# Barn och häst
Author: QuickStep

Kom och tänkte på att det är många mammor här inne på shettis sidan.  
När red era barn första gången? Hur gammla va dem då?  
När brukar dem kunna rida lite själv?  
Min lilla tjej blir 3 i sommar och hon sitter o "åker" häst några ggr i månaden. Roligast är när hon får rida på min mammas halvblod.  
Helt galen och inte rädd alls. Det är ju både bra o dåligt kanske!!

## Comment 1
Author: Ninnii

Min dotter som är  fyllda 3år nyss är en riktig häst tjej. Hon ser upp till sin kusin som är 19år och tränar och tävlar i hoppning. Matilda såg ganska tidigt att hennes kusin höll i tyglar så då skulle ju matilda göra likadant. Matilda andas, ser och drömmer häst dygnet runt. Det är bara häst, hon har lärt sina fröknar på dagis hur man gör när man longerar när hon var 2 1/2år. Matilda får ju rida min Bill ibland när jag inte ska träna eller något sådant. Då brukar hon säga: Mamma, jag vill rida Bill idag, i riduset och trava och skritta över bommar. För en vecka sedan sa hon även att hon ville galoppera, men det får hon vänta med ett tag. Tycker det är jobbigt att springa brevid i galopp. Tycker det räcker med trav![Flört](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Undrar vad det blir av henne?

## Comment 2
Author: dranto

Har två pojkar (som i år blir 4 resp. 7 år) och de rider kanske 2-3ggr per ÅR!!! Alltså är de inte särskilt intresserade tyvärr även fast de tycker det är kul att rida när de väl gör det.  
  
De nämner aldrig hästarna knappt och tjatar aldrig om att få rida.  
Nu är de ridbara högdräktiga så de kan inte ridas på flera månader.  
  
Äldste grabben har ju ridit flest gånger och har tom galopperat och tyckte det va jättekul så rädsla finns ej med i bilden.  
  
Han satt väl på en häst innan han va året fyllda.

## Comment 3
Author: exitingsvillemo

Min son på 4 år rider emellanåtpå ponnyerna.

Ofta blir det en liten sväng när vi tar in dom, då ska han rida in =)

äldsta stoet tar vi en ridtur med några ggr i månaden. Han skulle nog gärna rida varje dag om han fick. Men stallet och hästarna är för mig "mitt ställe" där jag kan få vara ifred och inte bara vara mamma. Men minst ett par gånger i veckan är han ju med ut i stallet iallafall.

Nu har vi planer på ponnytravet. Tror att han skulle gilla det =)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Mina barn satt på hästryggen innan dom kunde gå, ja ens sitta själva =D

Min son som nu är 8 år han vill inte rida så mycket. Han rider kanske en gång i månaden. Har egentligen ingen passande ponny åt honom så mkt därför.

Min dotter är 2 drygt och hon rider inte så ofta hon heller men hon vill sitta ibland säger hon. Eftersom hon inte kan sitta själv på pålle än så blir det inte mkt ridning heller. Men ingen av barnen är rädda för hästarna även om sonen är lite ängslig då han ska rida. Men han hjälper mkt till från marken.

sonen var också med från början i vagn då jag kör hästarna. Han var bara 7 månader när han var med i vagnen första gången. Han körde pålle själv (höll i tömmarna) då han var ett år gammal.

## Comment 5
Author: ElisabethA

Min kompis dotter "red" Gardenia flera gånger innan hon ens kunde gå. Hon älskade det! Just här sitter hon utanför stallet och hjälmen fattas ![Skäms](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 6
Author: Moheda

Ja, visst är vi väl många ponnytokiga morsor här på forumet! Vi köpte vår shettis till dottern för 3 år sedan när hon skulle fylla 8! Då hade hon ridit på ridskola sedan hon var 6! Jag tyckte att det var så roligt att även hon var lika hästtokig som jag var när jag var liten. Vi delar fortfarande intresset!

