# Avelsvärdering hingst 2014
Author: Annette

1 mars utgår anmälningstiden till vårens [avelsvärdering](http://www.hemsida.shetlandsponnyn.se/SSS-2013/Avel/Avelsvardering/avelsvardering-hingst_2014.pdf) för Shetlandsponnyhingstar.

Har du eller kommer du att anmäla någon hingst? Berätta gärna om din hingst i tråden.

Om du inte har någon hingst att visa, kommer du att åka till Tenhult ändå?

## Comment 1
Author: Annette

Jag har ingen hingst att anmäla men kommer självklart att åka till Tenhult :) Hingstpremieringarna är en av årets största höjdpunkter, tycker jag.

## Comment 2
Author: hippoteket

Jag har ingen hingst att anmäla, har haft turen att få stoföl de senaste 3 åren och de tidigare är kastrerade och sålda.

Jag är inte längre ensam i familjen om att ha aktiviteter på helgerna, så jag får anpassa mig efter övriga familjens planer och önskemål när det kommer till nöjestrippar. Tenhult är tillräckligt nära mig (typ 18 mil) för en spontan utflykt om det finns tid till det och diesel i tanken...

## Comment 3
Author: Kaprifolen

Jag anmäler en 4-åring e. Gläntans Fogde ue. Furunäs Bonzo

## Comment 4
Author: VeronicaP

Jag har ju en hingst som skulle behöva visas på våren då de krockar med Derbyt till hösten. Då målet är att ta sig dit. Men då jag inte vet om ännu när mina operationer blir av så vet jag inte om jag vågar anmäla . De är ju mycket pengar som jag förlorar annars.

## Comment 5
Author: AnnaFagerell

Har inga hingstar och ska inte åka dit. tycker det är roligare att åka på höstens avelsvärderingar

## Comment 6
Author: AnnaLenaK

Jag har heller ingen hingst men kommer att åka till Tenhult. Även jag tycker att hingstpremieringarna är höjdpunkter på året.

## Comment 7
Author: MadeleneJansson

Jag har ingen hingst att visa, men kommer som åskådare! Tycker det är otroligt intressant att se de nya hingstarna och se och höra nämndens omdöme!

## Comment 8
Author: Snaedis

Jag anmäler en 4 -åring e : Dior ue : Ytterhalls Kanon

Och ev 1 mini , har dock inte bestämt mej helt där ännu :-)

## Comment 9
Author: Annalena

Jag kommer utan hingst.

En av årets höjdpunkter är HP och jag försöker att åka vid varje tillfälle som bjuds.
