# Bråk på ridbana?
Author: Sofia_Schultz

Tror du att det blir mindre "bråk" på ridbanan om hästarna går i samma hage på t.ex. en ridskola?

## Comment 1
Author: Sehvrin

EDIT: VA? ändrades topicen helt plötsligt? 

Jag tror det har betydelse för då har hästarna hunnit göra upp rangordningen för sig själva i hagen och behöver inte tänka på det under lektionerna (oftast iaf)

## Comment 2
Author: Lauth

Tror inte att det har någon betydelse. Tänker  på framridningsbanor där en massa främmande hästar möts och det tycker jag är sällsynt med "bråk" (mellan hästarna i alla fall).

Som ryttare tycker jag att man ska lära hästan skillnad på arbete(ridbanan) och fritid(hagen).

## Comment 3
Author: Sofia_Schultz

Jag hade lite problem med min dator som fixade lite själv med rubriker och sånt, men nu står det iaf den frågan ni svarat på!

## Comment 4
Author: Hanna-D

Jag tycker nog att hästen/ponnyn ska vara så lydig och vältränad att det inte ska ha någon betydelse vilka andra hästar som är på banan samtidigt men det är klart, är det nybörjare som rider, som kanske inte har full kontroll över hästen/ponnyn så underlättar det ju om de känner varandra.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja, det tror jag har betydelse. Iaf på en ridskola där kanske inte alltid ryttarna har full kontroll på sina hästar/ponnyer. Just detta att någon rider för nära eller in i baken på framförvarande häst osv. Då kan det hända grejor om hästarna inte är vana med varandra.

Ridlärarna brukar alltid hålla koll på sådan hästar som de vet inte "passar" ihop och då oftast inte går i samma hage. De brukar inte få gå bredvid varandra på ridbanan heller.

Håller med #2. just detta om att man ska lära hästen ta skillnad eller ha så god kontroll att den ska kunna vistas tillsammans med främmande hästar. På tävlingsnivå har ofta eller ska iaf ryttaren ha bättre kontroll om man jämnför med en nybörjargrupp med sexåringar på ridskola.

## Comment 6
Author: VeronicaP

Vi märkte på ridskolan en markant skillnad när vi hade delade flockar , när vi släppte ihop alla i en hage så blev det faktsikt lättare under lektionerna , det var inte lika tjurigt och bråkigt när man hade nybörjare..

## Comment 7
Author: emsems

på vår ridskola har vi stona för sig och valackerna för sig. aldrig bråk... eller jo det händer väl, med någon enstaka, men den bråkar med såväl tjejerna som killarna

## Comment 8
Author: Annette

Den ponnyn Cecilia red på ridskolan i veckan var lite tjurig på andra hästar. Jag vet inte hur de går i hagarna. När vi varit ute med våran ponny på t ex hubertusjakt har det aldrig varit några problem med okända ponnyer.

Kan berätta en liten lustig grej om mitt gamla NF-sto. Jag var ibland ute och red tillsammans med en yngre tjej på en liten skimmelvalack. Av någon anledning avskydde Nikita honom. Hon var tjurig hela ridturen. När vi sedan skiljdes åt och red hem åt varsitt håll, vände Nikita på huvudet och såg att han inte var med längre. Då gjorde hon ett bocksprång och satte full fart hemåt. Jag kan inte tolka det som annat än att hon var glad över att ha blivit av med honom.![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)
