Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (11) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
Utställningsresultat 2017

Resultat - Kristinehamn 170304

2017-02-28 14:26 #0 av: Annette

Lördag 4 mars arrangerar Shetland Nord sin traditionella senvinterutställning med bruksklasser i Kristinehamn. Domare är Ulricha Nordmark och katalogen innehåller 40 ponnyer till de olika utställningsklasserna. Start 10.00.

Klass 3

1. Sergeant Pepper
e. THB Sankthans Gulliver
u. Kryddgårdens Cayenne

Klass 3M

2. Silvergårdens Ilion
e. Design To Make a Difference
u. Silvergårdens Ariel

Klass 4M

3. Puzz di Leva
e. Viper af Jäboruder
u. Peggy v.d. Stenenheul

4. Riio Nova
e. Zeimar v.d. Meerdijk
u. Pariz di Leva

Klass 5

5. Lundstorps Ghostman
e. Pique
u. Carthorse Gaia

6. Sollidens Jabba the Hut
e. Dragon
u. Furunäs Henriette

Klass 6

7. Silvergårdens Havanna
e. Neptan
u. Deceesha

Klass 6M

8. Bobergs Lilly
e. Skäpperöds Rex
u. Kärlingehults Dolly

Klass 7

9. Spirit´s Blue Suede Shoes
e. Jikas Sue-perStar
u. His Latest Flame

Klass 8

10. Kronblads Beauty Queen
e. Almnäs Etapp
u. Hamras Blozzom

11. Redivivas Dressed for Success
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Gracia v.d. Uitweg

12. Silvergårdens Gala
e. Neptan
u. Whisper v. Stal de Ruigenhill

13. Habanera af Jäboruder
e. Dorus v.d. Belschuur
u. AhmShera af Jäboruder

14. Kronblads Jewel
e. Almnäs Etapp
u. Äppelbo Juno

15. Blossbo´s Maj
e. Gläntans Pelé
u. Bluemull Nikka Vord

16. Lundstorps Nordica
e. Pique
u. Bäckdalens Amazone

Klass 8M

17. Silvergårdens Gamma
e. Let´s try again
u. Almnäs Only Love

18. Bobergs Kitty
e. Skäpperöds Rex
u. Lyngholm´s Ricka

19. Lovis Rex
e. Skäpperöds Rex
u. Madicken

20. Kronblads Oblesse
e. Skäpperöds Sebastian
u. Kronblads Olga

Klass 10

21. Kilskogens Glock
e. Perigueux v. Isala
u. Kilskogens Gucci

22. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea

23. Isidor
e. Dalton v.d. Voorstraat
u. Furunäs Paljette

24. Plain Rocket Colour
e. Ekstrands Pumba
u. Rosa Lee v.d. Zandkamp

25. Kålkulla Udd
e. Hagdala Linus
u. Kålkulla Udda

Klass 13

26. Bonita v.d. Lindervelde
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Suzy v.d. Kupierij

27. Erika
e. Hamras Hurricane
u. Furunäs Evita

28. Estelle
e. Dalsgårds Magnum
u. Beauty af Jäboruder

29. Gorgeous af Jäboruder
e. Boet v.´t Kleine Weitje
u. Simone v. Maxet

30. Gwendolyn af Jäboruder
e. Black Boy af Jäboruder
u. Shakra af Jäboruder

31. Lundstorps Heart Beat
e. Pique
u. Knekthedens Pensacola

32. Skråmstaholms I am a Beliver
e. Zeb
u. Skråmstaholms I am Alive

33. Redivivas Miloin
e. Gläntans Morendo
u. Gracia v.d. Uitweg

34. Ekskogens Pandora
e. Furunäs Bonzo
u. Ekskogens Pikachú

Klass 13M

35. Silvergårdens Duva
e. Kronblads Pommac
u. Almnäs Only Love

Klass 15

36. Ekskogens Epona
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Xenia v. Bunswaard

Klass 11

37. Dieter v.d. Hoorn
e. Jasper v.´t Heidepark
u. Twanette v. Vries

38. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa

39. Ferrari af Jäboruder
e. Olympia v. Geldersoord
u. Ragazza af Jäboruder

40. Skärgårdens Roosevelt
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Smevallens Indra

  


Anmäl
2017-03-04 18:56 #1 av: Annette

Resultat enligt mina anteckningar, reservation för fel:

