# God morgon!!! 8/11-08
Author: polgara

Morsning!!!

Här har jag försovit mig lite, det är iof ingen fara, hästarna står redan o tuggar hö, de får alltid lite hö inne innan de får kraftfoder.

Ute regnar det.

Nu ska jag ut o fylla dunkar med vatten o åka o släppa ut kusarna. Vatten kvalliteten är troligen inte bra i stallet så jag kör vatten hemifrån nu, ett jäkla kånkande till 9 hästar

Ha det bra i höstrusket!!!

## Comment 1
Author: Hanna-D

God morgon

Vaknade vid 3-tiden så hästarna var ute redan vid 4, Gazette blänger alltid surt på mig när jag kommer före kl 7, hon älskar att stå inne, full med spån på ryggen, dessutom regnade det ju = man får tvinga ut henne. Började jobba kl 6, är redan trött! ![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Blir en tidig kväll.

Ha det bra!

## Comment 2
Author: sara-ek

God morgon!

Måste säga att det här är og ända sidan som "lever" även på morgonen, för en som är morgonpigg hela tiden är det ju rätt kul;)

Dimmigt och tråkigt väder här...! Ska ut till stallet en sväng i alla fall:) innan det är dags att fira tvilling barnen i släckten:)

Ha det bra!!:)

## Comment 3
Author: balotte

God morgon!

Hästarna är ute och alla djuren fodrade. Ska åka till Ikea i Älmhult och shoppa lite julklappar idag. Sedan blir det hem och göra hästarna. Ikväll blir det bara att slappa.

Ha en bra dag alla!

## Comment 4
Author: zettan

God mogon

Här var man uppe tidigt. Hästarna fick komma ut vid 7,30. Stallet är mockat och klart inför insläpp. Men ska dit senare och motionera dom lite. Ska göra ärrenden i stan på förmiddagen och sen så ska jag åka och hälsa på min ettårshingst som går på vinterkollo hos Stuteri Solliden. Ska bli kul att träffa han. Var ett tag sen nu.

Hoppas alla får en bra lördag

ha de gött

## Comment 5
Author: ingrid

God morgon,

var på en supertrevlig 50-årsfest igår, är lite seg, men ska samla ihop mig till ikväll för då firar vi min faster som fyller 60 år.

Är väldigt stolt shettisägare idag, mina kusinbarn (4 o 7 år) var här och fick rida igår. Ponnyerna skötte sig som änglar, flickorna låg över rumporna och halsarna på dem uppe från ryggen. Garcia har inte haft ngn på ryggen på 4 år! Nu kommer de om en halvtimme och ska rida igen. Är gudmor till den äldsta av flickorna, nu är jag världens bästa gudmor! Även enligt yngsta flickan som beklagade sig till sin mamma varför inte hennes gudmor hade ponnyer.... ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#1 hoppas det inte blir några bullar idag då..... ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Arbetet blir ju jobbigare då....

## Comment 6
Author: Hanna-D

#5 Bullar...? ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 7
Author: ingrid

Tänk 13-flyget ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: Hanna-D

#7 Långsökt! ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: jackaroo

Vaknade oxå tidigt men inte för att sitta vid datorn, haha.

Flög ur sängen vid 5.20 av att det rann till lite blött. Ska ha bebis om 2v exakt. Men sen vart det inge mer. Så jag tänkte att jag lika gärna kunde släpa ut hästarna eftersom jag ändå var vaken. Tycker det är så skönt att inte låta dom stå inne allt för länge.

Regnat lite här bara, men det slutade strax efter att dom kommit ut.

Utomhus tjejerna var ju blöta förstås, men dom har skjul.

Kul att läsa om morgon männsikor, men det är ju nått spec med oss hästfolk.

## Comment 10
Author: Aribigga

Godkväll!

Jag har bara en sak att säga om idag; Vad ska man med pojkar till när det finns shetlandsponnyer?
