Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (4) Senaste inläggen

01 - Allmänt 02 - Avel 03 - Utställning 04 - Premiering 05 - Godkända hingstar 06 - Föl 07 - Fölboxen 08 - Betäckningar & fölningar 09 - Stammar & blodslinjer 10 - Färger 11 - Skötsel & hästhållning 12 - Foder & utfodring 13 - Bruks 14 - Utrustning 15 - Sjukdomar & skador 16 - Hästpass 17 - God morgon! 18 - Propositioner 19 - Om sajten 20 - Föreningsfrågor SSS 21 - Föreningsfrågor Övriga 22 - Reglementen & lagar 23 - Säljes 24 - Köpes 25 - Bete & stallplatser 26 - Efterlysningar 27 - Föllistor 28 - Stuterier 29 - Icke hästrelaterat 30 - Grattis 31 - Fölnamn 32 - ESG 2006 33 - ESG 2008 34 - Minneslunden 35 - Shetland4Fun 36 - MMS och SMS
Utställningsresultat 2018

Resultat - Tranås 180402

2018-04-01 20:57 #0 av: Annette

Shetland Sydost och Shetland Öst arrangerar påskutställning i Tranås 2 april med start kl 10.00. Domare är Håkan Erlandsson.

Klass 3

1. Sunforest Be my Biscuit
e. Nick v.d. Waardsedijk
u. Dalsgårda Malva

2. Ralfh
e. Almnäs Tromb
u. Victoria

Klass 4

3. Sunforest Beginning of Brexit
e. Snobbe
u. Almnäs Vanilj

4. Hippotekets Rimini
e. Dalsgårds Juventus
u. Hippotekets Cassis

Klass 5

5. Sunforest Another Applejack
e. Another Color v.d. Amstelhof
u. Dalsgårds Singoalla

6. Winstar
e. Abildores Kenzo
u. Blumull Winnie J

7. Åzkar
e. Karajan Di Leva
u. Vanilj

Klass 6

8. Primrose
e. Junibackens Primetime
u. Gullviva

Klass 8

9. Adamitra
e. Damit
u. Ekskogens Drama

10. Kronblads Black Tulip
e. Almnäs Etapp
u. Hamras Blozzom

11. Lundstorps Fire Girl
e. Pique
u. Älvåsens Vynja

12. Almnäs Flora
e. Alex v.d. Pony Hoeve
u. Almnäs Vanilj

13. Bäckdalens Iza Gold
e. Dusol
u. Barbie Gold

14. Justlak af Jäboruder
e. Argonath af Jäboruder
u. Tupilak af Jäboruder

15. Emmeros Lina
e. Hamras Fridolf
u. Emmeros Nicole

16. Ängenäs Tequila Rose
e. Erasmus af Jäboruder
u. Sango´s Evening Rose

17. Dalsgårds Whitney
e. Skerry v. Geldersoord
u. Ayesha v.d. Amstelhof

Klass 8M

18. Iza v. Stal de Vosberg
e. Yanniek v.d. 7-Ster
u. Dissy v. Stal de Vosberg

19. Julia af Jäboruder
e. Pinocchio af Jäboruder
u. Southfieldgate Juliett

20. Bobergs Lilly
e. Skäpperöds Rex
u. Kärlingehults Dolly

21. Kronblads Maya Pot
e. Kronblads Impulse
u. Birchwood Honey Pot

22. Spektras Zandy
e. Shakiras Sune
u. Zweetheart af Jäboruder

Klass 9

23. Skärgårdens Varenne
e. Almnäs Tromb
u. Unique of Shetlane

Klass 9M

24. Melkers Jordskott
e. Almnäs Ivory
u. Melkers Jinn

Klass 10

25. Lillagärdets Amadeus
e. Gilbert v.h. Iepenbos
u. Sollidens Engla

26. Ljungbackens Angus
e. Devin
u. Qvinn

27. Emmeros Henning
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Busa

28. Sollidens Ikaroz
e. Sollidens Explorer
u. Furunäs Henriette

29. Störtbäckens Zocker
e. Brandij v.d. Hoorn
u. Störtbäckens Sunshine

Klass 11

30. Almnäs Da Capo
e. Almnäs Mahogny
u. Tale of Shetlane

31. Eroz af Jäboruder
e. Yaght v.d. Belschuur
u. Nady v.d. Veldhoeve

32. Dalsgårds Magnum
e. Almnäs Origo
u. Doreth v. Bitterschoten

33. Kölnäs Unic
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kölnäs Omega

Klass 11M

34. Spike
e. Parlington Ike
u. Saga

35. Top Of The World
e. Let´s try again
u. Dendy v.h. Groenenland

Klass 13A

36. Redivivas Dressed for Success
