Resultat - Kristinehamn 170304
Lördag 4 mars arrangerar Shetland Nord sin traditionella senvinterutställning med bruksklasser i Kristinehamn. Domare är Ulricha Nordmark och katalogen innehåller 40 ponnyer till de olika utställningsklasserna. Start 10.00.
Klass 3
1. Sergeant Pepper
e. THB Sankthans Gulliver
u. Kryddgårdens Cayenne
Klass 3M
2. Silvergårdens Ilion
e. Design To Make a Difference
u. Silvergårdens Ariel
Klass 4M
3. Puzz di Leva
e. Viper af Jäboruder
u. Peggy v.d. Stenenheul
4. Riio Nova
e. Zeimar v.d. Meerdijk
u. Pariz di Leva
Klass 5
5. Lundstorps Ghostman
e. Pique
u. Carthorse Gaia
6. Sollidens Jabba the Hut
e. Dragon
u. Furunäs Henriette
Klass 6
7. Silvergårdens Havanna
e. Neptan
u. Deceesha
Klass 6M
8. Bobergs Lilly
e. Skäpperöds Rex
u. Kärlingehults Dolly
Klass 7
9. Spirit´s Blue Suede Shoes
e. Jikas Sue-perStar
u. His Latest Flame
Klass 8
10. Kronblads Beauty Queen
e. Almnäs Etapp
u. Hamras Blozzom
11. Redivivas Dressed for Success
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Gracia v.d. Uitweg
12. Silvergårdens Gala
e. Neptan
u. Whisper v. Stal de Ruigenhill
13. Habanera af Jäboruder
e. Dorus v.d. Belschuur
u. AhmShera af Jäboruder
14. Kronblads Jewel
e. Almnäs Etapp
u. Äppelbo Juno
15. Blossbo´s Maj
e. Gläntans Pelé
u. Bluemull Nikka Vord
16. Lundstorps Nordica
e. Pique
u. Bäckdalens Amazone
Klass 8M
17. Silvergårdens Gamma
e. Let´s try again
u. Almnäs Only Love
18. Bobergs Kitty
e. Skäpperöds Rex
u. Lyngholm´s Ricka
19. Lovis Rex
e. Skäpperöds Rex
u. Madicken
20. Kronblads Oblesse
e. Skäpperöds Sebastian
u. Kronblads Olga
Klass 10
21. Kilskogens Glock
e. Perigueux v. Isala
u. Kilskogens Gucci
22. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea
23. Isidor
e. Dalton v.d. Voorstraat
u. Furunäs Paljette
24. Plain Rocket Colour
e. Ekstrands Pumba
u. Rosa Lee v.d. Zandkamp
25. Kålkulla Udd
e. Hagdala Linus
u. Kålkulla Udda
Klass 13
26. Bonita v.d. Lindervelde
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Suzy v.d. Kupierij
27. Erika
e. Hamras Hurricane
u. Furunäs Evita
28. Estelle
e. Dalsgårds Magnum
u. Beauty af Jäboruder
29. Gorgeous af Jäboruder
e. Boet v.´t Kleine Weitje
u. Simone v. Maxet
30. Gwendolyn af Jäboruder
e. Black Boy af Jäboruder
u. Shakra af Jäboruder
31. Lundstorps Heart Beat
e. Pique
u. Knekthedens Pensacola
32. Skråmstaholms I am a Beliver
e. Zeb
u. Skråmstaholms I am Alive
33. Redivivas Miloin
e. Gläntans Morendo
u. Gracia v.d. Uitweg
34. Ekskogens Pandora
e. Furunäs Bonzo
u. Ekskogens Pikachú
Klass 13M
35. Silvergårdens Duva
e. Kronblads Pommac
u. Almnäs Only Love
Klass 15
36. Ekskogens Epona
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Xenia v. Bunswaard
Klass 11
37. Dieter v.d. Hoorn
e. Jasper v.´t Heidepark
u. Twanette v. Vries
38. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa
39. Ferrari af Jäboruder
e. Olympia v. Geldersoord
u. Ragazza af Jäboruder
40. Skärgårdens Roosevelt
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Smevallens Indra
Resultat enligt mina anteckningar, reservation för fel:
Klass 3
