# företag
Author: Milla

hur många är det som har hästarna i eget företag?

För och nackdelar med att ha det.

## Comment 1
Author: AusaBausa

Har våra hästar i företag o fördelen är ju att du kan dra momsen...

har revisor som fixar allt. smidigt som katten....

## Comment 2
Author: sanne

Vi har registrerat företag, många fördelar, tex. momsen, vi hyr även ut stall platser..

klart att det finns nackdelar.. all pappers arbete...

## Comment 3
Author: Milla

jag har inget företag men vi har börjat fundera lite på om vi skulle ha det i allfall mycket för just moms och så

## Comment 4
Author: FredrikN

[att läsa om moms](http://www.skatteverket.se/download/18.6e795b103e5e0454180001904/55216.pdf "http://www.skatteverket.se/download/18.6e795b103e5e0454180001904/55216.pdf")

## Comment 5
Author: AnnaLundin

En nackdel att ha hästarna i firma är att man måste avregga firman om man ska få stämpla, om man blir arbetslös. :/

Mina pållar finns i firma.

## Comment 6
Author: Asagard

Ingen firma här, men det lär bli. Ska börja med amkor och då åker väl hästarna med automatiskt antar jag. ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

Anledningen till att vi inte har firma nu, är delvis för att sambon stämplar ca 3 mån om året.

## Comment 7
Author: VeronicaP

Nä vi har inte heller i företag och har aldrig haft just pga det här med att man är arbetslös eller annat

## Comment 8
Author: Mysko

jag tycker det är löjligt sjukt för vissa. Det finns do som säljer uppåt 20 talet hästar om året och ändå inte har företag. Får det gå till så?

Det sämsta med moms är ju att köparen till ett föl eller en häst kanske inte vill köpa då det läggs på moms. Blir ju bra mycket dyrare och kan man inte dra momsen kostar ju hästen mer för köparen än vad säljaren får för hästen.

## Comment 9
Author: Cattis

#8 Fast så kan du ju inte resonera heller. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) Det är ju moms på allt annars också. Köper du en limpa bröd i affären så betalar du också mer för brödet än vad säljaren får för det.

\# Fler av alla uppfödare (inte bara häst dock) lär behöva regga sig för moms nu. Skatteverket skall börja smyga omkring på hemsidor, både privata och annonssidor och kontrollera hur mkt folk säljer och inte. Dels de som är arbetslösa, och dels de som säljer svart skall "fångas in". Vilka belopp är det som är max innan man måste sälja med moms egentligen? Eller handlar det om hur många man säljer?

## Comment 10
Author: AnnaLundin

#9 Nu ska vi se om jag minns rätt...

Näringsverksamhet är varaktig och ska ha ett vinstsyfte, dvs att tanken är att det ska gå med vinst. Det är dock inte alltid så att man gör det.

Det räknas som näringsverksamhet om man har en **omsättning** på minst 30.000 kr om året. Dvs om man har INKOMSTER på över 30', så ska man regga firma - enskild eller annan variant. Och det är när man HAR firma som man också blir momsredovisningsskyldlig.

OBS alltså, det är **omsättningen** som styr ifall man har näringsverksamhet eller hobbyverksamhet. Sen ska man givetvis ha bokföring och får göra avdrag för ALLA kostnader i verksamheten, så sannolikheten att en hästverksamhet går med vinst är ganska liten...

#8 Angående momsen - är du inte momsregistrerad så ska du bara helt enkelt låta bli att tänka på momsen alls. Den ingår i priset lika mycket på hästar som på brödet på Ica eller jeansen på Lindex... Och den momsen kan ingen av oss dra av... Man kan väl diskutera momsens vara eller inte vara i oändlighet, men nu HAR vi momsen och då SKA den betalas.

[http://startaeget.ifokus.se](http://startaeget.ifokus.se/) kanske kan vara ett tips....

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10. Andra regler gäller om man har lantbruksenhet. Där är du momsredovisningskylldig även om du har inkomster under 30.000 kr om året då det räknas som näringsverksamhet ändå.  
  
Man är även registerad som näringsidkare oavsett livssituation om du tex. är sjukskriven, a-lös eller har del-och eller heltidsjobb. För oavsett vad du gör för försäljningar som tillhör fastigheten ska moms redovisas.

