Katalog - Nossebro 2008
Den 9 augusti hålls Shetlands Västs årliga utställning i Nossebro. 82 ponnyer är anmälda och kommer att bedömas av Torsten Jeppsson och Madeleine Beckman.
Klass 1
1. Bluemull Bonhoga
e. Waulkmill Shian DK-SH 190
u. Bluemull Roseblossom
2. Ädelssons Brigad
e. Kalypso
u. Vicky v.st. Nijend
3. Bäckens Signal
e. Bäckens Helgon RS 471
u. Bäckens Savanna RS 4066
4. Rosängens Wiking
e. Capone-Fire RS 252
u. Wilma RS 5164
Klass 2
5. Beatrix af Jäboruder
e. Midas v. Bunswaard
u. Viva v.d. Rozenbottel
6. Sango´s Caprie Roze
e. Jozo RS 387
u. Rosa Caprie from Sectret Flowers RS 5752
7. Hönsetorps Catania
e. Kyllemos Eros RS 403
u. Kyllemos Athene RS 4720
8. Sollidens Chelzea
e. Jozo RS 387
u. Natasja v. Ramsburg RS 5742
9. Hagdala Elinda
e. Smevallens Hijacker RS 446
u. Hagdala Estella RS 5809
10. Fiona
e. Southley Bilberry
u. Dreja RS 4222
11. Gapona
e. Capone-Fire RS 252
u. Nords Grace RS 3204
12. Myran
e. Kompis Yrrol RS 435
u. Furunäs Malena RS 2068
Klass 3.
13. Hasselbos Il Divo
e. Ward of Berry RS 492
u. Kerswell Krystal RS 4901
14. Little George
e. Lucky Look RS 454
u. Sagas Selma RS 4423
Klass 4
15. Giljans Amanda
e. Kålkulla Unnric RS 376
u. Amulett RS 5632
16. Ashley af Jäboruder
e. Frastan v. Dekema RS 333
u. Tancrest af Jäboruder RS 5641
17. Sollidens Beyla Bus
e. Jozo RS 387
u. Busebo Anja RS 4425
18. Vithatts Bodil
e. Kompis Yrrol RS 435
u. Äppelbo Karamella RS 2273
19. Cara Mia
e. Eimen v.h. Nijland RS 502
u. Lina RS 5793
20. Hasselbos Indicia
e. Ward of Berry RS 492
u. Sjögårds Anni
21. Mary Pippins
e. Thunderstorm RS 407
u. Tallhagens Pepita RS 2674
22. Kålkulla Party
e. Kålkulla Unnric RS 376
u. Princess RS 3744
Klass 5
23. Nippe
e. Gläntans Norton RS 377
u. Comtessa RS 3722
Klass 6
24. Frozza
e. Jozo RS 387
u. Hamras Fröken RS 3743
25. Tangils Indra
e. Dalsgårds Favorit RS 437
u. Tangils Gry
26. Dalsgårds Love Song
e. Robijn v.st. Polderzicht RS NL819142
u. Dalsgårds Hedvig RS 5338
27. Giljans Yadira
e. Lyckebo Ferro RS 456
u. Prunella af Jäboruder RS 5004
28. Zinnia af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder RS 406
u. Iris v.d. Pelgrim NL-S. 114283
Klass 7
29. Bacardi
e. Junibackens Martini RS 427
u. Ballerina RS 3341
30. Drängstugans Bohem
e. Touch of Gold RS 360
u. Skäpperöds Urania RS 4915
31. Kaprifolens Focus
e. Farino RS 291
u. Fia Felicia RS 4452
32. Maestro
e. Sjöängens Rival RS 434
u. Ackacia RS 5361
Klass 8 A
33. Rosenhagas Pernille
e. Hormesta Erik Viking RS 325
u. Rosenhagas Agnes RS 2605
34. Skattens Sissy
e. Skattens Crut RS 330
u. Highwood Serenity
35. Bluemull Tammie Norie
e. Felldale Cragsman SPSB 4138
u. Rose Star of Thanet SPSB 14962
36. Vinna
e. Junibackens Martini RS 427
u. Qvinn RS 5514
Klass 8 B
37. Kyllemos Nike
e. Skäpperöds Jason RS 285
u. Kyllemos Aniara RS 3062
38. Kålkulla Ua
e. Kålkulla Unnric RS 376
u. Kålkulla Unniett RS 4283
39. Winnipeg af Jäboruder
e. Nicolas v.d. Vaarhorst NL-S.0814235
u. Particolare v. Stepelo NL-S.133369
40. Whilja af Jäboruder
e. Puccini DE 411241494
u. Lesley af Jäboruder
Klass 10
41. Baxton
e. Castor v. Bunswaard RS 247
u. Almnäs Tippie RS 3846
42. Bill
e. Parlington Pimpernell RS 250
u. Lolli Pop RS 3065
43. Happy Zorry
e. Back to square one RS 395
u. Lundabo Happiness RS 3709
44. Bluemull Starfighter
e. Eastlands Star-Light SPSB AE93
u. Gilda of Gott SPSB 014020
45. Kålkulla Underbar
