Resultat - Nuntorp 160528
Shetland Väst arrangerar utställning i samband med Nuntorpsdagarna 28 maj med start 9.00. Domare är Håkan Erlandsson. Resultat och foton mottages gärna i denna tråd.
Klass 3
1. Curly Harry
e. Hamras Hurricane
u. Kyllemos Beatrice
Klass 4
2. Getskärs Ida
e. Bäckens Monsun
u. Clibberswick Keely
3. Bäckens Miss-Ett
e. Gladiator
u. Bäckens Miss-U
Klass 6
4. Cindy
e. Castor v. Bunswaard
u. Birka
5. Habanera af Jäboruder
e. Dorus v.d. Belschuur
u. AhmShera af Jäboruder
6. Celegro Hariette
e. Erikslunds Garant
u. Skattens Hi Ness
7. Bäckens Helois
e. Gladiator
u. Bäckens Helga
8. Gläntans Miona
e. Bäckens Monsun
u. Smevallens Miranda
Klass 8
9. Lundstorps Can Do!
e. Pique
u. Lundstorps Blond
10. Godiva af Jäboruder
e. William af Jäboruder
u. Belara af Jäboruder
11. Trolleby Petunia
e. Bäckens Monsun
u. Trolleby Persika
Klass 8M
12. Lova-Li
e. Ugglebackens Kavat
u. Lenij v.d. Fontein
13. Rotenäs Mi Rakel
e. Linus
u. Skäpperöds Romantica
Klass 9
14. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa
15. Celegro Garanti
e. Capone-Fire
u. Skattens Winjette
Klass 9M
16. Ovinde
e. Ugglebackens Kavat
u. Orchidéa
Klass 10A
17. Linus
e. Vinkelbodas Ivar
u. My
18. Kyllemos Mowgli
e. Bäckens Monsun
u. Elina
19. Kålkulla Udino
e. Stjernens Patrick
u. Kålkulla Udda
20. Rosenhagas William
e. Rosenhagas Lyric
u. Rosenhagas Kathleen
Klass 10B
21. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea
22. Hardcore Feelings
e. Olympus
u. Baronessa
23. Kaprifolens Onyx
e. Rosenhagas Electron
u. Madonna
24. Asphagens Tzatziki
e. Thunderstorm
u. Teresia
25. Hagdala Wonder
e. Lysol
u. Hagdala Wimla
Klass 11A
26. Giljans Bonus
e. Furunäs Jotex
u. Prunella af Jäboruder
27. Gladiator
e. Almnäs Etapp
u. Smevallens Glory
28. Paint it black
e. Estel v. Bunswaard
u. Zessan
29. Losjöns Salve
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Nords Indra
30. Losjöns Tim O´tey
e. Furunäs Fernando
u. Emmeros Alexandra
Klass 11B
31. Bårarps Diamond Moon
e. Dalsgårds Juventus
u. Nesette
32. Heineken
e. Make My Day
u. Hanne
33. Lysol
e. Epol
u. Emysa
34. Pique
e. Epol
u. Chiquita
Klass 13A
35. Charlotte af Jäboruder
e. Timothy af Jäboruder
u. Charme v.St. Olyhof
36. Etske af Jäboruder
e. Yalisco v. Welgelegen
u. Tancrest af Jäboruder
37. Francesca af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder
u. Andora af Jäboruder
38. Dalsgårds Nouvelle
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Dalsgårds Estelle
39. Rosenhagas Vera
e. Zwartbont v.d. Kortenhof
u. Rosaly v.d. Amstelhof
Klass 13B
40. Caramell
e. Jikas Sue-perStar
u. Candelia
41. Giljans Fiorella
e. Kompis Birger
u. Prunella af Jäboruder
42. Madonna
e. Dusol
u. Tösen
43. Wichita af Jäboruder
e. Giovanni vom Silbersee
u. Gamira v.h. Tunneltje
44. Winnipeg af Jäboruder
e. Nicolas v.d. Vaarhorst
u. Particolare v. Stepelo
Klass 13C
45. Cinderella
e. Bäckens Monsun
u. Myska
46. Kölnäs Rhodie
e. Almnäs Flis
u. Emelie v.d. Blikhalm
47. Rosenhagas Sweetheart
e. Rosenhagas Lyric
u. Rosenhagas Karolina
48. Älvåsens Vippa
e. Almnäs Flis
u. Älvåsens Vynja
Klass 13M
49. Olianna
e. Let´s try again
u. Otéa
50. Wild Star
e. Northern Light´s Pole Star
u. Rexons Melasta
51. Witch
e. Northern Light´s Pole Star
u. Rexons Kerrera
Klass 14A
52. Smevallens Dariuz
e. Capone-Fire
u. Zieta v.d. Bosrand
Klass 15
53. Birka
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Tracy
54. Nyhagens Bonett
e. Smevallens Royal
u. Kolviks Bonnie
55. Dancing Queen
e. Damm
u. Brunette
56. Primrose v. stal Olyhof
e. Edwin v.h. Stalletje
u.Xandra Rose v.´t Slot
Klass 15M
57. Skäpperöds Viola
e. Skäpperöds Rex
u. Helianthus v. Spuitjesdom
Gladiator har vunnit sin klass. Jag tror hingstklasserna blev sammanslagna.
Primrose v.stal Olyhof Best in Show.
Gladiator reserv Best in Show.
Stort grattis till alla inblandade 🌺
Nu finns alla resultat i webstamboken.
Tack för en trevlig dag🙂
#5. Grattis Ida! Primrose ser strålande ut på fotot 😉
Varför blev Cindy i klass 6 oplacerad ?
#7
Sen ankomst så dom missade sin klass men fick bli bedömda senare under dagen.
Aha då förstår jag , blev så fundersam när de stod så ,då den hade fått alla poäng ;)
Användes inte de nya championaten?
#10: Champion minior blev Bäckens Miss-Ett
Champion junior: Lundstorps Edelman
Champion mini junior: Lova-Li
Champion valack: Hagdala Wonder
Champion hingst: Gladiator
Champion sto: Primrose v.stal Olyhof
När jag tittade i webstamboken förut tyckte jag det var de gamla championaten, men när jag tittar nu är det ändrat till de nya🙂