# Fodring av högdräktigt sto
Author: PP

Ger ni kraftfoder till era dräktiga ston även när de går på bete? Mitt sto har precis passerat dygn 250, så hon har ju en bit kvar till fölning (inte direkt planerat att det skulle bli så sent...).

Nu får hon 1 dl havre, 2 dl korn, 1/2 dl kli, 2 dl betfor, 2,5 dl lusern, kalk och mineraler (+ hö förstås). Planerar nu att släppa henne på bete fram till fölningen, bör jag ta bort/ändra kraftfodret? Lusernen kan jag ju kanske ta bort om hon går på grönt. Hade hon gått kvar hemma i min "skogshage" (inte så mycket bete) hade jag ökat kraftfodergivan sista månaderna.

Tips? Erfarenheter?

## Comment 1
Author: kacka

Jag ger ALLA mina hästar kraftfoder även på betet men visa väldigt lite. ANledningen tilla tt jag ger kraftfoder är att få i dem vitlök. Beroende på hull och temperament så får vissa mer...

## Comment 2
Author: hippoteket

Huruvida jag hade gett detta sto kraftfoder eller inte beror på hur hon ser ut i hullet och hur bra betet är. Börjar hon tappa över ryggen så gå på med kraftfoder direkt! Betet brukar ju tappa stinget i juli och återfå näringen i augusti igen (normalår, beror naturlgitvis på vädret).

Jag brukar ge Krafft Pluss Grön (f.d Breed) till dräktiga ston och unghästar, om de behöver tillskott. Ett enkelt sätt att få i dem nog med högvärdiga proteiner.

## Comment 3
Author: VeronicaP

Vi har faktiskt aldrig behövt fodra extra till våra dräkta ston när de går på bete , de är fint fint hull ändå och tom russet håller hullet jättebra utan extra foder..

## Comment 4
Author: thira

Beror på hur betet ser ut naturligtvis och stoets hull, men jag har ett högdräktigt sto nu, som går på bete på dagarna och står inne på nätterna. Hon får Hippo Müsli Harmoni (det är havrefritt) 5 dl per dag och så 5 dl Betfor. Men då är det mest naturbeten jag har. Har man kraftigt bete ska man ju inte behöva fodra extra.

## Comment 5
Author: Milla

går dom på ett bra bete och håller hullet så får dom inget kraftfoder. Betet i sig är det bästa kraft och grovfoder som hästen kan få.
