# ska dem ha skor?
Author: Madelene8

hej!

Jag undrar om shettisen ska ha skor?...

För liksom när jag har tittat på en del som är till salu är det inte så många som har det :S

## Comment 1
Author: AnnaLundin

Shettisar är som alla andra hästar, vissa behöver skor och andra klarar sig bra utan. Det beror på hur mycket de arbetas, på vilket underlag, hur mycket hovarna nöts mot underlaget och om de blir ömfotade.

## Comment 2
Author: zettan

har 2 ston som brukar gå skodda när dom körs. Men annars så klarar dom sig utan vid lättare arbeten

## Comment 3
Author: NettanW

Min hovslagare har rekomenderat mig att inte sätta skor på Pockis, då hon fortfarande har så små hovar ännu, men sa att med mera aktivering (som precis har börjat) så kan dom bli större och starkare.

Tömkör nu henne på grusvä'gar, och det sliter en hel del kan jag säga, men hon har inte onta av det än så länge.

Kan även berätta att hon bara är två år.

Men märker jag att det behövs skor så åker dom på. För aktiverad skall hon bli.

## Comment 4
Author: Moheda

Har skor fram på mitt 12-åriga sto som annars ömmar väldigt!

## Comment 5
Author: AnnaLundin

#3 - generellt så avråder man från att sko hovar på unghästar, oavsett ras.

## Comment 6
Author: seijsing

Har haft min oskodd tills han var 3 1/2 . Då började han köras flera dagar i veckan och blev ömfotad på köpet. Så nu har han skor när han tränas hårt och det funkar perfekt.

## Comment 7
Author: HannaNikolina

Ska och ska... Det beror ju på hovkvaliteten och vad de används till. Går de bara och myser i hagen finns det väl t.ex ingen anledning att sko.

Mina var barfota när jag köpte, men den ena var väldigt ömfotad så där blev det skor direkt. Den andra hade kanske kunnat gå barfota om jag inte hade planer på att tävla körning - i maratonmomentet är det obligatoriskt med skor. Dessutom är det skönt med brodd när man kör på hala vägar på vintern.

## Comment 8
Author: Madelene8

Okej, om man skulle ha en häst som man nästan bara rider i skogen med och kanske två- tre gånger i veckan... skulle nån rekomendera att ha den skodd då?

Jag vill bara lära mig mer innan det är dags för mig att skaffa häst:)// madelene

## Comment 9
Author: exitingsvillemo

#8 finns så många trådar på forumet, där du blivit förklarad för varför du INTE ska rida en shetlandspony.

Är du fortfarande inne på de banorna? Du skrev en tråd förr där det stod att det var din kompis (på 170) som ville ha en shettis... Förstår ingenting...

## Comment 10
Author: icansson

#8 hoppas att du fortfarande inte syftar på att rida shettis.

Vill du skaffa en shetlandsponny så kan du ha den till så mycket annat som körning agility och se till att köpa en med stam då det finns mer aktiviteter så som utställningar m.m

En bra shetlandsponny kan du räkna kan man i o för sig har tur att få billigt men oftast ligger de från 8.000 kr och uppåt o ska du då rida är det bättre du köper dig en stor häst varför inte en islandshäst om du nu känner att du vill rida något i "mindre format".

Det är aldrig fel att ställa frågor och på forumet finns det många med stor kunskap som kan hjälpa dig men många här inklusive mig själv undrar nog ditt syfte med att köra shetland då i tidigare inlägg du verkar ha syftet att rida dem.

## Comment 11
Author: Madelene8

Jag har INTE tänkt att jag ska rida på en shettis!

Men det har ju inget med det här att göra. Jag har funderat på att köpa någon större häst men det får vänta nått år.

## Comment 12
Author: exitingsvillemo

_"Okej, om man skulle ha en häst som man nästan bara rider i skogen med och kanske två- tre gånger i veckan... skulle nån rekomendera att ha den skodd då?_

_Jag vill bara lära mig mer innan det är dags för mig att skaffa häst:)// madelene"_

I detta inlägg förstod jag det så att du tänkte rida 2-3 dgr i veckan och iom att detta är ett shetlandsforum, tog jag förgivet att det var just en shetlandsponny det var frågan om.

Men jag kanske missförstod =)

## Comment 13
Author: Madelene8

Okej, allt blev lite rörigt:S Ni får ursäkta för det... har alltid varit så stressad när jag ska skriva ett inlägg.

Men jag vet inte riktigt hur jag ens kunde tänka tanken att fråga om det är okej för mig att rida på en shettis! Jag är ju alldeles för stor.

Tack för alla svar förresten=)

## Comment 14
Author: icansson

#13 du skrev i inlägget att du undrade om shettis ska ha skor.

## Comment 15
Author: Madelene8

Aa, allt blev rörigt som sagt.
