# God morgon! 17/2
Author: Frida-E

God morgon god morgon!

Har inte vågat mig ut än, men verkar bli skapligt väder idag. Tack och lov är det plusgrader, igår frös vattnet i stallet och det är det värsta jag vet..

Ska iväg till stallet och fodra och släppa ut alla hästar och sen ska vi bege oss hem till min lillasyster som inte är så liten längre utan fyller 20 år i morgon..

Ha en bra dag alla!

## Comment 1
Author: QuickStep

godmorgon!  
Här var det klart. hästarna e ute o d e mockat i stallet...  
  
Ska åka o kolla på lösdrift idag på en anläggning som heter [www.hjelmskyl.se](http://www.hjelmskyl.se/)  
  
Min unghingst ska flytta dit första mars. Så han får kompisar i sin storlek o leka med. =)  
  
Annars är d rätt lugnt här. blåser men plusgrader! =)  
  
Ha en bra dag alla! Kram Veronica

## Comment 2
Author: VeronicaP

God morgon här blåser det värre än värst , man borde vänja sig men det gör jag ju aldrig. ska köra dottern och hennes kompis till Hässleholm så ska de ta tåget därifrån till Kalmar

## Comment 3
Author: zettan

God morgon

Prexis hemkommen från stallet. Hästarna är ute och glada. Lilla Bastic var bättre i magen men han är inte bra än. HAn fick filmjölk dofilus på morgonen. Ngt han glatt slafsa i sig. Det var gott tyckte han. Agnes stod och titta på prexis som ska inte ja också få ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif). Så hon fick slicka rent skålen sen haha. Det är mockat och klart. Hinner inte med något finputs idag. Ska på 2 års kalas idag då brorsonen fyller år idag. Blir en snabb visit i stallet i kväll för att ge Bastic lite mer fil och sen kolla hur han är i magen.  
  Ne nu bär det av ner till tvättstugan. Massa tvätt suck.

Ha en bra dag alla

p,s kan man visa lillkillen i ett sånt här bett eller ser de bara konstigt ut??

## Comment 4
Author: ThiffannyJ

Men han är väl bara ett år? Du behöver inte visa i träns för än de är två?!

## Comment 5
Author: zettan

#4 kändes som om när ja startade tråden om hur gammal en hingst skulle vara för att visa dom i träns så tyckte många att ja skulle visa honom i träns. Sen tycker väl ja att man har lite bättre koll på honom med träns.

## Comment 6
Author: sanne

Go dag

nu ska vi strax på kalas till barnens en kusin, så himla mycket födelsedagar nu helgerna framöver.. man ska hinna med allt annat med.. stallet är klart o stona springer o busar idag:)

hoppas alla får en bra dag i vår vädret !

## Comment 7
Author: Hanna-D

#1 Där har jag varit på studiebesök. Jättefint och naturligt!

## Comment 8
Author: zettan

Här blev det inget kalas ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) dumma magsjukan som drabbade lillpojkens föräldrar