Klass 3

Sergeant Pepper
e. THB Sankthans Gulliver
u. Kryddgårdens Cayenne
Struken

Klass 3M

1. Silvergårdens Ilion
e. Design To Make a Difference
u. Silvergårdens Ariel
89788=40

Klass 4M

1. Puzz di Leva
e. Viper af Jäboruder
u. Peggy v.d. Stenenheul
87789=39

2. Riio Nova
e. Zeimar v.d. Meerdijk
u. Pariz di Leva
77787=36

Klass 5

1. Sollidens Jabba the Hut
e. Dragon
u. Furunäs Henriette
88788=39

2. Lundstorps Ghostman
e. Pique
u. Carthorse Gaia
88787=38

Klass 6

1. Silvergårdens Havanna
e. Neptan
u. Deceesha
88888=40

Klass 6M

1. Bobergs Lilly
e. Skäpperöds Rex
u. Kärlingehults Dolly
87688=37

Klass 7

1. Spirit´s Blue Suede Shoes
e. Jikas Sue-perStar
u. His Latest Flame
88788=39

Klass 8

1. Kronblads Beauty Queen
e. Almnäs Etapp
u. Hamras Blozzom
98888=41. Ch ungsto BIS 4

2. Lundstorps Nordica
e. Pique
u. Bäckdalens Amazone
89888=41

3. Redivivas Dressed for Success
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Gracia v.d. Uitweg
89878=40

4. Silvergårdens Gala
e. Neptan
u. Whisper v. Stal de Ruigenhill
88888=40

Habanera af Jäboruder
e. Dorus v.d. Belschuur
u. AhmShera af Jäboruder
Struken

Kronblads Jewel
e. Almnäs Etapp
u. Äppelbo Juno
Struken

Blossbo´s Maj
e. Gläntans Pelé
u. Bluemull Nikka Vord
Struken

Klass 8M

1. Bobergs Kitty
e. Skäpperöds Rex
u. Lyngholm´s Ricka
98888=41 Ch miniungsto? BIS 5

2. Kronblads Oblesse
e. Skäpperöds Sebastian
u. Kronblads Olga
88897=40

3. Silvergårdens Gamma
e. Let´s try again
u. Almnäs Only Love
98787=39

Lovis Rex
e. Skäpperöds Rex
u. Madicken
Struken

Klass 10

1. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea
88888=40 Ch valack

2. Isidor
e. Dalton v.d. Voorstraat
u. Furunäs Paljette
89779=40

3. Kilskogens Glock
e. Perigueux v. Isala
u. Kilskogens Gucci
88778=38

4. Kålkulla Udd
e. Hagdala Linus
u. Kålkulla Udda
77787=36

Plain Rocket Colour
e. Ekstrands Pumba
u. Rosa Lee v.d. Zandkamp
Struken

Klass 13

1. Redivivas Miloin
e. Gläntans Morendo
u. Gracia v.d. Uitweg
99889=43 Ch sto, Res BIS

2. Bonita v.d. Lindervelde
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Suzy v.d. Kupierij
99888=42 BIS 3

3. Gwendolyn af Jäboruder
e. Black Boy af Jäboruder
u. Shakra af Jäboruder
99779=41

4. Erika
e. Hamras Hurricane
u. Furunäs Evita
88888=40

5. Lundstorps Heart Beat
e. Pique
u. Knekthedens Pensacola
88798=40

6. Skråmstaholms I am a Beliver
e. Zeb
u. Skråmstaholms I am Alive
87788=38

7. Estelle
e. Dalsgårds Magnum
u. Beauty af Jäboruder
87788=38

Gorgeous af Jäboruder
e. Boet v.´t Kleine Weitje
u. Simone v. Maxet
Struken

Ekskogens Pandora
e. Furunäs Bonzo
u. Ekskogens Pikachú
Struken

Klass 13M

1. Silvergårdens Duva
e. Kronblads Pommac
u. Almnäs Only Love
98888=41 Ch ministo BIS 6

Klass 15

Ekskogens Epona
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Xenia v. Bunswaard
Struken

Klass 11

1. Skärgårdens Roosevelt
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Smevallens Indra
109888=43 Ch hingst BIS

2. Ferrari af Jäboruder

e. Olympia v. Geldersoord

u. Ragazza af Jäboruder

99878=41

3. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa
89798=41

4. Dieter v.d. Hoorn
e. Jasper v.´t Heidepark
u. Twanette v. Vries
88888=40


Anmäl
2017-03-04 19:18 #2 av: Annette

BIS Skärgårdens Roosevelt och Res BIS Redivivas Miloin


Anmäl
2017-03-04 20:20 #3 av: Annette

Dagens bästa ponny, Skärgårdens Roosevelt.


Anmäl
2017-03-04 20:21 #4 av: Annette

Reserv BIS, Redivivas Miloin.


Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.