e. Gläntans Babar RS 328
u. Unni RS 3008
Klass 11
46. Felix RS 364
e. Äppelbo Findus RS 89
u. Winnie RS 2619
47. Kålkulla Unnric RS 376
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Unni RS 3008
Klass 12 A
48. Hagdala Estella RS 5809
e. Hagdala Linus RS 379
u. Roshems Elsa RS 4653
49. Bäckens Helma
e. Gläntans Fogde RS 392
u. Bäckens Helsta RS 5142
50. Natasja v. Ramsburg RS 5742
e. On the Rocks of Marshwood NL-S.808208
u. Jacinta v. Geldersoors NL-S. 114159
51. Qvinn RS 5514
e. Allgunnens Sorro RS 337
u. Kaxa RS 3313
52. Bluemull Roseblossom
e. Felldale Cragsman SPSB 4138
u. Rose Star of Thanet SPSB 14962
Klass 12 B
53. Kyllemos Athene RS 4720
e. Kanteborgs Sprite RS 271
u. Kyllemos Aniara RS 3062
54. Dreja RS 4222
e. Brunte RS 188
u. Dammlett RS 2093
55. Rosa Caprie from Sectret Flowers RS 5752
e. Lex Liebas NL-S.0809706
u. Monica v. Drieoka NL-S. 0125190
56. Bäckens Savanna RS 4066
e. Valentijn v.d. Amstelhof RS 260
u. Sacki RS 2279
57. Vicky v.st. Nijend
e. Lense v.d. Meerheuvel NL-S.1037246
u. Malou v.d. Vennehoeve NL-S. 0122701
58. Viva v.d. Rozenbottel
e. Asterix v.d. Dorpzicht NL-S.981
u. Daisy v.d. Winkel NL-S. 0101876
Klass 13 A
59. Indra Napella
e. Lockinge Napoleon RS 111
u. Amirella v. Gelre RS 1877
60. Björklundas Jasmine RS 5179
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Chiba RS 2530
61. Rosenhagas Julia RS 5031
e. Hormesta Erik Viking RS 325
u. Rosenhagas Eos RS 3298
62. Marissa v.Stal Patricia RS 4400
e. Dion v.d. Buitenweg NL-S.1093
u. Esmeralda v.St. Patricia NL-S. 103290
63. Vithatts Peyton RS 5136
e. Nero v.d. Olde Maten RS 313
u. Äppelbo Pickolina RS 4296
64. Tangils Silje
e. Almnäs Baron RS 262
u. Bonny v. Haink RS 3104
65. Tupilak af Jäboruder RS 5640
e. Nocturne af Jäboruder RS 406
u. Bloom of Marshwood NL-S. 95654
Klass 13 B
66. Kompis Alva RS 5508
e. Kompis Steve RS 374
u. Kompis Nora RS 3017
67. Hamras Fröken RS 3743
e. Charley v.d. Privincialeweg RS 257
u. Hamras Tösen RS 1616
68. Indra
e. Kålkulla Unnric RS 376
u. Rosengårds Ida RS 4846
69. Rosenhagas Ingrid RS 5476
e. Lakris RS 226
u. Kompis Ines RS 1903
70. La DolceVita
e. Nero v.d. Olde Maten RS 313
u. Anni RS 1237
Klass 13 M
71. Lambada v.St. Ankeveen
e. Again v. Spuitjesdom NL-S.85816
u. Hippominimus Golden Tapestry NL-S. 109820
72. Rendez Vous af Jäboruder
e. Hairos v.St. Fortuna NL-S.803412
u. Lambada v.St. Ankeveen
73. Romance af Jäboruder RS 5222
e. Gamlingay Midas RS 335
u. Lesley af Jäboruder
Klass 14 A
74. Capone-Fire RS 252
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Teresia RS 704
75. Almnäs Elegant RS 318
e. Bonance v. Dorpzicht RS 255
u. Witch v. Bunswaard RS 1842
Klass 14B
76. Fairy Fluter
e. Fairy Gilder SPSB 3716
u. Fairy Ferm SPSB 12128
Klass 15
77. Fabienne v.d. Buske
e. Alco v. Cornley NL-S.0000958
u. Abracadabra v.st. Noord Zuid NL-S. 0098396
78. Nords Grace RS 3204
e. Gläntans Jonglör RS 225
u. Goudbl. V.St. Johanna RS 704
79. Furunäs Malena RS 2068
e. Lockinge Mason RS 83
u. Furunäs Patricia RS 825
80. Maxilla
e. Timothy v.St. Geerhof RS 200
u. Oluxi RS 1874
81. Kompis Nina RS 2850
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Kompis Helga RS 1732
82. Zenta v.h. Fort RS 4603
e. Solist v. Spuitjesdom NL-S.845
u. Laura of Hinton NL-S. 23261
trevligt startfält, synd man är upptagen med annat.
Kommer bli roligt längtar!:D Lycka till alla vi ses på lördag.