## Comment 12
Author: VeronicaP

vi bor på en lantbruksenhet och behöver inte ha företag, och har aldrig behövt redovisa moms...

Det är så här att man får inte stämpla om man har ett företag...

## Comment 13
Author: kacka

#12 vet skattekontoret om att ni har djur???

## Comment 14
Author: Mysko

jag kollade upp med min revisor när jag skaffade avelshingst, just detta om moma. Han sa då till mej att eftersom hingsten kostar i drift kan du aldrig bli momsberättigad på denna då du inte drar in mer än hingsten kostar att hålla. Dvs att om han inte har så mycket ston behöver det heller inte redovisas eftersom hingsten i stort sett "äter" upp de pengarna ändå.

## Comment 15
Author: Cattis

#14 Det skulle jag kolla upp med skatteverket också, för jag tror inte det stämmer. Att han äter upp vad han ev drar in är nog inget som "håller". Då skulle jag inte heller behöva det, då mina hästar - och de flesta andras också tror jag - lätt äter upp allt vad som ev dras in.

Men jag kan ha fel. Fast kolla ändå detta med Skatteverket så du inte åker på "baksmälla" om det nu är fel.

## Comment 16
Author: kacka

Om jag har fattat det rätt så är det annorlunda om man har andra än sina egna hästar hos sig...

## Comment 17
Author: Cattis

#16 Jag pratar om mina egna, inget annat. Om det var orden "och de flesta andras" du reagerade på, så menade jag de flesta andra hästägares hästar äter också upp det mesta av vad de drar in åt sin ägare.

Har man inackorderingar så får dessa ju betala moms för ev hyra osv. Men nu gällde diskussionen egna hästar som jag tolkade det.

Om man skall slippa momsa för att hästen kostar, så behöver man isf inte momsa för sålda hästar heller, de har ju också ätit innan de såldes och kostat en massa. Så jag tvivlar på att skattverket bryr sig om att man kan "kvitta" imkomsterna mot utgifterna utan att momsa.

## Comment 18
Author: ZABA

Jag är id-kontrollant med enskild firma där jag även har mina ponnyer, avelshingstens tjänster, fotoförsäljning och läderlagning.

Sitter här och funderar kring hur många på Shetlandsponny i Fokus som är id-kontrollanter och som INTE har egen firma/är momsregistrerade. Jag ordnade med min lilla firma strax efter jag blev id-kontrollant hos SH och även om det är en hel del pyssel med papper osv så känns det tryggt och bra att s a s göra rätt.

## Comment 19
Author: Annette

Jag är ID-kontrollant utan egen firma. Men andra sidan har jag knappt ID-kollat fler hästar än det täcker kursavgiften och materialet man behöver. Nu har det dessutom inte varit någon efterfrågan alls, så i framtiden kommer jag troligtvis bara ID-kolla mina egna ev. föl. Tror det är större efterfrågan om man  även är chipmärkare.

## Comment 20
Author: Asagard

#18 Jag är id-kontrollant och chipare utan firma. Fast å andra sidan har jag inte chipat en enda häst sedan kursen och bara id-kontrollerat mina egna. Marknaden är lite mättad här om man säger så...

## Comment 21
Author: ingrid

De flesta av oss har hästarna som hobbyverksamhet (ej förvärvsverksamhet som bedrivs yrkesmässigt och självständigt) enl 12:37 IL (inkomstlagen) får avdrag göras med  intäkterna, dock ej med mer än vad man har haft som inkomst.

Ett tillägg är dessutom att personliga tillgångar (dit hästar oftast räknas) bara behöver tas upp i deklarationen vid försäljning som totalt överstiger 50 000 kr på ett år. Så skattemyndigheten är mer ute efter dyra tävlingshästar som säljs och sedan ej tas upp i deklarationen.

## Comment 22
Author: AnnaLundin

#21 Att sälja en häst EN gång är ingen näringsverksamhet. Men föder man upp ponnyer, säljer föl och kanske har en avelshingst som ger lite inkomster, då ÄR det näringsverksamhet, förutsatt att omsättningen (=intäkterna FÖRE avdrag för kostnader) överstiger 30.000 om året. Är omsättningen mindre så bör man deklarera det som hobbyverksamhet och skatta för eventuell vinst (efter avdrag av kostnader...) Det är sällsynt att det blir någon vinst, därför har vi ingenting att förlora på att deklarera våra förlustverksamheter.... Och skulle det bli vinst något år så får man utnyttja tidigare års förluster att jämka vinsten med = sannolikt ingen skatt att betala ändå.

