# Bronkit/kvickdrag?
Author: Smultron

Har två shettisar som hostat en längre tid. Har fått Ventipulmin och Fabrol av distriktsveterinären men inget av detta har haft någon effekt. Deras problem är hosta och svårigeter med andningen. Lyssnar man nära så är den väldigt ansträngd. Veterinären vill nu sätta in kortison (trots stor fångrisk). Han tycker att det inte finns något att förlora.

Men jag har nu sedan ett par veckor gett hästarna carrageen-alger. Hostan har avtagit men andingen är ansträngd än. Frågan är hur länge man ska låta hästarna lida. Hela våren och sommaren är förstörd då häsarna inte kunnat köras utan bara gått i hagen och medicinerats.

Det är så deprimerande så jag överväger att sluta med hästarna nästan. Har haft hästar i 40 år och aldrig råkat ut för detta innan. Inga utställningar eller något roligt med hästarna i sommar......  

Har gjort allt som går att göra (tror jag). Bytte strömedel till torv, köpt mycket bra hösilage och hö i vintras, låtit hästarna vistas ute mycket. Oklart var hostan grundar sig i.

Finns det någon som har erfarenhet av carrageen algerna eller har något annat tips för hästar med dessa problem????

## Comment 1
Author: exitingsvillemo

mit gamla sto hade bronkit och hon vart helt symptomfri när hon fick alger.  carrageen ska ges i den akuta fasen, dvs när hästen hostar och har problem med andningen. Alger ges i förebyggande och ser till att hålla hostan borta.

Däremot rekomenderas det INTE att ge alger till dräktiga ston. Så efter ett uppehåll på över ett år, utan nå problem, fick mitt sto plötsligt akut kvickdrag när fölis var 5 månader och vi bestämde då att ta bort henne.

Ang torven... Har du permanent bädd eller bara ströbädd? att bara ströa med torv, gör oftast att den blir exremt dammig.

Låt ponnysarna vara ute så mycket som möjligt, helst dygnet runt.

Hur länge har dom hostat? dammallergi kan utveckla pollenallergi, och mycket pollen har det varit i år.

Får du inte bukt med andningen på ponnysarna och dom visar symptom på andningssvårigheter även i vila så tycker jag att du kanske ska överväga avlivning...

Kroniska bronkit och kvickdrag går ALDRIG över, men i många fall kan man hålla borta symptomen.

Vet inte om du blev nå klokare... :O) Lycka till med dina ponnysar

## Comment 2
Author: Peppe

Har haft en ponny med allergisk bronkit, han käkade hösilage på vintern och var sen symptomfri. Kunde äta väldigt fint hö under höst och vår utan problem. Han stod på spån

Har även gett alger men han tyckte det var så äckligt så vi la ner det eftersom han ändå inte hostade. En annan häst åt också det och han blev bättre. Hade även magproblem som blev bättre av algerna. Man börjar ju med rödalger några veckor och går sen över på brunalger (eller tvärt om?) sen ska väl hästen äta det hela livet för att undvika återfall

## Comment 3
Author: palomia

Om båda fått det så låter det som det är något i miljön. Hade sjäv ett russ förra sommaren som fick problem liknande som du beskriver (tror det var halmen som orsakade en allergi) och vill avråda dig från cortison om du absolut inte känner själv att det är sista utvägen. Mitt russ fick "fång" efter cortisonet och tampas ännu med besvären efter det. Kan tillägga att det var allt annat än kul att se henne ha så fruktansvärt ont i fötterna och samtidigt inte kunna få luft när hon ville ligga för att avlasta hovarna. Och ja, jag hade faktiskt ringt nödslakten 2 ggr. men han hade semester och vikarien avlivade inte utan hämtade bara upp döda djur. Allternativet var att vet. skulle avliva och nödslakten komma när dom "hade tid". Ville inte ha en död häst liggande på gården i värmen så jag letade alternativ och hittade Eddie Blom (naturläkemedel). Talade om läget och han skickade lite olika burkar med "medicin". Efter två dagar var det betydligt bättre till att i dagsläget 1 år senare inte ha några som helst andningssvårigheter. Däremot som jag skrev tidigare så brottas vi ännu med besvären i hovarna efter cortisonet om än så lite kvar. Lycka till!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

