Katalog - Malmköping 2009
På självaste pingstafton arrangerar Shetland Öst en utställning i samband med Gammaldags marknad i Malmköping. Startfältet består av 81 ponnyer och domare är Hans Persson.
Klass 3
1. Källarbackens Amarillo
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Kontura RS 5422
2. Gullsmyras Bäck
e. Oswald v.d. Meijs-Hoeve 38992166
u. Cindy v.d. Vier Hoeven RS 5531
Klass 3M
3. Kamelon Bright
e. Kameleon v. Bangaerde RS 491
u. 2nd Edition RS 5735
Klass 4
4. Vithatts Cornelia
e. Kompis Yrrol RS 435
u. Vithatts Palencia RS 5499
5. Nordanskogs Humla
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Ekot´s Jonna
6. Trolldungens Melody
e. Giovanni vom Silbersee 38975900
u. Molly RS 3723
7. Trolldungens Mindy
e. Giovanni vom Silbersee 38975900
u. Mirina RS 3261
8. Trolldungens Penny
e. Giovanni vom Silbersee 38975900
u. Trolldungens Petronella RS 5627
Klass 4M
9. Mounsieur´s Quelie Lue
e. Hannibal vom Ellernbrook 3804077a2
u. Påninas Babydoll
Klass 5
10. Explorer
e. Gläntans Morendo RS 267
u. Mirada RS 5107
11. Mr Darcy
e. Hector af Sörtå RS 399
u. Thessy RS 4620
12. Käpplinge Victory
e. Kärlingehults Orkan RS 176
u. Billas Viola RS 1878
Klass 6
13. Olivehults Gallipett
e. Olivehults Ghost RS 334
u. Bradstone Savannah
14. Hamras Linnéa
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Hamras Electra RS 4954
15. Lucy af Appelby
e. Rossmons Jackmani RS 445
u. Lyktans Inezza RS 4367
16. Haganäs Marilyn Monroe
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Morine Schueracker RS 4256
17. Björknäs Sensuella e. Dirk v.d. Achterdijk RS 312 u. Björknäs Sara RS 4947 Struken
Klass 6M
18. Indian Princess
e. I Learned From The Best RS 439
u. Carmen RS 4851
19. Waltzing Matilda
e. Borax v. Silberse RS 514
u. Chamness Tammie
Klass 7
20. Gränje Wigwam
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Wivi RS 4112
Klass 7M
21. Decimeter av Gindemo
e. Let´s try again RS 375
u. Almnäs Duchess RS 4570
Klass 8A
22. Evanda
e. Stjernens Epus RS 449
u. Regnbågens Glimma RS 3332
23. Humledals Gleizy
e. Jock v. Flieren NL-S.0806881
u. Mandy v.d. Bloemhof RS 5731
24. Olivehults Gnista
e. Olivehults Ghost RS 334
u. Bradstone Savannah
25. Jenniefer
e. Dalton v.d. Voorstraat RS 268
u. Furunäs Paljette RS 1196
26. Nässlans Leia
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Almnäs Lava RS 4994
27. Haganäs Mi Amour
e. Django v.d. Romer RS 294
u. Morine Schueracker RS 4256
28. Ekskoges Moira
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Xenia v. Bunswaard RS 4251
29. Ekskogens Peek-a-Boo
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Ekskogens Pikachú RS 4961
Klass 8B
30. Älvåsens Afrodite
e. Kärlingehults Orkan RS 176
u. Ytterhalls Akleja RS 2078
31. Ulriksbergs Ballerina
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Smedstorps Prima
32. Lundstorps Blond
e. Epol RS 371
u. Bianca RS 4134
33. Tombo Esmeralda
e. Hector a Sörtå RS 399
u. Nyhagens Viola RS 5010
Klass 8M
34. A Taste of Honey
e. Design To Make a Difference RS 448
u. Almnäs Honey RS 3975
35. Millimeter av Gindemo
e. Let´s try again RS 375
u.Mindy RS 4907
36. Ausarves Torrone
e. Zeagram RS 319
u. Sjögårds Bibi
Klass 10A
37. Änglahästars Bandit
e. Wänga Erasmus RS 254
u. Smevallens Grenada
38. Eros Simbasir
e. Roy v. Bunswaard RiS 184
u. Smevallens Eurydike RS 4871
39. Far From Over
e. All At Once RS 429
u. Carmen RS 4 51
40. Dalsgårds Imperator
e. Smevallens Bonsai RS 3o5
u. Gonny v. Geldersoord RS 3937
41. Primör av Friheten
e. Lukas RS 372
