kasper
m: Gazette
mf: Annelunds Gasso RS 206
Struken
Klass 4
Domare: Alf Johansson
**Hamras Jelena
**f: Kasper RS 336
m: Hamras Amorosa RS 4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
88887= 39
**Ekskogens Pandora
**f: Furunäs Bonzo
m: Ekskogens Pikachú
mf: Frastan v. Dekema RS 333
88788=39
**Bergshults Revina
**f: Sjöängens Rival
m: Almnäs Carmini
mf: Gletness Rockall RS 155
87887= 38
**Gwen
**f: Gulleman
m: Dilba
mf: Näsets Curry RS 53
77887=37
Hanny
f: Fredrik
m: Felicia-Frida
mf: Drutten RS 135
77877=36
Klass 5
Domare: Alf Johansson
**Spektras Theodor
**f: Shetlandsgaards Jackpot DK-SH 9903870
m: Honny v. Katwijk NL-S. 112126
mf: Abe v.h. Rinkveld NL-S.984
77877= 36
**Pompe
**f: Gamlingay Puzzle
m: Bella
mf: Östertorps Baron RS 230
77578= 34
Klass 6
Domare: Alf Johansson
**Kryddgårdens Socker
**f: Kärlingehults Lorion RS 156
m: Annelunds Silke RS 2675
mf: Wärnanäs Magnus RS 80
98788= 40
**Ikea av Friheten
**f: Huggarebo Liston RS 231
m: Imma av Friheten RS 5046
mf: Furunäs Sahib RS 243
98688= 39
Klass 6M
Domare: Alf Johansson
- **Chasend Tazmin
**f: Athelney Lightning SPSB AG0951 S99 51
m: Staplow Teasel SPSB AE0718 M98 99
mf: Kirkstall Lancelot SPSB 003927
99888= 42, Bästa Skimmel, **Champion Ministo, BIS
**
Klass 7
Domare: Annika Strindgård
**Tampico af Jäboruder
**f: Frastan v. Dekema RS 333
m: Gamira v.h. Tunneltje RS 4106
mf: Chris v.d. Provincialeweg NL-S.1052
88877=38
**Risslas Le'ttir
**f: Love Spring RS 298
m: Östertorps Kefir RS 4888
mf: Almnäs Origo RS 198
87788= 38
**Amaretto
**f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
m: Bibbi
mf: Olivehults Ghost RS 334
87877= 37
**Dante
**f: Ideal De Gasså RS 323
m: Dilba
mf: Näsets Curry RS 53
87877= 37
**Kraterns Poseidon
**f: Alfons RS 302
m: Lojana
mf: Janko RS 162
67778= 35
Klass 8
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson
**Tupilak af Jäboruder
**f: Nocturne af Jäboruder RS 406
m: Bloom of Marshwood NL-S. 95654
mf: Surety of Marshwood SPSB 2529
99888= 42, Champion Ungsto
**Vithatts Palencia
**f: Äppelbo Pastillo
m: Äppelbo Pickolina
mf: Valentijn v.d. Amstelhof RS 260
88898= 41
**Nords Indra
**f: Furunäs Jotex RS 378
m: Furunäs Irene RS 4280
mf: Furunäs Fernando RS 258
98887= 40
**Kronblads Ophelia
**f: Skogheims Allright RS NO2727
m: Salebodas Ada RS 2554
mf: Björnslunds Jesper RS 102
88888=40
**Brunett av Friheten
**f: Lukas RS 372
m: Bianca RS 4134
mf: Allgunnens Micko RS 259
88887= 39
**Humledals Lady
**f: Wessel v.d. Amstelhof
m: Äppelbo Loka RS 4368
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
87787= 37
**Elsa
**f: Cherry Boy RS 207
m: L Lollypop
mf: Pemboa Spanish Gold RS 216
77867= 35
Klass 8M
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson
- **Carbon Copy
**f: Touch of Gold RS 360
m: Wolly Winning Face RS 4535
mf: Parlington Pimpernell RS 250
98788= 40
Klass 9
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson
- **Timothy af Jäboruder RS 468
**f: Nocturne af Jäboruder RS 406
m: Ylona v.d. Herenweg RS 5052
mf: Suprise v. Dorpzicht NL-S.856
87988= 40, **Champion Unghingst
**
Klass 10
Domare: Annika Strindgård
**Heds Nelson
**f: Furunäs Porfyr RS 222
m: Atella RS 2263
mf: Östertorps Danne RS 161
98778= 39
**Zorro
**f: Nalle Puh RS 91
m: Zita RS 1608
mf: Casper v.St Olyhof RS 54
77889= 39
**Hällifant
**f: Damm RS 197
m: Östertorps Comci RS 1528
mf: Newcomer v. Spuitjesdom NL-S.754
87887= 38
**Robertino
**f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
m: Fancy RS 1911
