Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (5) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
18 - Katalog - utställning

Katalog - Fagersta 2007

2007-10-17 04:28 #0 av: Cattis

Dessa ponnyer är anmälda till Shetland Nords Halloweenutställning i Fagersta den 27 oktober 2007. Domare är Roland Fransson.

Klass 1

1. Tombo Goliat
e. Lukas RS 372
u. Nyhagens Viola RS 5010

2. Inge av Friheten
e. Anirac's Berhnad RS 367
u. Imma av Friheten RS 5046

3. Hamras Lazio
e. Almnäs Flis RS 343
u. Hamras Amorosa RS 4147

Klass 2

4. Blue Bell Mountain
e. Zorry RS 419
u. Regnbågens Isa RS 3911

5. Långbrosvedens Bon Ami
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Vanity v. Bunswaard RS 2635

6. Emmeros Bonnie
e. Gläntans Domino RS 314
u. Emmeros Emma RS 4716

7. Blåklockans Dreame of my heart
e. Zorry RS 419
u. Almnäs Erotica RS 4017

8. Tombo Fergie
e. Lukas RS 372
u. Källbergets Candy Girl RS 3433

9. Kanrikas Nea
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Ninette RS 3435

Klass 3

10. Amorillo Doll
e. Dollman RS 237
u. Amorina 4

Klass 3M

11. Pajazzo di Leva
e. Love Spring RS 298
u. Peggy v.d. Stenenheul RS 5231

Klass 4

12. Långbrosvedens Alaja
e. Almnäs Flis RS 343
u. Aourora

13. Långbrosvedens Amfora
e. Almnäs Flis RS 343
u. Vanity v. Bunswaard RS 2635

14. Miss Marilyn
e. Ytterhalls Mistral RS 400
u. Lyktans Karisma RS 5099

15. Fäcklingefors Virvla
e. Almnäs Flis RS 343
u. Savannah

16. Zanette v. Wadzicht
e. Sören v.d. Sanjesreed NL-S. 0821729
u. Nanja v. Wadzicht NL-S. 0126360

Klass 4M

17. Zilvi
e. Tyros Charlie Boy RS GB1467
u. Zickan RS 3979

Klass 5

18. Grim
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Alma RS 2891

19. Furunäs Raphaël
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Furunäs Nicolita RS 5152

20. Nallebo Sir
e. Almnäs Sirocco RS 221
u. Nallebo Ros

21. Gervalds Tarzan
e. Dollman RS 237
u. Störtbäckens Bianca

Klass 6

22. Namanda
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Nobless RS 5026

23. Lyktans Queen of Myheart
e. Watson v. Bunswaard RS 244
u. Dalsgårds Bellamie RS 4026

24. Whitney v.d. Garderenshof
e. No fear v.d. Römer NL-S. 0814093
u. Pleuny v. Geldersoord NL-S. 0134696

Klass 6M

25. Daughter of Darkness
e. All At Once RS 429
u. I can´t belive it! RS 4853

26. Decibel
e. Almnäs Bright Star RS 290
u. Almnäs Duchess RS 4570

Klass 7

27. Callisto af Sörtå
e. Hector af Sörtå RS 399
u. Hamras Blozzom RS 4434

Klass 8

28. Emmeros Brilliant
e. Hamras Killen RS 134
u. Emmeros Nicole RS 4202

29. Dalsgårds Janina
e. Almnäs Origo RS 198
u. Gonny v. Geldersoord RS 3937

30. Dalsgårds Jonna
e. Nocturne af Jäboruder RS 406
u. Furunäs Henriette RS 5129

31. Kölnäs Lhea
e. Almnäs Flis RS 343
u. Kölnäs Angelick RS 2977

32. Almnäs Pim Pim
e. Timothy v.St. Geerhof RS 200
u. Prelude v. Spuitjesdom RS 1328

33. Asphagens Tilde
e. Thunderstorm RS 407
u. Kölnäs Bellamy RS 3081

34. Trollsaga RS 5783
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Alvargrimmens Pyret RS 5542

Klass 8M

35. Almnäs Pineapple
e. Parlington Pimpernell RS 250
u. Almnäs Heartbreak RS 3976

Klass 9

36. Ekskogens Jinx
e. Bonance v. Dorpzicht RS 255
u. Björklundas Jasmine RS 5179

Klass 10

37. Furunäs Elton
e. Plutus v. Dorpzicht RS 220
u. Furunäs Perlita RS 1435

38. Bimlis Mowgli
e. Skattens Crut RS 330
u. Roxette RS 4322

39. Linhagens Urkan
e. Paulus RS 251
u. Uria RS 3187

Klass 11

40. Almnäs Flis RS 343
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Pieta v. Kleynwijk RS 1550

41. Triton af Sörtå RS 476