## Comment 7
Author: runas

Min brorsdotter satt på ponny första gången som 8mån bebis![Förvånad](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") o har nu 18mån gammal provat att skritta lite m ledare.

## Comment 8
Author: Stall-Stjarna

Ellen fick sin egna ponny när hon fyllde 2år, satt då på o "åkte" med o tycker det är jätte kul. Ronja var 8-9månader när hon började att få sitta på stora systers ponny o fick sen en egen ponny när hon var 1år. Ellen är nu 3år och rider skritt (+liite trav), håller tyglar själv men jag leder alltid i ett grimskaft. Hon ska börja på ridskolan så snart det finns plats (i en knatte grupp) då jag satt upp henne på kö. Ellen älskar dessutom när hon får leda runt sin ponny i grimskaftet eller bbara stå o hålla henne =)

(På bilden är Ellen ca 2.5år o rider sin Tingeling)

## Comment 9
Author: JMax

Norma satt på en häst första gången när hon var tre dagar gammal sen åkte hon häst fram till ca: tre år och nu har vi ju ingen så nu är det lite paus.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Här har vi lite olika känslor till vad som heter hästar:

Sonen Felix är 13 år. Han är mitt stora stöd i allt vad ta ut och in hästarna från hagen heter. Han hjälper mig med det och även de lite tyngre sakerna som att hantera hö och så. Han är inte särskilt intresserad men han ser att man ibland har dåligt med tid eller bara för att ställa upp för mig.

Mellandottern Fanny är 12 år och hon tappade allt intresse för att rida när hon växte ur Wänga Ivanhoe. Hon är mer än sällan i stallet, hon borstar gärna när hon är där. Eller kör om Ivan finns hemma.

Lilltjejen Filippa är 6 år och hon tycker om sin idag nya ponny, tidignämnde Ivan. Just nu är han hos en vän till oss så ridningen ligger nere lite. Men hon hjälper till med det mesta i stallet. Hon och minihingsten Gant är riktiga bundisar. Hon borstar, pysslar och står i.

Jag tror att i mitt fall så har barnen haft det för lätt med tillgången av hästar. Jag själv cyklade mil bara för att få borsta en häst när jag var liten. Tack och lov så fick jag min allra första ponny 1981 och sen dess är jag fast i detta. Jag började rida på ridskola när jag var 6 år och skulle aldrig någonsin efter 34 år med hästar vilja byta bort hästeriet mot ngt annat. Det skulle vara sjukdom eller min egen död som möjligt skulle sätta käppar i hjulet för mig:)

## Comment 11
Author: Trim

Henrik började när han var 4år  med promenader i skogen. Höst 2007/vår 2008 red han mycket tillsammans med min hästjej. I vinter spelar han hockey och vi har lagt ridningen på hyllan under den här perioden. Cornell arbetar på  ridkolan i Vansbro och kommer hem till sommaren igen. Då vill Henrik rida. Men visst saknar han Cornell nu när han är borta.

Det viktigaste med barn  och ridning tror jag är lek och framförallt att de har kompisar i stallet. Annars blir det inte roligt.

Tyvärr kan det bli mycket tjat när man är mamma och barn i stallet pga allt säkerhetstänk kring häst. Då kan man bli en urjobbig hästmamma. Ett tips är att åtminstone när det gäller lektioner att överlåta det till någon annan.

## Comment 12
Author: Trine

Min Wilma var runt 3 år när jag hittade Cissi(4 år då ) åt henne hade haft några ponnyer innan som man lett henne med. Men så fort hon fick in balansen så red hon själv. Men Cissi var en sån gudaklok pålla som går och håller koll på mig hela tiden, hon gick inte längre framför mig än 2m även om Wilma försökte få henne o gå vidare så stannade hon och väntade in mig..Har inte kunnat hitta bättre ponny !

## Comment 13
Author: AnnaLundin

Jag har lite svårt för den här "tävlingen" som finns bland vissa föräldrar att barnet ska upp på hästryggen så fort som möjligt. Förstår liksom inte vitsen med det.

