Resultat - Bjärsjölagård 2006
Den 26 augusti höll Shetland Syd sin årliga utställning på Bjärsjölagård. Domare för dagen var Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark.
Klass 1 Domare: Ulricha Nordmark
**Sandbackas Paul Newman
**f: Shirehill Gold Cracker SPSB 4186
m: Pearl vt Heut 38007063
mf: Kristof v.d. Bolster NL-S. 807629
88888=40p och **Champion föl
**Foto: Camilla Kjellman**Emmeros Charley Boy
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Emmeros Dianah RS 4564
mf: Hamras Fridolf RS 266
8-8-8-8-8=40p
Havsrosens Because of you
f: Donar v.d. Molenweg RS 278
m: Carmencita RS 1844
mf: Kärlingehults Gutten RS 100
8-8-8-7-8=39
Foto: Camilla Linder
Björknäs Hypnose
f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Rosengårds Hanna RS 4693
mf: Almnäs Dunder RS 288
8-8-7-8-7=38p
Grafitti
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Gnista RS 5311
mf: Gino RS 263
8-7-7-8-8=38
Hippotekets HocusPocus
f: Röding RS 405
m: Hippotekets Cocos 38007045
mf: Smevallens Royal RS 331
Struken
Klass 1M Domare: Ulricha Nordmark
- **Spektras Power
**f: Littlebignor Giovanni RS GBAF0365
m: Twyford Pixie RS 2927
mf: Birling Telstar SPSB 3947
8-8-7-7-8=38p och Champion miniföl - **Romeo of Northstar
**f: Unst of Brindister RS III-2
m: Birling Rhapsody RS 2707
mf: Birling Golden Cloud SPSB 3061
7-7-7-8-8=37p
- Armani
f: Harm v. Keizershof RS NL-0804807
m: Stjernens Mini-Lizette
mf: Skäpperöds Odysseus DK-SH 414
7-7-7-8-7=36p
Klass 2 A Domare: Ulricha Nordmark
- Emmeros Amulett
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Emmeros Diamant RS 5225
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
8-8-8-8-8=40p
- Roshems Melinda
f: Furunäs Jotex RS 378
m: Roshems Brocélinde RS 3599
mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
8-8-8-8-8=40p
Foto: Rebecka Kihlberg
- Wells Fairon
f: Ytterhalls Kanon RS 5443
m: Fairy Tail RS 5443
mf: Olympus RS 315
8-8-7-8-8=39p
- Hesseldals Ixi
f: Kristof v.d. Bolster S. 807629 NLD
m: Ekekullens Iris RS 5054
mf: Almnäs Etapp RS 305
8-8-7-8-8=39p
Klass 2 B + C Domare: Ulricha Nordmark
- **Slättens Magica de Hex
**f: Slättens Madgic II RS 386
m: Slättens Corint RS 5263
mf: Smevallens Bonsai RS 365
8-8-8-8-8=40p
Foto: Veronica Pettersson
- Sandbackas Patsy Cline
f: Stjernens Patrick RS 443
m: Kilcummer Palomino Prudence
mf: Birling Glint of Gold SPSB 3903
40p
- **Nässla
**f: Rasmus RS 357
m: Pernilla RS 3689
mf: Garvis RS 157
8-8-7-8-8=39p
Björknäs Jazzonia
f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Björknäs Jazzette RS 5441
mf: Jolly Roger of Marshwood NO-S 0501
8-8-7-8-8=39p
Rosalinda
f: Skäpperöds Orion RS 339
m: Rosette RS 4487
mf: Huggarebo Liston RS 231
8-8-7-8-8=39
**Hippotekets Hia Hia
**f: Zeb RS 438
m: Hippotekets Esska
