# Angående Mini på utställningar
Author: Cattis

**Fråga:** Tycker du att man skall ha en särskild BIS-titel för enbart mini på utställningarna?

Det är oftast ganska få deltagande minis - men skall inte deras meriter också vara värda lika mkt som de standardstora shettisarnas?  
Idag räcker det ju i princip att anmäla en mini i vissa delar av landet för att den skall bli champion.  
Jag anser att det inte skall finnas separata BIS o Reserv-BIS/BIM för mini - om det inte är en ren miniutställning på minst 30 ponnyer.

Du som eventuellt svarar ja: motivera gärna varför du tycker det och varför de skall särbehandlas när de mkt väl står sig i konkurrensen mot de standardstora.

## Comment 1
Author: Cattis

Det får gäna finnas miniklasser och det får gärna finnas minichampionat, även om jag tycker att mini skall ingå i de vanliga championaten om det inte är minst 3-4 st som tävlar om varje championat.

Men att det skulle få finnas egna BIS-titlar... Varför skall vi då inte ha BIS svart ettårssto? Eller BIS fuxvalack? De brukar ju annars inte heller ha det plättlätt att vinna BIS. Nä - BIS, det är i mina ögon dagens bästa shetlandsponny. Och en mini, det är en shetlandsponny det med, ingen egen ras.

## Comment 2
Author: Linnah

#1 Jag håller med helt.

## Comment 3
Author: ThiffannyJ

Vi har mini och jag tycker inte att det ska finnas egna BIS till dem, däremot så vill jag ha kvar minklasserna och minichampionaten. Det finns ju tre championat motsvarande standard som har fem. Valack tävlar ju ALLA valackar i. Visst i bland är det lätt/lättare att få ett minichampionat, men det är väl i så fall lika lätt som att bli champion unghingt? Eller?

## Comment 4
Author: Cattis

#3 Absolut. Jag tycker att alla championat skall ha minst ex 3 deltagare för att bli utdelade. Även gällande de standardstora.

## Comment 5
Author: ThiffannyJ

#3 Låt säga att det blir bestämt att det ska vara minst 3 deltagare, hur lörser man det praktiskt när man annordnar en utställning? Oftast så räknar man rotestter, man beställer och räknar budget... Är det inte onödigt att beställa hem rosetter och köpa priser _i fall_ någon blir champion, eller vet man redan det, när katalogen skickas ut att det är för få för att dela ut champion? Kommer folk då att åka för man vet redan innan att man har ingen chans att bli champion? Nu åker ju givetvis inte alla på utställning för att bli champion, men det är ju jättetråkigt om man åker dit med sitt ministo, får 41-42 poäng, kanske tom högre, men man har ingen chans att bli champion ministo för det är för få att tävla om det. Då får hon i stället tävla med standard stona som flera stycken (teoretiskt) har får 41-42 eller högre...  Där blir hon utslagen... Är inte det lite tråkigt? Även om hon var ensam i championatet så var hon ju väl värd sin titel. Min åsikt.

## Comment 6
Author: Cattis

Ingen chans att bli champion? Om det inte finns ex mini så det räcker till ett championat, så slås de ihop med standard.

Är minst lika trist att åka med svarta ston som en del ofta ligger på 41-42 poäng men aldrig räcker hela vägen... Så är det, den bästa för dagen vinner. Det är det jag menar, skall man då instifta championat så att alla har en chans bara för att de har en bra ponny? Då är det ju inte de bästa längre.

Jag tycker inte man är väl värd ett championat bara för att man får höga poäng. Det är det många som får utan att få med sig en titel hem. Poängen är väl det som talar om kvalitén på ponnyn för dagen. Titlarna är iaf enligt mig till för att delas ut till dem som är bäst av alla i olika kategorier. Är man ett ensamt ministo, eller en ensam unghingt - så har man inte blivit bäst i konkurrens.

Som arrangör kan man se vid tillverkningen av katalogen at tdet inte blir miniklasser etc, och kan beställa utifrån det. Det känns som ett litet problem. Om folk inte åker med sina minis eller unghingstar för att de vet på förhand att de championaten inte finns, då tycker jag man kanske inte visar av rätt anledning. Åker man bara för att få en championrosett? Klart att jag också vill ha en championrosett, men det får man inte alltid då konkurrensen är hög. Det är dock inte därför jag ställer ut. För mig är det vare sig titlarna eller placeringarna som är det viktigaste. Poängen och kritiken är det viktigaste. Allt utöver det är i mina ögon en bonus.