mf: Rosafir of Transy RS 66
88767= 36
**Lydig
**f: Fredrik RS 277
m: Silveråkerns Lydia RS 3480
mf: Flagg RS 85
77868= 36
**Johannesbergs Iroc
**f: Titan RS 172
m: Golden Morning RS 3819
mf: Galax RS 138
77876= 35
**Kämpelandets Marengo
**f: Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
m: Monique RS 2790
mf: Teddy Boy of Longacre RS 192
76778= 35
Klass 11
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson
**Nocturne af Jäboruder RS 406
**f: Mustang v. Bunswaard NL-S.730
m: Just Me v.St Wainum Wisholt RS 3396
mf: Koert v.St. Olyhof NL-S.663
88898= 41, **Champion Hingst
****Äppelbo Findus RS 289
**f: Timothy v.St. Geerhof RS 200
m: Äppelbo Semla RS 1473
mf: Gletness Rockall RS 155
88888=40
**Zeb RS 438
**f: Smevallens Royal RS 331
m: Jeriza RS 3137
mf: Helmund of Transy RS 140
88788= 39
Klass 12
Domare: Annika Strindgård
**Kontura RS 5422
**f: Lukas RS 372
m: Gnista
mf: Almnäs Ulex RS 256
98789= 41
**Almnäs Lava RS 4994
**f: Django v.d. Romer RS 294
m: Almnäs Fabiola RS 3439
mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
99787= 40
Bradstone Savannah
f: Watson v. Bunswaard RS 244
m: Saidee of Raddonmere RS 3265
mf: Steldart of Transy SPSB 3530
88888=40
**Ekskogens Kiara RS 4960
**f: Frastan v. Dekema RS 333
m: Östertorps Kamé RS 4252
mf: Bonance v. Dorpzicht RS 255
88888=40
Foto: Jennie Ejneroos
**Bianca RS 4134
**f: Allgunnens Micko RS 259
m: Hokus Pokus RS 2654
mf: Assir RS 101
89788= 40
**Etana RS 4504
**f: Mysak RS 286
m: Tanja v. Malenstein Putten RS 1954
mf: Eduard v.St. Rodichem NL-S.517
87898= 40
**Belinda
**f: Bonance v. Dorpzicht RS 255
m: Sanny RS 1569
mf: Charlie RS 98
87898= 40
Klass 12M
Domare: Alf Johansson
**Almnäs Honey RS 3975
**f: Parlington Pimpernell RS 250
m: Almnäs Beauty RS 2773
mf: Parlington Pimpernell RS 250
88879= 40
**Kelly v. Diepenbroek RS 4783
**f: Fandor v. Kairos NL-S. 801427
m: Grace v. Diepenbroek NL-S. 108004
mf: Bright v. Uilenbroek NL-S.1000
88788= 39
**Owner of a Lovley Heart RS 5320
**f: Let's try again RS 375
m: Carmen RS 4851
mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
88876= 37
**Kanteborgs Malibu RS 4043
**f: Almnäs Scurry RS 219
m: Toyhorse Mary RS 1710
mf: Hayes Hill Troilus SPSB 3297
87877= 37
Klass 13 A
Domare: Alf Johansson
**Prelude af Jäboruder RS 5006
**f: Gerwin v.St. Olyhof RS II-1
m: Walküre v. Spuitjesdom RS 1995
mf: Patrick v.d. Uitweg NL-S.807
99888= 42, **Champion Sto, Reserv BIS
****Almnäs Kitty
**f: Timothy v.St. Geerhof RS 200
m: Almnäs Fabiola RS 3439
mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
99888=42
**Furunäs Godiva RS 3606
**f: Furunäs Fernando RS 258
m: Furunäs Pavlova RS 2003
mf: Gletness Rockall RS 155
98889= 42
**Furunäs Kolora
**f: Roy v. Bunswaard RS 184
m: Furunäs Gelinora RS 3986
mf: Furunäs Fernando RS 258
99878= 41
**Ragazza af Jäboruder
**f: Roy v. Bunswaard RS 184
m: Just Me v.St Wainum Wisholt RS 3396
mf: Koert v.St. Olyhof NL-S.663
98888=41
**Penelope af Jäboruder RS 4984
**f: Friso v. Heuvelshof NL-S.800658
m: Fabiola v.d. Noord Spar 38-91-2003
mf: Silvester v.St. de Hoeve NL-S.855
98888=41
**Roselyn af Jäboruder
**f: Newton v. Dorpzicht NL-S.745
m: Lady Roos v. Geldersoord NL-S. 122555
mf: On the Rocks of Marshwood NL-S. 80820
98888=41
**Äppelbo Ida Red RS 5119
**f: Äppelbo Triton RS 342
m: Äppelbo Karamella RS 2273
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
99787= 40
**Bibbi
**f: Olivehults Ghost RS 334
m: Eastland Blue Moon RS 2162
mf: Eastland Silver Jubilee SPSB 3155