mf: Sir Douglas RS 310
7-8-8-8-8=39p
Foto: Anna Lundin
**7. Lycke
**f: Toy RS 346
m: Lyrika RS 5257
mf: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
7-8-8-7-7=37
**Mimosa of Northstar
**f: Joytoy v.st. Berknes RS NL806269
m: Birchwood Magnolia RS 4176
mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
Struken
Abigail
f: Erikslunds Garant RS 455
m: Abelle RS 5401
mf: Kålkulla Unnric RS 376
Struken
Klass 2M Domare: Ulricha Nordmark
- Hasselbos Havelka
f: Skäpperöds Rex RS 381
m: Birchwood Satin Slipper RS 4671
mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
8-8-7-8-7=38p
- Ladybird of Northstar
f: Unst of Brindister RS III-2
m: Golden Lace of Northstar 38980909
mf: Park View Golden Shadow RS 240
8-7-7-8-7=37p
Klass 3 Domare: Morgan Johnsson
- Emmeros Jubilar
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Almnäs Colette RS 2901
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
8-8-8-7-8=39p
Mu'nin
f: Kyllemos Karon RS 416
m: Almnäs Esmeralda
mf: Coen v. Lierop NL-S. 1035
Struken
Klass 3M Domare: Morgan Johnsson
- Boss of Northstar
f: Unst of Brindister AA 1497
m: Birling Rhapsody
mf: Birling Golden Cloud SPSB 3061
8-7-8-8-8=39p
Gant of Northstar
f: Unst of Brindister AA 1497
m: Parlington Glimmer RS 5314
mf: Parlington Percy SPSB 003850
Struken
Klass 4 Domare: Morgan Johnsson
- DolceVita
f: Ytterhalls Kanon RS 380
m: Denise RS 4326
mf: Fredrik RS 277
9-9-8-8-8=42p och Champion Ungsto - **Störtbäckens Puss
**f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
m: Furunäs Pelott RS 4255
mf: Lockinge Mason RS 83
8-8-8-7-8=39p
- Pråmhusets Pistage
f: Almnäs Origo RS 198
m: Pråmhusets Pärlan RS 4018
mf: Almnäs Baron RS 262
7-7-7-8-7=36p
**Linnestofta Magnolia
**f: Linnestofta Darth Vader RS 425
m: Bianca v.d. Beekstraat RS 2001
mf: Thabor v.h. Hof NL-S.877
Struken
Wendy v. Veldzicht
f: Nick v.d. Waardsedijn 0813170
m: Holiday v. Veldzicht 0111009
mf: Carlos v. Heesselt 0001048
Struken
Klass 4M Domare: Morgan Johnsson
- **Gucci of Northstar
**f: Unst of Brindister SPSB AA1497
m: Parlington Glitter RS 5315
mf: Parlington Percy SPSB 3850
8-8-7-7-7=37p
Foto: Rebecka Svensson
- Golden Vinette
f: Son of Gold RS 428
m: Rinett RS 5105
mf: Fridhems Elton RS 282
7-7-7-9-7=37p
Foto: Rebecka Svensson
L'amour of Northstar
f: Unst of Brindister SPSB AA1497
m: Golden Lace of Northstar spar 38980909
mf: Park View Golden Shadow RS 240
Struken
Almnäs Rainbow
f: Almnäs Ivory RS 432
m: Almnäs Golden Girl RS 3617
mf: Allright v. Spuitjesdom RS 279
Struken
Klass 5 Domare: Morgan Johnsson
- Almnäs Pirat
f: Ytterhalls Kanon RS 380
m: Persilja RS 1706
mf: Gletness Rockall RS 155
8-8-6-8-6=36p
Klass 6**
Domare: Ulricha Nordmark**
- **Almnäs P.H.
