Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (5) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
16 - Resultat - utställning

Resultat - Bjärsjölagård 2006

2006-08-27 15:11 #0 av: Cattis

Den 26 augusti höll Shetland Syd sin årliga utställning på Bjärsjölagård. Domare för dagen var Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark.

Klass 1
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Sandbackas Paul Newman
    f: Shirehill Gold Cracker SPSB 4186
    m: Pearl vt Heut 38007063
    mf: Kristof v.d. Bolster NL-S. 807629 
    88888=40p och Champion föl

    Foto: Camilla Kjellman
         
  2. Emmeros Charley Boy
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Emmeros Dianah RS 4564
    mf: Hamras Fridolf RS 266
    8-8-8-8-8=40p
         
  3. Havsrosens Because of you
    f: Donar v.d. Molenweg RS 278
    m: Carmencita RS 1844
    mf: Kärlingehults Gutten RS 100
    8-8-8-7-8=39

    Foto: Camilla Linder
        
  4. Björknäs Hypnose
    f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
    m: Rosengårds Hanna RS 4693
    mf: Almnäs Dunder RS 288
    8-8-7-8-7=38p
       
  5. Grafitti
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Gnista RS 5311
    mf: Gino RS 263
    8-7-7-8-8=38
      
    Hippotekets HocusPocus
    f: Röding RS 405
    m: Hippotekets Cocos 38007045
    mf: Smevallens Royal RS 331
    Struken

Klass 1M
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Spektras Power
    f: Littlebignor Giovanni RS GBAF0365
    m: Twyford Pixie RS 2927
    mf: Birling Telstar SPSB 3947
    8-8-7-7-8=38p och Champion miniföl
      
  2. Romeo of Northstar
    f: Unst of Brindister RS III-2
    m: Birling Rhapsody RS 2707
    mf: Birling Golden Cloud SPSB 3061
    7-7-7-8-8=37p
      
  3. Armani
    f: Harm v. Keizershof RS NL-0804807
    m: Stjernens Mini-Lizette
    mf: Skäpperöds Odysseus DK-SH 414
    7-7-7-8-7=36p

Klass 2 A
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Emmeros Amulett
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Emmeros Diamant RS 5225
    mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    8-8-8-8-8=40p
      
  2. Roshems Melinda
    f: Furunäs Jotex RS 378
    m: Roshems Brocélinde RS 3599
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
    8-8-8-8-8=40p

    Foto: Rebecka Kihlberg
       
  3. Wells Fairon
    f: Ytterhalls Kanon RS 5443
    m: Fairy Tail RS 5443
    mf: Olympus RS 315
    8-8-7-8-8=39p
      
  4. Hesseldals Ixi
    f: Kristof v.d. Bolster S. 807629 NLD
    m: Ekekullens Iris RS 5054
    mf: Almnäs Etapp RS 305
    8-8-7-8-8=39p

Klass 2 B + C
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Slättens Magica de Hex
    f: Slättens Madgic II RS 386
    m: Slättens Corint RS 5263
    mf: Smevallens Bonsai RS 365
    8-8-8-8-8=40p

    Foto: Veronica Pettersson
      
  2. Sandbackas Patsy Cline
    f: Stjernens Patrick RS 443
    m: Kilcummer Palomino Prudence
    mf: Birling Glint of Gold SPSB 3903
    40p
       
  3. Nässla
    f: Rasmus RS 357
    m: Pernilla RS 3689
    mf: Garvis RS 157
    8-8-7-8-8=39p
      
    Björknäs Jazzonia
    f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
    m: Björknäs Jazzette RS 5441
    mf: Jolly Roger of Marshwood NO-S 0501
    8-8-7-8-8=39p
      
    Rosalinda
    f: Skäpperöds Orion RS 339
    m: Rosette RS 4487
    mf: Huggarebo Liston RS 231
    8-8-7-8-8=39
     
    Hippotekets Hia Hia
    f: Zeb RS 438
    m: Hippotekets Esska
    mf: Sir Douglas RS 310
    7-8-8-8-8=39p