min 25 åringa connemara ponny har bronkit och jag fick också ut fabrol o ventipulmin av min distriktsveterinär.. Och den medicinen gjorde jätte bra verkan på han, super nöjd med det var jag..  Nu d senare åren har han gått på lösdrift o haft fri tillgång på hösilage, men åren innan stod han inne o fick hö och då när han hostede som mest så vattnade jag höet.. och när det gäller motion o träning så reds han helt normalt utan några konstigheter..

## Comment 5
Author: AnnaLundin

Om andningen verkar ansträngd kanske Bricanyl kan vara till hjälp, fråga veterinären om det.

Alger i all ära, var försiktig med dem som du inte ger för mycket, det kan orsaka jodförgiftning.

Sen har även jag haft bronkithäwstar tidigare och jag håller med övriga, se över deras närmiljö.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Equistro ( kan vara felstavat ) har en örtblandning som är kanon till hästar med host/slem problem. Vi använde det då vi hade två gammlingar som alltid fick hosta och blev tungandade då de stallades in på hösten.

Annars kan mögelsporer ge de här symtomen, kan vara i fodret eller i miljön.

## Comment 7
Author: Smultron

**TACK** snälla ni för alla bra tips som ni gett angående mina små hosthästar. Ska kontakta veterinären för att se om man kan få Bricanyl utskrivet. Ska också höra med Eddie Blom om han har något passande att ge hästisarna.

Ha en bra dag i sommarvärmen. Sitter med datorn på altan med en mugg kaffe och njuter av den näst sista semesterdagen, suck!

## Comment 8
Author: Ahnna

Mögel kan finnas i stallmiljön utan att det syns. Kan sitta i väggar, tak och golv. Hur ser stallet ut i skicket? Blir det ofta imma på rutorna när dörrarna är stängda? Finns det mycket damm och sporer på golvet eller rengörs stallet varje dag? Är det trä- eller stenväggar?

Det finns många ställen där mögel kan finnas utan att man tänker på det. Har varit i ett stall en gång där det luktade mögel och surt, men det syntes ingenting. Allt var nymålat och såg schysst ut. Hästarna mådde däremot inget vidare.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Min ponny slutade hosta tack vare Ismovit. Är vanligare i t.ex Danmark, här har det tyvärr inte blivit lika stort. Säljs hos bla Djursjukhuset i Hbg. Dyyyyrt men verkligen värt det. Den ansträngda andningen kommer man dock aldrig ifrån.

## Comment 10
Author: anakin

Det kanske låter konstigt,men prova med lakrits-te.Det är slemlösande.

Jag kokade vatten och lade i 3 st påsar och lät det dra länge,(tills det är ljummet nog att drickas för en häst.)

Sedan blandades teet med äpplen,morötter,eller över maten 2 ggr/dag. Det är också viktigt att hästen får röra på sig,(lättare motion) annars blir det ju slemansamlingar i lungorna.

Kan hästen vara ute året runt i friska luften  är det absolut bäst.

Hästen jag provade detta på är min gamla Dante -84 som år 2000 fick prognosen bronkit,jag provade Ventipulmin i 2 omgångar,det hjälpte väl under tiden han fick det,men sedan kom hostan tillbaka.

Fick då tipset om att lakrits-te som ju är slemlösande bla kunde hjälpa.

Efter en 14 dagars kur med te+på lösdrift blev Dante helt host-fri. Och idag är han 24 år pigg som en mört,han går ute året runt.

/Helena &Dante

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Har dom tittat i halsen på dom? Shetland har en benägenhet att få svag luftstrupe. Strupen krymper och blir defekt. Jag har haft två sådana hästar här. Gör en endoskopi för att se hur luftstrupen ser ut. Inga mediciner hjälper mot detta. Endoskopi är inget dyrt eller farligt.

Mvh Anna