**f: Ytterhalls Kanon RS 380
m: Witch v. Bunswaard RS 1842
mf: Roy v. Bunswaard RS 184
9-9-8-8-8=42p
- **Hedvig
**f: Almnäs Sirocco RS 221
m: Norah RS 4802
mf: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
9-8-8-8-8=41p
- **Björknäs Oblesse
**f: Almnäs Origo RS 198
m: Östertorps Karina RS 3901
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
9-8-7-8-8=40p
- Ekstrands Cinderella
f: Almnäs Origo RS 198
m: Dalsgårds Corina RS 4428
mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
8-8-8-8-8=40p
Foto: Veronica Pettersson
- Ekstrands Tingeling
f: Slättens Madgic II RS 386
m: Lady RS 5141
mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
8-8-8-8-8=40p
Foto: Veronica Pettersson
- **Arwen
**f: Jozo RS 387
m: Orama
mf: Onyx v.St. Geerhof RS 204
37p
**Stjernens Irena
**f: Stjernens Opus SH 382 DK
m: Bergeruds Ivalu S 2263 DK
mf: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
Struken
Klass 7M Domare:Morgan Johansson
- Vanilla Fudge
f: Parlington Pimpernell RS 250
m: Birchwood Vanilla Ice SPSB AB1281
mf: Kerswell Suntan SPSB 3871
8-8-7-8-8=39p
Klass 7 Domare: Morgan Johnsson
- Almnäs Opal
f: Edmund v.d. Brouwerij RS 384
m: Almnäs Fabiola RS 3439
mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
7-7-8-8-7=37p
Klass 8 A + B Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark
- Dalsgårds Indra
f: Dalsgårds Disco RS 401
m: Gamba v. Spuitjesdom RS 3946
mf: Sinjeur v.d. Amstelhof NL-S.857
9-9-8-8-8=42p
- **Emmeros Aloette
**f: Emir des Girards RS FR52NA
m: Emmeros Dianah RS 4564
mf: Hamras Fridolf RS 266
8-8-8-8-8=40p
- Störtbäckens Shanti
f: Toy RS 346
m: Störtbäckens Tingeling RS 5073
mf: Furunäs Fernando RS 258
8-8-7-9-8=40p
- Hagdala Wendy
f: Dollman RS 237
m: Hagdala Wimla RS 4197
mf: Wessel v.d. Amstelhof RS 235
8-8-7-8-8=39p
- **Majblomma
**f: Southfieldgate Goldstrike DK-SH 358
m: Dalsgårds Alicia RS 3929
mf: Kärlingehults Max RS 168
8-8-7-7=38p
- Tebby v.d. Korenschoof
f: Hose Ebony
m: Jolinde v.d. Korenschoof
mf: Asterix v. Dorpzicht
7-7-8-8-8=38p
Tooske v.h. Heufke
f: Omar v.d. Lage Haar NL-S. 815107
m: Honey-Girl v.st. Wainum Wisholt NL-S. 111385
mf: Bram v.d. Gathe NL-S.994
Struken
Ravenna
f: Dusol RS 370
m: Rosita RS 2006
mf: Hambo RS 146
Struken
Klass 8M Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark
- **Enya
**f: Zeagram RS 319
m: Birchwood Satin Slipper RS 4671
mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
41p
- **Spektras Prinsessa
**f: Back to square one RS 395
m: Twyford Pixie RS 2927
mf: Birling Telstar SPSB 3947
8-8-8-9-8=41p
- Chaka Khan
f: Zeagram RS 319
m: Birchwood Small Wonder RS 4866
mf: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
9-8-7-8-7=39p
Almnäs Octopus
f: Touch of Gold RS 360
m: Almnäs Just the Best RS 4688
mf: Parlington Pimpernell RS 250
Struken
Klass 10 Domare: Ulricha Nordmark
- Emmeros Eros
f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Hamras Mysan RS 2309
mf: Hamras Killen RS 134
8-8-7-8-9=40p och Champion Valack - **Pråmhusets Pim-Pim
**f: Smevallens Bonsai RS 365
m: Pråmhusets Pärlan RS 4018
mf: Almnäs Baron RS 262
8-8-8-8-7=39p
- **Linnestofta Ferrari
**f: Almnäs Scurry RS 219
m: Walküre v. Spuitjesdom RS 1995
mf: Patrick v.d. Uitweg NL-S.807
8-8-7-8-8=39p
- **Roshems Red Baron
