Utställningar

Katalog - Köping 2006

2006-07-27 13:26 #0 av: Cattis

Den 5 augusti har Shetland Nord utställning i Köping. Domare är Annika Strindgård och Arne Emanuelsson.

Klass 1  Hingstföl

7 st. Domare: Arne Emanuelsson

1. Upplunda Amors Pil
f: Skäpperöds Jason  RS 285
m: Amelie  RS  2722
mf: Galax  RS 138

2. Delight av Friheten
f: Epol  RS 371
m: Kolviks Decibell  RS  4138
mf: Gunhults Pedro  RS 174

3. Berges Enzo
f: Vincent  RS DE350408297
m: Stina  RS  4447
mf: Fridhems Algot  RS 253

4. Hiawatha  Till Salu!
f: Furunäs Bonzo  RS 269
m: Mossagumman  38942887
mf: Wänga Fridolin  RS 229

5. Hamras Kenzo Till Salu!
f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
m: Hamras Amapola  RS  4148
mf: Hamras Fridolf  RS 266

6. Noah Noah
f: Rosengårds Gimmic NO-NPA 3372
m: Emmeros Alexandra RS 4794
mf: Dirk v.d. Achterdijk  RS 312

7. Tunstas Wild Future
f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
m: Tunstas Wilde Fergie  RS  5255
mf: Tunstas Domingo  RS 297

Klass 2  Stoföl
8 st. Domare: Arne Emanuelsson

8. Långbrosvedens Amfora
f: Almnäs Flis  RS 343
m: Vanity v. Bunswaard  RS  2635
mf: Stelmor of Transy  NL-S.342

9. Ulriksbergs Ballerina
f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
m: Smedstorps Prima  38002143
mf: Roson  RS 329

10. Lundatorps Blond
f: Epol RS 371
m: Bianca RS 4134
mf: Allgunnens Micko  RS 259

11. Tombo's Esmeralda
f: Hector af Sörtå  RS 399
m: Nyhagens Viola  RS  5010
mf: Lyckebo Al Capone  RS 304

12. Gåva
f: Sir Douglas RS 310
m: Hamras Gatzy
mf: Kasper RS 336

13. Saga
f: Sjöängens Rival  RS 434
m: Nords Grace  RS  3204
mf: Gläntans Jonglör  RS 225

14. Tindra
f: Rosengårds Gimmic NO-NPA 3372
m: Tiara
mf: Jikas Sue-perStar  RS 321

15. Lindebys Troja
f: Kanteborgs Sprite  RS 271
m: Lindebys Tigra  RS  5083
mf: Furunäs Sahib  RS 243

 

Klass 2M  Stoföl Mini
1 st. Domare: Arne Emanuelsson

16. A Taste of Honey
f: Design To Make a Difference  RS 448  
m: Almnäs Honey  RS  3975
mf: Parlington Pimpernell  RS 250

 

Klass 3  1-åriga Hingstar och Valacker
1 st. Domare: Arne Emanuelsson

17. Trolldungens Carl-Alfred
f: Fridhems Carl-Oskar   
m: Mirina 
mf: Karino  RS 145

Klass 3M  1-åriga Hingstar och Valacker Mini
1 st. Domare: Arne Emanuelsson

18. Barny Boy
f: Let's try again   
m: Castlebrook Kirsty Krystal 
mf: Helawi's Mighty Atom  SPSB 3542

Klass 4  1-åriga Ston
3 st. Domare: Arne Emanuelsson

19. Hasselbos Galopada Till Salu!
f: Love Spring   
m: Molly 
mf: Almnäs Scurry  RS 219

20. Ulriksbergs Penny
f: Sjöängens Rival   
m: Smedstorps Prima 
mf: Roson  RS 329

21. Promisehill Wildflower
f: Joytoy v. St. Berknes RS NL806269    
m: Wendy v.d. Riekshoeve RS 4547 
mf: Paulus v.d. Blikhalm  NL-S.801