    Foto: Anna Lundin
      
    7. Lycke
    f: Toy RS 346
    m: Lyrika RS 5257
    mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    7-8-8-7-7=37
     
    Mimosa of Northstar
    f: Joytoy v.st. Berknes RS NL806269
    m: Birchwood Magnolia RS 4176
    mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
    Struken
     
    Abigail
    f: Erikslunds Garant RS 455
    m: Abelle RS 5401
    mf: Kålkulla Unnric RS 376
    Struken

Klass 2M
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Hasselbos Havelka
    f: Skäpperöds Rex RS 381
    m: Birchwood Satin Slipper RS 4671
    mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
    8-8-7-8-7=38p
      
  2. Ladybird of Northstar
    f: Unst of Brindister RS III-2
    m: Golden Lace of Northstar 38980909
    mf: Park View Golden Shadow RS 240
    8-7-7-8-7=37p

Klass 3
Domare: Morgan Johnsson

  1. Emmeros Jubilar
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Almnäs Colette RS 2901
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    8-8-8-7-8=39p
     
    Mu'nin
    f: Kyllemos Karon RS 416
    m: Almnäs Esmeralda
    mf: Coen v. Lierop NL-S. 1035
    Struken

Klass 3M 
Domare: Morgan Johnsson

  1. Boss of Northstar
    f: Unst of Brindister AA 1497
    m: Birling Rhapsody
    mf: Birling Golden Cloud SPSB 3061
    8-7-8-8-8=39p 
     
    Gant of Northstar
    f: Unst of Brindister AA 1497
    m: Parlington Glimmer RS 5314
    mf: Parlington Percy SPSB 003850
    Struken

Klass 4
Domare: Morgan Johnsson

  1. DolceVita
    f: Ytterhalls Kanon RS 380
    m: Denise RS 4326
    mf: Fredrik RS 277
    9-9-8-8-8=42p och Champion Ungsto
      
  2. Störtbäckens Puss
    f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
    m: Furunäs Pelott RS 4255
    mf: Lockinge Mason RS 83
    8-8-8-7-8=39p 
      
  3. Pråmhusets Pistage
    f: Almnäs Origo RS 198
    m: Pråmhusets Pärlan RS 4018
    mf: Almnäs Baron RS 262
    7-7-7-8-7=36p
      
    Linnestofta Magnolia
    f: Linnestofta Darth Vader RS 425
    m: Bianca v.d. Beekstraat RS 2001
    mf: Thabor v.h. Hof NL-S.877
    Struken 
     
    Wendy v. Veldzicht
    f: Nick v.d. Waardsedijn 0813170
    m: Holiday v. Veldzicht 0111009
    mf: Carlos v. Heesselt 0001048
    Struken

Klass 4M
Domare: Morgan Johnsson

  1. Gucci of Northstar
    f: Unst of Brindister SPSB AA1497
    m: Parlington Glitter RS 5315
    mf: Parlington Percy SPSB 3850
    8-8-7-7-7=37p 

    Foto: Rebecka Svensson
      
  2. Golden Vinette
    f: Son of Gold RS 428
    m: Rinett RS 5105
    mf: Fridhems Elton RS 282
    7-7-7-9-7=37p

    Foto: Rebecka Svensson
     
    L'amour of Northstar
    f: Unst of Brindister SPSB AA1497
    m: Golden Lace of Northstar spar 38980909
    mf: Park View Golden Shadow RS 240
    Struken
      
    Almnäs Rainbow
    f: Almnäs Ivory RS 432
    m: Almnäs Golden Girl RS 3617
    mf: Allright v. Spuitjesdom RS 279
    Struken

Klass 5
Domare: Morgan Johnsson

  1. Almnäs Pirat
    f: Ytterhalls Kanon RS 380
    m: Persilja RS 1706
    mf: Gletness Rockall RS 155
    8-8-6-8-6=36p

Klass 6
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Almnäs P.H.
    f: Ytterhalls Kanon RS 380
    m: Witch v. Bunswaard RS 1842
    mf: Roy v. Bunswaard RS 184
    9-9-8-8-8=42p
      