e. Hector af Sörtå RS 399
u. Hamras Blozzom RS 4434

Klass 11M

42. Design To Make a Difference RS 448
e. Let's try again RS 375
u. Wolly Winning Face RS 4535

Klass 12

43. Hamras Amorosa RS 4147
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Hamras Denise RS 3113

44. Källbergets Candy Girl RS 3433
e. Capone-Fire RS 252
u. Sassa RS 2470

45. Emmeros Emma RS 4716
e. Hamras Fridolf RS 266
u. Almnäs Colette RS 2901

46. Almnäs Erotica RS 4017
e. Jolly Roger of Marshwood RS 215
u. Persilja RS 1706

47. Imma av Friheten RS 5046
e. Furunäs Sahib RS 243
u. Furunäs Isolde RS 4289

48. Regnbågens Isa RS 3911
e. Allgunnens Micko RS 259
u. Py RS 1647

49. Ninette RS 3435
e. Thomas v.d Veldstraat RS 242
u. Ninni RS 2319

50. Nyhagens Viola RS 5010
e. Lyckebo Al Capone RS 304
u. Ulaxi RS 2419

Klass 13 A

51. Elaine af Jäboruder RS 4111
e. Castor v. Bunswaard RS 247
u. Carla v.d. Daniel RS 2844

52. Rossmons Genista
e. Timothy v.St. Geerhof RS 200
u. Furunäs Gdynia RS 3984

53. Emmeros Gnista RS 5399
e. Hamras Fridolf RS 266
u. Elaine RS 2908

54. Gläntans Java
e. Donar v.d. Molenweg RS 278
u. Gläntans Cindy RS 1363

Klass 13 B

55. Emmeros Aloette RS 5610
e. Emir des Girards RS FR52NA
u. Emmeros Dianah RS 4564

56. Hamras Candy RS 4664
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Rossi RS 2595

57. Junibackens Crash Boom Bang RS 5161
e. Hormesta Erik Viking RS 325
u. Furunäs Kirova RS 4548

58. Emmeros Petite
e. Emir des Girards RS FR52NA
u. Wänga Sancerre RS 1136

59. Smedstorps Prima RS 5729
e. Roson RS 329
u. Almnäs Penny RS 1445

60. Gränje Valkyria RS 5424
e. Paul v.d. Papenhoeve RS 185
u. Wivi RS 4112

Klass 13M

61. Gaterley Magica de Hex
e. Gaterley Golden Fleece SPSB AE1368 S97 - 143
u. Gaterley Ruby Tuesday SPSB AH1613

62. Loanin Salska
e. Ward of Houlland SPSB 3769
u. Gerratoun Soro SPSB AH0545

Klass 14B

63. Tamarind
e. Kärlingehults Max RS 168
u. Lacky RS 1171

Klass 15

64. Älvåsens Beyla RS 3083
e. Plutus v. Dorpzicht RS 220
u. Furunäs Pandora RS 938

65. Ronjana RS 2633
e. Annelunds Gasso RS 206
u. Kärvskogs Rozita RS 1637

66. Vanity v. Bunswaard RS 2635
e. Stelmor of Transy NL-S.342
u. Nevets Jamboree NL-S. 23446

Relaterade länkar

Av: Cattis

Datum för publicering

  • 2007-10-17

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2007-10-17 17:54 #1 av: ZABA

Intressant utställning med många "gamlingar" i härstamningarna!

Cattis - kändes det lite extra i maggropen nu när du kan anmäla Jinx i klass 9? 

LYCKA TILL ALLIHOPA! Jag håller tummarna lite extra för Jinx och Vanity.

 

Anmäl
2007-10-17 18:01 #2 av: Hanna-D

Håller också en extra tumme för Vanity Glad

Anmäl
2007-10-17 20:38 #3 av: Sasser

min tumme hos startnummer 30:)Flört

Anmäl
2007-10-17 22:37 #4 av: Josefina-Aslund

1 & 2 Tack! De kan hon verkligen behöva, hon är lite för snäll och menlös mamma, tappar fast jag fodrar henne mycket..

Så jag hoppas jag kan ta med henne, vill inte, om hon inte är till sin fördel och är för tunn, hon har ju också en ganska hög ålder.

Håller en tumme för alla mina såklart =) och även kölnäs fina hästar, min favorit är Asphagens Tilde, så otroligt fin liten tjej.

Lycka till allihopa, ska bli kul att se alla fina ponnyer

Mvh Josefina Åslund

Anmäl
2007-10-18 15:13 #5 av: [Anna-N]

Hoppas man kan komma iväg och titta på alla hästarna som är anmälda. Håller extra på nummer 5 ;-)

Anmäl
2007-10-18 22:35 #6 av: tamarind

#3 TACK! Du är en pärla. Jonnis bugar. Mvh Nina

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.