Katalog - Rockelstad 2009
Lördagen den 18 juli arrangerar Shetland Öst en Jubileumsutställning på Rockelstad, Sparreholm. Domare är Inga-Lill Hoveklint-Hyttring.
Klass 1
1. Ulriksbergs Anzo
e. Gläntans Morendo
u. Smedstorps Prima
2. Upplundas Birk
e. Kyllemos Oliver
u. Kyllemos Nadja
3. Imperiets Datcha
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Imperiets Rystáll
Klass 1M
4. Vildängens Once in a Blue Moon
e. Workingclass Hero
u. Lundabo Farina
Klass 2
5. PI´s Aqua
e. Kärlingehults Orkan
u. PI´s Gwen
6. Ekskogens Electra
e. Furunäs Bonzo
u. Ekskogens Epona
7. Sellin
e. Kärlingehults Orkan
u. Skrållan
8. Imperiets Siri Tachi
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Imperiets Leia Organa
9. PI´s Pink Velvet
e. Fireball v.St. Polderzicht
u. Dilba
10. Gäddvikens Yrrja
e. Kompis Yrrol
u. Kyllemos Jarina
Klass 4
11. Snorpans Betty Boop
e. Watson v. Bunswaard
u. Lyktans Larona
12. Snorpans Bianca
e. Watson v. Bunswaard
u. Flamman
13. Humledals Izabelle
e. Wessel v.d. Amstelhof
u. Mandy v.d. Bloemhof
14. Humledals Izadora
e. Humledals Tie Domi
u. Humledals Pingla
15. Skärgårdens New Rose
e. Plutus v. Dorpzicht
u. Smevallens Indra
Klass 4M
16. Delicious e. Kameleon v. Bangaerde u. Step By Step Struken
Klass 6
17. Olivehults Gwyneth
e. Olivehults Ghost
u. Bradstone Sassah
18. Skärgårdens Margurite
e. Plutus v. Dorpzicht
u. Smevallens Indra
19. Miss Elisabeth e. Eimen v.h. Nijland u. Brandy Struken
20. AC´s Phecta
e. Cosmos
u. Elma
Klass 6M
21. Hot Smashing Lady
e. Touch of Gold
u. Almnäs Dream
Klass 7
22. Zigator v.st. Geerhof
e. Bradstone Navigator
u. Florijntje v.st. Geerhof
Klass 8A
23. Enya
e. Ytterhalls Kanon
u. Skattens Esmeralda
24. Humledals Gleizy
e. Jock v. Flieren
u. Mandy v.d. Bloemhof
25. Olivehults Gnista
e. Olivehults Ghost
u. Bradstone Savannah
26. Nässlans Leia
e. Furunäs Bonzo
u. Almnäs Lava
Klass 8B
27. Älvåsens Afrodite
e. Kärlingehults Orkan
u. Ytterhalls Akleja
28. Kilskogens Gucci
e. Stjernens Epus
u. Almnäs Gazette
29. Pandora
e. Äppelbo Pastillo
u. Nora
30. Upplundas Regna
e. Skäpperöds Jason
u. Furunäs Mynta
31. Waniaras Tindra
e. Rosengårds Gimmic
u. Tiara
Klass 8M
32. A Taste of Honey
e. Design To Make a Difference
u. Almnäs Honey
33. Drängstugans Chanel
e. Skogheims Allright
u. Skäpperöds Viola
34. Dixie Chick
e. Skäpperöds Rex
u. Halstock Dazzler
Klass 10A
35. Dalsgårds Imperator
e. Smevallens Bonsai
u. Gonny v. Geldersoord
36. Gränje Kozmos e. Franz Zappa u. Minimax Kim Struken
Klass 10B
37. Thaifoon v.d. Römer
e. Friso v. Heuvelshof
u. Simone v.d. Koxkampen
Klass 11
38. Kilskogens Gentzel
e. Wessel v.d. Amstelhof
u. Almnäs Gazette
39. Ekskogens Jinx
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Björklundas Jasmine
Klass 11M
40. Kronblads Pommac
e. Skogheims Allright
u. Birchwood Honey
41. Touch of Gold
e. Allright v. Spuitjesdom
u. Fiefie v. Bright
Klass 12
42. Dilba
e. Näsets Curry
u. Annelunds Doralba
43. Ekskogens Epona
e. Bonance v. Dorpzicht
u. Xenia v. Bunswaard
44. PI´s Gwen
e. Gulleman
u. Dilba
45. Imperiets Leia Organa
e. Kasper
u. Carin
46. Kyllemos Nadja
e. Toy
u. Kompis Nina
47. Smedstorps Prima
e. Roson
u. Almnäs Penny
48. Imperiets Rystàll
e. Furunäs Fernando
u. Askö Tuja
Klass 12M