  2. Hedvig
    f: Almnäs Sirocco RS 221
    m: Norah RS 4802
    mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    9-8-8-8-8=41p 
      
  3. Björknäs Oblesse
    f: Almnäs Origo RS 198
    m: Östertorps Karina RS 3901
    mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
    9-8-7-8-8=40p
      
  4. Ekstrands Cinderella
    f: Almnäs Origo RS 198
    m: Dalsgårds Corina RS 4428
    mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
    8-8-8-8-8=40p

    Foto: Veronica Pettersson
      
  5. Ekstrands Tingeling
    f: Slättens Madgic II RS 386
    m: Lady RS 5141
    mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
    8-8-8-8-8=40p

    Foto: Veronica Pettersson
      
  6. Arwen
    f: Jozo RS 387
    m: Orama
    mf: Onyx v.St. Geerhof RS 204
    37p
     
    Stjernens Irena
    f: Stjernens Opus SH 382 DK
    m: Bergeruds Ivalu S 2263 DK
    mf: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
    Struken

Klass 7M
Domare:Morgan Johansson

  1. Vanilla Fudge
    f: Parlington Pimpernell RS 250
    m: Birchwood Vanilla Ice SPSB AB1281
    mf: Kerswell Suntan SPSB 3871
    8-8-7-8-8=39p

Klass 7
Domare: Morgan Johnsson

  1. Almnäs Opal
    f: Edmund v.d. Brouwerij RS 384
    m: Almnäs Fabiola RS 3439
    mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    7-7-8-8-7=37p

Klass 8 A + B
Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark

  1. Dalsgårds Indra
    f: Dalsgårds Disco RS 401
    m: Gamba v. Spuitjesdom RS 3946
    mf: Sinjeur v.d. Amstelhof NL-S.857
    9-9-8-8-8=42p
       
  2. Emmeros Aloette
    f: Emir des Girards RS FR52NA
    m: Emmeros Dianah RS 4564
    mf: Hamras Fridolf RS 266
    8-8-8-8-8=40p 
      
  3. Störtbäckens Shanti
    f: Toy RS 346
    m: Störtbäckens Tingeling RS 5073
    mf: Furunäs Fernando RS 258
    8-8-7-9-8=40p 
      
  4. Hagdala Wendy
    f: Dollman RS 237
    m: Hagdala Wimla RS 4197
    mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
    8-8-7-8-8=39p
      
  5. Majblomma
    f: Southfieldgate Goldstrike DK-SH 358
    m: Dalsgårds Alicia RS 3929
    mf: Kärlingehults Max RS 168
    8-8-7-7=38p
     
  6. Tebby v.d. Korenschoof
    f: Hose Ebony
    m: Jolinde v.d. Korenschoof
    mf: Asterix v. Dorpzicht
    7-7-8-8-8=38p
      
    Tooske v.h. Heufke
    f: Omar v.d. Lage Haar NL-S. 815107
    m: Honey-Girl v.st. Wainum Wisholt NL-S. 111385
    mf: Bram v.d. Gathe NL-S.994
    Struken 
      
    Ravenna
    f: Dusol RS 370
    m: Rosita RS 2006
    mf: Hambo RS 146
    Struken

Klass 8M 
Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark

  1. Enya
    f: Zeagram RS 319
    m: Birchwood Satin Slipper RS 4671
    mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
    41p
      
  2. Spektras Prinsessa
    f: Back to square one RS 395
    m: Twyford Pixie RS 2927
    mf: Birling Telstar SPSB 3947
    8-8-8-9-8=41p
     
  3. Chaka Khan
    f: Zeagram RS 319
    m: Birchwood Small Wonder RS 4866
    mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
    9-8-7-8-7=39p
     
    Almnäs Octopus
    f: Touch of Gold RS 360
    m: Almnäs Just the Best RS 4688
    mf: Parlington Pimpernell RS 250
    Struken

Klass 10 
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Emmeros Eros
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Hamras Mysan RS 2309
    mf: Hamras Killen RS 134
    8-8-7-8-9=40p och Champion Valack 
       