Klass 5  2-åriga Hingstar och Valacker
2 st. Domare: Arne Emanuelsson

22. Intro av Friheten
f: Lukas  RS 372  
m: Furunäs Isolde  RS  4289
mf: Furunäs Fernando  RS 258

23. Tunstas Vemil
f: Jamil  RS 169
m: Veronica v.d. Rochusstraat  RS  1475
mf: Flash of Haybrake  NL-S.668

 

Klass 6 A 2-åriga Ston
6 st. Domare: Annika Strindgård

24. Astella
f: Hagdala Linus  RS 379
m: Annelunds Aspirella  RS  3932
mf: Garvis  RS 157

25. Aya af Sörtå
f: Atlas af Sörtå  RS 418  
m: Norrskenets Amira  RS  3110
mf: Furunäs Porfyr  RS 222

26. Dalsgårds Jonna
f: Nocturne af Jäboruder  RS 406  
m: Furunäs Henriette  RS  5129
mf: Roy v. Bunswaard  RS 184

27. Trolldungens Pippi Bus Till Salu!
f: Fridhems Carl-Oskar  RS 239
m: Trolldungens Petronella 
mf: Chicago v.h. Woudal  RS 300

28. Lindebys Selma
f: Furunäs Sahib  RS 243
m: Lundabo Kismet  RS  3325
mf: Watson v. Bunswaard  RS 244

29. Vectra
f: Gunhults Pedro  RS 174
m: Violetta v.St. Ruwaard  RS  2011
mf: Nero v.d. Olde Maten  NL-S.752

Klass 6 B 2-åriga Ston
5 st. Domare: Annika Strindgård

30. Tunstas Cleopatra
f: Tunstas Domingo  RS 297
m: Carisma  RS  5005
mf: Ytterhalls Inferno  RS 362

31. Kölnäs Lhea
f: Almnäs Flis  RS 343
m: Kölnäs Angelick  RS  2977
mf: Gletness Rockall  RS 155

32. Trolldungens Miss Beauty Till Salu!
f: Fridhems Carl-Oskar  RS 239
m: Mirina  RS  3261
mf: Karino  RS 145

33. Rosenhagas Opera
f: Hormesta Erik Viking  RS 325
m: Rosenhagas Irene  RS  5030
mf: Lakris  RS 226

34. Kryddgårdens Socker
f: Kärlingehults Lorion  RS 156
m: Annelunds Silke  RS  2675
mf: Wärnanäs Magnus  RS 80

 

Klass 6M  2-åriga Ston Mini
1 st. Domare: Annika Strindgård

35. Minimal
f: Let's try again  RS 375
m: Mindy  RS  4907
mf: Parlington Pimpernell  RS 250

 

Klass 7  3-åriga Hingstar och Valacker
6 st. Domare: Annika Strindgård

36. Broängens Bam-Bam
f: Ekot's Ghost  RS 369
m: Pribett  RS  1211
mf: Billy Boy  RS 130 

37. Honnör av Friheten
f: Lukas  RS 372  
m: Helfrida  RS  3219
mf: Freeman of Marshwood  RS 122

38. Hamras Hurricane
f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
m: Hamras Amapola  RS  4148
mf: Hamras Fridolf  RS 266

39. Risslas Lycos
f: Love Spring  RS 298
m: Zindy  RS  2914
mf: Repelsteeltje v.d. Kersenhof  RS 177

40. Primör av Friheten
f: Lukas  RS 372  
m: Smedstorps Primadonna  RS  4827
mf: Roson  RS 329

41. Broängens St Anton
f: Ekot's Ghost  RS 369
m: Broängens St Anne 
mf: Botvid  RS 160

 

Klass 8 A 3-åriga Ston som ej fölat
6 st. Domare: Arne Emanuelsson

42. Clarinette
f: Bonance v. Dorpzicht  RS 255
m: Casablanca  RS  4674
mf: Capone-Fire  RS 252

43. Garbo
f: Furunäs Jotex   
m: Annelunds Garcia 
mf: Plutus v. Dorpzicht  RS 220

44. Nords Indra
f: Furunäs Jotex  RS 378
m: Furunäs Irene  RS  4280
mf: Furunäs Fernando  RS 258

45. Ekskogens Pebbles
f: Bonance v. Dorpzicht  RS 255
m: Xenia v. Bunswaard  RS  4251
mf: Stelmor of Transy  NL-S.342

46. Trixy v. Bunswaard
f: Band of Transy  SPSB 820269  
m: Fixy v. Bunswaard  RS  5144
mf: Oberon v.St. Volmoed  NL-S.780