49. Lundabo Farina
e. Let´s try again
u. Lundabo Fiona
Klass 13A
50. Afroditi
e. Dalton v.d. Voorstraat
u. Katty
51. Aya af Sörtå
e. Atlas af Sörtå
u. Norrskenets Amira
52. Ekskogens Jenka
e. Furunäs Bonzo
u. Björklundas Jasmine
53. Furunäs Kolora
e. Roy v. Bunswaard
u. Furunäs Gelinora
54. Nässlans Larizza-L
e. Ytterhalls Kanon
u. Almnäs Lava
55. Bluemull Laurabeth
e. Eastlands Star-Light
u. Rosguest of Transy
56. Lavendel
e. Furunäs Fernando
u. Chiba
57. Nadja
e. Kasper
u. Loretta
58. Rosenhagas Nicole
e. Rosenhagas Electron
u. Rosenhagas Hanne
59. Parrinda v.d. Helling
e. Asterix v. Dorpzicht
u. Horrinda v.d. Helling
60. Furunäs Roxie
e. Furunäs Bonzo
u. Furunäs Lisette
61. Tosca v.st. Wainum Wisholt
e. Fortissimo v.d. Romer
u. Lola v.st. Wainum Wisholt
62. Whitney v.d. Garderenshof
e. No fear v.d. Römer
u. Pleuny v. Geldersoord
Klass 13B
63. Rosenhagas Irene
e. Lakris
u. Rosenhagas Agnes
64. Kontura e. Lukas u. Gnista Struken
65. Ratatas Mirakel
e. Wessel v.d. Amstelhof
u. Karolina
66. Nora
e. Kyllemos Oliver
u. Nikita III
67. Promisehill Windflower
e. Joytoy v.st. Berknes
u. Wendy v.d. Riekshoeve
Klass 13M
68. Lundabo Hanny e. Richard v. Laren u. Lundabo Happiness Struken
69. She´s Got The Look
e. All At Once
u. Hermits Mimosa
70. Bluemull Spindra
e. Joseph of Mairscough
u. Gleam of Gott
Klass 15
71. Hesther v.St. Wainum Wisholt
e. Koert v.St. Olyhof
u. Esther v.St. Wainum Wisholt
72. Skrållan
e. Bravo v. Spuitjesdom
u. Xonia
Klass 15M
73. Dita v.h. Draadrusplein
e. Fairy Regent
u. Parlington Panda
Lycka till alla, själv fick jag ställa in då vi ska ha fest!!!!!!Gunilla.
Kan meddela att häst nr 64 Kontura är struken
Arrangören är informerad.
Nummer 16 och 68 är strukna
Arrangören är informerad
Fler strukna hästar:
Klass 4M
16. Delicious
Klass 6
19. Miss Elisabeth
Klass 13M
68. Lundabo Hanny
Ponnybutiken kommer att vara på plats för direktförsäljning! Även foder kan levereras om det förbeställs.
Amor vincit omnia
Jag hoppas att Dalsgård Imperator visas och om han gör det om någon kan ta kort på honom.
En av mina favorit hästar som jag körde in på Dalsgårds :-)
Struken häst:
Klass 10A
36. Gränje Kozmos
Lycka till i morgon!
/Therese.
Medarbetare på Arabiska Fullblod och Westernridning iFocus
Lycka till i morgon!
Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Lycka till !
Lycka till alla imorgon och hoppas ni får en trevlig grillkväll ikväll!
#12 Utan dig Angelica!?!
#13
Jag vet, men så är livet ibland. Ska fira att jag börjar semestern nu med att grilla och dricka vin
Lycka till alla i morgon!
Lycka till alal i morrn .
Ni som ska visa och träffar Inga-Lill kan ju passa på att Gratulera henne då hennes ponny Emmeros Imponera vann Ponnychampionatet på den fina tiden 2.30,0 och hon är bara 4 år.
Inga-Lilla var så glad , härligt när människor visar sina känslor på det viset :-)
33 och 40 är strukna
Nr 34 och 49 är också strukna tyvärr. Nr 49 är dock med till utställningen med sin fölis som kommer visas men kommer alltså inte ställas ut själv (pga att hon fick en nervskada i ena bakbenet i samband med fölningen som tar lång tid att läka och fortfarande visar sig som en rörelsestörning i traven, så ingen behöver undra.. ).
Lycka till alla som ställer ut idag!