  2. Pråmhusets Pim-Pim
    f: Smevallens Bonsai RS 365
    m: Pråmhusets Pärlan RS 4018
    mf: Almnäs Baron RS 262
    8-8-8-8-7=39p
      
  3. Linnestofta Ferrari
    f: Almnäs Scurry RS 219
    m: Walküre v. Spuitjesdom RS 1995
    mf: Patrick v.d. Uitweg NL-S.807
    8-8-7-8-8=39p
      
  4. Roshems Red Baron
    f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
    m: Roshems Brocélinde RS 3599
    mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
    8-8-7-8-7=38p

    Foto: Rebecka Kihlberg
      
  5. Salomo v.d. Schapshoeve
    f: Gelder v. Zuylichem NL-S. 802397
    m: Tanja v.d. Smideweg NL-S. 22397
    mf: Newton v. Dorpzicht NL-S. 745
    8-8-7-8-7=38p
      
  6. Stjernens Elvito
    f: Løgballes Kojak 9501326 DK
    m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
    mf: Zenith v Staal Noord –Zuid S 940 NLD
    8-7-7-8-7=37p

    Foto: Rebecka Kihlberg
     
    Affe
    f: Elo RS 355
    m: Sissarella RS 4513
    mf: Bastienne v. Abbenes RS 49
    Struken

Klass 11
Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark

  1. Perigueux v. Isala NL-S. 0817092
    f: Libero W. v.d. Hertraksestraat NL-S. 1036707
    m: Anja v.h. Wald NL-S. 0097971
    mf: Tyfoon v.d. Kozakkenhoeve NL-S.882
    9-9-7-8-9=42p och Champion Hingst
      
  2. Pompe RS 450
    f: Center RS 322
    m: Bonita RS 1822
    mf: Flagg RS 85
    9-8-8-8-9=42p
      
  3. Slättens Madgic II RS 386
    f: Almnäs Origo RS 198
    m: Dalsgårds Marielle RS 3507
    mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
    8-9-8-8-8=41p

    Foto: Veronica Pettersson
      
  4. Skäpperöds Orion RS 339
    f: Roy v. Bunswaard RS 184
    m: Skäpperöds Kassiopeja RS 2950
    mf: Jamil RS 169
    7-8-8-8-8=39p
      
  5. Equuleus Sherlock RS 344
    f: Kerswell Shogun RS 265
    m: Dizzi RS 2266
    mf: Kompis Douglas RS 179
    7-7-8-8-8=38p
     
    Ytterhalls Kanon RS 380
    f: Watson v. Bunswaard RS 244
    m: Ytterhalls Akleja RS 2078
    mf: Rosson of Transy NL-S.596
    Struken
       
    Lucky Waterbron 809242 NLD
    f: Gelder v. Zuylichem S. 802397
    m: V.I.P. Windruch v. Hertenheym 93355 NLD
    mf: Newton v. Dorpzicht S. 745 NLD
    Struken

Klass 11M
Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark

  1. Almnäs Ivory RS 432
    f: Allright v. Spuitjesdom RS 279
    m: Almnäs Beauty RS 2773
    mf: Parlington Pimpernell RS 250
    9-10-8-8-8=43p, Champion Minihingst och BIS
      
  2. Lucky Look RS 454
    f: Skäpperöds Sofokles RS 389
    m: Edda RS 3764
    mf: Allright v. Spuitjesdom RS 279
    9-9-7-8-9=42p
      
  3. Skäpperöds Rex RS 381
    f: Skäpperöds Hector RS 281
    m: Fairy Finesse RS 2025
    mf: Fairy Redstart SPSB 3532
    9-8-8-9-8=42p

    Foto: Rebecka Svensson
      
  4. Stjernens Mini-Dusty SH 437
    f: Gorky De La Mosta
    m: Duchesse Du Che Ne Lu Besage S1812 DK
    mf: Virgile Du Castel Rutlendael DLIX BEL
    7-7-7-8-7=36p

Klass 12 A
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Emmeros Dianah RS 4564
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Almnäs Colette RS 2901
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    42
      