Det borde ju ligga i miniuppfödarnas intresse också att de championatstitlar man får för just mini också har samma standard eller status som de som delas ut till de stora. Som det är nu så rycker man på axlarna när det rabblas upp 20 titlar, för en del har aldrig "tävlat" om sina championat. De är inte sämre hästar utan sina championat. Men titlarna i sig visar inte på ngn direkt jättekvalitet. Det är poängen som visar det. 

Du om ngn vet ju att en bra mini står sig även mot de stora, hur ofta har ni inte sopat banan med stora svarta med era minisar?! :-)

**Sammanfattning:** Jag tycker att titlar skall visa att man vunnit i konkurrens med andra i samma kategori. Inte att man får en titel bara för att man närvarar. Det gäller alla championat.  
Annars skall man lika gärna kunna dela ut champion svart ettårssto, champion fuxvalack, champion skäck osv, för de har heller inte samma chans att hävda sig i finalen generellt.  
Min åsikt.

## Comment 7
Author: ThiffannyJ

_Titlarna är iaf enligt mig till för att delas ut till dem som är bäst av alla i olika kategorier. Är man ett ensamt ministo, eller en ensam unghingt - så har man inte blivit bäst i konkurrens._

Fast på ett sätt så är man ju "bäst". Man har mött någon i sin klass som man slagit. Inte alla gånger men det är ju inte någons fel att man råkar vara ensam i klassen. Någonstans så måste man ju börja "sålla" bort och då tycker jag att det är helt naturligt att det blir minder och mindre hästar på vägen till BIS/res-BIS.

Jag ställer inte hellr ut för att få en champ. rosett, det var inte det jag menade heller.

10 år bakåt i tiden så var det mycket sällan någon mini tog sig upp till de mest åtråvärdase titlarna, BIS och på den tiden BIM. Då var det inte så mycket snack, (vad jag vet) om att minisar, deras titlar de är gratis, de betyder inget. Men nu när minisarna visar framfötterna, det finns många fina minisar där ute som får höga poäng och fina titlar, ja då får de alla sina titlar gratis och de betyder inte ett smack, för de tävlar ju inte i konkurrens... Tråkigt sätt att se på saken, jag tycker mer att det är ett bevis på att miniaveln går framåt.

Tvärt om så kanske det borde finnas _ännu_ en storlek i Shetland. Kanske det ska finnas någon klass för de som är mellan 87-97 cm? För ur utställningssynpunkt så är det ju inte så ofta som man ser en 87-89 cm på show.

Om det nu är så lätt att få en champion mini titel, köp en mini då ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 8
Author: RebeckaSvensson

Håller med #1.

## Comment 9
Author: Cattis

Säger inte och kommer inte säga att de inte betyder ett smack. Men jag tycker det skall vara lika för allihop, så gott det går.

Miniaveln har väl absolut gått framåt här, därför står de sig så himla bra i konkurrensen med de stora.

Fler storleksklasser, ja varför inte. Men inte fler championatsklasser, då vattnas det ur ännu mer. För mig innebär ett championat att man verkligen har vunnit i konkurrens, det blir inte högre status om man instiftar fler "lätta" championat.  
Så missförstå mig helst inte på det viset att du tolkar mig som om jag anser att alla titlar som mini får är gratis. Det anser jag inte.  
Men jag tycker att det OFTA är FÖR lätt att plocka titlar med bla mini och unghingstar. En klassvinst med 42 poäng tycker jag säger mer, än en championtitel många gånger.

Att köpa en mini för att jag tror det är lätt att bli champion är knappast lösningen. För jag är inte ute efter det. Och jag är VÄL medveten om att det krävs bra minis för att vinna. Det är inte det jag pratar om. Det krävs en BRA stor också för att vinna, men den måste inte bara vara bra, den måste vara BÄST, då den skall slå ut en del andra på vägen till sin titel. Varför inte ha bara en champion mini kort o gott? Då är det ju den bästa minin för dagen som blir champion. Är det bara ett fåtal unghingstar och ungston fördelade på en till två per klass - dela då ut Champion Unghäst till de stora. Exempelvis.

Bör tydligen poängtera ytterligare, att jag **inte** på ngt vis förringar tex era minis resultat, det är skitbra hästar. Men jag vill ändå gärna se att championatet är en titel för de allra bästa i konkurrens.