**f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Roshems Brocélinde RS 3599
mf: Jolly Roger of Marshwood RS 215
8-8-7-8-7=38p
Foto: Rebecka Kihlberg
- **Salomo v.d. Schapshoeve
**f: Gelder v. Zuylichem NL-S. 802397
m: Tanja v.d. Smideweg NL-S. 22397
mf: Newton v. Dorpzicht NL-S. 745
8-8-7-8-7=38p
- Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord –Zuid S 940 NLD
8-7-7-8-7=37p
Foto: Rebecka Kihlberg
**Affe
**f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49
Struken
Klass 11 Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark
- Perigueux v. Isala NL-S. 0817092
f: Libero W. v.d. Hertraksestraat NL-S. 1036707
m: Anja v.h. Wald NL-S. 0097971
mf: Tyfoon v.d. Kozakkenhoeve NL-S.882
9-9-7-8-9=42p och Champion Hingst - Pompe RS 450
f: Center RS 322
m: Bonita RS 1822
mf: Flagg RS 85
9-8-8-8-9=42p
- Slättens Madgic II RS 386
f: Almnäs Origo RS 198
m: Dalsgårds Marielle RS 3507
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
8-9-8-8-8=41p
Foto: Veronica Pettersson
- Skäpperöds Orion RS 339
f: Roy v. Bunswaard RS 184
m: Skäpperöds Kassiopeja RS 2950
mf: Jamil RS 169
7-8-8-8-8=39p
- **Equuleus Sherlock RS 344
**f: Kerswell Shogun RS 265
m: Dizzi RS 2266
mf: Kompis Douglas RS 179
7-7-8-8-8=38p
Ytterhalls Kanon RS 380
f: Watson v. Bunswaard RS 244
m: Ytterhalls Akleja RS 2078
mf: Rosson of Transy NL-S.596
Struken
Lucky Waterbron 809242 NLD
f: Gelder v. Zuylichem S. 802397
m: V.I.P. Windruch v. Hertenheym 93355 NLD
mf: Newton v. Dorpzicht S. 745 NLD
Struken
Klass 11M Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark
- Almnäs Ivory RS 432
f: Allright v. Spuitjesdom RS 279
m: Almnäs Beauty RS 2773
mf: Parlington Pimpernell RS 250
9-10-8-8-8=43p, Champion Minihingst och BIS - Lucky Look RS 454
f: Skäpperöds Sofokles RS 389
m: Edda RS 3764
mf: Allright v. Spuitjesdom RS 279
9-9-7-8-9=42p
- **Skäpperöds Rex RS 381
**f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532
9-8-8-9-8=42p
Foto: Rebecka Svensson
- Stjernens Mini-Dusty SH 437
f: Gorky De La Mosta
m: Duchesse Du Che Ne Lu Besage S1812 DK
mf: Virgile Du Castel Rutlendael DLIX BEL
7-7-7-8-7=36p
Klass 12 A Domare: Ulricha Nordmark
- Emmeros Dianah RS 4564
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Almnäs Colette RS 2901
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
42
- **Ekekullens Iris RS 5054
**f: Almnäs Etapp RS 305
m: Annelunds Assmira RS 2064
mf: Garvis RS 157
42p
- Fairy Tail RS 5443
f: Olympus RS 315
m: Andorra
mf: Dalton v.d. Voorstraat RS 268
9-9-8-8-8=42p
- Dalsgårds Glamour RS 5127
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Dalsgårds Amelia RS 3681
mf: D-Wendor v.d. Vuurbaak NL-S.1073
9-8-8-8-8=41p
- **Rosengårds Hanna RS 4693
**f: Almnäs Dunder RS 288
m: Rosengårds Caprice RS 3042
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
8-8-7-8-7=38p
- **Graze
**f: Elo RS 355
m: Ginnie RS 2212
mf: Heimen v.d Dijk RS 99
8-7-7-8-8=38p
- Gnista RS 5311
f: Gino RS 263
m: Chitta Spar 38-89-6041
mf: Kärlingehults Gutten RS 100
7-7-7-7-7=35p
Foto: Anna Mårtensson
Klass 12 B Domare: Morgan Johnsson
- **Pearl v.'t Heut
**f: Kristof v.d. Bolster NL-S. 807629
m: Hermelinde v.'t Heut NL-S. 110974
mf: Brain v.d. Kostersweide NL-S. 1001
9-9-8-8-8=42p
- **Lyrika RS 5257
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Rika RS 1448
