Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (12) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
Utställningsresultat 2017

Resultat - Grevagården 170603

2017-05-26 07:47 #0 av: Annette

På pingstafton 3 juni arrangerar Shetland Väst utställning på Grevagården, Skövde med Kurt Larsson som domare. Resultat och foton mottages gärna i denna tråd.

Klass 4

1. Honey Girl
e. Hamras Hurricane
u. Kyllemos Beatrice

2. Vithatts Kassandra
e. Tjustorps Dark Legend
u. Linhagens Pandora

3. Vithatts Katrina
e. Tjustorps Dark Legend
u. Vithatts Palencia

4. Sweet Gina
e. Sun Storm
u. Dalsgårds Ginny

Klass 4M

5. Trolleby Gullviva
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kompis Vendela

Klass 6

6. Gläntans Cinta
e. Bäckens Monsun
u. Gläntans Lavette

7. Getskärs Ida
e. Bäckens Monsun
u. Clibberswick Keely

8. Juicy Fruit
e. Joytoy v.st. Berknes
u. Östertorps Jenka

9. Kyllemos Sabrina
e. Sun Storm
u. Kyllemos Cortina

Klass 8

10. Cindy
e. Castor v. Bunswaard
u. Birka
Struken

11. Skogsliljans Elecra
e. Gilbert v.h. Iepenbos
u. Ekstrands Sunflower

12. Emmeros Isadora
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Busa

Klass 8M

13. Lovis Rex
e. Skäpperöds Rex
u. Madicken

Klass 10

14. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea

15. Izor
e. Valentino
u. Lotta på Bråkmakargatan

16. Kaprifolens Onyx
e. Rosenhagas Electron
u. Madonna

Klass 10M

17. Bad To the Bone
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Dendy v.h. Groenenland

Klass 11

18. Azlan af Jäboruder
e. Bonzo
u. Ohoebe af Jäboruder

19. Emmeros Legolas
e. Hamras Fridolf
u. Elaine

Klass 13A

20. Bonita v.d. Lindervelde
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Suzy v.d. Kupierij

21. Emmeros Charlotta
e. Emmeros Hamlet
u. Emmeros Busa

22. Cinderella
e. Capone-Fire
u. Birka

23. Gläntans Dahlia
e. Gläntans Pelé
u. Gläntans Daisy Di

24. Delcaposa af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder
u. Sjaantje v.´t Kleine Weitje
Struken

25. Desdemona af Jäboruder
e. Menno v.h. Aeghterhuus
u. Charme v.St. Olyhof
Struken

26. Djupedalens Hanna
e. Rosenhagas Henri Martin
u. Junibackens Hedda

27. Emmeros Hedda
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Nicole

28. Dalsgårds Nouvelle
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Dalsgårds Estelle

Klass 13B

29. Esmé af Jäboruder
e. Ward of Berry
u. Esmeralda af Jäboruder

30. Giljans Faith
e. Kompis Birger
u. Veerle v.d. Bloemhof

31. Happy Monday
e. William af Jäboruder
u. Lina

32. Luna
e. Kompis Birger
u. Viola

33. Bluemull Oonlippened
e. Joseph of Mairscough
u. Bluemull Zaffron

34. Rosenhagas Tiffie
e. Rosenhagas Lyric
u. Rosenhagas Kathleen

35. Hovgårdens Vitsippa
e. Fridhems Kim
u. Vilda Matilda

Klass 15

36. Helida
e. Gletness Rockall
u. Teltaupe of Transy v.d. Hoeweg

37. Rosenhagas Lady Love
e. Hormesta Erik Viking
u. Rosenhagas Highlight

 

 


Anmäl
2017-05-31 21:55 #1 av: PetraJ

Strukna är nr: 10, 24 och 25

Anmäl
2017-05-31 21:57 #2 av: Annette

Hoppsan! Det blir tidig lunch. 


Anmäl
2017-06-03 16:49 #3 av: Annette

BIS Rosenhagas Lady Love 109789=43
Reserv BIS Emmeros Hedda 99888=42


Anmäl
2017-06-03 17:20 #4 av: ThiffannyJ

Hur gick det för nr 17?

Grattis till BIS och R-BIS!

Anmäl
2017-06-03 17:58 #5 av: Annette

Han fick 88788 och startade även bruks med placeringar.


Anmäl
2017-06-03 20:51 #6 av: ThiffannyJ

Vad roligt! Tack!

