Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
18 - Katalog - utställning

Katalog - Rockelstad 2009

2009-07-14 11:46 #0 av: Annette

Lördagen den 18 juli arrangerar Shetland Öst en Jubileumsutställning på Rockelstad, Sparreholm. Domare är Inga-Lill Hoveklint-Hyttring.

Klass 1

1. Ulriksbergs Anzo
e. Gläntans Morendo
u. Smedstorps Prima

2. Upplundas Birk
e. Kyllemos Oliver
u. Kyllemos Nadja

3. Imperiets Datcha
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Imperiets Rystáll

Klass 1M

4. Vildängens Once in a Blue Moon
e. Workingclass Hero
u. Lundabo Farina

Klass 2

5. PI´s Aqua
e. Kärlingehults Orkan
u. PI´s Gwen

6. Ekskogens Electra
e. Furunäs Bonzo
u. Ekskogens Epona

7. Sellin
e. Kärlingehults Orkan
u. Skrållan

8. Imperiets Siri Tachi
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Imperiets Leia Organa

9. PI´s Pink Velvet
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. Dilba

10. Gäddvikens Yrrja
e. Kompis Yrrol
u. Kyllemos Jarina

Klass 4

11. Snorpans Betty Boop
e. Watson v. Bunswaard
u. Lyktans Larona

12. Snorpans Bianca
e. Watson v. Bunswaard
u. Flamman

13. Humledals Izabelle
e. Wessel v.d. Amstelhof
u. Mandy v.d. Bloemhof

14. Humledals Izadora
e. Humledals Tie Domi
u. Humledals Pingla

15. Skärgårdens New Rose
e. Plutus v. Dorpzicht
u. Smevallens Indra

Klass 4M

16. Delicious
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Step By Step
Struken

Klass 6

17. Olivehults Gwyneth
e. Olivehults Ghost
u. Bradstone Sassah

18. Skärgårdens Margurite
e. Plutus v. Dorpzicht
u. Smevallens Indra

19. Miss Elisabeth
e. Eimen v.h. Nijland
u. Brandy
Struken

20. AC´s Phecta
e. Cosmos
u. Elma

Klass 6M

21. Hot Smashing Lady
e. Touch of Gold
u. Almnäs Dream

Klass 7

22. Zigator v.st. Geerhof
e. Bradstone Navigator
u. Florijntje v.st. Geerhof

Klass 8A

23. Enya
e. Ytterhalls Kanon
u. Skattens Esmeralda

24. Humledals Gleizy
e. Jock v. Flieren
u. Mandy v.d. Bloemhof

25. Olivehults Gnista
e. Olivehults Ghost
u. Bradstone Savannah

26. Nässlans Leia
e. Furunäs Bonzo
u. Almnäs Lava

Klass 8B

27. Älvåsens Afrodite
e. Kärlingehults Orkan
u. Ytterhalls Akleja

28. Kilskogens Gucci
e. Stjernens Epus
u. Almnäs Gazette

29. Pandora
e. Äppelbo Pastillo
u. Nora

30. Upplundas Regna
e. Skäpperöds Jason
u. Furunäs Mynta

31. Waniaras Tindra
e. Rosengårds Gimmic
u. Tiara

Klass 8M

32. A Taste of Honey
e. Design To Make a Difference
u. Almnäs Honey

33. Drängstugans Chanel
e. Skogheims Allright
u. Skäpperöds Viola

34. Dixie Chick
e. Skäpperöds Rex
u. Halstock Dazzler

Klass 10A

35. Dalsgårds Imperator
e. Smevallens Bonsai
u. Gonny v. Geldersoord

36. Gränje Kozmos
e. Franz Zappa
u. Minimax Kim
Struken

Klass 10B

37. Thaifoon v.d. Römer
e. Friso v. Heuvelshof
u. Simone v.d. Koxkampen

Klass 11

38. Kilskogens Gentzel
e. Wessel v.d. Amstelhof
u. Almnäs Gazette

39. Ekskogens Jinx
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Björklundas Jasmine

Klass 11M

40. Kronblads Pommac
e. Skogheims Allright
u. Birchwood Honey

41. Touch of Gold
e. Allright v. Spuitjesdom
u. Fiefie v. Bright

Klass 12

42. Dilba
e. Näsets Curry
u. Annelunds Doralba

43. Ekskogens Epona
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Xenia v. Bunswaard

44. PI´s Gwen
e. Gulleman
u. Dilba

45. Imperiets Leia Organa
e. Kasper
u. Carin

46. Kyllemos Nadja
e. Toy
u. Kompis Nina

47. Smedstorps Prima
e. Roson
u. Almnäs Penny

48. Imperiets Rystàll
e. Furunäs Fernando
u. Askö Tuja

Klass 12M

49. Lundabo Farina
e. Let´s try again
u. Lundabo Fiona

Klass 13A

50. Afroditi
e. Dalton v.d. Voorstraat
u. Katty

51. Aya af Sörtå
e. Atlas af Sörtå
u. Norrskenets Amira

52. Ekskogens Jenka
e. Furunäs Bonzo
u. Björklundas Jasmine

53. Furunäs Kolora
e. Roy v. Bunswaard
u. Furunäs Gelinora

