Resultat - Kågeröd 170617
Shetland Sydost arrangerar utställning i Kågeröd 17 juni med Birgitta Larsson som domare. Resultat och foton mottages gärna i denna tråd.
Klass 1 M
1. Spektras Diezel
e. Neptune of Brygarth
u. Hermits Dinkie Dazzle
e. Ugglebackens Kavat
u. Hesseldals Emma Leee. Shakiras Sune
u. Windekindje v.d. Kostersweide
Klass 2
4. Sandbackas Korall
e. Kristof v.d. Bolster
u. Bakkegardens Wilma
Klass 2M
e. Shakiras Sune
u. Fi-Jenna v. Stal de Groene Weide
Klass 3
6. Sønderskovs Fedtmule
e. Bjørgen av Bergli
u. Sønderskovs Filipa
Klass 4
7. Stellagårdens Kola
e. No fear v.d. Römer
u. Almnäs Tarantella
8. Shady Acres Yesirée
e. Bakkegaard´s Kong-Arthur
u. Yesmine v.d.Vaarhorst
Klass 5
9. Shady Acres Silver Tristar
e. Silberseés Luxus
u. Tamelone v. stal de Poldervreugd
Klass 6
10. Sandbackas Chrystal Widow
e. Stjernens Gambler
u. Sandbackas Nejlika
11. Dottie
e. Stjernens Gambler
u. Moseagers Dolores
12. Annagaard Jewel
e. Grapjas v.d. Gathe
u. Annagaard Philippa
13. Sandbackas Moonracer
e. Skäpperöds Augustus
u. Sandbackas Moonwalk
14. Dalsgårds Waletta
e. Skerry v. Geldersoord
u. Kimberley v. Amstelhof
Klass 6M
15. Kongas Augusta
e. Skäpperöds Augustus
u. Majken
16. Tjustorps Gabbi
e. Karajan Di Leva
u. Tjustorps Galencia
Klass 7
17. Sandbackas Herakles
e. Sandbackas Thriller
u. Helvetia v. St. Brammelo
Klass 8
18. Wonnagårdens Darling
e. Dalsgårds Lord Gold
u. Kimberley v. Amstelhof
19. Wonnagårdens Dream Girl
e. Alex v.d. Pony Hoeve
u. Xtra Donna v.d. Amstelhof
20. Sandbackas Rhea
e. Sandbackas Paul Newman
u. Sandbackas Gunn
21. Dalsgårds Ulivia
e. Alex v.d. Pony Hoeve
u. Fediola v.d. Romer
Klass 8M
22. Rotenäs Cher
e. Linus
u. Skäpperöds Csardas
23. Hwipped Cream af Jäboruder
e. Viper af Jäboruder
u. Chamness Cream Fudge
24. Åbrodahl´s Mayflower
e. Skäpperöds Tarik
u. Gaias Binka
25. Åkaregårdens Orchidé
e. Skäpperöds Bugatti
u. Bainden Primrose
26. Hasselbos Posanna
e. Stjernens Mini-Paschal
u. Ugglebackens Mynta
Klass 10M
27. Skäpperöds Bugatti
e. Skäpperöds Sofokles
u. Helianthus v. Spuitjesdom
28. Skäpperöds Cerberes
e. Skäpperöds Sebastian
u. Skäpperöds Tintomara
29. Ladys Lotus
e. Lucky Win v. Wegdam
u. Lady in Red
Klass 11
30. Stellagårdens Figaro
e. Almnäs Mahogny
u. Almnäs Tarantella
31. Dalsgårds Senator
e. No fear v.d. Römer
u. Jubilate v.d. Hitsberg
32. Annagaard Urban
e. Grapjas v.d. Gathe
u. Annagaards Unika
Klass 12
33. Bakkegaardens Wilma
e. Clothie Baron
u. Knock Good Wishes
Klass 12M
34. Hermits Dinkie Dazzle
e. Hermits Blue Eyed Boy
u. Foula Lass
35. Hesseldals Emma Lee
e. Kristof v.d. Bolster
u. Asperas Erisort
36. Fi-Jenna v. Stal de Groene Weide
e. Ivo v.d. Lindenhof
u. Roosje v.d. Olde Maten
37. Spektras Goldie
e. Harm v. Keizershof
u. Almdalas Gardenia
38. Windekindje v.d. Kostersweide
e. Kerswell Cloud
u. Olivia v.d. Kosterweide
Klass 13
39. Sønderskovs Eurodike
e. Pew of Transy
u. Sønderskovs Thunder Flower
40. Melkers Genesis
e. Sandbackas Cesar
u. Steneborgs Gilda
41. Dalsgårds Odette
e. Almnäs Mahogny
u. Xtra Donna v.d. Amstelhof
42. Skäckagårdens Surprice
e. Dirk v.d. Achterdijk
u. Källbergets Ginette
Klass 13M
43. Skäpperöds Hectra
e. Skäpperöds Hector
u. Ivonne v. Laarbeek
44. Åkaregårdens Nala
e. Lector v.d. Nijkamphoeve
u. Urelle v. Stal uit de Woest
45. Åkaregårdens Ninja
e. Skäpperöds Bugatti
u. Åkaregårdens Cpirite of Gold
46. Theeroosje v. Twellaarshoeve
e. Edward v.d. Rheehof
u. Orchidee v. Twellaarshoeve
47. Shady Acres Zita
e. Bakkegaard´s Buzzlightning
u. Zilver Sun v.d. Nijkamphoeve
Klass 14AM
48. Skäpperöds Augustus
e. Skäpperöds Odysseus
u. Skäpperöds Penelope
Champion-hästarna:
Ch hingst Dalsgårds Senator
Ch ministo Theeroosje v Twellarshoeve 88999=43 Reserv-BIS
Ch minihingst Skäpperöds Augustus
Ch minivalack Skäpperöds Cerberes
Ch sto Bakkegardens Wilma
Ch föl Sandbackas Korall
Ch miniföl Wilmer
Ch miniungsto Kongas Augusta
Ch unghingst Sönderskovs Fedtmule
Ch ungsto Dalsgårds Ulivia 99899=44 p BIS
Ch valack Stellagårdens Figaro
5, 7, 36 och 43 var strukna.
30 gick i valackklassen och 37 i 13M.
Alla poäng på de svenskregistrerade hästarna finns i webstamboken.
Det tackar jag för <3 , kanske skulle tillägga att Theeroosje är mitt favvo sto med 🙂