HP - Tenhult 170401
Vårens avelsvärdering hålls även i år i Tenhult. Följande 49 hingstar är anmälda. Resultat och foton mottages gärna i denna artikel.
Klass 3 FU
1. Kronblads Aladdin
e. Almnäs Etapp
u. Kronblads Alice
2. Lillagärdets Amadeus
e. Gilbert v.h. Iepenbos
u. Sollidens Engla
3. Apollo
e. Zentor
u. Rapola
4. Gullsmyras Aroz
e. Furunäs Bonzo
u. Almnäs Amazon
5. Atimo
e. Zentor
u. Timja
6. Baccardi
e. Alex v.d. Pony Hoeve
u. Dalsgårds La Farina
7. Eliot
e. Junibackens Playboy
u. Ervita
8. Hagdala Elwin
e. Hagdala Wacker
u. Hagdala Estella
9. Gullsmyras Fräck
e. Furunäs Bonzo
u. Fantasy
10. Bäckens Harmoni
e. Gladiator
u. Bäckens Helma
11. Harrison af Jäboruder
e. Christian af Jäboruder
u. Calonya af Jäboruder
12. Hellas Here for You
e. Ytterhalls Kanon
u. Naike v.d. Bloemhof
13. Highlander v. Gelre
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Serenade v. Graafland
14. Emmeros Kanon
e. Hamras Fridolf
u. Emmeros Nicole
15. Njötegårds Reidar
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Kålkulla Umbra
16. Kronblads Setup
e. Almnäs Etapp
u. Tunstas Sakette
17. Nightingales Taylormade
e. Nightingales Black Ace
u. Almnäs Viol
18. Kölnäs Uhno
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kölnäs Ohna
Klass 3 FUM
19. Störtbäckens Bamse
e. Harm v. Keizershof
u. Störtbäckens Busan
20. Kronblads Moviestar
e. Kronblads Pommac
u. Charma Pimpernett
21. Walking On a Dream
e. Workingclass Hero
u. Let The Dream Begin
Klass 4 FU
22. Bårarps Ego Boy
e. Kålkulla Unnric
u. Nesette
23. Guiness af Jäboruder
e. William af Jäboruder
u. Lucky Girl v. St. Wainum Wisholt
24. Kryddgårdens Koriander
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Kryddgårdens Salvia
25. Hesseldals Lamborghini
e. Sibrand v´t Hoogeland
u. Liggle of Shetlane
26. Hannigarth Memory of the Auld Rocks
e. Felldale Cragsman
u. Vabiola v. D.S.
27. Nahar
e. Neptan
u. Deceesha
28. Mariedals Nexus
e. Dalsgårds Juventus
u. Mariedals Natasha
29. Störtbäckens Pion
e. Pavarotti
u. Störtbäckens Persika
Klass 4 FUM
30. To p Of The World
e. Let´s try again
u. Dendy v.h. Groenenland
Klass 5 FU
31. More Roses Legolas
e. Piraat Liebas
u. Lobke Liebas
32. Månstorps Pagadee
e. Gläntans Domino
u. Sessan
Klass 4 CA
33. Björkens Dukat
e. Snobbe
u. Toyota av Friheten
34. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa
35. Nightingales Hashtag
e. Almnäs Tromb
u. Almnäs Kitty
Klass 4 CAM
36. Galahad af Jäboruder
e. Kerswell Cloud
u. Chicca Locca af Jäboruder
Klass 6 CA
37. Aarupgaards Alano Lee
e. Verano Lee v.d. Zandkamp
u. Alinia v. Zandhoeve
38. HRE Fetlar
e. Clothie Zacasta
u. Tessa of Clibberswick
39. Stjernens Remy Martin
e. Skattens Capsyl
u. Reina v.d. Sleutelhof
40. Ulver v.h. Aeghterhuus
e. Kotonofico v.St. Brammelo
u. Paisley v. Aeghterhuus
41. Aarupgaards Yanqui
e. Skattens Creol
u. Yvonne v.d. Waterstraat
Klass 6 CAM
42. Stranduff Coffee Cream
e. Stranduff Stormchief
u. Stranduff Dainty
43. Abeltje v.d. Hoeven Allee
e. Sander v. Hoefslag
u. Roza v.d. Hoeven Allee
44. Balou v. Klein Engelland
e. Leandro v.St. Brammelo
u. Twinkle Star v. Klein Engelland
45. Brenin Coron Taffy
e. Reuben of Brygarth
u. Pontop Beanos Blue
46. Highlight vom Elernbrook
e. Harvey vom Ellernbrook
u. Romeo v. Benneveld
47. Sunny Boy v.´t Wildeveld
e. Ivo v. Lindenhof
u. Olivia v. Wildeveld
Klass GM
48. Almnäs Tarpan
e. Perigueux v. Isala
u. Almnäs Jum-Jum
Klass GMM
49. Limited Edition
e. Let´s try again
u. Dendy v.h. Groenenland
#32 GODKÄND 👍❤💪
Kan dela med mig av de resultat jag har.