## Comment 10
Author: Ellinor Johansson

Om det bara finns två godkända hingstar på utställningen ska Champion hingst frysa inne då?

## Comment 11
Author: Cattis

#10 Självklart. Och varför inte? Om det finns unghingst kan den titeln slås ihop med de äldre. Om det inte finns, så ja varför skall de får en titel bara för att de är godkända?

Dessutom är det ju så att klassvinnarna skall deltaga i BIS-ringen (de som uppnått poäng), så de kan ju vara med att tävla om den titeln om de med sina poäng är en av de bästa för dagen totalt sett. Men championaten tycker jag ändå skall vara just det titeln anger bokstavligen. En champion av de deltagande ministona, stora hingstarna, ungstona, mini etc. För mig är ordet champion just det, den bästa i sin kategori. Hur kan man vara den bästa i en kategori där man är ensam tävlande? Som tex unghingstarna ofta är. I klass 3, 5 och 7 når klassvinnarna inte allt för ofta upp till 40 poäng, och därmed är det ofta givet att den godkände treårshingsten vinner. Så det championat som jag egentligen gillar "sämst", det är nog just Champion unghingst.

OCH jag tycker att om det finns 4 veteranhingstar/valacker och 5 veteranston, så kan det gott finnas ett championat för Veteraner också - om det då finns tillräckligt med ston o hingstar i övrigt.  
Gärna fler titlar, om det finns underlag för dem. Men bara då.

## Comment 12
Author: AnnaLundin

Utöver mini och unghingstar så är det väl väldigt sällan som champion hingst har någon att tävla emot i championatet. Åtminstone på de utställningar där jag varit.

Jag reagerade redan för många år sedan när ett större ministuteri skröt med att samltliga deras avelsston var klassvinnare och eller champion, eftersom jag redan då hade noterat att det var väldigt få deltagare i miniringarna. Och då är det inte så svårt att vara klassvinnare - DET säjer ju inget om kvalitén på ponnyn utan bara att den var bättre än eventuella konkurrenter.

## Comment 13
Author: ThiffannyJ

Så i praktiken som det ser ut just nu så kommer det endast bli att Champion Ungsto och Champion Sto kommer att delas ut? För det är ju mest deltagande där.

Jag reagerade också över en sak som sades för flera år sedan, då en av våra minisar slog en standard. Ägaren slängde in hästen i transporten och gormade på stallplanen att h\*ns häst just blivit slagen av _"En liten j\*vla mini"_ Så kan man ju också tycka....

Och som en engelsk domare uttryckte sig _"En mini är ingen riktig shetland, det är en avart"_

## Comment 14
Author: Cattis

#13 Ja man kan ju dra det till sin spets isf om man verkligen vill det. Eller hitta vägar till en bra lösning, som både gör titlarna lika värda för alla, i den mån det går och höjer statusen på de titlar som faktiskt delas ut. Om det skall vara 2, 3 eller 4 som minimikrav vet jag inget om, det är ju inte vi som sätter reglerna. Jag tvivlar på att de alls kommer att ändras. Jag talar bara om hur jag skulle VILJA ha det. På ngt vis önskar jag att det blev annorlunda. Så att det inte blir FÖR lätt för de som har en godkänd unghingst eller ex mini. Någon exakt PLAN för det har jag knappast, då jag inte har för avsikt att ta fram nya regler.

Varför inte Champion Mini kort o gott, men fler titlar om det är fler deltagare. Likaså Champion Föl kort o gott på en hel del utställningar.

Att en domare uttalar sig på det viset är ju beklagligt. En mini är en liten shetlandsponny, helt enkelt.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Nää inte ska man väl börja lägga ihop tex hingstar i olika åldersklasser för att få ihop till ett championat.

Bara för att det inte finns en massa mini beyder det väl inte att inte tex 2 st kan konkurrera om championatet, det finns ju faktiskt en kvalgräns för att få tävla om Championat.

Annars kan man väl lika gärna slopa kvalgränsen o sätta den bästa på championatsplats om det nu bara har att göra med HUR MÅNGA som bedöms i klassen.

Det känns som att bara för att man håller på med en gren där det finns färre individer så ska man straffas för det..

