HP Tenhult 2016
Följande hingstar är anmälda till vårens avelsvärdering för Shetlandsponnyhingstar som hålls vid Riddersbergs ridhus i Tenhult den 2 april. Resultat och foton mottages gärna i denna artikel.
Bruksproven sker i ridhuset med början 9.00. Följande hingstar har anmälts till bruksprov: 27, 34, 41.
Exteriörbedömningarna startar 10.00.
Länk till katalog där vägbeskrivning och övrig info finns.
Klass 3 FU
1. Hagdala Eamon
e. Hagdala Wacker
u. Hagdala Elinda
2. Bårarps Ego Boy
e. Kålkulla Unnric
u. Nesette
3. Erouz
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Electra
4. Gavin af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder
u. Andora af Jäboruder
5. Gilbert Liebas
e. Bentley v. Stal van Achberg
u. Bernadetje v.´t Zesspan
6. Guinness af Jäboruder
e. William af Jäboruder
u. Lucky Girl v. St. Wainum Wisholt
7. Hälliot
e. Furunäs Rebell
u. Hällofan
8. Kålkulla Jaguar
e. Kålkulla Unnric
u. Furunäs Janita
9. Drakgårdens Metallic
e. Ekskogens Jinx
u. Ekskogens Moira
Klass 3 FUM
10. All In
e. Pino v.d. Zwaanshoek
u. Bainden Primrose
11. Spektras Fantom
e. Harm v. Keizershof
u. Spektras Fantasy
12. Gosh af Jäboruder
e. Kerswell Cloud
u. Prinses v. Veldzicht
13. Sandbackas Lamborghini
e. Skäpperöds Augustus
u. Hesseldals Iza
14. Spektras Phenix
e. Harm v. Keizershof
u. Twyford Pixie
Klass 4 FU
15. Amarant Eskil
e. Bäckens Helgon
u. Nyhagens Eliza
16. Giljans Feroz
e. Kompis Birger
u. Primrose v. stal Olyhof
17. Furioso af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder
u. Lucky Girl v. St. Wainum Wisholt
18. Kyllemos Mowgli
e. Bäckens Monsun
u. Elina
19. Rosenhagas Waikiki
e. Furunäs Jotex
u. Rosenhagas Blaze
Klass 4 FUM
20. Ladys Lotus
e. Lucky Win v. Wegdam
u. Lady in Red
21. Amarant Lukas
e. Linus
u. Skäpperöds Viola
22. Winnie´s Wilbert
e. Wesley v.´t Haveld
u. Windekindje v.d. Kostersweide
Klass 5 FU
23. Nippe
e. Gläntans Norton
u. Comtessa
24. Ace of Spades
e. Estel v. Bunswaard
u. Zessan
25. Dansereds Picasso
e. Skattens Crut
u. Moflos Mona-Lisa
26. Nightingales Predator
e. Almnäs Tromb
u. Humledals Gleizy
Klass 5 FUM
27. Red Magic Marker
e. Mission Completed
u. Fiefie v. Bright
Klass 4 CA
28. Ferrari af Jäboruder
e. Olympia v. Geldersoord
u. Ragazza af Jäboruder
29. Fletcher v. Gelre
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Vanity v. Gelre
30. Bäckens Nordanwind
e. Bäckens Helgon
u. BäckensMiss-U
31. Dalsgårds Senator
e. No fear v.d. Römer
u. Jubilate v.d. Hitsberg
32. Kakkulanmäen Virgil
e. Salut
u. Sammalisen Vanilla
Klass 4 CAM
33. Melkers Extra-Terrestrial
e. Birchwood Mandarin
u. Hesseldals Emma Lee
34. Top Of The Line
e. Workingclass Hero
u. Proud Design
Klass 6 CA
35. Discovery af Jäboruder
e. Talisman af Jäboruder
u. Hickory v. Bunswaard
36. Nick v.d. Waardsedijk
e. Gelder v. Zuylichem
u. Fleurtje v.d. Leerbroekseweg
37. Skippy v. Geldersoord
e. Newton v. Dorpzicht
u. Margo v. Geldersoord
38. Up to Date of Shetlane
e. No fear v.d. Römer
u. Flair v. Spuitjesdom
Klass 6 CAM
39. Amigo v.d. Vethstede
e. Jasper v.´t Heidepark
u. Violeta v.d. Vethstede
40. Oldvicarage Rock Me Amadeus
e. Merriville Prince Fergus
u. Merriville Queen of Hearts
Klass BP 1
41. My Fathers Eyes
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Carbon Copy
Nr 26 struken
Från Facebook:
Strykningar till dagens avelsvärdering nr 2, 13, 19, 24, 26.
Från Facebook:
Klass 3FU
Kat nr 1. Hagdala Eamon 87688=37p 102/16
Kat nr 2. Struken
Kat nr 3. Erouz 98677=37 99/15
Kat nr 4. Gavin af Jäboruder 88778=38 100/15
Kat nr 5. Gilbert Liebas 87777=36p ( mini)
Kat nr 6. Guiness af Jäboruder 88878=39p 94/14,5
Kat nr 7, 8 och 9 strukna
Från Facebook:
Klass 3FU
Kat nr 10. All in 88688=38p
Kat nr 11. Spektras Fantom 77677=34p
Kat nr 12. Gosh af Jäboruder 87768=36p
Kat nr 13. Struken
Kat nr 14. Spektras Phenix 76777=34p
Från Facebook:
Klass 4 FU.
Kat nr 15. Amarant Eskil 66766=31p
Kat nr 16. Giljans Feroz vidare
Kat nr 17. Furioso af Jäboruder vidare
Kat nr 18. Kyllemos Mowgli 68787=36p
Kat nr 19. Struken
Från FB:
Klass 4 FUM
Kat nr 20. Ladys Lotus 87888=39p
Kat nr 21. Amarants Lukas 66765=30p
Kat nr 22. Winnies Wilbert 77878=37p
Från FB
Klass 5 FU
Kat nr 23 Nippe 55786=31p
Kat nr 24 struken
Kat nr 25 Dansereds Picasso 98766=36p
Kat nr 26 struken
Från FB:
Klass 5 FUM
Kat nr 27 Red Magic Marker vidare
Från Facebook:
Klass 4 CA
Ferrari af Jäboruder 88888=40
Fletcher v. Gelre 98788=40
Bäckens Nordanwind 99789=42
Dalsgårds Senator 88879=40
Kakkulanmäen Virgil 99889=43
Från Facebook:
Klass 4 CAM
Melkers Extra-Terrestrial 88888=40
Top Of The Line 88879=40
Från Facebook:
Klass 6 CA
Discovery af Jäboruder 88778=38
Nick v. d. Waardsedijk 88879=40
Skippy v. Geldersoord 98668=37
Up to Date of Shetlane 109888=43
Från Facebook:
Klass 6 CAM
Amigo v.d. Vethstede 87778=37
Oldvicarage Rock Me Amadeus 88678=37
Från Facebook:
De som gick vidare från FU fick:
Giljans Feroz 89788=40
Furioso af Jäboruder 98788=40
Red Magic Marker 89788=40
Från Facebook:
My Father's Eyes gjorde ett mycket bra bruksprov där poängen blev 991010=9,5
Fler foton finns i galleriet på min hemsida