47. Sörbys Xia
f: Hormesta Erik Viking  RS 325
m: Disa  RS  3456
mf: Wessel v.d. Amstelhof  RS 235

Klass 8 B 3-åriga Ston som ej fölat
7 st. Domare: Arne Emanuelsson

48. Brunett av Friheten
f: Lukas  RS 372  
m: Bianca  RS  4134
mf: Allgunnens Micko  RS 259

49. Kilskogens Glamour
f: Kanteborgs Sprite  RS 271
m: Almnäs Gazette  RS  3885
mf: Jolly Roger of Marshwood  RS 215  

50. I am Alive
f: Dalton v.d. Voorstraat  RS 268
m: Briss  RS  4107
mf: Rosolio of Transy  RS 63

51. Madicken
f: Tunstas Domingo   
m: Östertorps Marina 
mf: Senateur v.d. Veldstraat  RS 194

52. Tilia
f: Hormesta Erik Viking   
m: Sörbys Tuva 
mf: Lakris  RS 226

53. Tina Liebas
f: Kasper v. Vliek  NL-S.664
m: Laura v.st. Polderzicht  NL-S.  121498
mf: Carlos v. Heesselt  NL-S.1048

54. Wilma af Sörtå
f: Hector af Sörtå  RS 399  
m: Fresia af Sörtå  RS  5013
mf: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257

 

Klass 8M  3-åriga Ston som ej fölat Mini
1 st. Domare: Arne Emanuelsson

55. Tiffany af Jäboruder
f: Östertorps Baron  RS 230
m: Lambada v.St. Ankeveen  Spar 38-96-0005
mf: Again v. Spuitjesdom  NL-S. 85816  

 

Klass 10 A 4-åriga och äldre Valacker samt Ej Rikstambokförda Hingstar
4 st. Domare: Annika Strindgård

56. Hamras Falcon
f: Almnäs Flis  RS 343
m: Hamras Amorosa  RS  4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257

57. Gränje Kozmos
f: Franz Zappa  RS 393  
m: Minimax Kim  RS  4828
mf: Love Spring  RS 298

58. Pascall
f: Jamil  RS 169
m: Johanslunds Pinglan  RS  2511
mf: Standsure Morning Glory  RS 105

59. Kämpelandets Pirelli
f: Östertorps Baron  RS 230
m: Kelly v. Diepenbroek  RS  4783
mf: Fandor v. Kairos  NL-S. 801427

Klass 10 B 4-åriga och äldre Valacker samt Ej Rikstambokförda Hingstar
5 st. Domare: Annika Strindgård

60. Fyrklöverns Corall
f: Wänga Fridolin  RS 229
m: Ginny  RS  2159
mf: Senateur v.d. Veldstraat  RS 194

61. Helmot Till Salu!
f: Firth Bracken  RS 120
m: Nicole  RS  3549
mf: Bonance v. Dorpzicht  RS 255

62. Emmeros Hero
f: Dulex  RS 110
m: Hamras Mysan  RS  2309
mf: Hamras Killen  RS 134

63. Pigall
f: Astor  RS 73
m: Pyret 
mf: Gletness Rockall  RS 155

64. Teddy
f: Allgunnens Micko  RS 259
m: Tessie  RS  2106
mf: Gunhults Pedro  RS 174

 

Klass 10M  4-åriga äldre Valacker samt Ej Rikstambokförda Hingstar Mini
1 st. Domare: Annika Strindgård

65. Love Doesn´t Ask Why
f: Fridhems Elton  RS 282
m: Fiefie v. Bright  RS  2973
mf: Bright v. Uilenbroek  NL-S.1000

Klass 11  4-åriga och äldre Hingstar Rikstambokförda
2 st. Domare: Annika Strindgård,  Arne Emanuelsson