mf: Kärlingehults Lorion RS 156
8-9-7-9-8=41p
- **Hippotekets Esska
**f: Sir Douglas RS 310
m: Mathilda
mf: Brunte RS 188
9-8-7-8-8=40p
Foto: Anna Lundin
- **Emmeros Diamant RS 5225
**f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Hamras Finess RS 3630
mf: Hamras Fridolf RS 266
9-8-7-9-7=40p
- Slättens Corint RS 5263
f: Smevallens Bonsai RS 365
m: Dalsgårds Corina RS 4428
mf: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
8-8-7-9-8=40p
Foto: Veronica Pettersson
- Björknäs Jazzette RS 5441
f: Jolly Roger of Marshwood NO-S 0501
m: Östertorps Karina RS 3901
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
8-8-8-8-8=40p
- **Pernilla RS 3689
**f: Garvis RS 157
m: Pyret RS 2460
mf: Standsure Morning Glory RS 105
8-8-7-8-7=38p
- Roshems Brocélinde RS 3599
f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
m: Berdien v. Anreep RS 2726
mf: Sjors v.d. Kommerhof NL-S.864
8-7-7-8-8=38p
- Rosette RS 4487
f: Huggarebo Liston RS 231
m: Ekeholms Rosemarie RS 2338
mf: Hammarshus Justus RS 47
7-7-7-8-7=36p
**Abelle RS 5401
**f: Kålkulla Unnric RS 376
m: Annelunds Aspirella RS 3932
mf: Garvis RS 157
Struken
Klass 12M Domare: Ulricha Nordmark
- Kilcummer Palomino Prudence
f: Birling Glint of Gold SPSB 3903
m: Sunset of Sherberton SPSB 14942
mf: Sparticus of Shergold SPSB 2133
Guld
- **Stjernens Mini-Lizette
**f: Skäpperöds Odysseus DK-SH 414
m: Kerswell Lottie DK-S 2328
mf: Tyros Storm of Lambridge SPSB 3427
8-8-8-8-8=40p
- Birchwood Satin Slipper RS 4671
f: Little Jo of Green Meadows SPSB 3301
m: Birchwood Black Velvet SPSB 15686
mf: Seva Little Lord SPSB 3314
9-8-7-7-8=39
Klass 13 A Domare: Morgan Johnasson
- **Jouke v.d. Bolster RS 4228
**f: Briljant v.d. Stoommolen NL-S.1015
m: Elize v.St. de Hoeve RS 3284
mf: Valentijn v.d. Amstelhof RS 260
9-9-8-9-8=43p, Champion Sto och Reserv BIS - **Smevallens Glory
**f: Ytterhalls Kanon RS 380
m: Agree v. Spuitjesdom RS 2361
mf: Sinjeur v.d. Amstelhof NL-S.857
10-9-7-8-8=42
- Emmeros Busa RS 4717
f: Dulex RS 110
m: Hamras Finess RS 3630
mf: Hamras Fridolf RS 266
9-9-8-8-8=42p
- Emmeros Gardenia RS 5393
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Almnäs Colette RS 2901
mf: Timothy v.St. Geerhof RS 200
9-8-8-8-8=41p
- Emmeros Gnista RS 5399
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Elaine RS 2908
mf: Dulex RS 110
8-7-8-9-8=40p
**Elvira RS 3625
**f: Almnäs Baron RS 262
m: Isolde RS 2636
mf: Östertorps Danne RS 161
Struken
Klass 13 B Domare: Morgan Johansson
- **Dalsgårds Alicia RS 3929
**f: Kärlingehults Max RS 168
m: Tummelisa RS 1168
mf: Galax RS 138
9-8-8-8-8=41p
- Alessi RS 4989
f: Smevallens Arrogant RS 341
m: Annelunds Aspirella RS 3932
mf: Garvis RS 1579-8-7-9-8=41
- **Petra v.d. Hestia hoeve
**f: Important Boy of Duke Stable
m: Kimberley v St Wilbri
mf: Bartje vd Berkenhof
8-8-8-8-8=40p
- Norah RS 4802
f: Bravo v. Spuitjesdom RS 238
m: Linneah' RS 2520
mf: Repelsteeltje v.d. Kersenhof RS 177
8-7-7-9-8=39
- Emmeros Olga RS 5218
f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257
m: Wänga Sancerre RS 1136
mf: Firmant v.St. Galgenwaard RS 76
7-7-8-8-8=39p
- Wilma RS 5133
f: Smevallens Bonsai RS 365
m: Isolde RS 2636
mf: Östertorps Danne RS 161
7-7-8-8-7=37p
Klass 13 C Domare: Morgan Johnsson
- **Bäckens Heppy RS 3705
**f: Titol RS 241
m: Held of Transy RS 1455