  2. Ekekullens Iris RS 5054
    f: Almnäs Etapp RS 305
    m: Annelunds Assmira RS 2064
    mf: Garvis RS 157
    42p
      
  3. Fairy Tail RS 5443
    f: Olympus RS 315
    m: Andorra
    mf: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
    9-9-8-8-8=42p
     
  4. Dalsgårds Glamour RS 5127
    f: Django v.d. Romer RS 294
    m: Dalsgårds Amelia RS 3681
    mf: D-Wendor v.d. Vuurbaak NL-S.1073
    9-8-8-8-8=41p 
       
  5. Rosengårds Hanna RS 4693
    f: Almnäs Dunder RS 288
    m: Rosengårds Caprice RS 3042
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    8-8-7-8-7=38p 
       
  6. Graze
    f: Elo RS 355
    m: Ginnie RS 2212
    mf: Heimen v.d Dijk RS 99
    8-7-7-8-8=38p
      
  7. Gnista RS 5311
    f: Gino RS 263
    m: Chitta Spar 38-89-6041
    mf: Kärlingehults Gutten RS 100
    7-7-7-7-7=35p

    Foto: Anna Mårtensson
      

Klass 12 B
Domare: Morgan Johnsson

  1. Pearl v.'t Heut
    f: Kristof v.d. Bolster NL-S. 807629
    m: Hermelinde v.'t Heut NL-S. 110974
    mf: Brain v.d. Kostersweide NL-S. 1001
    9-9-8-8-8=42p

      
  2. Lyrika RS 5257
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Rika RS 1448
    mf: Kärlingehults Lorion RS 156
    8-9-7-9-8=41p 
      
  3. Hippotekets Esska
    f: Sir Douglas RS 310
    m: Mathilda
    mf: Brunte RS 188
    9-8-7-8-8=40p 

    Foto: Anna Lundin
     
  4. Emmeros Diamant RS 5225
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Hamras Finess RS 3630
    mf: Hamras Fridolf RS 266
    9-8-7-9-7=40p
      
  5. Slättens Corint RS 5263
    f: Smevallens Bonsai RS 365
    m: Dalsgårds Corina RS 4428
    mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
    8-8-7-9-8=40p

    Foto: Veronica Pettersson
       
  6. Björknäs Jazzette RS 5441
    f: Jolly Roger of Marshwood NO-S 0501
    m: Östertorps Karina RS 3901
    mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
    8-8-8-8-8=40p
         
  7. Pernilla RS 3689
    f: Garvis RS 157
    m: Pyret RS 2460
    mf: Standsure Morning Glory RS 105
    8-8-7-8-7=38p
      
  8. Roshems Brocélinde RS 3599
    f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
    m: Berdien v. Anreep RS 2726
    mf: Sjors v.d. Kommerhof NL-S.864
    8-7-7-8-8=38p
       
  9. Rosette RS 4487
    f: Huggarebo Liston RS 231
    m: Ekeholms Rosemarie RS 2338
    mf: Hammarshus Justus RS 47
    7-7-7-8-7=36p
     
    Abelle RS 5401
    f: Kålkulla Unnric RS 376
    m: Annelunds Aspirella RS 3932
    mf: Garvis RS 157
    Struken

Klass 12M
Domare: Ulricha Nordmark

  1. Kilcummer Palomino Prudence
    f: Birling Glint of Gold SPSB 3903
    m: Sunset of Sherberton SPSB 14942
    mf: Sparticus of Shergold SPSB 2133
    Guld 
      
  2. Stjernens Mini-Lizette
    f: Skäpperöds Odysseus DK-SH 414
    m: Kerswell Lottie DK-S 2328
    mf: Tyros Storm of Lambridge SPSB 3427
    8-8-8-8-8=40p
      
  3. Birchwood Satin Slipper RS 4671
    f: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
    m: Birchwood Black Velvet SPSB 15686
    mf: Seva Little Lord SPSB 3314
    9-8-7-7-8=39