66. Stjernens Epus RS 449
f: Stjernens Opus  DK-SH 382  
m: Eldientje v.d. Pinkster  DK-S  1790
mf: Zenith v. Stal Noord-Zuid  NL-S. 940  

67. Äppelbo Findus RS 289
f: Timothy v.St. Geerhof  RS 200
m: Äppelbo Semla  RS  1473
mf: Gletness Rockall  RS 155

 

Klass 12 A 4-åriga och äldre Ston som fölat i år
7 st. Domare: Arne Emanuelsson

68. Emmeros Alexandra RS  4794
f: Dirk v.d. Achterdijk  RS 312
m: Hamras Finess  RS  3630
mf: Hamras Fridolf  RS 266

69. Kolviks Decibell RS  4138 Till Salu!
f: Gunhults Pedro  RS 174
m: Kolviks Denise  RS  2543
mf: Elic of Transy  RS 209

70. Nords Grace RS  3204
f: Gläntans Jonglör  RS 225
m: Goudbl. v.St. Johanna  RS  704
mf: Zadonis v.d. Papevoort  NL-S.404

71. Smedstorps Prima
f: Roson  RS 329
m: Almnäs Penny  RS  1445
mf: Gletness Rockall  RS 155

72. Lindebys Tigra RS  5083
f: Furunäs Sahib  RS 243
m: Trolleby Aprikos  RS  2994
mf: Almnäs Origo  RS 198

73. Nyhagens Viola RS  5010
f: Lyckebo Al Capone  RS 304
m: Ulaxi  RS  2419
mf: Gletness Rockall  RS 155

74. Tunstas Wilde Fergie RS  5255
f: Tunstas Domingo  RS 297
m: Benita  RS  4432
mf: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257

Klass 12 B 4-åriga och äldre Ston som fölat i år
6 st. Domare: Arne Emanuelsson

75. Hamras Amapola RS  4148
f: Hamras Fridolf  RS 266
m: Almnäs Colette  RS  2901
mf: Timothy v.St. Geerhof  RS 200

76. Bianca RS  4134
f: Allgunnens Micko  RS 259
m: Hokus Pokus  RS  2654
mf: Assir  RS 101

77. Hamras Gatzy
f: Kasper  RS 336
m: Hamras Amorosa  RS  4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257

78. Mossagumman
f: Wänga Fridolin  RS 229
m: Sabina  RS  2753
mf: Erik v.d. Achterdijk  RS 69

79. Stina RS  4447
f: Fridhems Algot  RS 253
m: Giffy  RS  1962
mf: Freddie  RS 153

80. Tiara
f: Jikas Sue-perStar  RS 321
m: Meppa  RS  3546
mf: Roy v. Bunswaard  RS 184

Klass 12M  4-åriga och äldre Ston som fölat i år Mini
1 st. Domare: Arne Emanuelsson

81. Almnäs Honey RS  3975
f: Parlington Pimpernell  RS 250
m: Almnäs Beauty  RS  2773
mf: Parlington Pimpernell  RS 250

 

Klass 13 A 4-åriga och äldre Ston som ej fölat i år
7 st. Domare: Annika Strindgård

82. Casablanca RS  4674
f: Capone-Fire  RS 252
m: Frallan  RS  3026
mf: Furunäs Porfyr  RS 222

83. Hamras Easter
f: Kasper  RS 336
m: Hamras Amorosa  RS  4147
mf: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257 

84. Almnäs Kitty
f: Timothy v.St. Geerhof  RS 200
m: Almnäs Fabiola  RS  3439
mf: Wessel v.d. Amstelhof  RS 235

85. Furunäs Kitty RS  5029
f: Furunäs Fernando  RS 258
m: Furunäs Roxette  RS  2004
mf: Gletness Rockall  RS 155

86. Furunäs Ninette RS  5271
f: Hormesta Erik Viking  RS 325
m: Furunäs Ginette  RS  3607
mf: Furunäs Fernando  RS 258

87. Trolldungens Petronella
f: Chicago v.h. Woudal  RS 300
m: Mirina  RS  3261
mf: Karino  RS 145

88. Askö Tor-Gala RS  4140
f: Galax  RS 138
m: Askö Torflagg  RS  2723
mf: Flagg  RS 85

Klass 13 B 4-åriga och äldre Ston som ej fölat i år
9 st. Domare: Annika Strindgård