54. Nässlans Larizza-L
e. Ytterhalls Kanon
u. Almnäs Lava

55. Bluemull Laurabeth
e. Eastlands Star-Light
u. Rosguest of Transy

56. Lavendel
e. Furunäs Fernando
u. Chiba

57. Nadja
e. Kasper
u. Loretta

58. Rosenhagas Nicole
e. Rosenhagas Electron
u. Rosenhagas Hanne

59. Parrinda v.d. Helling
e. Asterix v. Dorpzicht
u. Horrinda v.d. Helling

60. Furunäs Roxie
e. Furunäs Bonzo
u. Furunäs Lisette

61. Tosca v.st. Wainum Wisholt
e. Fortissimo v.d. Romer
u. Lola v.st. Wainum Wisholt

62. Whitney v.d. Garderenshof
e. No fear v.d. Römer
u. Pleuny v. Geldersoord

Klass 13B

63. Rosenhagas Irene
e. Lakris
u. Rosenhagas Agnes

64. Kontura
e. Lukas
u. Gnista
Struken

65. Ratatas Mirakel
e. Wessel v.d. Amstelhof
u. Karolina

66. Nora
e. Kyllemos Oliver
u. Nikita III

67. Promisehill Windflower
e. Joytoy v.st. Berknes
u. Wendy v.d. Riekshoeve

Klass 13M

68. Lundabo Hanny
e. Richard v. Laren
u. Lundabo Happiness
Struken

69. She´s Got The Look
e. All At Once
u. Hermits Mimosa

70. Bluemull Spindra
e. Joseph of Mairscough
u. Gleam of Gott

Klass 15

71. Hesther v.St. Wainum Wisholt
e. Koert v.St. Olyhof
u. Esther v.St. Wainum Wisholt

72. Skrållan
e. Bravo v. Spuitjesdom
u. Xonia

Klass 15M

73. Dita v.h. Draadrusplein
e. Fairy Regent
u. Parlington Panda


Anmäl
2009-07-14 13:02 #1 av: fuxar

Lycka till alla, själv fick jag ställa in då vi ska ha fest!!!!!!Gunilla.

Anmäl
2009-07-14 16:57 #2 av: Johanna-Granberg

Kan meddela att häst nr 64 Kontura är struken Gråter

Arrangören är informerad.

Anmäl
2009-07-16 01:01 #3 av: Ellinor Johansson

Nummer 16 och 68 är strukna

Arrangören är informerad

Anmäl
2009-07-16 01:05 #4 av: Ann-Christine

Fler strukna hästar:

Klass 4M
16. Delicious

Klass 6
19. Miss Elisabeth

Klass 13M
68. Lundabo Hanny

Anmäl
2009-07-16 01:07 #5 av: Charlotte-J

Ponnybutiken kommer att vara på plats för direktförsäljning! Även foder kan levereras om det förbeställs.

Amor vincit omnia Kyss

Anmäl
2009-07-16 03:57 #6 av: VeronicaP

Jag hoppas att Dalsgård Imperator visas och om han gör det om någon kan ta kort på honom.

En av mina favorit hästar som jag körde in på Dalsgårds :-)


Anmäl
2009-07-17 02:14 #7 av: Ann-Christine

Struken häst:

Klass 10A
36. Gränje Kozmos

Anmäl
2009-07-17 11:20 #8 av: Dior

Lycka till i morgon!

Anmäl
2009-07-17 11:27 #9 av: JohannaMax

Lycka till i morgon!

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink. glitter & glamour!

Anmäl
2009-07-17 14:41 #10 av: icansson

Lycka till !

Anmäl
2009-07-17 14:57 #11 av: Annette

Resultatet redovisas i den här artikeln.


Anmäl
2009-07-17 16:05 #12 av: Lauth

Lycka till alla imorgon och hoppas ni får en trevlig grillkväll ikväll!

Anmäl
2009-07-17 16:36 #13 av: [Teddy]

#12 Utan dig Angelica!?!Gråter

Anmäl
2009-07-17 17:04 #14 av: Lauth

#13

Jag vet, men så är livet ibland. Ska fira att jag börjar semestern nu med att grilla och dricka vin Flört

Anmäl
2009-07-17 17:23 #15 av: Ninnii

Lycka till alla i morgon!

Anmäl
2009-07-18 00:29 #16 av: VeronicaP

Lycka till alal i morrn .

Ni som ska visa och träffar Inga-Lill kan ju passa på att Gratulera henne då hennes ponny Emmeros Imponera vann Ponnychampionatet på den fina tiden 2.30,0 och hon är bara 4 år.

Inga-Lilla var så glad , härligt när människor visar sina känslor på det viset :-)


Anmäl
2009-07-18 00:38 #17 av: Mmia

33 och 40 är strukna

Anmäl
2009-07-18 01:12 #18 av: Frida-E

Nr 34 och 49 är också strukna tyvärr. Nr 49 är dock med till utställningen med sin fölis som kommer visas men kommer alltså inte ställas ut själv (pga att hon fick en nervskada i ena bakbenet i samband med fölningen som tar lång tid att läka och fortfarande visar sig som en rörelsestörning i traven, så ingen behöver undra.. Flört).

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.