Sergeant Pepper e. THB Sankthans Gulliver u. Kryddgårdens Cayenne Struken
Klass 3M
1. Silvergårdens Ilion
e. Design To Make a Difference
u. Silvergårdens Ariel
89788=40
Klass 4M
1. Puzz di Leva
e. Viper af Jäboruder
u. Peggy v.d. Stenenheul
87789=39
2. Riio Nova
e. Zeimar v.d. Meerdijk
u. Pariz di Leva
77787=36
Klass 5
1. Sollidens Jabba the Hut
e. Dragon
u. Furunäs Henriette
88788=39
2. Lundstorps Ghostman
e. Pique
u. Carthorse Gaia
88787=38
Klass 6
1. Silvergårdens Havanna
e. Neptan
u. Deceesha
88888=40
Klass 6M
1. Bobergs Lilly
e. Skäpperöds Rex
u. Kärlingehults Dolly
87688=37
Klass 7
1. Spirit´s Blue Suede Shoes
e. Jikas Sue-perStar
u. His Latest Flame
88788=39
Klass 8
1. Kronblads Beauty Queen
e. Almnäs Etapp
u. Hamras Blozzom
98888=41. Ch ungsto BIS 4
2. Lundstorps Nordica
e. Pique
u. Bäckdalens Amazone
89888=41
3. Redivivas Dressed for Success
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Gracia v.d. Uitweg
89878=40
4. Silvergårdens Gala
e. Neptan
u. Whisper v. Stal de Ruigenhill
88888=40
Habanera af Jäboruder e. Dorus v.d. Belschuur u. AhmShera af Jäboruder Struken
Kronblads Jewel e. Almnäs Etapp u. Äppelbo Juno Struken
Blossbo´s Maj e. Gläntans Pelé u. Bluemull Nikka Vord Struken
Klass 8M
1. Bobergs Kitty
e. Skäpperöds Rex
u. Lyngholm´s Ricka
98888=41 Ch miniungsto? BIS 5
2. Kronblads Oblesse
e. Skäpperöds Sebastian
u. Kronblads Olga
88897=40
3. Silvergårdens Gamma
e. Let´s try again
u. Almnäs Only Love
98787=39
Lovis Rex e. Skäpperöds Rex u. Madicken Struken
Klass 10
1. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea
88888=40 Ch valack
2. Isidor
e. Dalton v.d. Voorstraat
u. Furunäs Paljette
89779=40
3. Kilskogens Glock
e. Perigueux v. Isala
u. Kilskogens Gucci
88778=38
4. Kålkulla Udd
e. Hagdala Linus
u. Kålkulla Udda
77787=36
Plain Rocket Colour e. Ekstrands Pumba u. Rosa Lee v.d. Zandkamp Struken
Klass 13
1. Redivivas Miloin
e. Gläntans Morendo
u. Gracia v.d. Uitweg
99889=43 Ch sto, Res BIS
2. Bonita v.d. Lindervelde
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Suzy v.d. Kupierij
99888=42 BIS 3
3. Gwendolyn af Jäboruder
e. Black Boy af Jäboruder
u. Shakra af Jäboruder
99779=41
4. Erika
e. Hamras Hurricane
u. Furunäs Evita
88888=40
5. Lundstorps Heart Beat
e. Pique
u. Knekthedens Pensacola
88798=40
6. Skråmstaholms I am a Beliver
e. Zeb
u. Skråmstaholms I am Alive
87788=38
7. Estelle
e. Dalsgårds Magnum
u. Beauty af Jäboruder
87788=38
Gorgeous af Jäboruder e. Boet v.´t Kleine Weitje u. Simone v. Maxet Struken
Ekskogens Pandora e. Furunäs Bonzo u. Ekskogens Pikachú Struken
Klass 13M
1. Silvergårdens Duva
e. Kronblads Pommac
u. Almnäs Only Love
98888=41 Ch ministo BIS 6
Klass 15
Ekskogens Epona e. Bonance v. Dorpzicht u. Xenia v. Bunswaard Struken
Klass 11
1. Skärgårdens Roosevelt
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Smevallens Indra
109888=43 Ch hingst BIS
2. Ferrari af Jäboruder
e. Olympia v. Geldersoord
u. Ragazza af Jäboruder
99878=41
3. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa
89798=41
4. Dieter v.d. Hoorn
e. Jasper v.´t Heidepark
u. Twanette v. Vries
88888=40