Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen 01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning

12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
Utställningsresultat 2017

Resultat - Norsholm 170606

2017-06-05 09:00 #0 av: Annette

Shetland Öst arrangerar även i år utställning på nationaldagen. Den hålls i Norsholm med Morgan Johnsson som domare. Resultat och foton mottages gärna.

Klass 4

1. Primrose
e. Junibackens Primtime
u. Gullviva

Klass 6

2. PI´s September
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. Kompis Alva

3. Doris af Granbacka
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kompis Dagny

4. Kilskogens Guess
e. Almnäs Etapp
u. Kilskogens Gucci

Klass 6M

5. Pettersbacka Safena
e. Be There of Riverdance
u. Hot Smashing Lady

Klass 7

6. Emmett
e. Sander v.d. Provincialeweg
u. Emmely v. Johanshoeve

Klass 8

7. Kronblads Wiol
e. Almnäs Etapp
u. Wilma af Sörtå

8. Sweetheart
e. Humledals Tie Domi
u. Humledals Hazzla

9. Miss Marianne
e. Almnäs Tromb
u. Brandy

10. PI´s Afrodite
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. PI´s Aqua

11. Jilla af Granbacka
e. Pique
u. Amaze of Eastland

12. Jippi af Granbacka
e. Pique
u. Jinna af Granbacka

13. Emmeros Bianca
e. Troy af Sörtå
u. Emmeros Aloette

14. Runas Idun
e. Pique
u. Älvåsens Afrodite

15. Silvergårdens Glittra
e. Neptan
u. Glimma

16. Silvergårdens Gala
e. Neptan
u. Whisper v. Stal de Ruigenhil

Klass 8M

17. Kronblads Nellie
e. Kronblads Pommac
u. Kronblads Pimpernella

18. Kronblads Oblesse
e. Skäpperöds Sebastian
u. Kronblads Olga

19. Silvergårdens Gamma
e. Let´s try again
u. Almnäs Only Love

20. Dressed For Success
e. Be There of Riverdance
u. Diamonds Are Forever

Klass 9

21. Kilskogens Graffiti
e. Almnäs Etapp
u. Kilskogens Gabbana

Klass 10

22. Kronblads Prince Ess
e. Skogheims Allright
u. Parlington Princess

23. Goliat
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. Stensnäs Frida

24. Lövets Eragon
e. Furunäs Porfyr
u. Humledals Exita

Klass 10M

25. Knytte´s Plopp
e. Östertorps Opus
u. Knytte´s Rödluvan

26. Kronblads Figaro
e. Almnäs Hi-Fi
u. Kompis Boel

Klass 1

27
e. Neptan
u. Oililly v.d. Janshoeve

Klass 2

28.
e. Neptan
u. Deceesha

Klass 13

29. Kilskogens Gabbana
e. Stjernens Epus
u. Almnäs Gazette

30. Miss Emma
e. Neptan
u. Erikslunds Garconne

31. Waltzing Matilda
e. Borax v. Silbersee
u. Chamness Tammie

32. Olivehults Madcap
e. Waulkmill Mactavish
u. Bradstone Mique

Klass 13 svart

33. Duchezz
e. Pavarotti
u. Adena

34. Dalsgårds Rosina
e. Uron v.d. Römer
u. Dalsgårds Britta

35. Sango´s Havanna
e. Almnäs Tromb
u. Therra v.h. Aeghterhuus

36. Värstabackens Happy Jo
e. Thymo v.St. Nieuwemoed
u. Kryddgårdens Mandarin

37. Lövets Eclipse
e. Furunäs Porfyr
u. Humledals Exita

38. Olivehults Gwyneth
e. Olivehults Ghost
u. Bradstone Sassah

Klass 13M

39. I Choose U
e. Be There of Riverdance
u. 2nd Edition

40. 2 Enjoy
e. Kameleon v. Bangaerde
u. I can´t belive it!

41. Let The Dream Begin
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Almnäs Dream

42. Monsieur´s Quellie Lue
e. Hannibal vom Ellernbrook
u. Påninas Babydoll

43. Pettersbacka Platina
e. The Look of the Moment
u. Skäpperöds Selene

Klass 11

44. Björkens Dukat
e. Snobbe
u. Toyota av Friheten

45. Nightingales Prometheus
e. Almnäs Tromb
u. Whitney v.d. Garderenshof

46. Skärgårdens Roosevelt
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Smevallens Indra

47. Kryddgårdens Koriander
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Kryddgårdens Salvia

Klass 11M

48. Top Of The Line
e. Workingclass Hero
u. Proud Design

Klass 14A

49. Jozo
e. Jolly Roger of Marshwood
u. Winnie

Klass 15

50. Vävsla Hedwig
e. Spex
u. Zieta v.d. Bosrand 


Anmäl
2017-06-05 09:01 #1 av: Annette

Webstamboken och katalogen stämde inte riktigt överens, hoppas det blev rätt i tråden. 