Treåriga Standardhingstar:
Kronblads Alladin = 37 p missade delpoäng
Lillagärdets Amadeus 87687 =36 p
Apollo = struken
Gullsmyras Aroz 88787=38 p Nämnden ville gärna se honom igen
Atimo 5x8 = 40 p 101 cm -15,5 cm Dagens bästa bruksprov med 8,75 i snitt
Baccardi 98876 = 38 p
Eliot = struken
Hagdala Elwin 77776= 34 p
Gullsmyras Fräck 87787 = 37 p
Bäckens Harmoni 99798 = 42 p 101 cm - 15,5 cm Bästa Nygodkända!
Harrison af Jäboruder 87688= 37 p
Hellas Here for You 87676= 34 p
Highlander v. Gerle 88688= 38 p
Emmeros Kanon = struken
Njötegårds Reidar 66577=31 p
Kronblads Setup 66687=33p
Nightingales Taylormade 87888=39 p
Kölnäs Uhno 77787=36 p
3-åriga Minihingstar
Störtbäckens Bamse 77789= 38 p
Kronblads Moviestar 87798=39 p Nämnden ville gärna se honom igen.
Working On a Dream 88766=36 p Nämnden kommenterade att han verkade ha ont i ryggen och att det påverkade honom.
4-åriga standardhingstar:
Bårarps Ego Boy 5x8=40 p 95 cm - 15,5 cm I mkt högt hull enligt Morgan J
Guinness af jäboruder 88878= 39 p
Kryddgårdens Koriander 98788= 40 p 104 cm - 13,5 cm
Hesseldals Lamborghini 99788= 41 p 99 cm - 16,5 cm
Hannigarth Memory of the Auld Rock = struken
Nahar 87567= 33 p
Mariedals Nexus 89887=40 p 98 cm - 15 cm
Störtbäckens Pion 98789 = 41 p 102 cm - 16,5 cm
Björkens Dukat 98888=41 p 93 cm - 15,5 cm
Lundstorps Edelman 88798= 40 p 103 cm - 16 cm
Nightingales Hashtag 99898= 43 p
4-åriga minihingstar
Top of the World 98878= 40 p
Galahad af Jäboruder 87667= 34 p
5 år och äldre standardhingstar:
More Roses Legolas 87688= 37 p
Månstorps Pagadee 77888= 38 p 106 cm - 15,5 cm Godkänd tack vare fantastiska travmeriter!
Aarupgaards Alano Lee 98899= 43p
HRE Fetlar 98878= 40 p ( oäsker på var 7an satt)
Stjernens Remy Martin 77668=34 p
Ulver v.h Aeghterhuus 98887=40 p
Aarupgaards Yanqui 99888= 42 p
5 år och äldre minihingstar:
Stranduff Coffe cream 66678=33p
Abeltje v.d hoeven Allee 87677=35 p
Balou v. klein Engelland 66777= 33 p
Brenin Coron Taffy 88556=32 p
Highlight vom ellernbrook 77667=33 p
Sunny boy v.t Wildeveld 88888=40 p
Generalmönstring:
Almnäs Tarpan 1010889= 45 p Dagens bästa hingst!!!
Limited Edition 888880 40 p
Från min katalog, reservation för fel:
Klass 3 FU
1. Bäckens Harmoni
e. Gladiator
u. Bäckens Helma
99798=42 101/15,5 G-2018 Bästa nygodkända
2. Atimo
e. Zentor
u. Timja
88888=40 101/15,5 Körprov 99710=35 G-2018
Kronblads Aladdin
e. Almnäs Etapp
u. Kronblads Alice
77688=36 97/14,5
Lillagärdets Amadeus
e. Gilbert v.h. Iepenbos
u. Sollidens Engla
87687=36 97/16,5
Gullsmyras Aroz
e. Furunäs Bonzo
u. Almnäs Amazon
88787=38 102/16
Baccardi
e. Alex v.d. Pony Hoeve
u. Dalsgårds La Farina
98876=38 97/15,5
Hagdala Elwin
e. Hagdala Wacker
u. Hagdala Estella
77776=34 95/16
Gullsmyras Fräck
e. Furunäs Bonzo
u. Fantasy
87787=37 105/16,5
Harrison af Jäboruder
e. Christian af Jäboruder
u. Calonya af Jäboruder
87688=37 105/15,5
Hellas Here for You
e. Ytterhalls Kanon
u. Naike v.d. Bloemhof
87676=34 97,5/16
Highlander v. Gelre
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Serenade v. Graafland
88688=38 102/16
Njötegårds Reidar
e. Robijn v.st. Polderzicht
u. Kålkulla Umbra
66577=31 101/13,5
Kronblads Setup
e. Almnäs Etapp
