Resultat - Insjön 2007
Dessa ponnyer visades vid Shetland Nords utställning i Insjön den 3 februari 2007. Domare var Ronny Johnsson.
Domare: Ronny Johnsson
Best In Show - Junibackens Crash Boom Bang
Reserv BIS - Furunäs Ginette
Klass 3 M
- **Lilla Lila Vulkan
**e. Almnäs Hi-Fi RS 413
u. Botilda RS 1748
77788=37
Klass 4
- Upplundas Regna
e. Skäpperöds Jason RS 285
u. Furunäs Mynta RS 5217
77688=36
Tunstas Blaze
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Junibackens Crash Boom Bang RS 5161
Struken
Klass 5
- Sånnabodas Apollo
e. Roy v. Bunswaard RS 184
u. Rosarah af Jäboruder
87788=38
- Humledals Tiger Williams
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Humledals Pauline RS 4910
88677=36
- Ingo
e. Olympus RS 315
u. Almnäs Diana RS 3438
87777=36
- Upplundas Arn
e. Kyllemos Oliver RS 306
u. Filone RS 4576
77877=36
- Nallebo Singo
e. Almnäs Sirocco RS 221
u. Nallebo Rosett RS 4820
77770=halt
Klass 6
- Nerina
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Ninette RS 3435
40 poäng
- Jasmina
e. Roson RS 329
u. Furunäs Janita
88888=40
- Tombo Emma
e. Kasper RS 336
u. Nyhagens Viola RS 5010
87877=37
- Lyktans Queen of My Heart
e. Watson v. Bunswaard RS 244
u. Dalsgårds Bellamie RS 4026
77776=34
Dalsgårds Katinka
e. Robijn v.st. Polderzicht NL819142
u. Dalsgårds Fatima RS 4920
Struken
Namanda
e. Charley v.d. Provincialeweg RS 257
u. Nobless RS 5026
Struken
Klass 6 M
- Vinkelbodas Lilla Pippi-Lotta
e. Let's Try Again RS 375
u. Vinkelbodas Lilla Nellie RS 5201
Struken
Klass 8
- Kölnäs Lhea
e. Almnäs Flis RS 343
u. Kölnäs Angelick RS 2977
42 p, Champion Ungsto
- Dalsgårds Jonna
e. Nocturne af Jäboruder RS 406
u. Furunäs Henriette RS 5129
99788=41
- Lyktans Penny
e. Zorry RS 419
u. Amitza RS 3900
89888=41
- Engla
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Emmeros Alexandra RS 4794
88888=40
- Tunstas Cleopatra
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Carisma RS 5005
77887=37
- Asphagens Tilde
e. Thunderstorm RS 407
u. Kölnäs Bellamy RS 3081
89787=39
Jinna af Granbacka
e. Tunstas Domingo RS 297
u. Amaze of Eastland
Struken
Klass 8 M
- Almnäs Pineapple
e. Parlington Pimpernell RS 250
u. Almnäs Heartbreak RS 3976
40 poäng
Klass 10
- Svedens Mandarin
e. Thomas v.d Veldstraat RS 242
u. Pepsy RS 2978
77888=38
- Nordanåkers Movie Star
e. Stjärngossen RS 210
u. Nordanåkers Animanda RS 2468
76789=37
- Lancelot af Sörtå
e. Kasper RS 336
u. Fuccia RS 4149
78777=36
- Nordanåkers Sputnic
e. Stjärngossen RS 210
u. Källbergets Daisy
77787=36
- Alfonzo Gold
e. Pemboa Spanish Gold RS 216
u. Mässeboda Agata RS 2449
77688=36
- Elvis
e. Express Kaxe RS 180
u. Skogmyrens Trixie RS 1930
66777=33
Tilelo
e. Elo RS 355
u. Thilda RS 3595
Struken
Klass 10M
- Vinkelbodas Lille Otto
e. Winston v. Maaszicht RS 236
u. Vinkelbodas Lilla Nellie
Struken
Klass 11
- Erikslunds Garant RS 455
e. Almnäs Sirocco RS 221
u. Annelunds Garcia RS 4360
98888=41, Champion Hingst
- Cosmos RS 461
e. Epol RS 371
u. Almnäs Cassandra RS 2798
99868=40
- Karmin RS 474
e. Center RS 372
u. Etima RS 4499
88789=40
- Upplundas Columbus RS 470
e. Haodo RS 348
u. Filone RS 4576
87898=40
Klass 13 A
- Junibackens Crash Boom Bang RS 5161
e. Hormesta Erik Viking RS 325
u. Furunäs Kirova RS 4548
42 poäng, Champion Sto, BIS
- 36. Björkåsens Ambra RS 5149
e. Roson RS 329
u. Moa RS 4375
- 38. Stjernens Glamour
e. Skovlundens Lightcrystal DK-SH 364
u. Grace v.d. Bolster DK-S 2277
- 39. Jikas Goolbury RS 3577
e. Capone-Fire RS 252
u. Jikas Vindruva RS 2278
- 40. Mirrabella
e. Love Spring RS 298
u. Kölnäs Arabella RS 2905
- 41. Asphagens Trine RS 5558
e. Thunderstorm RS 407
u. Kölnäs Bellamy RS 3081
Klass 13 B
- Furunäs Ginette RS 3607
e. Furunäs Fernando RS 258
u. Furunäs Roxette RS 2004
42 poäng, Reserv BIS
- 42. Amitza RS 3900
e. Timothy v.St. Geerhof RS 200
u. Almnäs Damita RS 3339
- 43. Kölnäs Fantasie RS 4153
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Furunäs Daniela RS 3079
- 44. Flöjta RS 5570
e. Stjärngossen RS 210
u. Sonette RS 2575
- 46. Gloria
e. Furunäs Bonzo RS 269
u. Almnäs Uline RS 2112
Klass 13 M
- Raffaella v.d. Kleine Tip
e. Hatcher v.st Brammelo S.804792
u. Heidi Imn S.0111427
41 poäng
- 47. Gaterley Magica de Hex
e. Gaterley Golden Fleece
u. Gaterley Ruby Tuesday
- 49. Shania af Jäboruder
e. Larros v.St de Noorderkempen S.809193
u. Floortje v.d. Kromsteeg
Klass 14 B
- **Tamarind
**e. Kärlingehults Max RS 168
u. Lacky RS 1171
39 poäng, Bästa Valack
Klass 15
- Johanslunds Jenka RS 1346
e. Standsure Morning Glory RS 105
u. Petra RS 375
39 poäng, Bästa Veteran
- 52. Linnea RS 2318
e. Tonic RS 117
u. Jasmine RS 1250
Med reservation för ev fel!