## Comment 16
Author: Ellinor Johansson

Idag när är 40 poäng gäller för att få tävla om championaten är inte det en tuff kvalgräns? Om någon vill visa sin nygodkända treåring flera gånger och plocka flera enligt endel av er "lätta championat " vad gör det Det är fortfarande 40 poäng som gäller.

Om en ett eller tvåårs hingst får 40 poäng och den visar sig att han är den enda unghingsten som uppnått 40 poäng är han inte värd ett championat då?

Jag tycker inte någon championatet är lätt, trots allt är det inte så enkelt att få 40 poäng.

## Comment 17
Author: Charlotte-Aveback

Att vi på vissa håll i landet har en oerhöt bra **miniavel** råder det ingen tvekan om. Att de även står sig väl internationellt fick vi se på ESG, inte minst!

Genom att ha flera **Championat** (både för standard och mini) så får man också fler individer till förmodligen utställningsdagens höjdpunkt: **BIS-ringen**. En utställning är ju också till en viss del en "show" där gräddan skall lyftas fram till publikens jubel! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Om man sedan skall diskutera hur många ponnyer som skall till för att ett Championat skall bli möjligt så bör man nog också ta med i beräkningen hur resultat och titlar värderas från **ponnyavelsutställningar** med kanske totalt 10 - 15 shettisar närvarande. När dessa fördelas i klasser p.g.a. ålder och kön så blir det ju inte heller så många i resp. klass.

## Comment 18
Author: Ellinor Johansson

På hundsidan kan man åka på många utställningar man orkar och plocka BIR (Om man får CK) i en ras med få eller en deltagare i rasen. Jag har aldrig hört talas om att ägarna till raser där det är många tävlande i skulle skulle tycka att den lilla rasen får för lätta BIR ( Bäst i Ras).

## Comment 19
Author: Charlotte-Aveback

En liten fråga:

Enligt nuvarande regler så går ju vägen till BIS-ringen via Championaten, dit klassvinnarna är välkomna (enligt vissa poängkrav, m.m.).

Om man inte skulle ha separata mini-Championat, är då tanken att mini-klassvinnarna skulle vara med och tävla om de "vanliga" Championaten? Det skulle i så fall innebära att det totalt sett blir färre Champions att konkurrera i BIS-ringen, vilket vore synd tycker jag.

## Comment 20
Author: Cattis

#19 I BIS-ringen skall även alla klassvinnare deltaga enligt SSS regler för BIS/Reserv-BIS. Så där deltager lika många hästar hur man än gör. De får alltså gå in där även om de inte vunnit championat.

## Comment 21
Author: Annette

Men det är väl inte bara champions som är med i BIS-ringen? Är det inte så att **alla** klassvinnare (med tillräckliga poäng) och tvåorna som domarna rekommenderar, är med i BIS-ringen? Alltså behöver man inte blivit champion för att bli BIS eller BIM/reserv BIS.

Eller har jag fått allt om bakfoten?

## Comment 22
Author: Ellinor Johansson

_Det borde ju ligga i miniuppfödarnas intresse också att de championatstitlar man får för just mini också har samma standard eller status som de som delas ut till de stora. Som det är nu så rycker man på axlarna när det rabblas upp 20 titlar, för en del har aldrig "tävlat" om sina championat. De är inte sämre hästar utan sina championat. Men titlarna i sig visar inte på ngn direkt jättekvalitet. Det är poängen som visar det. _

Så 40 poäng är ingen jättekvalite?

## Comment 23
Author: Charlotte-Aveback

#20: Använder sig utställningsansvariga av denna regel? När jag tittade i en utställningskatalog från i sommar så var enbart championatsvinnarna välkomna till BIS-ringen. Detta kanske vore värt att poängtera på utställningarna framåt.

## Comment 24
Author: Cattis

#15 "_Det känns som att bara för att man håller på med en gren där det finns färre individer så ska man straffas för det._"

Som sagt, det gäller isf även omvänt. Varför skall andra staffas för att det finns så många svarta standardston så att de som "bara" lyckas få 40-41 eller råkar vara skäckar inte har en chans att få championat. Skall det finnas championat för vissa grupper bara för at tde är få, så skall det ju finnas fler championat för de standardstora isf också. Skall det inte vara lika för alla? Är inte det bäst för alla? Det trodde jag - att alla gynnades av att titlarna var lika "värda" oavsett stl eller färg.