mf: Pericles of Netherley SPSB 1987
9-8-7-9-7=4040p
- Fjäril
f: Elo
m: Humla
mf: Almnäs Ulex RS 256
8-7-8-9-8=40
- Pralin RS 5442
f: Hamras Fridolf RS 266
m: Pärlan RS 3159
mf: Skäpperöds Asterix RS 183
8-7-8-8-8=39p
- Hasselbos Celma
f: Gläntans Jonglör RS 225
m: Ingrid v.d. Kleibergsestraat NL-S. 114693
mf: Danny v.h. Stalletje NL-S.1082
7-7-7-8-7=36p
- Bårarps Little Fern
f: Vemil RS 350
m: Klockarens Jane RS 3694
mf: Mässeboda Rossman RS 163
33p
Klass 13M Domare: Morgan Johnsson
- Stendyssen's Astrea
f: Liam of Borgie DK-SH 196
m: LL. Lindegaards Agave DK-S 1251
mf: Øxenholm Sergio DK-SH 75
42p och Champion ministo - **Parlington Henrietta
**f: Parlington Percy SPSB 003850
m: Parlington Primrose SPSB 12863
mf: Sedgehill Pickles SPSB 3030
9-8-8-9-8=42p
- Spektras Happy Lady
f: Zeagram RS 319
m: Lundabo Happiness RS 3709
mf: Kerswell Shogun RS 265
9-8-8-8-8=41p
- Stjernens Mini-Ilseline 0201661
f: Stjernens Opus SH 382 DK
m: Bergeruds Ivalu S 2263 DK
mf: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
9-9-7-7-8=40p
- Störtbäckens Nikita RS 5430
f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
m: Störtbäckens Busan RS 4377
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
8-8-7-8-8=39p
- **Skäpperöds Urd RS 4917
**f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532
8-7-7-8-8=38p
- Bergeruds Bernadette
f: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
m: Paradisets Petrerie S 1738 DK
mf: Skovlundens Gordon SH 186 DK
8-7-6-8-8=37p
- **Twilight
**f: Willem v.d. Schaapshoeve NL-S. 918
m: Yvonne v. Winde NL-S. 96032
mf: Loki v. Bunswaard NL-S.691
7-7-6-7-8=35p
- Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869
7-8-6-6-6=33p
Klass 14A Domare: Morgan Johnsson och Ulricha Nordmark
- Roy v. Bunswaard RS 184
f: Rosson of Transy NL-S.596
m: Heloise v. Bunswaard NL-S. 19530
mf: Stelmor of Transy NL-S.342
8-8-8-8-8=40p
**Skäpperöds Jason RS 285
**f: Abbe RS 158
m: Skäpperöds Skrållan RS 768
mf: Zimrot v.St Olyhof RS 41
Struken
Klass 14MA Domare: Morgan Johnsson och Ulrika Nordmark
- Unst of Brindister RS III-2
f: So-Bo of Berry SPSB 3559
m: Isla of Brindister SPSB 11916
mf: Lockinge Macaroon SPSB 2064
Struken
Klass 15 Domare: Morgan Johnsson
- Exelda v. Keizershof 104279 NLD
f: Nero vd Olde Maten S. 752 NLD
m: Wanda vd Kerkstraat 95097 NLD
mf:Romany Victory S. 830 NLD
Silver
- Ginnie RS 2212
f: Heimen v.d Dijk RS 99
m: Ginette Spar 38-67-0225
mf: Thomas v. Brakel NL-S.368
38p
Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128
Silver
Klass 15M Domare: Morgan Johnsson
- Twyford Pixie RS 2927
f: Birling Telstar SPSB 3947
m: Twyford Red Lamp SPSB 15143
mf: Romany Pinto SPSB 3369
41p och Bästa Veteran
- Sweetpea of Clonyard RS 4778
f: Park View Rustey SPSB 3052
m: Chloe of Clonyard SPSB 11837
mf: Cheeky of Berry SPSB 2198
8-8-7-8-9=40p
**Klass 18A Handlerklass Minior
4 st.
Domare: ?
**
131. Almnäs Loranga RS 4948
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Bridgela v. Bangaerde RS 2524
mf: Newton v. Dorpzicht NL-S.745
122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532
116. Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869
92. Pernilla RS 3689
f: Garvis RS 157
m: Pyret RS 2460
mf: Standsure Morning Glory RS 105
**Klass 18B Handlerklass Junior
8 st.
Domare: ?
