# Regler fölnamn?
Author: seijsing

Ska nu döpa vårt första föl men blir lite osäker på vad som gäller. I stoets pass står det på en sida " hästens namn bör ej överstiga 19 tecken men får ej överstiga 30 tecken inklusive mellanslag".

Men Vi håller precis även på att ansöka om stuterinamn och på den blanketten står det "stuterinamn + ponnyns egennamn får inte innehålla mer än 19 positioner".

Vad gäller? (det vi vill ha innehåller nämligen 25)

## Comment 1
Author: ThiffannyJ

_"Vi håller precis även på att ansöka om stuterinamn och på den blanketten står det "stuterinamn + ponnyns egennamn får inte innehålla mer än 19 positioner"._

Detta gäller ej Shetland. Det får alltså överstiga 19 tecken.

## Comment 2
Author: seijsing

Oj så glad jag blir - tack för snabbt svar!  (Då kommer han få ett toppennamn!)    =)

## Comment 3
Author: Frida-E

Finns det någon övre gräns på hur långt namn en Shetland får ha?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Vad ska han heta!?!? Nyfiken....![Tungan ute](http://shetlandsponny.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 5
Author: Elshira

Jag har också sett dessa 19 bokstäver men min ena hingst heter "Molstabergs Lord Milligan" och det är 23. Vilka raser gäller detta egentligen...?