Anmäl
2017-06-06 21:06 #2 av: Annette

Med reservation för fel:


Klass 4

1. Primrose
e. Junibackens Primtime
u. Gullviva
78787=37

Klass 6

1. Kilskogens Guess
e. Almnäs Etapp
u. Kilskogens Gucci
99887=41

2. Doris af Granbacka
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kompis Dagny
87888=39

3. PI´s September
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. Kompis Alva
87887=38

Klass 6M

1. Pettersbacka Safena
e. Be There of Riverdance
u. Hot Smashing Lady
98788=40

Klass 7

1. Emmett
e. Sander v.d. Provincialeweg
u. Emmely v. Johanshoeve
77877=36

Klass 8

1. Miss Marianne
e. Almnäs Tromb
u. Brandy
99888=42 Ch ungsto

2. Sweetheart
e. Humledals Tie Domi
u. Humledals Hazzla
98887=40

3. Jippi af Granbacka

e. Pique

u. Jinna af Granbacka

98788=40

4. Runas Idun
e. Pique
u. Älvåsens Afrodite
88897=40

5. Jilla af Granbacka
e. Pique
u. Amaze of Eastland
87888=39

6. Silvergårdens Gala
e. Neptan
u. Whisper v. Stal de Ruigenhil
88777=37

7. PI´s Afrodite
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. PI´s Aqua
77887=37

8. Silvergårdens Glittra
e. Neptan
u. Glimma
?

Kronblads Wiol
e. Almnäs Etapp
u. Wilma af Sörtå
Struken

Emmeros Bianca
e. Troy af Sörtå
u. Emmeros Aloette
Struken


Klass 8M

1. Kronblads Nellie
e. Kronblads Pommac
u. Kronblads Pimpernella
99888=42 Ch miniungsto

2. Kronblads Oblesse
e. Skäpperöds Sebastian
u. Kronblads Olga
98898=42

3. Dressed For Success
e. Be There of Riverdance
u. Diamonds Are Forever
98879=41

4. Silvergårdens Gamma
e. Let´s try again
u. Almnäs Only Love
98888=41


Klass 9

1. Kilskogens Graffiti
e. Almnäs Etapp
u. Kilskogens Gabbana
98878=40 Ch unghingst

Klass 10

1. Lövets Eragon
e. Furunäs Porfyr
u. Humledals Exita
88788=39

2. Goliat
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. Stensnäs Frida
87798=39

3. Kronblads Prince Ess
e. Skogheims Allright
u. Parlington Princess
87788=37

Klass 10M

1. Knytte´s Plopp
e. Östertorps Opus
u. Knytte´s Rödluvan
87698=38

2. Kronblads Figaro
e. Almnäs Hi-Fi
u. Kompis Boel
77788=38

Klass 1

1. Silvergårdens Jazz
e. Neptan
u. Oililly v.d. Janshoeve
88678=37

Klass 2

1. Silvergårdens Java
e. Neptan
u. Deceesha
88788=39 Ch föl

Klass 13

1. Olivehults Madcap
e. Waulkmill Mactavish
u. Bradstone Mique
88898=41

2. Kilskogens Gabbana
e. Stjernens Epus
u. Almnäs Gazette
88887=39

3. Waltzing Matilda
e. Borax v. Silbersee
u. Chamness Tammie
38

4. Miss Emma
e. Neptan
u. Erikslunds Garconne
78776=35

Klass 13 svart

1. Olivehults Gwyneth
e. Olivehults Ghost
u. Bradstone Sassah
99887=41 Ch sto

2. Sango´s Havanna
e. Almnäs Tromb
u. Therra v.h. Aeghterhuus
99787=40

3. Lövets Eclipse
e. Furunäs Porfyr
u. Humledals Exita
88888=40

4. Värstabackens Happy Jo
e. Thymo v.St. Nieuwemoed
u. Kryddgårdens Mandarin
88797=39

Duchezz
e. Pavarotti
u. Adena
Struken

Dalsgårds Rosina
e. Uron v.d. Römer
u. Dalsgårds Britta
Struken

Klass 13M

1. Let The Dream Begin
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Almnäs Dream
109889=44 CH ministo BIS

2. I Choose U
e. Be There of Riverdance
u. 2nd Edition
99889=43 Res BIS

3. 2 Enjoy
e. Kameleon v. Bangaerde
u. I can´t belive it!
99778=40

4. Pettersbacka Platina
e. The Look of the Moment
u. Skäpperöds Selene
98788=40

5. Monsieur´s Quellie Lue
e. Hannibal vom Ellernbrook
u. Påninas Babydoll
88787=38


Klass 11

1. Björkens Dukat
e. Snobbe
u. Toyota av Friheten
99888=42 Ch hingst

2. Skärgårdens Roosevelt
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Smevallens Indra
99888=42

3. Nightingales Prometheus
e. Almnäs Tromb
u. Whitney v.d. Garderenshof
99779=41

Kryddgårdens Koriander
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Kryddgårdens Salvia
Struken

Klass 11M

1. Top Of The Line
e. Workingclass Hero
u. Proud Design
99879=42

Klass 14A

1. Jozo
e. Jolly Roger of Marshwood
u. Winnie
98888=41 Bästa veteran

Klass 15

1. Vävsla Hedwig
e. Spex
u. Zieta v.d. Bosrand 
88787=38


Anmäl
2017-06-07 14:13 #3 av: ThiffannyJ

Let The Dream Begin, Champion Ministo och Best In Show, 109889=44 poäng.

Delad glädje är dubbel glädje :)

www.minishetland.com

Anmäl
2017-06-07 14:14 #4 av: ThiffannyJ

I Choose U, R-BIS 99889=43 poäng.

Delad glädje är dubbel glädje :)

www.minishetland.com

Anmäl
2017-06-07 14:14 #5 av: ThiffannyJ

Top of The Line RS 737, Champion Minihingst 99879=42 poäng.

Delad glädje är dubbel glädje :)

www.minishetland.com

Anmäl
2017-06-07 19:25 #6 av: Hanna-D

Kilskogens Guess 

99887=41

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.