# Storlek minshettis
Author: Johannna

Vad har ni för storlek på täcken till era minisar?

Har 6 minishettisar och 1 av dom kan ha 85 cm resten behöver 75 cm.

## Comment 1
Author: pippa__

Har 85 men hade nog inte varit fel me 75 i vissa täcken.

## Comment 2
Author: Klasselover

Själv har jag ingen minishettis, utan en normalstor shettis, men han har 85 i sitt fleecetäcke, 95 i vanliga täcket..

## Comment 3
Author: Johannna

Kan förresten tipsa om att [Horze](http://www.horze.se/ "www.horze.se") har rea på sina täcken.  
Har ett fleece och ett regntäcke ner till 75 cm. Har ett fleece av dom sen tidigare och tycker det sitter bra.

## Comment 4
Author: pippa__

Hittar inga regntäcken från 75 :/

## Comment 5
Author: Johannna

[http://horze.se/product\_info.php?products\_id=24062](http://horze.se/product_info.php?products_id=24062 "http://horze.se/product_info.php?products_id=24062")

## Comment 6
Author: pippa__

Ah tack! :D

## Comment 7
Author: Johannna

Här finns även ett stalltäcke, fast bara 85cm, för 285:- (ord. pris 625:-)  
  
[Stalltäcke](http://www.hippson.se/shop/product_info.php/cPath/200_224/products_id/2781 "http://www.hippson.se/shop/product_info.php/cPath/200_224/products_id/2781")

## Comment 8
Author: pippa__

#7 Oh vill du länka till den oxå?

## Comment 9
Author: Johannna

Länkat nu!  
  
Tror tyvärr inte jag har något mer tips på lager.

## Comment 10
Author: pippa__

Tackar tackar!

## Comment 11
Author: Pyttis

Har minisar mellan 79 - 83 cm. **RYGGLÄNGD 75 - 85 cm MEN det svåra är ju att de flesta av dessa blir för långa. Köpt från Horze och dessa hängde ner 70 cm på var sida, alltså kunde de inte röra sig. För att ha "full frihet" med täcke på mina vill jag INTE ha dem mer än MAX 55 cm ner på var sida. Har hört mig för hos många åf och de flesta är 65 - 70 cm från mitt på täcket!**

**Så nu har jag hittat en tjej som måttsyr åt mina![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) ÄNTLIGEN!!!!**

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Min mini hade storlek 75. Satt perfekt på honom.

## Comment 13
Author: UlrikaHalfvarsson

Har tre "minisar"(är 80-87cm stora) som har storlek 85 på täcken

## Comment 14
Author: RebeckaSvensson

Mina minisar som är mellan 79 - 84 cm har stl 85 i täcken.

## Comment 15
Author: Johannu

Täcken från horze som är i storlek 75 är frö stora för våra minisar. De skulle kunna ha en mindre storlek.  
Och de är som #11 säger jättelånga, blir som klänningar på dem. Speciellt där fram.

## Comment 16
Author: pippa__

#15 Jag hittar då inga täcken där i storlek 75.. :/

## Comment 17
Author: [Borttaget]

måttbeställde ett regntäcke  från [http://www.exklusiv.se](http://www.exklusiv.se/) , kan tyckas lite dyra men det är kanonkvalite!! stl 75 o perfekt passform!

## Comment 18
Author: Johannu

det var typ ett fodrat regntäcke, oh så köpte vi fleece täcken men är osäker om de var i 75 eller 85 .

## Comment 19
Author: LottaK

Jag har fyra stycken Börjes regntäcken i storlek 85 som är aningen stora åt mini, men går bra att använda. Övriga täcken i storlek 65-75.

Tips! Jag har några täcken åt mini som egentligen är menade som ridtäcke åt standard eller lite större ponny. Vid behov ändras bara framlåset och det är perfekt som litet minitäcke :) Då menar jag alltså såna ridtäcken som är av samma form som vanliga täcken, inte dom som _inte_ har längre framdel att fästa under halsen.

## Comment 20
Author: Ranni

Jag har oxå Börjes 85 cm regntäcken till mina minisar. Jag syr upp dem lite runt halsen bara så passar de perfekt! Ok, rätt hyfsad då iaf...![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 21
Author: pippa__

#20 Hur då syr upp? Ingen bild som du kan rita till en pil på?

## Comment 22
Author: Ranni

#21 Jag viker ett par veck på var sida om manken, runt halsen, och syr fast det. Kortar av "ringen" som går runt halsen liksom. Förstår du? E lite upptagen i helgen för att fota, men tror att du kanske förstår ändå? ;)
