# Få mer vikt i vagnen?
Author: Ahnna

Ni som körtävlar, hur tränar ni för att era hästar ska orka dra två vuxna? Jag har ingen möjlighet att ta med mig någon när jag tränar, så jag behöver tips på saker man kan sätta i vagnen, så att det blir tyngre.

Vattendunk blir inte tillräckligt tungt, och dessutom skvalpar det så mycket. (Får spader!) Mina hösilagebalar kommer i och för sig väga 75 kg i år, men kommer vara för stora för att få plats.

Sandsäckar kanske? Dunk fylld med sand? Nån som provat det?

## Comment 1
Author: SHV-Pysen

Jag har samma undran... En som jag känner som har en ardenner har en massa bly i ngn plastlåda som står där bak (hon har en alldeles för lätt maratonvagn) fast det är ju inte det lättaste att få tag på.. Jag har möjlighet att få med mig folk då och då, men det är ju lite drygt då jag inte bestämmer i förväg vart och när jag ska träna. Jag gör ju det jag känner för i stunden så det är ju lite drygt att hela tiden rätta sig efter andra..

## Comment 2
Author: UG

Jag fyller en 50-litersdunk proppfull med vatten och lägger den ner bredvid mig på sitsen. Sedan spänner jag ett spännband runt ryggstödet och dunken. Det väger 50 kg och skvalpar inte.

Jag(55 kg) + vagnens 55 kg + dunken blir 160 kg. Med den vikten tränar jag Corall en timme eller lite mer näst intill dagligen.

## Comment 3
Author: Ahnna

Hmm... 50-litersdunk, var får man tag på det? Jag har bara 25-litersdunkar. Är inte 50-litersdunkar rätt stora?

Lånar just nu en Roslagsvagn och de har ju inget stopp i bakänden på fotbrunnen, så det måste vara någonting som inte kan glida ur bakåt. Nåt stort, alltså.

Bly är ju förstås en bra grej! Men 50 kilo bly är inte det allra billigaste att få tag på, om man inte har turen att snubbla över det på nån skrot eller så. (Vet folk som lyckats med det, men sån tur har förstås inte jag!)

Om ni undrar så har jag alltid tränat med bara mig själv i vagnen i alla år, vilket har funkat hyfsat bra i precision och maraton, men i dressyren har det alltid märkts att pållen tycker att det blir lite tungt med två vuxna. **Förhoppningen** är att kunna träna med tyngre vikt och därmed inte stöta på samma problem på dressyrtävlingarna framöver.

## Comment 4
Author: Maliiin

Har också lite problem med detta! Jag kan få med mig folk nästan varje dag men alla väger inte tillräckligt:) Och har funderat på vattendunk! Så får nog ta vattendunken å ut å köra! Dom e ju inte så pratglada precis men det får man väl ta![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: Ahnna

#4 Ja, jo... Bättre sällskap har man väl haft... ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 6
Author: Maliiin

#5 Haha jo![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: IdaT

Borde det inte fungera med sten?

## Comment 8
Author: Peppe

#4 hmpf..väger inte tillräckligt..![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: giffan

Förritiden drog man ju bildäck efter vagnarna när man tränade travarna. Men då krävs det ju att underlaget är bra för det oxå.

## Comment 10
Author: UG

#3 jo, 50-litersdunkar är enorma. Vet inte vart vi har köpt våran, har haft den i evigheter. Men den är bra! Det blir bra viktfördelning när jag lägger den ner jämte mig i sätet och spänner fast den. Skulle jag lägga något nere vid fötterna skulle skackeltrycket bli för högt. En sandsäck jämte dig i sätet skulle nog fungera!

## Comment 11
Author: Ahnna

#9 Bildäck hade inte funkat för mig, eftersom jag oftast kör i skogen. Lite annorlunda om man bara kör på grusväg och travbana, kan jag tänka mig.

#8 Det är en komplimang ju! ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#7 Jag har funderat på sten, faktiskt, men dels så har jag inte kommit på nåt bra sätt att fästa en stor sten eller många lite mindre stenar, och dels så vill jag inte skada vagnen. (Sten har ju oftast ganska vassa kanter.) Kan tänka mig att man gör sig rätt illa om man välter och blir klämd under en/flera sten/stenar också. En dunk eller sandsäck är ju lite mer flexibel.

## Comment 12
Author: Maliiin

#8 Hahaha ja skrev ju vissa![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Du & Anna går ju an men du vet syrran väger ju inte mycket![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Var glad så länge ja säger att ni e för lätta så ja inte säger: Nä dom som åker med mig får bara åka med nån gång i månaden för dom e alldeles för tunga!![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") haha

## Comment 13
Author: Peppe

#12 haha jo uppenbarligen var det ju för tungt i den där backen när vi var ute med Elin! Haha XD