Klass 13 A
Domare: Morgan Johnasson

  1. Jouke v.d. Bolster RS 4228
    f: Briljant v.d. Stoommolen NL-S.1015
    m: Elize v.St. de Hoeve RS 3284
    mf: Valentijn v.d. Amstelhof RS 260
    9-9-8-9-8=43p, Champion Sto och Reserv BIS
        
  2. Smevallens Glory
    f: Ytterhalls Kanon RS 380
    m: Agree v. Spuitjesdom RS 2361
    mf: Sinjeur v.d. Amstelhof NL-S.857
    10-9-7-8-8=42
      
  3. Emmeros Busa RS 4717
    f: Dulex RS 110
    m: Hamras Finess RS 3630
    mf: Hamras Fridolf RS 266
    9-9-8-8-8=42p
      
  4. Emmeros Gardenia RS 5393
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Almnäs Colette RS 2901
    mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
    9-8-8-8-8=41p
       
  5. Emmeros Gnista RS 5399
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Elaine RS 2908
    mf: Dulex RS 110
    8-7-8-9-8=40p
     
    Elvira RS 3625
    f: Almnäs Baron RS 262
    m: Isolde RS 2636
    mf: Östertorps Danne RS 161
    Struken  

Klass 13 B
Domare: Morgan Johansson

  1. Dalsgårds Alicia RS 3929
    f: Kärlingehults Max RS 168
    m: Tummelisa RS 1168
    mf: Galax RS 138
    9-8-8-8-8=41p
      
  2. Alessi RS 4989
    f: Smevallens Arrogant RS 341
    m: Annelunds Aspirella RS 3932
    mf: Garvis RS 157
    9-8-7-9-8=41
      
  3. Petra v.d. Hestia hoeve 
    f: Important Boy of Duke Stable
    m: Kimberley v St Wilbri
    mf: Bartje vd Berkenhof
    8-8-8-8-8=40p
      
  4. Norah RS 4802
    f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
    m: Linneah' RS 2520
    mf: Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
    8-7-7-9-8=39
      
  5. Emmeros Olga RS 5218
    f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
    m: Wänga Sancerre RS 1136
    mf: Firmant v.St. Galgenwaard RS 76
    7-7-8-8-8=39p
       
  6. Wilma RS 5133
    f: Smevallens Bonsai RS 365
    m: Isolde RS 2636
    mf: Östertorps Danne RS 161
    7-7-8-8-7=37p

Klass 13 C
Domare: Morgan Johnsson

  1. Bäckens Heppy RS 3705
    f: Titol RS 241
    m: Held of Transy RS 1455
    mf: Pericles of Netherley SPSB 1987
    9-8-7-9-7=4040p
      
  2. Fjäril
    f: Elo
    m: Humla
    mf: Almnäs Ulex RS 256
    8-7-8-9-8=40
      
  3. Pralin RS 5442
    f: Hamras Fridolf RS 266
    m: Pärlan RS 3159
    mf: Skäpperöds Asterix RS 183
    8-7-8-8-8=39p
       
  4. Hasselbos Celma
    f: Gläntans Jonglör RS 225
    m: Ingrid v.d. Kleibergsestraat NL-S. 114693
    mf: Danny v.h. Stalletje NL-S.1082
    7-7-7-8-7=36p
      
  5. Bårarps Little Fern
    f: Vemil RS 350
    m: Klockarens Jane RS 3694
    mf: Mässeboda Rossman RS 163
    33p

Klass 13M
Domare: Morgan Johnsson

  1. Stendyssen's Astrea
    f: Liam of Borgie DK-SH 196
    m: LL. Lindegaards Agave DK-S 1251
    mf: Øxenholm Sergio DK-SH 75
    42p och Champion ministo
      
  2. Parlington Henrietta
    f: Parlington Percy SPSB 003850
    m: Parlington Primrose SPSB 12863
    mf: Sedgehill Pickles SPSB 3030
    9-8-8-9-8=42p
      
  3. Spektras Happy Lady
    f: Zeagram RS 319
    m: Lundabo Happiness RS 3709
    mf: Kerswell Shogun RS 265
    9-8-8-8-8=41p
      