## Comment 23
Author: ingrid

#22 skulle vilja veta var du hittar 30 000kr. En summa jag aldrig hört. har visserligen inte läst förarbetena till just den §. Näringsverksamhets definitionen är förvärvsverksamhet, självständig och yrkesmässig.

## Comment 24
Author: AnnaLundin

#23 Det är den summa jag fått mig itutad när jag gick starta egetkurs en gång i tiden. Men jag ska dubbelchecka om det finns någon annan regel nu... Återkommer ifrågan.

## Comment 25
Author: VeronicaP

När jag pratade med mammas revisor så sa han också att det är 50.000  och det är faktiskt så att skattekontoret vill eg inte ha oss eftersom vi inte går med vinst om man ska dra av moms på allt , hovlagare , mat, sprutor osv osv .

Ja Kacka de vet att vi har djur då vi är regristrerade , med den där löjliga hästverksamheten. Vi hade gärna tagit väck våran gård som näringsverksamhet men det kostar en del att göra det ......

Har vänner som jobbar på skattekontoret och de säger precis likadant de vill inte ha oiss som föder upp men säljer bara ett antal och för lite peng,  Ska det vara så ska du minst sälja 2 st om året för minst 50 tusen för att de ska tycka att det är lönt...

## Comment 26
Author: Asagard

#25 Exakt så sa skatteverket till oss också när vi ringde och hörde med dem. De frågade vad vi hade för hästar, hur många vi sålde per år och hur mycket vi gick med vinst, på ett ungefär. Öh, vinst? Vad är det?? De typ skrattade och sa "kom tillbaka när ni börjat med något seriöst"... Ja, shetlandsponnyavel är inte seriöst i deras ögon.... eller?? ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 27
Author: sanne

Så olika alla säger.. vi har jordbruks fastighet o f skatte sedel på detta, vi får dra ALL moms, då dom inte räknade det som hobby när vi hade avelshingst, och mer än 3 hästar på gården. har aldrig hört de 30.000. men det gäller nog o hitta rätt person på skattemyndigheten och ha en bra revisor . Man kan visst vara arbetslös och inneha Fskatt.. men då ska den stå på jordbruket..

Ni som har jordbruk, drar ni verkligen inte moms ?? varför i så fall ?

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#27. Sanne - jag har samma erfarenhet o fått lika info som dig.

## Comment 29
Author: VeronicaP

Våran gård stod som jorbruksfastighet när vi köpte den , men vi varken odlar eller säljer något mer än en krake då och då , så varför skulle vi driva det som ett företag , kan jag inte förstå och sen vet jag att man inte får stämpla om man har företag. Min bror fick inte ens stämpla då han var anställd i ett familjeföretag...

## Comment 30
Author: AnnaLundin

#23 Erkänner att jag hade blandat ihop begreppen något... :P

Men följande text finns i [Skatteverkets broschyr om Hobbyverksamhet](http://www.skatteverket.se/download/18.6e795b103e5e045418000833/34406.pdf "http://www.skatteverket.se/download/18.6e795b103e5e045418000833/34406.pdf"):

_"Mervärdesskatt (moms) ska i allmänhet inte redovisas för inkomster som hör till hobbyverksamhet. Det kan dock i undantagsfall förekomma att skattepliktig vara eller tjänst omsätts i hobbyverksamheten i former som kan jämföras med näringsverksamhet. När omsättningen av sådan näringsliknande hobbyverksamhet överstiger 30 000 kronor per år är man skyldig att betala moms."_

DÄR hade jag fått siffran ifrån...

## Comment 31
Author: ingrid

#30 Mer att jag var nyfiken. Har valt min inriktning till skatterätt så att jag får en master i skatt- och bolagsrätt. Vi har bl.a diskuterat häst, väldigt vanligt att folk vill ha det till näringsverksamhet för att lyfta moms och få samla på sig förluster till när de säljer hästen.

Ett tilägg är att lantbruksfastighet inte alltid behöver vara näringsverksamhet. Däremot tror jag att det finns en presumtion för det. Du får göra ett aktivt val att inte vara det, kommer dock inte ihåg säkert. Avverkningsrätt på skog om man har det går dock alltid som näringsverksamhet.