RESULTATLISTAN
Den riktiga resultatlistan, med ägaruppgifter, färg och mer utförlig härstamning, finns snart att hämta på följande hemsidor:
RESULTATLISTAN
Den riktiga resultatlistan, med ägaruppgifter,
färg och mer utförlig härstamning, finns snart att hämta på följande hemsidor:
Datum för publicering
- 2007-02-03
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Grattis alla deltagare!
Grattis alla..
Men var det många strykningar eller är det bara resulat som fattas?
Grattis till alla fina resultat idag och extra grattis till Stina och Anna för BIS och Res-BIS!
Vi har nog bara fått in klassvinnare ännu, ser det ut som.
GRATTIS!!
Oj shit, GRATTIS Stina!! Underbart med 42p och BIS för Bambie!!
Jag har bara fått totalpoängen på en del klassvinnare, samt två resultat som rapporterades i katalogtråden.
Grattis allihop!
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
# 6 Grattis Gammelmatte!
#6: Instämmer med Ellinor: Grattis Linnéa för att ha lagt grunden till dagens fina resultat!
#8 & 9 Haha, tack! Nu är det ju dock Stina som är den som håller henne i rätt skick och har visat fram henne, så jag tycker nog att äras den som äras bör! ;) Hur kul som helst är det i alla fall, och det känns lite i magen att hon inte står i mitt eget stall längre!
GRATTIS! alla för era fina insatser…
Kan ge lite delpoäng
Junibackens Crash Boom Bang 98898
Furunäs Ginette 887910
Kölnäs Lhea 888108
Raffaella v.d. Kleine Tip 98888
Erikslunds Garant 98888
Cosmos 99868=40 2/4
Karmin 88789=40 3/4
Upplundas Columbus 87898=40 4/4
Grattis allihop. En extra stor morot till mormor Furunäs Ginette
Var det någon som tog kort?
#12 varför fick cosmos bara 6:a på skritten?
Varför kommer en häst med 6:a i raden före de som inte har 6:a?
Det var en jätte trevlig utställning! men är fortfarande lite chockad över att mitt sto fick en sjua på traven! Det trodde vi inte, så kort och låst trav som hon har :) Samtidigt som min Sputnic bara fick en sjua på traven.
Men vi är ändaa nöjda med våran blåa och Gula rosett!
Tack alla arrangörer! Jätte roligt.
#17 Därför att den hade ju bättre på typ och huvud hals och bål , kan vara så och sen att han kanske skrittade bättre på ring eller varför inte ringa och fråga domaren , bara han som vet…
Nu finns lite bilder utlagda på Nords hemsida www.shetlandnord.se
Fullständiga resultat läggs ut så snart de är sammanställda.
Ett stort tack till alla deltagare, funktionärer och sponsorer som gjorde dagen till vad den blev! Stort grattis till alla som fick de poäng och omdömen de önskade - och ett stort lycka till i fortsättningen till de som inte blev fullt lika nöjda..!
Nu finns den fullständiga resultatlistan på Nords hemsida www.shetlandnord.se
Och så en bild på rosetten - tillsammans med BIS, Res BIS, Champions och Hederspris.
Shetland Nords färger är grönt/blått/vitt, så jag valde dessa i ljust - man kan tänka sej att frosten blekt dem… Eller nåt.
Även ett stort tack till Havsrosens stuteri som sponsrade pris till Bästa Standard. Övriga sponsorer ska förstås oxå ha tack: Annalena Hulsebos, Leksands Knäckebröd, Skråmstaholms Stuteri, Stall Gränje och Stuteri Tombo.
#23. Vad fin rosetten blev!
#23 ja dom var verkligen fina rosetterna.
Havsrosens stuteri www.havsrosensstuteri.se
#24 och 25
Det kanske inte syns så bra på bilden, men det är faktiskt en snögubbe som "avslutsmotiv" på mittenbandet.
#26. Jodå, nu när jag tittade riktigt noga såg jag snögubben.
Jättefina rosetter, allihop.