## Comment 25
Author: Ellinor Johansson

De klassvinnare eller ev, två i klassen som domaren rekomenderar går vider till BIS ringen

## Comment 26
Author: ThiffannyJ

_Det borde ju ligga i miniuppfödarnas intresse också att de championatstitlar man får för just mini också har samma standard eller status som de som delas ut till de stora_.

Är det inte det då? Det har ju fåt 40 poäng eller mer, dock ej föl som ska ha minst 38 som är klass I.

## Comment 27
Author: Cattis

#16 "_Om en ett eller tvåårs hingst får 40 poäng och den visar sig att han är den enda unghingsten som uppnått 40 poäng är han inte värd ett championat då?_"

Jo visst, i konkurrens med andra. Har han slagit andra på vägen har han varit bäst i konkurrens.

#22 Var ser du mig skriva att det inte är kvalitet med 40 poäng? Det jag säger är att **en titel i sig** inte visar vilken kvalitet den för dagen har, det gör poängen. Det är väl kristallklart att 43 poäng tyder på högre kvalitet än 40. Så just titlen säger "bara" att ponnyn nått kvalgränsen.  
Om ponny A kan stoltsera med 5 championatstitlar med 40 poäng varje gång, och ponny B med 5 championatstitlar med 42 poäng, vilken är det som har "högst kvalitet"?  
Alltså - att det står att en ponny är flerfaldig championatsvinnare, det säger inte så jättemkt.  
Men 40 poäng är inte illa pinkat, det är jättebra poäng. Jag har **ALDRIG** sagt att det inte är det.

## Comment 28
Author: Cattis

#23 Det har blivit fel under säsongen på både Öst, Nord och ngn Väst tror jag. Det har inte stått i katalogen uttryckligen, utan har stått enligt de gamla försättsbladen. Först på Valla i år fick vi veta att det inte var "rätt". Men alla klassvinnare SKA alltså deltaga i BIS-finalen **OM DE VILL** och har uppnått kvalpoängen.

## Comment 29
Author: Cattis

#18 Nej, men där handlar det om olika raser. Minishetland är ju trots allt ingen egen ras.

## Comment 30
Author: Ellinor Johansson

Bredden på miniaveln i toppen har ännu inte kommit lika långt som på den standard stora shettisen. Det finns några mini som kan konkurera om Bis med standard shettisar.

Om en mini blir champion på 41 poäng är det mycket bra och den titeln är mycket värd.

Om man går fyra i gallstoringen och med 42 poäng är det också mycket bra, men det vet man väl själv om man håller på med standard shettisar.

## Comment 31
Author: Charlotte-Aveback

#20, 21 & 25: Tack för förtydligandet! Lite spel för galleriet blir det ju då, men det är kanske helt OK.

Hur ser ni på det här med ponnyavelsutställningar, som jag skrev ovan:

"Om man sedan skall diskutera hur många ponnyer som skall till för att ett Championat skall bli möjligt så bör man nog också ta med i beräkningen hur resultat och titlar värderas från **ponnyavelsutställningar** med kanske totalt 10 - 15 shettisar närvarande. När dessa fördelas i klasser p.g.a. ålder och kön så blir det ju inte heller så många i resp. klass."

## Comment 32
Author: Cattis

#30 Jag vet att det är det, jag har trots allt inte sagt att en minititel på 41 poäng är att förringa. Jag har inte förringat vare sig 40 poäng, eller 37 för ett föl, vilka jag tycker båda alternativen är bra poäng. Så varför ta det så?

Jag tycker ändå att det skulle vara bättre om det var mer likvärdigt för alla - oavsett om det är hårdare eller lättare än nu för respektive stl. Bara det är likvärdigt. Hur kan det vara fel?

Det är klart att bredden inte finns på samma sätt som på standard. Det säger sig självt iom att det inte finns lika många vare sig till antal ponnyer, eller till antal uppfödare i landet.

## Comment 33
Author: Ellinor Johansson

**Min** grund inställning är att guld är bra.

Vi har vunnit BIS på 41. Är bara BIS vinster på höga guld status?

## Comment 34
Author: Cattis

#31 Jag tycker de utställningarna är lite tråkiga pga just det. Det är jättekul att bli BIR tex, men det är roligare bli klassvinnare på en vanlig utställning. På de lokala utställningarna är det som du skriver oftast mkt få shettisar med och ofta ligger kvalgränsen på 38 poäng. Men, det måste vara ännu tråkigare för typ Dartmoor som ibland bara har typ en eller två deltagare öht. Då räcker det med att åka med en skaplig ponny, så blir man BIR. Inte samma sak som att vinna på våra utställningar direkt. Om man därmot står sig långt in i BIS-finalen är det lite roligt, mot de andra raserna. Men ändå inte samma sak. Vet inte hur jag skall förklara...