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Gracia v.d. Uitweg

37. Fiffelin
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Fyffelin

38. Goya af Jäboruder
e. Black Boy af Jäboruder
u. Miranda v.d. Tolberg

39. Habanera af Jäboruder
e. Dorus v.d. Belschuur
u. AhmShera af Jäboruder

40. Emmeros Isadora
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Busa

41. Miss Marianne
e. Almnäs Tromb
u. Brandy

42. Osa
e. Kasper
u. Disa

43. Victoria
e. Center
u. Noblesse

Klass 13B

44. Achy Breaky Heart
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Destiny´s Lady

45. Emmeros Charlotta
e. Emmeros Hamlet
u. Emmeros Busa

46. Emmeros Hedda
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Nicole

47. Imperiets Jamillia
e. Humledals Tie Domi
u. Imperiets Jaina Solo

48. Crazy´s Tika
e. Vioxx v. Stal Polderzicht
u. Hanneke v.d. Tolberg

49. Titti Mo
e. Rasmus
u. Camila

50. Volupia v.d. Zandhoeve
e. Friso v. Heuvelshof
u. Macaria v. Ramsburg

Klass 13M

51. Dieke v.d. Wijzend
e. Willow v.d. Wijzend
u. Lotje v.d. Wijzend

52. 2 Enjoy
e. Kameleon v. Bangaerde
u. I can´t belive it!

53. Ginger v.h. Duurschenbosch
e. Sander v.d. Hoefslag
u. Lindsay v.d. Dennenhoeve

54. Bobergs Kitty
e. Skäpperöds Rex
u. Lyngholm´s Ricka

Klass 15

55. Hippotekets Cassis
e. Smevallens Royal
u. Kringlan

56. Elein
Dalton v.d. Voorstraat
u. Furunäs Paljette

 


Anmäl
2018-04-01 22:41 #1 av: hippoteket

Strykningar så här långt: 18, 26, 28, 44, 47

Nu ska vi bara sova några timmar och sen ta oss igenom snöovädret på morgonen, så ses vi i Tranås!

Anmäl
2018-04-02 21:46 #2 av: Annette

Med reservation för fel:

Klass 3

1. Ralfh
e. Almnäs Tromb
u. Victoria
88878=39

2. Sunforest Be my Biscuit
e. Nick v.d. Waardsedijk
u. Dalsgårda Malva
88787=38

Klass 4

1. Hippotekets Rimini
e. Dalsgårds Juventus
u. Hippotekets Cassis
88888=40

2. Sunforest Beginning of Brexit
e. Snobbe
u. Almnäs Vanilj
87778=37

Klass 5

1. Åzkar
e. Karajan Di Leva
u. Vanilj
88788=39

2. Sunforest Another Applejack
e. Another Color v.d. Amstelhof
u. Dalsgårds Singoalla
87887=38

3. Winstar
e. Abildores Kenzo
u. Blumull Winnie J
77777=35

Klass 6

1. Primrose
e. Junibackens Primetime
u. Gullviva
88887=39

Klass 8

1. Justlak af Jäboruder
e. Argonath af Jäboruder
u. Tupilak af Jäboruder
98888=41 Ch ungsto

2. Lundstorps Fire Girl
e. Pique
u. Älvåsens Vynja
98888=41

3. Emmeros Lina
e. Hamras Fridolf
u. Emmeros Nicole
88889=41

4. Almnäs Flora
e. Alex v.d. Pony Hoeve
u. Almnäs Vanilj
88897=40

5. Adamitra
e. Damit
u. Ekskogens Drama
87898=40

6. Ängenäs Tequila Rose
e. Erasmus af Jäboruder
u. Sango´s Evening Rose
88887=39

7. Bäckdalens Iza Gold
e. Dusol
u. Barbie Gold
88788=39

8. Spektras Zandy
e. Shakiras Sune
u. Zweetheart af Jäboruder
88788=39

Kronblads Black Tulip
e. Almnäs Etapp
u. Hamras Blozzom
Struken

Dalsgårds Whitney
e. Skerry v. Geldersoord
u. Ayesha v.d. Amstelhof
Struken

Klass 8M

1. Kronblads Maya Pot
e. Kronblads Impulse
u. Birchwood Honey Pot
98888=41 Ch miniungsto

2. Julia af Jäboruder
e. Pinocchio af Jäboruder
u. Southfieldgate Juliett
98878=40

3. Bobergs Lilly
e. Skäpperöds Rex
u. Kärlingehults Dolly
88778=38

Iza v. Stal de Vosberg
e. Yanniek v.d. 7-Ster
u. Dissy v. Stal de Vosberg
Struken

