# God morgon!!! 29/6-09
Author: polgara

Morron!!!

Solen skiner från en klarblå himmel o det är rejält varmt. Idag ska jag iväg o titta på lite stall som jag ev ska hyra, gården jag står på nu ska säljas el. eg. är den nog redan såld. Har fram till 1/10 på mig att hitta nått nytt. Sedan är det stallet som gäller, alla stona är på betäckning så det är fortfarande bara unghästarna o araben hemma, rena semestern.

Håller på o tvättar nu på morgonen oxå o det är mindre roligt, men nödvändigt. Får ta ungarna med mig o åka o bada i eftermiddag o bara slappa lite. Försöka o njuta av sista semesterdagarna, börjar jobba på fredag natt igen efter en månads semester.

Ha en bra dag i sommarsolen allihop!!!

## Comment 1
Author: Ninnii

God morgon eller god nattkan man säga.

Har jobbat inatt så jag ska gå och lägga mig strax hoppas bara man kan sova i värmen. Skulle behöva sova till 17, ska nämligen jobba i natt igen. Är lite orolig för att jag inte ska kunna tävla i helgen. Vi hade en farbro som hade vart på sjukhuset i lördags och kom hem i går. I natt larma han och berätta att han hade fått sprungit på toa då han tror att han hade fått maginfluensa. Aaaa blir tokig. Bara det inte är det. Han sa att det gick maginfluensa på sjukhuset. Mne jag vet inte. Det skulle vara så typiskt att man åkte på den skiten nu när man ska tävla i helgen.

Men vi får väl se i natt hur det har gått.

Nä nu ska jag krypa ner i sängen och sova.

ha en bra dag ni andra!

## Comment 2
Author: Moheda

Känns ganska bra idag, trisst bara att man måste jobba en vecka till. Hos oss är det mesta under kontroll, mamma häst som jag lånat ut över sommaren trivs bra, 1-åring är kastrerad och kommer snart att få komma hem, höet är under tak och dottern lämnad på ridläger OCH SOLEN SKINER![Cool](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 3
Author: ingrid

God morgon!

Vill inget hellre än att vara ledig och få njuta av sommaren när det är sånt här väder... men men har ett besök ho tandhygenisten i eftermiddag också, inte riktigt lika tråkigt som tandläkaren, men känns fortfarande som man lägger pengar på ngt tråkigt.

Ha en bra dag!

## Comment 4
Author: balotte

God morgon!

Har varit och vattnat hästarna ska snart köra till jobbet. Ikväll ska jag köra Balotte hon går jättefint nu, hon verkligen gillar att bli körd. Solen skiner och det är riktigt gott ute, mindre skönt är det väl i butiken men man får öppna tvärdrag.

Ha en skön dag alla!

## Comment 5
Author: runas

God förmiddag!

Solen steker o jag har 25+ inne, jag dör! Kommer göra minimalt med saker idag, har tvättat redan och först till kvällen kommer jag orka mig ut till stallet. Hästarna gömmer sig i skuggan o vill INTE komma fram, förstår dom. Hundarna lider oxå...

Ha en bra dag!

## Comment 6
Author: Lauth

God förmiddag.

Varmt är det även här i Karlstad men tack och lov finns det luftkonditionering.

Red båda ridhästarna innan klockan 8 på morgonen för sen är det för varmt för att rida.

Väntar fortfarande på föl, att ett sto kan se så lurig ut!![Skrikandes](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Dessvärre blev jag nockad av en av ridhästarna igår kväll så några av framtänderna i underkäken sitter löst för tillfället. Det var en intressant upplevelse att äta smörgås med kniv och gaffel då jag inte kan bita av bitar med tänderna just nu ![Rynkar på näsan](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 7
Author: Hanna-D

#3 & 6 Era stackare! Allt som har med tänder att göra är obehagligt, ont och dyrt! Hoppas det går bra...
