HP - Kristinehamn 170903
Följande hingstar är anmälda till höstens avelsvärdering i Kristinehamn som hålls den 3 september. Resultat och foton mottages gärna i denna artikel.
Klass 2 FU
1. Lundstorps Ghostman
u. Pique
u. Carthorse Gaia
2. Lexie´s Golden Dream
e. Käpplinge Solero
u. Melkers Sally Caprice
3. Sollidens Jabba the Huut
e. Dragon
u. Furunäs Henriette
4. Jalmar af Granbacka
e. Sander v.d. Provincialeweg
u. Amaze of Eastland
5. Nightingales Kingsman
e. Almnäs Tromb
u. Almnäs Kitty
6. Skärgårdens Varenne
e. Almnäs Tromb
u. Unique of Shetlane
7. Dalsgårds Wilmer X
e. Another Color v.d. Amstelhof
u. Dalsgårds Lou Lou
Klass 2 FUM
8. Less Is More
e. I Learned From The Best
u. A dream come true
9. Bobergs Lexus
e. Skäpperöds Rex
u. Bobergs Hwita
10. Aceras rEdward
e. Douwe v.´t Minihoefke
u. Almnäs Peach
Klass 3 FU
11. Silvergårdens Grim
e. Neptan
u. Oililly v.d. Janshoeve
12. Kilskogens Moët
e. Kilskogens Gentzel
u. Almnäs Malva
Klass 3 FUM
13. Rotenäs Rally
e. Linus
u. Skäpperöds Romantica
Klass 4 FU
14. Kilskogens Lanson
e. Almnäs Mahogny
u. Kilskogens Lancôme
Klass 4 FUM
15. Golden Arrow
e. Touch of Gold
u. Proud Design
Klass 5 FU
16. Nordanåkers Egon
e. Karmin
u. Nordanåkers White Star
17. L.A. Geronimo
e. Golda Apache
u. Klöwer Olavia af Tordmule
Klass 6 CA
18. Mosbækmindes Jackpot
e. Mosbækmindes Thor
u. Veddinge Jamaica
Klass GM9
19. Nightingales Black Ace
e. Pavarotti
u. Almnäs Kitty
20. Black Boy af Jäboruder
e. Timothy af Jäboruder
u. Gwendolyn LMN
21. Boet v.´t Kleine Weitje
e. Nelantines v.d. Groote Woerd
u. Tooske v.´t Kleine Weitje
22. Tjustorps Dark Legend
e. Kasper
u. Disa
23. Gladiator
e. Almnäs Etapp
u. Smevallens Glory
24. Sandbackas Grus
e. Roy v. Bunswaard
u. Sandbackas Glava
25. Troy af Sörtå
e. Triton af Sörtå
u. Carisma
Klass GMM9
26. Be There of Riverdance
e. Ulster v. Stal de Noorderkempen
u. Parlington Heather
Klass GM14
27. Cosmos
e. Epol
u. Almnäs Cassandra
28. Hamras Hurricane
e. Charley v.d. Provincialeweg
u. Hamras Amapola
29. Älvåsens Latcho
e. Nocturne af Jäboruder
u. Flora v.d. Kolonie
30. Thymo v.St Nieuwemoed
e. Onyx v. Bitterschoten
u. Moortje v.St Nieuwemoed
31. Timothy af Jäboruder
e. Nocturne af Jäboruder
u. Ylona v.d. Herenweg
32. Triton af Sörtå
e. Hector af Sörtå
u. Hamras Blozzom
33. Turbo Magic v.d. Kastanjehof
e. August v.d. Kosterweide
u. Jonkvrouw v. Veldzicht
34. Kanteborgs Winston
e. Paulus
u. Willeke v.d. Kemp
Klass GMM14
35. Linus
e. Skogheims Allright
u. Sabina
36. Northern Light´s Pole Star
e. Foxleys Buzby
u. Stranduff Northern Light
37. Tessarosa II v.d. Uilecotenweg
e. Nander v. Kairos
u. Mappie v.d. Olde Maten
Klass Höjn A
38. Uron v.d. Römer
e. Balade v.d. Romer
u. Melodie v.d. Römer
Placeringsordningen var:
1. Kingsman
2. Varenne
3. Jabba the Huut
4. Wilmer X
Grattis till nygodkända hingstar och förstås alla andra resultat som är positiva för Shetlandsponnyn 🙂
Anette, jättefina bilder! Får jag lägga ut dom på Facebook?
Delad glädje är dubbel glädje :)
Tack ☺ Det får du göra.
Fler foton finns på min hemsida. djupedalen.se