# Vita prickar
Author: India

Vill bara höra efter hur vanligt det är med vita prickar som vår lilla lånehäst Pepita har. I passet står det svartskäck men jag tycker att hennes färg är ganska originell. Vad säger ni?

## Comment 1
Author: Kris_J

OJ! Lite skumt...

## Comment 2
Author: Mmia

Om det är den Pepita som jag tror att det är så är hon typ 23 år och kanske har fått prickarna senare år. Har sett henne som yngre och vad jag minns hade hon inga prickar men var stickelhårig på det svarta.

## Comment 3
Author: India

#2 Norrhaga Pepita, 21 år. Ägare Liljegårdens stuteri. Menar du att hon har fått prickarna på senare år? Hmmmm

## Comment 4
Author: Mmia

Ja det är hon. Jag ska se om jag hittar ett kort som jag har på henne.

Jag borde ha sett prickarna för det är ju inte vanligt och hade nog uppmärksammat det då.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

En mörk häst som har haft ringorm kan få sådana fläckar. Har sett det några gånger.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Sådär såg en pålle ut som vi haft, den hade varit angripen hårt av ringorm. De vita fläckarna är från såren den hade.

## Comment 7
Author: India

Jaha, kanske har hon haft ringorm? Jag vet väldigt lite om Pepitas tidigare liv. Hon är ganska rädd av sig och jag har en känsla av att hon har blivit illa behandlad men jag vet inte! Nuvarande ägaren är jättego med sina hästar så det måste vara tdidgare i sådana fall. En bild voreverkligen kul!