**
43. Björknäs Oblesse
f: Almnäs Origo RS 198
m: Östertorps Karina RS 3901
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
58. Spektras Prinsessa
f: Back to square one RS 395
m: Twyford Pixie RS 2927
mf: Birling Telstar SPSB 3947
94. Stjernens Mini-Lizette
f: Skäpperöds Odysseus DK-SH 414
m: Kerswell Lottie DK-S 2328
mf: Tyros Storm of Lambridge SPSB 3427
122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532
59. Affe
f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49
93. Rosette RS 4487
f: Huggarebo Liston RS 231
m: Ekeholms Rosemarie RS 2338
mf: Hammarshus Justus RS 47
85. Roshems Brocélinde RS 3599
f: Jolly Roger of Marshwood RS 215
m: Berdien v. Anreep RS 2726
mf: Sjors v.d. Kommerhof NL-S.864
132. Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128
119. Stjernens Mini-Ilseline
f: Stjernens Opus SH 382 DK
m: Bergeruds Ivalu S 2263 DK
mf: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
Klass 18B Handlerklass Senior
61. Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord–Zuid S 940
115. Bergeruds Bernadette
f: ?rnhøj Red Label SH 197 DK
m: Paradisets Petrerie S 1738 DK
mf: Skovlundens Gordon SH 186 DK
**Klass 20 Maskeradklass
6 st.
Domare: ?
**
59. Affe
f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49
133. Fabiola
f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Flisa RS 3996
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128
116. Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869
98. Elvira RS 3625
f: Almnäs Baron RS 262
m: Isolde RS 2636
mf: Östertorps Danne RS 161
135. Flisa RS 3996
f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
m: Folly RS 880
mf: Bay Leaf of Felbridge RS 1
61. Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord –Zuid S 940
**Klass 23 Agilty
8 st.
Domare: ?
**
134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128
122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532
116. Sandbackas Diva
f: Alfons RS 302
m: Dolly v Nieskesland RS 2920
mf: Hayes Hill Sis John Falstaff NL-S.869
134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128
59. Affe
f: Elo RS 355
m: Sissarella RS 4513
mf: Bastienne v. Abbenes RS 49
135. Flisa RS 3996
f: Brandij v.d. Hoorn RS 234
m: Folly RS 880
mf: Bay Leaf of Felbridge RS 1
128. Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128
133. Fabiola
f: Dirk v.d. Achterdijk RS 312
m: Flisa RS 3996
mf: Brandij v.d. Hoorn RS 234
Klass 23 Agilty 6 st. Domare:
93. Rosette RS 4487
f: Huggarebo Liston RS 231
m: Ekeholms Rosemarie RS 2338
mf: Hammarshus Justus RS 47
134. Emlan RS 4497
f: Django v.d. Romer RS 294
m: Red Label RS 1433
mf: Buster RS 128
122. Skäpperöds Urd RS 4917
f: Skäpperöds Hector RS 281
m: Fairy Finesse RS 2025
mf: Fairy Redstart SPSB 3532
61. Stjernens Elvito
f: Løgballes Kojak 9501326 DK
m: Eldientje vd Pinkster S 1790 DK
mf: Zenith v Staal Noord –Zuid S 940 NLD
63. Pråmhusets Pim-Pim
f: Smevallens Bonsai RS 365
m: Pråmhusets Pärlan RS 4018
mf: Almnäs Baron RS 262
128. Isolde RS 2636
f: Östertorps Danne RS 161
m: Yasmine RS 2028
mf: Buster RS 128
Resultat inrapporterade av Rebecka Svensson.
Relaterade länkar
Av: Rebecka Svensson
Datum för publicering
- 2006-08-27
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Snabbt jobbat, TACK!
Bilder inlagda.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Fler bilder, någon?
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Lite kompletteringar, direkt ur huvudet…
i klass 2 b+c blev Hippotekets Hia Hia näst sist - det är HÖG klass på fölen när man kommer näst sist på 39 p! (grattis till er andra!)
i klass 4: Dolce Vitas delpoäng var 99888
i klass 12 B: 3a Hippotekets Esska, 4a Emmeros Diamant och då förutsätter jag att Slättens Corint blev 5a…
Jag har foton på Esska och Hia Hia i kameran, återkommer med dem senare…
#4 Jag har ändrat detta, tack för hjälpen!
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Ny bild inlagd, på Gnista. Tack Anna!
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Ingen som fotograferade Roy v. Bunswaard?
Eller Perigueux v. Isala??
Eller Almnäs P.H?
Nya bilder, på Pearl v.'t Heut, Sandbackas Paul Newman och på Roy v Bunswaard. Tackar Camilla!
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
I klass 2B+C, var Nässla tredjeplacerad.
Veritas odium paretFörvånad
#11 Tack, jag har ändrat detta.
Är det någon som har koll på övriga placeringar?
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.
Två nya bilder: Hippotekets Esska och Hippotekets HiaHia.
/Cattis
.:. www.shetlandsponny.com .:.