87889= 40
**Hippotekets Cassis
**f: Smevallens Royal RS 331
m: Kringlan RS 3922
mf: Freddie RS 153
88778= 38
**Olivehults Basta
**f: Olivehults Ghost RS 334
m: Olivehults Banshee II RS 3916
mf: Harviestoun Ringan RS 10
87688= 37
Klass 13 B
Domare: Annika Strindgård
**Kronblads Alice RS 5384
**f: Skogheims Allright RS NO2727
m: Salebodas Ada RS 2554
mf: Björnslunds Jesper RS 102
99798= 42
**Rosenhagas Maja
**f: Hormesta Erik Viking RS 325
m: Rosenhagas Eos RS 3298
mf: Lakris RS 226
99887= 41
**Thessy RS 4620
**f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
m: Thrixi RS 3009
mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
99788= 41
**Yasmina
**f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
m: Bianca v. Weert NL-V. 99484
mf: Nico v.d. Poelwijklaan NL-S.739
88878= 39
**L Lollypop
**f: Pemboa Spanish Gold RS 216
m: Eketorps Lucretzia RS 2809
mf: Paul v.d. Papenhoeve RS 185
88877= 38
**Sabina
**f: Nalle Puh RS 91
m: Doris-Day
mf: Östertorps Dag Vag RS 208
77778= 36
**Emmi Lee
*f: Pemboa Spanish Gold RS 216 m: Melissa RS 4465 mf: Paul v.d. Papenhoeve RS 185 67788= 36 *
Kanebys Greta
**f: Östertorps Dagobert RS 151
m: Bisse RS 3809
mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
_Struken
_
Klass 13 C
Domare: Annika Strindgård
**Rosenhagas Honorine RS 4181
**f: Flagg RS 85
m: Rosenhagas Daniela RS 3296
mf: Lakris RS 226
98789= 41
**Wilma
**f: Allgunnens Micko RS 259
m: Molly av Friheten RS 1355
mf: Bemilo RS 87
88877= 38
**Iriz
*f: Danilo RS 202 m: Iziki Cayol RS 4227 mf: Parlington Pimpernell RS 250 87877= 37 *
Sjöängens Roza
**f: Titol RS 241
m: Sjöängens Rozette RS 2132
mf: Lockinge Napoleon RS 111
Struken
Klass 14A
Domare: Annika Strindgård, Alf Johansson
- Gläntans Morendo RS 267
f: Almnäs Origo RS 198
m: Gläntans Pärla RS 1468
mf: Jakobin RS 127
Struken
Klass 14B
Domare: Alf Johansson
**Rulocco
**f: Almnäs Sirocco RS 221
m: Rullan RS 1818
mf: Firth Bracken RS 120
87798= 39
**Milo
**f: Danilo RS 202
m: Imilia
mf: Kärlingehults Orkan RS 176
77777=35
Klass 15
Domare: Annika Strindgård
**Älvåsens Beyla RS 3083
**f: Plutus v. Dorpzicht RS 220
m: Furunäs Pandora RS 938
mf: Rosafir of Transy RS 66
98788= 40, Bästa Veteran
**Högelunds Jana RS 1384
**f: Adonis v. Spuitjesdom RS 42
m: Hällekis Jana RS 725
mf: Stor-Johan RS 13
88888=40
**Charmante RS 2690
**f: Dulex RS 110
m: Cheyenne RS 1984
mf: Rosafir of Transy RS 66
87888= 39
**Annelunds Silke RS 2675
**f: Wärnanäs Magnus RS 80
m: Silvia v.d. Mariapeel RS 1310
mf: Nicky v.d. Hoek NL-S.741
87888= 39
Klass 15M
Domare: Alf Johansson
- **Sweetpea of Clonyard RS 4778
**f: Park View Rustey SPSB 3052
m: Chloe of Clonyard SPSB 11837
mf: Cheeky of Berry SPSB 2198
88789= 40
Fotograf är, om annat ej anges, Annette Wadman.
Relaterade länkar
Av: Cattis
Datum för publicering
- 2006-08-23
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Vem är fotograf (när det inte står)?
Ah, det skall stå längt ned, jag har väl missat det - skriver dit det direkt. Tack.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Kul att se alla bilder! Tack!
Jättekul att se fotona, håller med om det!
Putt.
Såg denna först nu, jättekul med alla bilder!
#6. Ja, det är med foton på alla de deltagande ponnyerna.
Jätteroligt och vilka fina ston som gick i klass 13 A!!! Höll på att smälla av hälften diplomston underbart att se :D
#3 och #6 ser att jag är något förvirrad eftersom jag uppenbarligen hade sett bilderna redan. Skit samma, kul var det!