## Comment 35
Author: ThiffannyJ

Är det inte lika för alla? Alla, både mini och standard måste ha 40 poäng för att få tävla om champion. Sen att det är olika många deltagare i de olika klasserna kan ju ingen påverka.

## Comment 36
Author: Cattis

#33 Nej, har någon sagt det?

## Comment 37
Author: Ellinor Johansson

\# 34 Jag håller med förr åkte vi till Valla på ponnyutställning det var massor av shettisar. Nu tror jag inte ens den ponnyutställningen finns kvar.

Shettisdeltagandet på ponnyutställningar i mitt distrikt kanske påverkas av att det inom rimliga avstånd finns flera SSS utställningar

## Comment 38
Author: ZABA

#37 Vill inte ge mig in i diskussionen i tråden men däremot ge dig ett svar angående "ponnyutställningen på Valla". Antar att du menar Östergötlands Ponnysällskaps utställning för samtliga ponnyraser? Den utställningen hålls fortfarande årligen och de senaste åren har det varit på Brunnstorp i Vikingstad. Jag har besökt de flesta av dessa utställningar (dock ej i år) och antalet shetlandsponnyer har varit hyfsat bra tycker jag.

## Comment 39
Author: Ellinor Johansson

\# 37 OK hade ingn aning om att de var flyttad til Vikingstad. Kul om det kommer många shetland.

## Comment 40
Author: Charlotte-J

\# 38 Vi var på Brunnstorp i år med Hesther v.St Wainum Wisholt och hon blev BIR med 41 p och hon och en Welsh slogs om Res.Bis:et in i det sista. Både BIS och Res.Bis hade samma poäng som Hesther. Jag tycker denna utställning är jättebra och en fin plats att vara på.

## Comment 41
Author: Ellinor Johansson

Grattis har jag helt missat. Hur många shettisar var det där?

## Comment 42
Author: Annette

Jag har också trott att endast championatsvinnare gick vidare till BIS-ringen. Men på Valla i år påpekades det att det var fel, alla klassvinnare med erfoderliga poäng skulle dit.

## Comment 43
Author: Ellinor Johansson

Det känns som det skulle vara bra med information till alla inblandade så att man vet vad som gäller och ingen känner sig fel behandlad.

## Comment 44
Author: Cattis

#42 Ja det var där vi informerades om missen.

## Comment 45
Author: PP

Jag kan nog tycka att en sån stor förändring borde tas upp på ett Höstmöte eller Årsmöte eller liknande. Jag var på förra årets Höstmöte och där pratades det om en hel del förändringar inför det här året, men jag kan då inte minnas att detta nämndes. (Jag skulle ha reagerat). Eller hur länge har detta gällt?!

## Comment 46
Author: Cattis

Har det inte varit så här länge? Det blev ju sådant tjafs första året det var, eller iaf i liknande form, då arrangörerna klagade - men det kanske var då när alla tvåor också skulle in?

Men åtminstone sedan föra året har det väl gällt. Läs propparna bakåt i tiden. Det är ju trots allt de som gäller... Har inga tidningar här, så jag kan inte hjälpa dig tyvärr.

## Comment 47
Author: PP

Men håll med om att det är märkligt att reglerna inte är uppdaterade i katalogmallen! Det är ju katalogen man har med på utställningen och inte propositionerna.

"Tjafset" vill jag minnas var vid övergången till Res BIS när alla klasstvåor per automatik skulle in i BIS-ringen.

Än har iaf ingen klagat på de utställningar jag varit på. ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif) Den enda gång jag har upplevt att folk blivit förvirrade och fundersamma och illa berörda (åtminstone blev jag illa berörd!) var på Rix2005 när reglerna följdes...

## Comment 48
Author: Cattis

#47 Jo jag håller med. Ingen hade klagat på våra utställningar heller. Det var ett påpekande från en ledamot i SSS som gjorde att vi alls blev uppmärksammade på att "fel" begåtts. Fel kan ju alla göra, men det är lite synd att vi inte fick veta om detta fel redan då man såg att regionalföreningarna inte gjorde "som man ska".