Våra barn har åkt häst några gånger om året. Selma började rida på ridskola när hon blev 6 år och har ridit två terminer. Just nu har hon uppehåll då hon valde att gå på skridskoskola i stället. Signe har ridit en termin på ridskola, i höstas när hon var 4½. Även hon har valt annan aktivitet (dans) den här terminen.

Vi ryktar på hästarna när vi har tid till det och det är nästan lika uppskattat som att ta en ridtur.

När vår paddock blir klar hoppas jag att det ska bli lite mer ridning, det blir lite enklare då.

## Comment 14
Author: SaraDoos

Min dotter (fyller 4 i sommar) har fått hänga med till stallet i ur och skur. Hon tycker om hästarna och grejar gärna, vill rida elelr åka vagn och har full koll på vem som är vem, i vilken box de bor i och vems grimma som är vems osv. Denna vintern har hon dock många gånger hellre varit hemma med pappa än följt med till stallet. Hon får göra som hon vill. Jag tänker aldrig tjata på henne om hästarna - det är först och främst MIN hobby ![Oskyldig](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 15
Author: exitingsvillemo

#10 jag ärinne på ditt spår,att barnen haft det "för lätt".

Min son ärså van att hästarna alltid finns här, dom är en del av inredningen, så att ha häst ärliksominget speciellt förhonom.

Han vet att han kan ta uppehåll från hästarna och att dom ändå finns kvar när han väl vill göra ngt med dom. 

#13 precis, ibland blir det mycket "tävling" av det hela.

Hästarna är mitt intresse från början och inte mina barns. Får sonen hästintresse på riktigt i framtiden så är ju det kul, men vill han spela fotboll eller hockey så blir det minst lika roligt =)

## Comment 16
Author: QuickStep

Tävling .. Det blir väl vad man gör det till. Med barn känns som det det tävlas i allt.  
Kläder.. när dem går.. när dem kryper.. Men när barnen sen börjar skolan så är ju ändå barnen ikapp varandra mer eller mindre.  
Väljer man att se det som en tävling då blir det väl det.  
  
Själv tycker det är jättekul att min lilla tjej e me och hjälper till o borsta och vi får lite tid bara hon o jag tillsammans. Annars är det så stressigt jämnt, dagis hämta o lämna.. middag.. leka ..  
Nää när vi går ut till stallet så för mig är det som att tiden står stilla en stund! =)

## Comment 17
Author: Trine

Jag ser det inte som en tävling, dom är en del av mitt liv och visst är jag glad att wilma visar sånt intresse för hur det är så underlättar det ju iom att jag pysslar mkt med dom i det vardagliga.

Har aldrig tvingat dom till att följa med och det gör nog att dom tycker det är roligare med.

## Comment 18
Author: Ninnii

Ser inte det häller som en tävling, det blir ju vad man gör det till. Jag är jätte glad att Matilda tycker så mycket om hästar, det underlättar för mig då jag är istallet och kör och grejar. Jga har inte tvingat henne att tycka om hästar utan det bara kom en dag, då hon ville vara med och rida. Hästar finns ju i släkten oxå då hennes farmor har haft inackorderings stall Hanaskede i 30år. Hennes kusiner och faster och alla håller på med hästar. Så för henne är det ett naturligt sätt att leva. Men vill hon inte hålla på med hästar senare så är det upp till henne. Då får jag väl hänga med henne på andra saker. Jag tycker därimot att det är viktigt att hon har någon typ av intresse så hon kan röra på sig och inte bara hänga på stan när hon blir tonåring.