u. Smedstorps Primadonna RS 4827
Klass 11
42. Ekskogens Jinx
e. Bonance v. Dorpzicht RS 255
u. Björklundas Jasmine RS 5179
43. Hagdala Linus
e. Plutus v. Dorpzicht RS 220
u. Linda RS 945
44. Humledals Tie Domi
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Äppelbo Loka RS 4368
Klass 11M
45. The Next Episode e. I Learned From The Best RS 439 u. Dendy v.h. Groenenland RS 2730 Struken
Klass 13A
46. Hagalyckans Fanny
e. Lakris RS 226
u. Fay nof Marshwood RS 1095
47. Furunäs Janita
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Furunäs Benita RS 2736
48. Almnäs Kitty
e. Timothy v.St. Geerhof RS 200
u. Almnäs Fabiola RS 3439
49. Moa
e. Componist v.d. Römer RS 248
u. Vanila RS 4325
50. Nadja
e. Kasper RS 336
u. Loretta
51. Naomi v.d. Bloemhof
e. Friso v. Heuvelshof NL-S.800658
u. Zereda v.St. Possemis NL-S. 0097010
52. Parrinda v.d. Helling
e. Asterix v. Dorpzicht NL-S.0000981
u. Horrinda v.d. Helling NL-S. 0110265
53. Peredita
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235
u. Petunia av Friheten RS 3805
54. Posy v. Geldersoord
e. On the Rocks of Marshwood NL-S.808208
u. Bloom of Marhwood NL-S. 95654
55. Furunäs Roxie
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Furunäs Lisette RS 5151
56. Bradstone Savannah
e. Watson v. Bunswaard RS 244
u. Saidee of Raddonmere RS 3265
57. Trienke v.d. Strengen e. Krijn v. Ruitersweide NL-S.0807272 u. Nienke v.d. Strengen NL-S. 0128518 Struken
Klass 13B
58. Knytte´s Ako
e. Östertorps Opus RS 423
u. Emmely af Jäboruder RS 3790
59. Hamras Jelena
e. Kasper RS 336
u. Hamras Amorosa RS 4147
60. Ekot´s Jonna
e. Wänga Erasmus RS 254
u. Östertorps Gasell RS 3251
61. Östertorps Karina e. Brandij v.d. Hoorn RS 234 u. Östertorps Darina RS 1400 Struken
Klass 13C
62. Tejas Bon-Mickette
e. Allgunnens Micko RS 259
u. Tejas Du-Bonette RS 4145
63. Mörkvedens Daniella
e. Asso Prior RS 125
u. Nahdia RS 1944
64. Johannesbergs Golden Queen
e. Dusol RS 370
u. Golden Morning RS 3819
65. Snorpans Lizzy
e. Zorry RS 419
u. Lyktans Larona RS 5460
66. Lupina
e. Epol RS 371
u. Gnista RS 5269
67. Ratatas Mirakel
e. Wessel v.d. Amstelhof RS 235. Karolina RS 1936
68 Knekthedens Pensacola
e. Gläntans Morendo RS 267
u. Paprika
69. Ronja
e. Alfons RS 302
u. Friday Evening RS 3178
70. Wind of White Dream
e. Capone-Fire RS 252
u. Mörkvedens Daniella RS 4173
Klass 13M
71. Sjögårds Bibi
e. Kerswell Shogun RS 265
u. Sjögårds Bell RS 3643
72. Hermits Mimosa
e. Castlebrook Tom Thumb SPSB AB1054
u. Firth Corrievechan SPSB 14880
73. Owner of a Lovely Heart
e. Let´s try again RS 375
u. Carmen RS 4851
74. Almnäs Pineapple
e. Parlington Pimpernell RS 250
u. Almnäs Heartbreak RS 3976
75. Tingeling af Jäboruder
e. Tyros Charlie Boy RS GB1467
u. Sandbackas Skorpa
Klass 14C
76. Hagalunds Zimon
e. Dolk RS 143
u. Hagaunds Sabina RS 1610
Klass 15
77. Gracia v.d. Uitweg
e. Oberon v.St. Volmoed NL-S.0000780
u. Dapne v.d. Uitweg NL-S. 0101803
78. Ivette v.st. Dijkzicht
e. Danger v.st. Dijkzicht NL-S.0001097
u. DDyane v.st. Possemis NL-S. 0102656
79. Molly e. Almnäs Scurry RS 219 u. Kärlingehults Olly RS 1992 Struken
Klass 15M
80. Möllstorps Bella
e. Adonis RS 103
u. Laeryds Sorita RS 696
81. Dita v.h. Draadrusplein
e. Fairy vegent NL-S.837
u. Parlington Panda RS 2541
Strukna hästar så här långt:
Klass 6
17. Björknäs Sensuella
Klass 11M
45. The Next Episode
Klass 13A
57. Trienke v.d. Strengen
Klass 13B
61. Östertorps Karina
Klass 15
79. Molly
Lycka till alla! Sa kul med sa fina ponnyer! (hejar pa Ekskogen ponnyer lite!)