# någon med roslagsvagnen här?
Author: QuickStep

Har precis fått hem min nämligen och ja skulle sätta dit skaklarna. men hur vet jag hur långa dem ska vara? jag vill gärna ha min ponny ganska såå nära vagnen men finns det nått säkerhetsavstånd typ minst 60 cm? eller nått sånt ?

## Comment 1
Author: SofieN

Jag har ingen aning om hur många cm det ska vara emellan. Men jag satte skaklarna på våran vagn längst in och jag tyckte det avståndet passade bra till våra normalstora ponnyer.

## Comment 2
Author: stallmagic

min. 40 cm fra halen til vognen ![Glad](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: PP

Jag har fått kapa mina skaklar en decimeter eller så. Men så har jag en liten ponny oxå. ![Flört](http://www.shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: AnnicaL

Jag har mina 10 cm ut från det kortaste, eller hur man ska förklara. Tycker det passar min lilla tjej bra.

## Comment 5
Author: QuickStep

Hej alla. imorgon ska ja försöka få en bild på vagnen o selen.. men d blev typ 15 från det kortaste ut.. har ju ett russ.
