# Hackad Luzern.
Author: Hallonbuske

Hur mycket luzern kan man ge till sto som är dräktig och går mest i hagen dygnet runt?

Ska man ta bort en del av höranson vid luzern giva??

Får nu fri tillgång till hö(inga värden på det) och basiblock.Är något i överhull.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Är ponnyn i överhull skulle jag inte gett luzern alls.

Jag ger mina lite granna mest för dom ska få nåt gott. Nån näve bland morötterna

## Comment 2
Author: PP

#1 Varför vill du ge lusern om hästen är i överhull? \*nyfiken\*

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Menar du svar till #0 ? för jag skrev inget luzern till hästar i överhull

## Comment 4
Author: PP

#3 Ja, det var ju så jag menade förstås... Är nog inte riktigt vaken än.

## Comment 5
Author: Hallonbuske

#2

Nja jag tänkte om man kunde dra ner lite på hö ransonen och ge Luzern som kompliment.Anledningen är att jag är 99% säker på att höet jag har innehåller för mycket energi då de inte behöver det med tanke på aktiveringen är +-0 just nu...Men då kan jag slå det ur hågen och fortsätta som vanligt. Men om man gör så till ett dräktigt sto när hon går in i sista månaden av dräktigheten? Fast då inte dra ner på hö utan ge Luzern som extra?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 varför vill du dra ner på hö? grovfoder är hästens viktigaste mat. Du kan ge luzern extra de sista tre månaderna, det är då man fodrar ett sto mer

## Comment 7
Author: Hallonbuske

#6 Anledningen till min fråga (har inte gjort några foder ändringar) är för en bekant diskuterade att har man fri tillgång till hö och vill vara säker på att hästen ev inte får brist på något om man är osäker på värdet på höet ,så skulle man kunna dra ner lite på grovfodret och ge den borttagna ransonen i Luzern istället för att få in näringsbehovet.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#5: _Anledningen är att jag är 99% säker på att höet jag har innehåller för mycket energi ....  
  
_Då blir det ju inte bättre av att dra ner på höet o tillsätta lusern om du iofs inte har ett hö som innehåller mer än 8-9 i MJ vilket kanske inte hör till vanligheterna. Skulle nog i stället blanda hö med BRA halm - särskilt med tanke på tuggbehovet som fortfarande tillgodogörs då.

## Comment 9
Author: Hallonbuske

#8

Ok, problemet är att jag inte använder halm och har därför inte någon..Men man kan ju skaffa så klart.Jag behåller hö ransonerna och slår bort tanken på luzern. Ska analysera årets kommande skörd för att bättre ha koll på vad de små liven får i sig.
