Resultat - Vetlanda 161015
Shetland Sydost arrangerar utställning i Vetlanda 15 oktober. Domare är Maria Jansson. Resultat och foton mottages gärna i denna tråd.
Klass 4M
1. Spektras Zandy
e. Shakiras Sune
u. Zweetheart af Jäboruder
Klass 6
2. Apala
e. Zentor
u. Epala
3. Kronblads Nellie
e. Kronblads Pommac
u. Kronblads Pimpernella
4. Svala
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Kryddgårdens Soja
Klass 6M
5. Houkje v.d. Spoorlijn
e. Vanity v.d. Buxusdorf
u. Davita v. Stal van Aschberg
Klass 7
6. Galileo af Jäboruder
e. Stranduff Coffee Cream
u. Belinda v. Dulverzicht
Klass 8
7. Lundstorps Can Do!
e. Pique
u. Lundstorps Blond
8. Nightingales Surprise
e. Almnäs Tromb
u. Carmen
Klass 8M
9. Ginger v.h. Duurschenbosch
e. Sander v.d. Hoefslag
u. Lindsay v.d. Dennenhoeve
10. Izadora av Bofride e. Zeagram u. Ida Struken
11. Little Bit of Everything
e. The Next Episode
u. Fiefie v. Bright
Klass 9
12. Almnäs Da Capo
e. Almnäs Mahogny
u. Tale of Shetlane
Klass 11
13. Eroz af Jäboruder
e. Yaght v.d. Belschuur
u. Nady v.d. Veldhoeve
14. Ekstrands Hiawatha
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Dalsgårds Corina
Klass 11M
15. Almnäs Born to Love
e. Almnäs Ivory
u. Almnäs I Love You
16. Malve
e. Merkisayre Carcus
u. Moa
Klass 1
17. Åzkar
e. Karajan di Leva
u. Vanilj
18. Hagdala Eadwyn
e. Hagdala Wacker
u. Hagdala Elinda
e. Pique
u. Zaira v.h. Hogeveld
Klass 12
20. Hagdala Elinda
e. Smevallens Hijacker
u. Hagdala Estella
21. Zaira v.h. Hogeveld
e. Kotonofico v.St. Brammelo
u. Orlaine v.´t. Hogeveld
Klass 12M
22. Vanilj
e. Littlebignor Giovanni
u. Razmine
Klass 13
23. Fleurette af Jäboruder
e. George v.st. Olyhof
u. Wild Rose v.d. Amstelhof
24. Chique af Jäboruder
e. Mikko af Nørvang
u. Wild Monroe of Shetlane
25. Fairylak af Jäboruder
e. Olympia v. Geldersoord
u. Tupilak af Jäboruder
26. Dalsgårds Malva
e. Dalsgårds Favorit
u. Dalsgårds Glamour
27. Hippotekets Mumma
e. Titol
u. Zandra
28. Kronblads Pretty Princess
e. Kronblads Pommac
u. Parlington Princess
29. Dalsgårds Rosalee
e. Django v.d. Romer
u. Melodie v.d. Römer
30. Samantha Gold
e. Son of Gold
u. Haranclave v.St. Dijkzicht
31. Almnäs Vanilj
e. Almnäs Knock Out
u. Almnäs Kummin
32. Wish
e. Emmeros David
u. Inka
Klass 13M
33. Bobergs Edit
e. Harm v. Keizershof
u. Bobergs Bambina
34. Skäpperöds Germanium
e. Skäpperöds Odysseus
u. Skäpperöds Penelope
35. Bobergs Hwita
e. Pajazzo di Leva
u. Kärlingehults Dolly
36. Let The Dream Begin
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Almnäs Dream
37. Wings of Destiny
e. Let´s try again
u. Destiny´s Lady
Klass 14A
38. Giovanni vom Silbersee e. Gerwin v.d. Mariaheide u. Cissy Silbersee Struken
Klass 15M
39. Lindsay v.d. Dennenhoeve
e. Adam v. Spuitjesdom
u. Plumtree Penelope
Resultat?