Anmäl
2017-06-03 22:34 #7 av: Annette

Jag har antecknat följande resultat:

Klass 4

1. Honey Girl
e. Hamras Hurricane
u. Kyllemos Beatrice
89878=40

2. Vithatts Katrina
e. Tjustorps Dark Legend
u. Vithatts Palencia
88788=39

3. Vithatts Kassandra
e. Tjustorps Dark Legend
u. Linhagens Pandora
88788=39

4. Sweet Gina
e. Sun Storm
u. Dalsgårds Ginny
87787=37

Klass 4M

Trolleby Gullviva
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kompis Vendela
Struken

Klass 6

1. Juicy Fruit
e. Joytoy v.st. Berknes
u. Östertorps Jenka
88788=39

2. Kyllemos Sabrina
e. Sun Storm
u. Kyllemos Cortina
88788=39

3. Getskärs Ida
e. Bäckens Monsun
u. Clibberswick Keely
77687=35

4. Gläntans Cinta
e. Bäckens Monsun
u. Gläntans Lavette
87676=34

Klass 8

1. Emmeros Isadora
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Busa
99888=42 Ch ungsto

2. Skogsliljans Elecra
e. Gilbert v.h. Iepenbos
u. Ekstrands Sunflower
88788=39

Cindy
e. Castor v. Bunswaard
u. Birka
Struken

Klass 8M

1. Lovis Rex
e. Skäpperöds Rex
u. Madicken
87788=38

Klass 10

1. Sollidens Grogoriuz
e. Uron v.d. Römer
u. Sollidens Chelzea
88887=39

2. Kaprifolens Onyx
e. Rosenhagas Electron
u. Madonna
77777=35

3. Izor
e. Valentino
u. Lotta på Bråkmakargatan
77786=35

Klass 10M

1. Bad To the Bone
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Dendy v.h. Groenenland
88788=39

Klass 11

1. Emmeros Legolas
e. Hamras Fridolf
u. Elaine
98788=40 Ch hingst

2. Azlan af Jäboruder
e. Bonzo
u. Ohoebe af Jäboruder
98767=37

Klass 13A

1. Emmeros Hedda
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Nicole
99888=42 Reserv BIS

2. Djupedalens Hanna
e. Rosenhagas Henri Martin
u. Junibackens Hedda
98888=41

3. Dalsgårds Nouvelle
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Dalsgårds Estelle
88888=40

4. Bonita v.d. Lindervelde
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Suzy v.d. Kupierij
88888=40

5. Emmeros Charlotta
e. Emmeros Hamlet
u. Emmeros Busa
88788=39

6. Cinderella
e. Capone-Fire
u. Birka
88788=39

Gläntans Dahlia
e. Gläntans Pelé
u. Gläntans Daisy Di
Struken

Delcaposa af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder
u. Sjaantje v.´t Kleine Weitje
Struken

Desdemona af Jäboruder
e. Menno v.h. Aeghterhuus
u. Charme v.St. Olyhof
Struken

Klass 13B

1. Rosenhagas Tiffie
e. Rosenhagas Lyric
u. Rosenhagas Kathleen
98889=42

2. Luna
e. Kompis Birger
u. Viola
89787=39

3. Bluemull Oonlippened
e. Joseph of Mairscough
u. Bluemull Zaffron
87788=38

4. Esmé af Jäboruder
e. Ward of Berry
u. Esmeralda af Jäboruder
77788=37

5. Hovgårdens Vitsippa
e. Fridhems Kim
u. Vilda Matilda
67886=35

6. Happy Monday
e. William af Jäboruder
u. Lina
67577=32

Giljans Faith
e. Kompis Birger
u. Veerle v.d. Bloemhof
Struken

Klass 15

1. Rosenhagas Lady Love
e. Hormesta Erik Viking
u. Rosenhagas Highlight
109789=43 Ch sto, BIS

2. Helida
e. Gletness Rockall
u. Teltaupe of Transy v.d. Hoeweg
87677=35


Anmäl
2017-06-04 10:37 #8 av: Annette

Best in Show Rosenhagas Lady Love


Anmäl
2017-06-04 10:38 #9 av: Annette

Reserv BIS Emmeros Hedda


Anmäl
2017-06-04 10:39 #10 av: Annette

Min egen Djupedalens Hanna, tvåa efter Hedda i klass 13 Hjärta


Anmäl
2017-06-04 10:39 #11 av: Annette

Bad To the Bone med sin lilla handler


Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.