  4. Stjernens Mini-Ilseline 0201661
    f: Stjernens Opus SH 382 DK
    m: Bergeruds Ivalu S 2263 DK
    mf: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
    9-9-7-7-8=40p
      
  5. Störtbäckens Nikita RS 5430
    f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
    m: Störtbäckens Busan RS 4377
    mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
    8-8-7-8-8=39p
      
  6. Skäpperöds Urd RS 4917
    f: Skäpperöds Hector RS 281
    m: Fairy Finesse RS 2025
    mf: Fairy Redstart SPSB 3532
    8-7-7-8-8=38p
      
  7. Bergeruds Bernadette
    f: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
    m: Paradisets Petrerie S 1738 DK
    mf: Skovlundens Gordon SH 186 DK
    8-7-6-8-8=37p
      
  8. Twilight
    f: Willem v.d. Schaapshoeve NL-S. 918
    m: Yvonne v. Winde NL-S. 96032
    mf: Loki v. Bunswaard NL-S.691
    7-7-6-7-8=35p
      
  9. Sandbackas Diva
    f: Alfons RS 302
    m: Dolly v Nieskesland RS 2920
    mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869
    7-8-6-6-6=33p

Klass 14A
Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark

  1. Roy v. Bunswaard RS 184
    f: Rosson of Transy NL-S.596
    m: Heloise v. Bunswaard NL-S. 19530
    mf: Stelmor of Transy NL-S.342
    8-8-8-8-8=40p

     
    Skäpperöds Jason RS 285
    f: Abbe RS 158
    m: Skäpperöds Skrållan RS 768
    mf: Zimrot v.St Olyhof RS 41
    Struken

Klass 14MA
Domare: Morgan Johnsson och Ulrika Nordmark

  • Unst of Brindister RS III-2
    f: So-Bo of Berry SPSB 3559
    m: Isla of Brindister SPSB 11916
    mf: Lockinge Macaroon SPSB 2064
    Struken

Klass 15
Domare: Morgan Johnsson

  1. Exelda v. Keizershof 104279 NLD
    f: Nero vd Olde Maten S. 752 NLD
    m: Wanda vd Kerkstraat 95097 NLD
    mf:Romany Victory S. 830 NLD
    Silver
      
  2. Ginnie RS 2212
    f: Heimen v.d Dijk RS 99
    m: Ginette Spar 38-67-0225
    mf: Thomas v. Brakel NL-S.368
    38p
      
    Isolde RS 2636
    f: Östertorps Danne RS 161
    m: Yasmine RS 2028
    mf: Buster RS 128
    Silver

Klass 15M
Domare: Morgan Johnsson

  1. Twyford Pixie RS 2927
    f: Birling Telstar SPSB 3947
    m: Twyford Red Lamp SPSB 15143
    mf: Romany Pinto SPSB 3369
    41p och Bästa Veteran
      
  2. Sweetpea of Clonyard RS 4778
    f: Park View Rustey SPSB 3052
    m: Chloe of Clonyard SPSB 11837
    mf: Cheeky of Berry SPSB 2198
    8-8-7-8-9=40p

Klass 18A Handlerklass Minior
4 st.
Domare: ?

131. Almnäs Loranga RS 4948
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Bridgela v. Bangaerde RS 2524
mf: Newton v. Dorpzicht NL-S.745

122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532

116. Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869

92. Pernilla RS 3689
f: Garvis RS 157
m: Pyret RS 2460
mf: Standsure Morning Glory RS 105

Klass 18B Handlerklass Junior
8 st.
Domare: ?