Klass 9

1. Skärgårdens Varenne
e. Almnäs Tromb
u. Unique of Shetlane
99887=41 Ch unghingst

Klass 9M

1. Melkers Jordskott
e. Almnäs Ivory
u. Melkers Jinn
98787=39

Klass 10

1. Emmeros Henning
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Busa
88788=39

2. Störtbäckens Zocker
e. Brandij v.d. Hoorn
u. Störtbäckens Sunshine
88788=39

3. Lillagärdets Amadeus
e. Gilbert v.h. Iepenbos
u. Sollidens Engla
88787=38

Ljungbackens Angus
e. Devin
u. Qvinn
Struken

Sollidens Ikaroz
e. Sollidens Explorer
u. Furunäs Henriette
Struken

Klass 11

1. Eroz af Jäboruder
e. Yaght v.d. Belschuur
u. Nady v.d. Veldhoeve
99888=42 Ch hingst, BIS

2. Almnäs Da Capo
e. Almnäs Mahogny
u. Tale of Shetlane
99888=42

3. Dalsgårds Magnum
e. Almnäs Origo
u. Doreth v. Bitterschoten
88789=40

4. Kölnäs Unic
e. Wilfred v.d. Zandhoeve
u. Kölnäs Omega
88789=40

Klass 11M

1. Top Of The World
e. Let´s try again
u. Dendy v.h. Groenenland
99888=42 Ch minihingst

2. Spike
e. Parlington Ike
u. Saga
88778=38

Klass 13A

1. Emmeros Isadora
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Busa
98898=42 Ch sto

2. Miss Marianne
e. Almnäs Tromb
u. Brandy
99887=41

3. Redivivas Dressed for Success
e. Ventum v.h. Ponystalletje
u. Gracia v.d. Uitweg
98789=41

4. Habanera af Jäboruder
e. Dorus v.d. Belschuur
u. AhmShera af Jäboruder
88888=40

5. Osa
e. Kasper
u. Disa
98787=39

6. Fiffelin
e. Riccardo v.d. Langenhorst
u. Fyffelin
88778=38

Goya af Jäboruder
e. Black Boy af Jäboruder
u. Miranda v.d. Tolberg
Struken

Victoria
e. Center
u. Noblesse
Struken

Klass 13B

1. Emmeros Hedda
e. Emmeros Jubilar
u. Emmeros Nicole
98888=41

2. Volupia v.d. Zandhoeve
e. Friso v. Heuvelshof
u. Macaria v. Ramsburg
98878=40

3. Titti Mo
e. Rasmus
u. Camila
88888=40

4. Crazy´s Tika
e. Vioxx v. Stal Polderzicht
u. Hanneke v.d. Tolberg
88878=39

Achy Breaky Heart
e. Kameleon v. Bangaerde
u. Destiny´s Lady
Struken

Emmeros Charlotta
e. Emmeros Hamlet
u. Emmeros Busa
Struken

Imperiets Jamillia
e. Humledals Tie Domi
u. Imperiets Jaina Solo
Struken

Klass 13M

1. Ginger v.h. Duurschenbosch
e. Sander v.d. Hoefslag
u. Lindsay v.d. Dennenhoeve
99888=42 Ch ministo Res BIS

2. 2 Enjoy
e. Kameleon v. Bangaerde
u. I can´t belive it!
98878=40

3. Dieke v.d. Wijzend
e. Willow v.d. Wijzend
u. Lotje v.d. Wijzend
88788=39

4. Bobergs Kitty
e. Skäpperöds Rex
u. Lyngholm´s Ricka
88777=37

Klass 15

1. Hippotekets Cassis
e. Smevallens Royal
u. Kringlan
88788=39

Elein
Dalton v.d. Voorstraat
u. Furunäs Paljette
Struken
 


Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.