## Comment 19
Author: OzzyochJag

Min dotter är dryga året och hon får åka ponny då och då.  
Någon leder ponnyn och någon håller dottern så går det bra.  
Ibland så slänger jag upp henne på ryggen i hagen så kan jag bara hålla i henne när Ozzy går omkring.  
Hon tycker det är jätte mysigt.  
Tyvärr har det visat sig att hon är hästallergiker, så får se hur det blir med framtiden som hästtjej.  :-(

## Comment 20
Author: [Borttaget]

När man sett hur min dotter skrattat och blivit så glad över att få sitta till häst så blir man ganska lessen på hur vissa här tror att dom har rätt att trycka ner en i skorna för att man satt dottern på hästen tidigt. Min dotter lyser upp som en sol då hon sitter där och det kommer jag aldrig ta ifrån henne för att vissa tycker att man tävlar. Hör hur sjukt det låter!

Min son satt tidigt till häst men han är inte så himla intresserad idag och det behöver han inte vara heller. Inte heller behöver min dotter senare i livet vara intresserad och här lever vi för dagen. Vill dom rida ska dom få det, vill dom inte det får det vara.

Att säga att det skulle vara en tävling då man själv inte tävlingsrider eller rider överhuvudtaget tycker jag är lågt sagt. Tänk så många gånger man ska behöva bli arg, lessen och irriterad på folk här inne. Man ska inte ens kunna få lov att berätta hur man har det och hur man har gjort för då blir man stucken i ryggen. Alla andra gör visst bara fel hela tiden. Vilken tur att det finns mammor och pappor som gör rätt. Vad det nu kan vara.

## Comment 21
Author: Annette

Mina barn rider inte längre. Cecilia blev vettskrämd när hon for av en D-ponny på ridskolan och ville inte rida mer sedan hon vuxit ur våra shettisar. I ärlighetens namn tycker jag det är lika skönt, för det var så nervöst att titta på. Hoppas hon aldrig börjar igen ![Skäms](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms").

Men jag rider gärna själv ![Glad](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

## Comment 22
Author: AnnaLundin

#20 - jag trycker inte ner någon i skorna, du får göra hur du vill med dina barn. Jag har bara sett **i mina kretsar** att det verkar gå prestige i vem som är snabbast på att få upp ungarna på hästryggen. Jag kan inte förstå varför det ska behöva vara så.

MINA barn har fått börja sitta på hästryggar när de har varit tillräckligt stora för att förstå vad det är de gör. De har fått börja "åka häst" när de varit stora nog för att få ut något av att åka häst. Och de har fått börja på ridskola när de själva har velat rida mer (än vad jag har haft möjlighet att låta dem göra på hemmaplan).

## Comment 23
Author: Moheda

Tänk så det kan bli.... ena minuten så säger många att shettisen inte är någon barnhäst. Men sedan kan lika många (därmed inte sagt att det är samma personer) tycka att det är ok att sätta sina smål telningar på hästryggen innan de ens kan gå själva. Tänk så olika det kan bli![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 24
Author: Dehlfimia

Vår äldsta dotter(21år) satt på hästryggen när hon var 3mån ,men det var ingen shettis utan ett gammalt halvblodssto(21år) som jag höll på att rykta vid det tillfället och det stoet blev hennes favorit häst i9år ,hon har hållt på med hästar hela sitt liv och intresset kvarstår nog.

 Den  mellersta tjejen(9år) satt på min halvblodsvalack när hon var 2mån ,det var inte meningen men vi höll på att sadla av från ett ridpass och hon var vaken o var i sin pappas famn . Har ridit någon gång då o då under årens lopp tills hon var 7 år sedan ville hon börja på ridskola och det fick hon ,har intresset nu men vill hon hitta på något annat får hon göra det , det blir lika roligt ändån .

Lillkillen 6mån har suttit på vår första shettis när han var riktigt ledsen en dag då var han ca 4mån och då blev han på bättre humör . Han tycker dock det är roligare med hunden och katterna än hästarna ,vem vet ,han kanske hellre vill ha hund än häst när han blir stor det får tiden utvisa . Huvudsaken han respekterar o är snäll mot  djur allmänt.

Alla mina barn får prova på aktiviteter för o se vad dom tycker är roligt ,att jag o min man har det stora intresset för hästar är bara roligt och följer våra barn i fotspåret så är det extra kul men vill dom göra något annat så är det minst lika kul .