u. Tunstas Sakette
66687=33 101/15
Nightingales Taylormade
e. Nightingales Black Ace
u. Almnäs Viol
87888=39 97/17
Kölnäs Uhno
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kölnäs Ohna
77787=36 93/15
Apollo e. Zentor u. Rapola Struken
Eliot e. Junibackens Playboy u. Ervita Struken
Emmeros Kanon e. Hamras Fridolf u. Emmeros Nicole Struken
Klass 3 FUM
Störtbäckens Bamse
e. Harm v. Keizershof
u. Störtbäckens Busan
77789=38 86/15
Kronblads Moviestar
e. Kronblads Pommac
u. Charma Pimpernett
87798=39 86/12,5
Working On a Dream
e. Workingclass Hero
u. Let The Dream Begin
88766=36 83/13
Klass 4 FU + 4 CA
1. Nightingales Hashtag
e. Almnäs Tromb
u. Almnäs Kitty
99898=43 99/16
2. Hesseldals Lamborghini
e. Sibrand v´t Hoogeland
u. Liggle of Shetlane
99788=41 99/16,5 G-2022
3. Störtbäckens Pion
e. Pavarotti
u. Störtbäckens Persika
98789=41 102/16,5 G-2022
4. Björkens Dukat
e. Snobbe
u. Toyota av Friheten
98888=41 93/15,5 G-2022
5. Kryddgårdens Koriander
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Kryddgårdens Salvia
98788=40 104/16,5 G-2022
6. Mariedals Nexus
e. Dalsgårds Juventus
u. Mariedals Natasha
89887=40 98/15 G-2022
7. Lundstorps Edelman
e. Pique
u. Moa
88798=40 103/16 Körprov 9977=32 GII-2022
8. Bårarps Ego Boy
e. Kålkulla Unnric
u. Nesette
88888=40 95/15,5 G-2022
Guiness af Jäboruder
e. William af Jäboruder
u. Lucky Girl v. St. Wainum Wisholt
88878=39 98/15
Nahar
e. Neptan
u. Deceesha
87567=33 91/13
Hannigarth Memory of the Auld Rocks e. Felldale Cragsman u. Vabiola v. D.S. Struken
Klass 4 FUM + 4 CAM
1. Top Of The World
e. Let´s try again
u. Dendy v.h. Groenenland
98878=40 84/13 G-2022
Galahad af Jäboruder
e. Kerswell Cloud
u. Chicca Locca af Jäboruder
87667=34 82/12,5
Klass 5 FU
More Roses Legolas
e. Piraat Liebas
u. Lobke Liebas
87688=37 101/16
Klass 6 CA + 5 FU
1. Aarupgaards Alano Lee
e. Verano Lee v.d. Zandkamp
u. Alinia v. Zandhoeve
98899=43 105/16 G-2020
2. Aarupgaards Yanqui
e. Skattens Creol
u. Yvonne v.d. Waterstraat
99888=42 91/14 G-2021
3. Ulver v.h. Aeghterhuus
e. Kotonofico v.St. Brammelo
u. Paisley v. Aeghterhuus
98887=40 G-2018
4. HRE Fetlar
e. Clothie Zacasta
u. Tessa of Clibberswick
98878=40 99/14,5 G-t v
5. Månstorps Pagadee
e. Gläntans Domino
u. Sessan
77888=38 106/15,5 GI-2019 Travmeriter
Stjernens Remy Martin
e. Skattens Capsyl
u. Reina v.d. Sleutelhof
77668=34 94/14
Klass 6 CAM
1. Sunny Boy v.´t Wildeveld
e. Ivo v. Lindenhof
u. Olivia v. Wildeveld
88888=40 85/13 G-t v
Stranduff Coffee Cream
e. Stranduff Stormchief
u. Stranduff Dainty
66678=33 85/14
Abeltje v.d. Hoeven Allee
e. Sander v. Hoefslag
u. Roza v.d. Hoeven Allee
87677=35 80/13
Balou v. Klein Engelland
e. Leandro v.St. Brammelo
u. Twinkle Star v. Klein Engelland
66777=33 82/13
Brenin Coron Taffy
e. Reuben of Brygarth
u. Pontop Beanos Blue
88556=32 84/13
Highlight vom Ellernbrook
e. Harvey vom Ellernbrook
u. Romeo v. Benneveld
77667=33 83/14
Klass GM
Almnäs Tarpan
e. Perigueux v. Isala
u. Almnäs Jum-Jum
1010889=45 GI-2021 Vann holländarnas pris för dagens bästa hingst
Klass GMM
Limited Edition
e. Let´s try again
u. Dendy v.h. Groenenland
88888=40 GI-2021
Tack till både Madelene och Annette för resultaten!!