89. Alessi RS  4989
f: Smevallens Arrogant  RS 341
m: Annelunds Aspirella  RS  3932
mf: Garvis  RS 157

90. Hamras Amorosa RS  4147
f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
m: Hamras Denise  RS  3113
mf: Jolly Roger of Marshwood  RS 215  

91. Diva
f: Ringo  RS 299
m: Mölltorps Myran  RS  1670
mf: Feather of Marshwood  RS 17

92. Kölnäs Filippa
f: Charley v.d. Provincialeweg  RS 257
m: Kölnäs Bellamy  RS  3081
mf: Jolly Roger of Marshwood  RS 215  

93. Junita
f: Epol  RS 371  
m: Tanja v. Malenstein Putten  RS  1954
mf: Eduard v.St. Rodichem  NL-S.517

94. Östertorps Marina RS  4628
f: Senateur v.d. Veldstraat  RS 194
m: Östertorps Darina  RS  1400
mf: Lockinge Napoleon  RS 111

95. Molly
f: Almnäs Scurry  RS 219
m: Kärlingehults Olly  RS  1992
mf: Bartje v. Bergharen  RS 97

96. Nina
f: Brandij v.d. Hoorn  RS 234
m: Sanna  RS  1182
mf: Claymore  RS 109

97. Ekskogens Rainy
f: Frastan v. Dekema  RS 333
m: Sjöängens Rubine  RS  2985
mf: Amigo  RS 171

 

Klass 13M  4-åriga och äldre Ston som ej fölat i år Mini
2 st. Domare: Annika Strindgård

98. Käpplinge Organza
f: Skäpperöds Hector  RS 281
m: Skäpperöds Orchidé  RS  3589
mf: Almnäs Scurry  RS 219

99. Skäpperöds Selene RS  5001
f: Fridhems Elton  RS 282
m: Skäpperöds Cleopatra  RS  1450
mf: Abbe  RS 158

Klass 14A  Rikstamboksförda Veteranhingstar, 15 år och äldre
1 st. Domare: Annika Strindgård,  Arne Emanuelsson

100. Furunäs Bonzo RS 269
f: Onyx v.St. Geerhof  RS 204
m: Furunäs Petronella  RS  654
mf: Rosolio of Transy  RS 63

Klass 15  Veteranston, 15 år och äldre
6 st. Domare: Annika Strindgård

101. Amelie RS  2722
f: Galax  RS 138
m: Golden Esay  RS  1773
mf: Wärnanäs Magnus  RS 80

102. Älvåsens Beyla RS  3083
f: Plutus v. Dorpzicht  RS 220
m: Furunäs Pandora  RS  938
mf: Rosafir of Transy  RS 66

103. Regnbågens Dimma RS  2624
f: Senateur v.d. Veldstraat  RS 194
m: Mona  RS  1244
mf: Måne  RS 115

104. La Petite
f: Östertorps Baron  RS 230
m: Sonette  RS  1771
mf: Drutten  RS 135 mm: Tuttan  RS  1058

105. Annelunds Silke RS  2675
f: Wärnanäs Magnus  RS 80
m: Silvia v.d. Mariapeel  RS  1310
mf: Nicky v.d. Hoek  NL-S.741

106. Vanity v. Bunswaard RS  2635
f: Stelmor of Transy  NL-S.342
m: Nevets Jamboree  NL-S. 23446
mf: Baron of Marshwood  SPSB 1903

 

Klass 20  Maskeradklass

6 st.

75. Hamras Amapola

107. Tessi

64. Teddy

87. Trolldungens Petronella

83. Hamras Easter

104. La Petite

 

  

Relaterade länkar

Av: Cattis

Datum för publicering

  • 2006-07-27

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-07-27 14:01 #1 av: Annette

Det är flera hästar jag skulle velat se, men skall meta kräftor den kvällen, så jag litat på att ni fotograferar istället.Flört


Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.