# Fyrhjuligvagn till shetlandsponny?
Author: IdaT

Hej!  
Jag har lite frågor om fyrhjuligvagn till shetlandsponny.

1\. Vad är en rimlig vikt på vagn till en normaltränad shetlandsponny som verkligen gillar att arbeta, springa fort ta i, ha allmänt roligt.

2\. Vad är en rimlig hjulhöjd på vagnen?

3\. Går det att hitta en bra fyrhjuligvagn med fyra platser, för enbent (missförstå mig rätt) shetlandsponny.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Enbent shetlandsponny? Du menar nog enbetskörning :)

www.jensa.nu har fyrhjuliga vagnar, han kan ordna med fyra platser (nuvarande modell har bara en bänk)

## Comment 2
Author: Ahnna

Det är svårt med vikten, för det beror på hur vagnen är byggd (var tyngdpunkten ligger) och hur lätt den rullar och hur stora däcken/hjulen är. En tung vagn rent viktmässigt kan ibland vara lättare före hästen att dra än en relativt lätt vagn som är svårrullad.

En annan sak som spelar in är ju selen. En välinpassad loksele med baksele och draglinor är att föredra när man ska dra tungt, men beroende på vagnens utförande så kan en jiggsele fungera också. Får hästen dra med draglinor så går allt mycket lättare, jämfört med att dra utan draglinor och svängel. Bakselen hjälper till att bromsa ekipaget, så att hästen slipper bromsa med svanskappan och bogen.

## Comment 3
Author: IdaT

#1 Jo, det är precis vad jag menar, men det blir ett lite konstigt uttryck med "enbentskörning, shetlandsponny", okej det lät inte så dumt.

Så undrade jag inte så mycket om modeller på vagnar, det har jag hittat många, utan mer rimlighet på olika saker, dvs. dom saker jag frågat om innan.

#2 Det var bra information som jag har tagit till mig nu.

## Comment 4
Author: Ahnna

En sak som du ska tänka på, som många tyvärr glömmer när de bygger 4-hjulsvagnar, är att kuksbocken aldrig får vara framför den främre hjulaxeln. Då tippar vagnen framåt eller framåt-åt sidan om man kliver där, vilket också påverkar tyngdpunkten på hela ekipaget så att hästen inte kan dra med optimal styrka framåt.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tyngden på vagnen har inte SÅ stor betydelse som man kanske tror. En shettis är stark, och med rätt träning och rätt utrustning klarar den mycket.

Att DRA en vagn är sällan några problem, däremot att bromsa den. Hästar brukar ha mycket svårare att hålla igen i en nerförsbacke är att lägga sig i selen och dra i en uppförsbacke.

Därför tycker jag att en broms är nödvändigt när man kommer upp i större vagnsmodeller.

Även till enbent.....tack för det skrattet!!!

## Comment 6
Author: IdaT

#4 FFortfarande bra information som jag kommer plocka fram igen, tack!

#5 Även här är det bra informtion, tack för det.