43. Björknäs Oblesse
f: Almnäs Origo RS 198
m: Östertorps Karina RS 3901
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234

58. Spektras Prinsessa
f: Back to square one RS 395
m: Twyford Pixie RS 2927
mf: Birling Telstar SPSB 3947

94. Stjernens Mini-Lizette
f: Skäpperöds Odysseus DK-SH 414
m: Kerswell Lottie DK-S 2328
mf: Tyros Storm of Lambridge SPSB 3427

122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532

59. Affe
f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49

93. Rosette RS 4487
f: Huggarebo Liston RS 231
m: Ekeholms Rosemarie RS 2338
mf: Hammarshus Justus RS 47

85. Roshems Brocélinde RS 3599
f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
m: Berdien v. Anreep RS 2726
mf: Sjors v.d. Kommerhof NL-S.864

132. Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128

119. Stjernens Mini-Ilseline
f: Stjernens Opus SH 382 DK
m: Bergeruds Ivalu S 2263 DK
mf: ?rnhøj Red Label SH 197 DK

Klass 18B Handlerklass Senior

61. Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord–Zuid S 940

115. Bergeruds Bernadette
f: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
m: Paradisets Petrerie S 1738 DK
mf: Skovlundens Gordon SH 186 DK

Klass 20 Maskeradklass
6 st.
Domare: ?

59. Affe
f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49

133. Fabiola
f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Flisa RS 3996
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234

134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128

116. Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869

98. Elvira RS 3625
f: Almnäs Baron RS 262
m: Isolde RS 2636
mf: Östertorps Danne RS 161

135. Flisa RS 3996
f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
m: Folly RS 880
mf: Bay Leaf of Felbridge RS 1

61. Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord –Zuid S 940

Klass 23 Agilty
8 st.
Domare: ?

134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128

122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532

116. Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869

134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128

59. Affe
f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49

135. Flisa RS 3996
f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
m: Folly RS 880
mf: Bay Leaf of Felbridge RS 1

128. Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128

133. Fabiola
f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Flisa RS 3996
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234

Klass 23 Agilty
6 st.
Domare:

93. Rosette RS 4487
f: Huggarebo Liston RS 231
m: Ekeholms Rosemarie RS 2338
mf: Hammarshus Justus RS 47

134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128

122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532

61. Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord –Zuid S 940 NLD

63. Pråmhusets Pim-Pim
f: Smevallens Bonsai RS 365
m: Pråmhusets Pärlan RS 4018
mf: Almnäs Baron RS 262

128. Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128

 

Resultat inrapporterade av Rebecka Svensson. 

Relaterade länkar

Av: Rebecka Svensson

Datum för publicering

  • 2006-08-27

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-27 15:26 #1 av: Ellinor Johansson

Snabbt jobbat, TACK!

Anmäl
2006-08-27 16:06 #2 av: Cattis

Bilder inlagda.

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-27 16:18 #3 av: Cattis

Fler bilder, någon?

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-27 16:31 #4 av: AnnaLundin

Lite kompletteringar, direkt ur huvudet...

i klass 2 b+c blev Hippotekets Hia Hia näst sist - det är HÖG klass på fölen när man kommer näst sist på 39 p! (grattis till er andra!)

i klass 4: Dolce Vitas delpoäng var 99888

i klass 12 B: 3a Hippotekets Esska, 4a Emmeros Diamant och då förutsätter jag att Slättens Corint blev 5a...

Jag har foton på Esska och Hia Hia i kameran, återkommer med dem senare...

Anmäl
2006-08-27 16:37 #5 av: Cattis

#4 Jag har ändrat detta, tack för hjälpen!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-27 17:16 #6 av: Cattis

Ny bild inlagd, på Gnista. Tack Anna!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-27 18:19 #7 av: Annette

Ingen som fotograferade Roy v. Bunswaard?


Anmäl
2006-08-27 21:50 #8 av: Sofia_Schultz

Eller Perigueux v. Isala??

Anmäl
2006-08-27 22:29 #9 av: Hanna-D

Eller Almnäs P.H?

Anmäl
2006-08-27 22:43 #10 av: Cattis

Nya bilder, på Pearl v.'t Heut, Sandbackas Paul Newman och på Roy v Bunswaard. Tackar Camilla!

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl
2006-08-28 11:19 #11 av: Kris_J

I klass 2B+C, var Nässla tredjeplacerad.

Anmäl
2006-08-28 11:32 #12 av: Cattis

#11 Tack, jag har ändrat detta.

Är det någon som har koll på övriga placeringar?

/Cattis

.:. www.shetlandsponny.com .:.

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.