# Bruksklass 29 vinnare?
Author: jojjehanna

De berömda Britta och Anita vann tydligen bruksklass 29 Hurry Scurry pair, men med vilka kuskar? Någon som vet?

## Comment 1
Author: Milla

hm varför är dom berömda???? ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) sorry men jag vet inte

## Comment 2
Author: ester

Någon som vet ? - Är  Britta och Anita verkligen shetlandsponnyer ?, jag har svårt att se dem som shettisar, även om de skulle vara för stora, väldigt lågna ben och tunna och defenitivt inga rastypiska shettisar inom gränsen 107.

## Comment 3
Author: Milla

hm vi satt också och funderade på det när dom var med på dressyren, dom såg inte alls ut som shettisar, är det därför dom är så berömda???

## Comment 4
Author: RebeckaSvensson

Såg dem i Championatet och vi diskuterade om de verkligen var shettisar. Såg ut som ngt helt annat och såg ut att vara en bra bit över 107.

## Comment 5
Author: jojjehanna

Förlåt, de är säkert inte alls berömda, jag bara tyckte (och hörde andra som höll med) att de dels var VÄLDIGT stora, dels otypade och så långbenta. Dessutom identiska och med lustiga namn.

## Comment 6
Author: Annette

Är det de där två fuxarna som kördes i par ni menar?

## Comment 7
Author: VeronicaP

Ja de var väldigt stora och  ja inte var det några shettisar i mina ögon i allfall

## Comment 8
Author: jojjehanna

#6 ja! Här är en bild på en av dem så får ni se.

## Comment 9
Author: Cattis

#0 Deras kuskar heter Claudia & Gerhard Muller

## Comment 10
Author: jojjehanna

#tack igen, Cattis!

## Comment 11
Author: Therese_Melberg

#8 ja, det ser ju inte direkt ut som en shettis....
