# Rimligt pris på godkänd hingst
Author: Cattis

Vad anser du vara rimligt att betala/ta betalt för en godkänd hingst, med full stam, pass och skaplig stam? Guldbelönad, dels på utställning och dels på avelsvärdering - mao fullt godkänd enligt de tidigare reglerna.

Motivera gärna ditt svar. Ange gärna vad just du gärna betalar lite extra för, exempelvis avkommors resultat, egna travmeriter, egna utställningsmeriter, toppenstam (i ditt tycke), färg, eller annat.

## Comment 1
Author: Milla

30 000 skrev jag. Jag betalar gärna mer om avkommerna har visat framhovarna  i utställning eller på bruks. Vissar det sig att han har gett bra avkommer även i kommande led så stiger priset ännu mer

## Comment 2
Author: Asagard

30 000:- valde jag. Sen ska man ju ha de pengarna också... ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

Vi betalade 15 000:- för vår russhingst. Alldeles för lite tycker jag, men samtidigt - vill säljaren inte ha mer, så varför "tjaffsa"?

## Comment 3
Author: Annette

Ingen aning!

## Comment 4
Author: VeronicaP

Jag skrev 30.000 och det är ju eg minimum tycker jag

## Comment 5
Author: UG

En bra, vacker, korrekt minihingst med bra stam, lynne och meriter tycker jag ska säljas för 50 000 kr. Ja, jag skulle vara berädd att betala det.

## Comment 6
Author: Sehvrin

oops... nu röstade jag utan att riktigt veta nåt ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) (jag röstade 15.000, men det är nog på tok för lite. I vilket fall som helst så skulle jag inte betala under det)

## Comment 7
Author: sanne

en riktigt bra, meriterad hingst som lämnat bra avkommor ( om de hunnit bedömma så många...) borde ligga mellan 40-50.000 ink.moms, När vi valde hingst var inte priset det viktiga, jag tvekade INTE på priset..

## Comment 8
Author: Ulla L

Jag tycker att 20000 plus moms för en ung nygodkänd hingst av god stam kan vara OK , men 30000 upp till 40000 plus moms för en välstammad och beprövad hingst som givit bra avkommor - och inte minst har ett fint temperament.
