# Avelsvärderingar av hingstar i SH's regi 2008
Author: Cattis

*   8 mars på Gotland - **[Proposition](http://www.svehast.se/sh/UserFiles/Prophingsta.pdf)**  
     
*   3 maj i Luleå   
     
*   29 augusti på Wången

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ojdå, inget närmare "oss" nästa år. hm. Gotland...

## Comment 2
Author: Annette

Det är ju även avelsvärdering på Grevagården 19 april, men i SPAF:s regi.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 aha! okej

## Comment 4
Author: UG

Avelsvärdering för shetlandshingstar sker även den 1/9 i Köping enligt SPAF:s hemsida  [http://www.spaf.info/](http://www.spaf.info/)  (Hurra, Köping är nära mig)

## Comment 5
Author: Marta

#4 Det var 2007 det, i år är det 6-7 september som gäller för höstens avelsvärdering i Köping och Värnamo!

## Comment 6
Author: Hanna-D

#5 Synd att Mantorp ligger på samma helg...

## Comment 7
Author: Annette

Helgerna räcker inte till numera. Mantorp var så himla trevligt förra året, med träffen före, övernattningen mm. Går det inte att byta helg för den utställningen, så att även de som skall visa hingstar på premiering har möjlighet att vara med? Helgen efter är det utställning i Vartofta på södagen, men det är ju inga problems. Fredag-lördag på Mantorp och söndag i Vartofta, så är helgen räddad :) Den 20-21 ser det väl också tomt ut på shetlandsaktiviteter?

Jag förstår ju att det inte bara är att byta helg hux flux, anläggningen måste vara ledig och det skall ju stämma med så mycket annat. Men det är himla olyckligt att det krockar med just hingstpremieringshelgen.

## Comment 8
Author: Marta

\# Men gör det det?  Har lite för mig att det kanske flyttades fram en helg?? Eller är det bara en önskedröm...  Lotta ???

## Comment 9
Author: Annette

På östs hemsida står det 6 september.

#8. Vi pratade om det i telefon, men det var kanske en gemensam önskedröm ;)

## Comment 10
Author: Marta

#9 Nja, jag håller fortfarande på att Öst flyttar fram Mantorp!

## Comment 11
Author: Annette

#10. Det hoppas jag också, trots att jag ingen hingst har som skall visas på hingstprem.

## Comment 12
Author: Marta

Nä, det har väl inte jag heller , kanske. Men jag har ju lyckats styra upp de aktiviteter jag kan påverka för att i allafall kunna åka och titta i år. 

 Det är alldeles för få helger under sommar/höst och alldeles för långa helger under Jul /Nyår...

## Comment 13
Author: Charlotte-J

Mantorp är flyttad till den 13/9 då det krockade med avelsvärderingen, så du har helt rätt Märta ;-)) Detta är även rapporterat till SSS så det kommer stå i kalendern när den uppdateras på deras sida. Att det inte är ändrat på Östs sida kan bero på att det varit problem med att komma in där för ansvarig.

Vi ska ju själva visa hingstar (förhoppningsvis) på avelsvärdering så det vore ju korkat om Mantorp krockade.

## Comment 14
Author: Annette

#13. Lysande Lotta! Jag tror jag skall boka semester veckan före så jag orkar med hela helgen ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif).
