# Fjädergrind -synpunkter
Author: Annette

Finns det någon som har erfarenhet av [denna fjädergrind](http://webshop.borjes-tingsryd.se/sv/Sortiment/Stall_och_skotsel/Stangsel/Tillbehor/FJADERGRIND_E-LINE_3_2m?id=15415)?  
  
Det skiljer en hel del i pris mellan Börjes, Hööks och Granngården. Det ser ut att vara samma modell.

## Comment 1
Author: PP

Jag har köpt på alla ställen och märker ingen skillnad. ;-)

Det enda negativa med dem som jag tycker, är att de kan frysa ihop och förlora  sina "gummibandsegenskaper" på vintern. De blir dock som vanligt igen när de tinar.

## Comment 2
Author: Kesoneso

Jag har också några sådana uppsatta och precis som föregående säger så drar de inte ihop sig när det fryser, vilket jag tycker blir lite jobbigt då de hänger ner i marken när man öppnar dem. Men visst funkar dem när det töar igen. En annan sak jag märkt med några av dem, tyvärr vet jag inte var de är köpta men kan tänka mig det är några av de billigare, är att strömmen kan leda igenom handtaget så man får stötar. Nu har vi dock ganska stark ström då vi även har getter, så jag vet inte om det blir så även vid svagare ström. Så jag ska prova att köpa lösa handtag och byta ut dem, vilket ju gör att det i slutändan inte blir billigast att köpa billigast sas.

## Comment 3
Author: Annette

Tack för era synpunkter :)

Tanken var att ha dem i vinterhagarna men det verkar inte som någon bra idé om de fryser ihop på vintern. Jag har slät tråd i hagarna men tycker inte att grindöppningar med denna tråd är särskilt bra. Jag kanske får fortsätta att ha elrep som öppningar eller finns det någon som har tips på annat?

## Comment 4
Author: AnnaFagerell

Har också haft denna typen av grind men fungerar inte på vintern. Jag har slät tråd med handtag i båda ändar i grinden. Så hänger inte övrig trådar när man hakar loss och man kan ta av grinden också om man vill

## Comment 5
Author: Kris_J

Jag tycker dessa är bra som grindöppning:

http://webshop.borjes-tingsryd.se/sv/Sortiment/Stall\_och\_skotsel/Stangsel/Tillbehor/FJADERGRIND?id=15416

## Comment 6
Author: AnnaFagerell

#5 de där tycker jag är förödande och borde förbjudas! Hästar kan fastna i dem

## Comment 7
Author: Kris_J

Hästar kan fastna i allt...

## Comment 8
Author: PP

Har också spiralgrindar (#5), framförallt i vinterhagen pga vad jag skrev ovan.  Som jag ser det är risken för att fastna, när man öppnar och ska igenom (särskilt med svansarna) och är man bara uppmärksam på det tycker jag att det inte är något problem.

Jag har sedan några år tillbaka rejäla kreatursgrindar i "huvudingångarna" till hagarna, och när jag skaffat dem blev jag varnad för att man kunde fastna i dem med... Så visst är det som det skrivs i #7.

## Comment 9
Author: Annette

Jag har en spiralgrind som översta tråd i ena hagen. Jag vill inte gärna ha dem längre ner just för risken att fastna med svansarna.

Nackdelen med riktiga grindar är att man inte kan slarva med snöskottningen ;) Vi har en stor trägrind i ena hagen som vi bara använder vintertid då vi har hingstar. Det är ett jädra skottande, vi måste dessutom ut där regelbundet med traktorn så då måste grinden kunna öppnas helt. Det är onekligen skönt de vintrar hagen inte behöver användas för då kan grinden stå öppen.

## Comment 10
Author: Silenos

Jag har sån grind som i #0 . Tycker de är bra och smidiga, men.... min smarta mini har upptäckt att de är lätta att ta sig igenom. De töjer sig ju när han kryper emellan 😉