Enligt min katalog blev resultatet följande, med reservation för fel:
Klass 4M
1. Spektras Zandy
e. Shakiras Sune
u. Zweetheart af Jäboruder
88888=40 Ch miniminior
Klass 6
1. Svala
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Kryddgårdens Soja
99877=40 Ch minior
Apala e. Zentor u. Epala Struken
Klass 6M
1. Kronblads Nellie
e. Kronblads Pommac
u. Kronblads Pimpernella
87888=39
Houkje v.d. Spoorlijn e. Vanity v.d. Buxusdorf u. Davita v. Stal van Aschberg Struken
Klass 7
1. Galileo af Jäboruder
e. Stranduff Coffee Cream
u. Belinda v. Dulverzicht
66777=33
Klass 8
1. Nightingales Surprise
e. Almnäs Tromb
u. Carmen
89889=42 Ch junior
2. Lundstorps Can Do!
e. Pique
u. Lundstorps Blond
88798=40
Klass 8M
1. Ginger v.h. Duurschenbosch
e. Sander v.d. Hoefslag
u. Lindsay v.d. Dennenhoeve
99888=42 Ch minijunior BIS-3
2. Little Bit of Everything
e. The Next Episode
u. Fiefie v. Bright
88887=39
Izadora av Bofride e. Zeagram u. Ida Struken
Klass 9
1. Almnäs Da Capo
e. Almnäs Mahogny
u. Tale of Shetlane
88877=38
Klass 11
1. Eroz af Jäboruder
e. Yaght v.d. Belschuur
u. Nady v.d. Veldhoeve
98888=41 Ch hingst
2. Ekstrands Hiawatha
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Dalsgårds Corina
98788=40
Klass 11M
1. Almnäs Born to Love
e. Almnäs Ivory
u. Almnäs I Love You
88787=38
2. Malve
e. Merkisayre Carcus
u. Moa
66778=34
Klass 1
1. Hagdala Eadwyn
e. Hagdala Wacker
u. Hagdala Elinda
99878=41 Ch föl
2. Åzkar
e. Karajan di Leva
u. Vanilj
87888=39
3. Lundstorps Zand
e. Pique
u. Zaira v.h. Hogeveld
78778=37
Klass 12
10. Hagdala Elinda
e. Smevallens Hijacker
u. Hagdala Estella
99888=42 Ch sto Res BIS
2. Zaira v.h. Hogeveld
e. Kotonofico v.St. Brammelo
u. Orlaine v.´t. Hogeveld
109877=41
Klass 12M
1. Vanilj
e. Littlebignor Giovanni
u. Razmine
78889=40 Bästa gångartsponny
Klass 13
1. Fleurette af Jäboruder
e. George v.st. Olyhof
u. Wild Rose v.d. Amstelhof
98889=42
2. Dalsgårds Rosalee
e. Django v.d. Romer
u. Melodie v.d. Römer
89878=40
3. Chique af Jäboruder
e. Mikko af Nørvang
u. Wild Monroe of Shetlane
98887=40
4. Wish
e. Emmeros David
u. Inka
88888=40
5. Fairylak af Jäboruder
e. Olympia v. Geldersoord
u. Tupilak af Jäboruder
88888=40
6. Hippotekets Mumma
e. Titol
u. Zandra
88788=39
7. Kronblads Pretty Princess
e. Kronblads Pommac
u. Parlington Princess
87888=39
8. Samantha Gold
e. Son of Gold
u. Haranclave v.St. Dijkzicht
87777=36
Dalsgårds Malva e. Dalsgårds Favorit u. Dalsgårds Glamour Struken
Almnäs Vanilj e. Almnäs Knock Out u. Almnäs Kummin Struken
Klass 13M
1. Wings of Destiny
e. Let´s try again
u. Destiny´s Lady
910888=43 Ch ministo, Bästa svenskfödda med svenskfödda föräldrar, BIS
2. Let The Dream Begin
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Almnäs Dream
88889=41
3. Bobergs Hwita
e. Pajazzo di Leva
u. Kärlingehults Dolly
88778=38
4. Bobergs Edit
e. Harm v. Keizershof
u. Bobergs Bambina
77878=37
Skäpperöds Germanium e. Skäpperöds Odysseus u. Skäpperöds Penelope Struken
Klass 14A
38. Giovanni vom Silbersee e. Gerwin v.d. Mariaheide u. Cissy Silbersee Struken
Klass 15M
39. Lindsay v.d. Dennenhoeve
e. Adam v. Spuitjesdom
u. Plumtree Penelope
89788=40 (?)
Grattis :))
Tack för resultaten 😄
Tack för resultat och foton Annette :-)
Fina foton Annette!!
Tack Annelie 🙂