# tömmar
Author: pinkish

man ska ju ha bruna tömmar när man tävlar... men går domma som bruna?? dom följde med selen när jag köpte den.. tycker dom ser gula ut men men

## Comment 1
Author: exitingsvillemo

jag tycker hela bilden skiftar i gult/grönt, även selen, som jag antar är svart

## Comment 2
Author: Kimpa

#0 Prova ta bilden med blixt ;-)

## Comment 3
Author: Maliiin

Antar att dom e naturfärgade?

## Comment 4
Author: Ninnii

Hi hi fina gröna tummar!![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: pinkish

har ingen blixt på mobilen... ja selen e svart vilket den e på bilden oxå och tömmarna e gula på över sidan o natur på undersidan.. men den kanske räknas som natur... vet inte.. men får man tävla med dom??

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag tycker det ser ut som dom är natur. Jag köpte min sele vid equilex och mina tömmar ser ut som de du har. Helt regelrätt att tävla med.

## Comment 7
Author: Ninnii

Jag tävlar med mina naturfärgade tömmar!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

varf måste man just ha bruna tömmar när man tävlar?? får man inte ha svarta???

## Comment 9
Author: entill

Det är klart att man får ha svarta tömmar på tävling om man vill. Det står väl ingenting i TR om det. Vill domaren dra ner poängen för presentationen, så beror det på ren "snobbism".

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 ???

## Comment 11
Author: balotte

Vad jag har hört så använde man bara svarta tömmar vid begravning förr, så det är väl en estsisk grej.

## Comment 12
Author: StuteriSolo

Det är  inte förbjudet att köra med svarta tömmar. Vad som händer när man kör med andra tömfärger än de vedertagna är väl att man kan få nerdrag under punkten "presentation" i dressyren. Tömfärgen variede förr också beroende på om det var ägaren själv som körde, eller om det var hyrkusk och så vidare, en hel djungel ![Skrattande](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: entill

Det stämmer att man till begravning bara använder svarta tömmar (någon annan färg är otänkbar), däremot kan man använda svarta tömmar även till all annan körning. Att man förr använde ljusa tömmar när ekipagets ägare körde, berodde på att svarta tömmar kunde färga av sig och ägaren ville inte bli smutsig.

Färgen på tömmarna har ju ingen praktisk betydelse idag, men inom körsporten har man bestämt att det just nu är "snyggast" med ljusa tömmar. Har inget med tradition att göra. Skulle man bry sig om traditionen, skulle man även få avdrag om man har en svart sele till en träfärgad vagn, eller brun sele till svart vagn. Det finns många "traditioner" som man helt har förkastat idag. T.ex. var det förr en "dödssynd" för kusken att ta av sig hatten när han hälsade från kuskbocken, man skyldrade med piskan i stället.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

ok då vet jag hur d ligger till.. alltid bra att lära sig nåt nytt  när d gäller tömmar ;)
